Pardubice: Rámcové dostihy 124. ročníku VP (+ foto)

Předposledním dostihem byla jediná klasická steeplechase programu nedělního odpoledne Stříbrná trofej společnosti České dráhy, a. s. (stch, 4+, 4 400 metrů, 200 000 metrů) ve které se představilo pouze šest koní mezi nimiž byl desetinovým favoritem obhájce loňského vítězství Gejzir (ž. Boyer). Diktování tempa se krátce po startu ujal žokej Josef Váňa ml. v sedle účastníka meranského Gran Premia Fafintadenienta, jehož pro svou stáj Statek Chyše připravuje jeho otec Josef Váňa st.. Záhy si vypracoval mírný náskok na zbytek pole a tato situace vydržela až do záverečného okruhu. Tam se na protilehlé rovince se lídra vydal stíhat favorizovaný Gejzir, na jejím konci se dotáhl na jeho úroveň, avšak to bylo z jeho strany všechno, Josef Váňa ml. Fafindenienta pobídl, ten se na čele opět osamostatnil a Gejzir se mu už až do cíle opět přiblížit nedokázal. Fafintadenient nakonec zvítězil vemi lehce o šestnáct délek před Gejzirem, třetí místo s odstupem, který cíloví rozhodčí ohodnotili slovem daleko, obsadil druhý ze svěřenců Josefa Váni v dostihu No Time to Lose (Kratochvíl), "stejný" odstup měl i čtvrtý Liberty Son (Sloup) a páté místo se ztrátou sedmnácti délek uzavřel Kamienczyk (ž. Kašný). Josef Váňa mladší si v rámci dostihového odpoledne v Pardubicích dnes zatím příliš vyskakovat nemohl, jenže  v sedle Fafintadenienta bylo všechno jinak. Účastník meranského Gran Premia ukázal, že ambiciózní italský start nebyl „mimo mísu“ . „On je to vážně zatraceně dobrý kůň,  s vítězem z Merana Alpha Two v tréninku někdy dokáže i vyhrávat,  takže se s úspěchem tady dalo celkem počítat. V Meranu měl dost smůly a dostih nedokončil, dnes tady ale ukázal, co v něm je, a vyšlo miu to skvěle,“ radoval se Josef Váňa mladší.

  

Šestým dostihem v pořadí byl ten druhý nejvýznamnější v rámci odpoledne Cena společnosti VCES a. s. - Cena Labe (stch cc listed, 5+, 5 200 metrů, 700 000 Kč) ve které se představilo třináct koní. V první polovině dostihu tempo udával žokej Jaroslav Myška v sedle svěřence své maželky Štěpánky Goscatera, kterého po chybě na velké vodě v čele vystřídala Modena (ž. Andrés). Ta pole přivedla až do cílové roviny, kde se musela bránit náporu znovuzrozeného Goscatera a zaútočit se snažil i sázkový favorit Sheron (ž. Faltejsek), avšak sedmileté hnědce připravované Stanislavem Popelkou zbylo dost sil k odražení jejich útoku a vítězství si pohlídala a ten se tak může radovat z double v rámci slavnostního odpoledne. Modena proběhla cílem první s náskokem jedné a půl délky před Goscaterem, Sheron nestihl více než dvě a půl délky vzdálené třetí místo, čtrvtý s odstupem čtyř a tří čtvrtin délky finišoval Templář (ž. Bartoš) a se ztrátou dalších tří délek tabuli uzavřel Hinton (Liška).

 

Pátým dostihem byl Poplerův memoriál skupiny Profireal Group (stch NL, 5+, 3 300 metrů, 300 000 Kč) pro "krátké steeplery". V poli deseti koní diktoval od startu svižné tempo obhájce loňského triumfu desetiletý veterán Shaman (ž. Matuský), sledovaný o čtyři roky mladší Ryanou (Kubík). Tento souboj generací se jako červená nit proplétal celým dostihem, neboť při náběhu na travnatý ovál přešla Ryana do vedení, získala zhruba dvoudélkový náskok, avšak Shaman nekapituloval, v cílové rovině ztrátu dohnal a v dramatickém doběhu nakonec Ryanu po boji o půl délky porazil, třetí místo s odstupem sedmi délek obsadil Vandual (Velek), čtvrtý Falcon Wing (ž. Andrés) ztrácel dalších šest, a polední dotaci si půl délky za ním díky současnému doběhu rozdělili Glover (ž. Bartoš) a Step Dancer (ž. Váňa ml.„Měl jsem trochu obavy ze Švéda,“ přiznal v cíli Shamanův trenér Radek Holčák. „Minule, když to tu neznal, podal výborný výkon a na neznámé dráze byl blízko vítězství, dnes se mu ale příloiš nevedlo. Pro Shamana jsou takového dostihy ta pravá parketa,  našel se v nich.  Musím přiznat, že jsme si dnes věřili v rámcových dostizích i na tři vítězství, povedla se dvě,  ale ukazuje se, že formu jsme nachystali dobře a můžeme se těšit i na Velkou…“ míní Radek Holčák.

 

První polovinu nedělního programu uzavřela Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy (stch cc NL, 5+, 4 500 metrů, 400 000 Kč), jež i po škrtu Eldorada zůstala s devatenácti startujícími nejpočetněji obeslaným z rámcových dostihů. Po startu se o rychlé tempo starali především Handsome Jack (ž. Matuský) s Tarasem (Velek), k prvnímu zásadnímu momentu došlo již na třetí překážce - malé vodě, kde svého jezdce Marka Stromského ztratila sázková favoritka Natalie. Další pády přišly o chvíli později na Irské lavici, kde se svých pilotů zbavili oba lídři Handsome Jack i Taras. Diktování tempa se poté ujal Kyshanty (ž. Bartoš), který nijak nezvolnil, takže tempo bylo i nádále poměrně rychlé. Kyshanty na čele vydržel až do závěrečného oblouku na travnaté dráze, kde přišel nekompromisní útok svěřence Lenky Horákové Zugora (Liška), který přešel do vedení a nikým neohrožován završil osmidélkový triumf před Kimene (ž. Johnson), třetí s odstupem šesti délek finišoval Wild Danger (Kratochvíl), když o půl délky porazil Sapfó (Kubík), poslední dotaci získal Mr Louise (ž. Kašný) ztrácející osm délek. „Zugor měl déledobé zdravotní problémy, proto se na vrchol dostává až jako osmiletý, ale už dlouho vím, že mám v přípravě koně, který má velkou budoucnost,“ pochvalovala si Lenka Horáková. „Taktiku v dostihu si určil Martin Liška, který si poradil velmi zkušeně, s koněm si výborně sedli a celé nám to vyšlo parádně,“ pochvalovala si trenérka, který v Pardubicích spolu s Liškou ślavila už druhý úspěch víkendu.

 

Třetím dostihem byla první z pětice cross country nedělního programu - čtyřletým koním určená Cena ČASCH (stch cc I. kat., 4+, 4 500 metrů, 200 000 Kč), ve které se představilo jedenáct koní. Krátce po startu se diktování tempa ujal žokej Josef Bartoš v sedle svěřence Čestmíra Olehly Strettona, kterého s minimálním odstupem sledovala trojice Vipera (ž. Novák), Al Bustan (ž. Stromský) a Pyšný Páv (ž. Kašný). Toto pořadí vydrželo až na drop, kde spadl Pyšný Páv a ke Strettonovi se na čele připojil Mirax (ž. Myška). Rozhodující okamžik dostihu přišel po absolvování malého Havlova skoku před náběhem na travnatý ovál, kde nastoupil Al Bustan, na jehož nástup dokázal zareagovat jen Stretton. Tito dva valaši spolu svedli souboj o vítěztsví, z něhož nakonec po boji vítězně vyšel svěřenec Stanislava Popelky Al Bustan, když Strettona porazil o půl délky, třetí s odstupem dvou a půl délky finišoval Vivat (ž. Andrés), favorizovaný Barakin (Liška) na čtvrtém místě ztrácel deset délek a pátá Vipera dalších sedm. „Jsem moc rád, že nám to vyšlo“, radoval se z vítězné jízdy žokej Marek Stromský.  „V průběhu jsem si hlavně chtěl hlídat favority, a nezůstat moc vzady, abychom mohli uplatnit skvělý Al Bustanův závěr. Oboje se povedlo, a v rovině je to kůň, kterému se dokáže vyrovnat málokdo,“ dodal spokojeně. Hned v následujícím dostihu ale zaznamenal nepříjemný pád z Natalie, který ohrozil i jeho účast ve Velké. „Nevím, proč udělala chybu, překážku dobře viděla, ale nezvládla ji. Pád nebyl tak hrozný, ale pokopali mě další koně, je to hodně bolestivé,“  uznal Stromský. Po dohodě s lékařem by však měl vynechat jen Cenu Labe, do Velké pardubické bude po obstřiku připraven.

 

I druhým dostihem nedělného programu v pardubickém Agrofert Parku byl dostih přes proutěné překážky, tentokráte pro čtyřleté a starší a to Křišťálový pohár podporovaný formou Elton hodinářská, a. s. Prim Manufacture 1949 (pp NL, 4+, 4 100 metrů, 200 000 Kč), v němž v poli jedenácti koní loňské suverenní čtrnáctidélkové obhajoval slovenský Luminator v sedle se svým trenérem Jaroslavem Brečkou. Tempo dostihu od startu udával Helenou Vocáskovou připravovaný Barateus (ž. Bartoš) sledovaný zpočátku Sokolem (ž. Faltejsek), Greek Wedding (ž. Kousek) a Khalshanim (ž. Andrés) a posléze především Attackem (Kratochvíl), zatímco obhájce odpočíval na konci pole. Tento stav vydržel až do závěrečného oblouku, kde si Luminator svoji pozici razantně vylepšil a v cílové rovince zaútočil na vedoucího Baratea, záhy sice přešel do vedení, avšak vzhledem k tomu, že Barateus se nevzdal musel svoji pozici bránit až do konce. Cílem nakonec proběhl první s náskokem tří čtvrtin délky před Barateem, třetí místo s odstupem třinácti délek získal Tahini (ž. Váňa ml.), dalších šest délek zpět čtvrtý byl Sokol, který v duelu loňského a předloňského vítěze Zlatého poháru o krátkou hlavu porazil Khalshaniho. Slovenská překážková legenda Jaroslav Brečka se v Pardubicích prosadila hned při svém prvním dnešním pokusu a potvrdila dosavadní nečekanou dominanci slovenských žokejů. Brečkův svěřenec Luminator po taktickém výkonu porazil výkvět českých proutěnkářů a trenér i jezdec v jedné osobě neskrýval spokojenost… „On je to kůň, kterému proutěnky pasují,  myslím, že i do budoucnosti najde uplatnění především na nich,“ komentoval dnešní vítězství. „Nikam jsme se nehnali, pošetřili síly, a nakonec to nebylo až tak těžké,“ dodal vítězný žokej. „Jediné, co nám nakonec dělalo problémy, byla dráha, místy je to rozbité a hluboké, místy zase tvrdé, člověk  si nemůže být v dostihu jistý  co čeká za pár metrů…“ dodal Brečka.

 

Prvním dostihem závěrečného dne pardubického "Festivalu", který vyvrcholí 124. ročníkem Velké pardubické s Českou pojišťovnou byla tříletým koním vyhrazená Cena firmy Chládek a Tintěra, a. s. - Zlatá spona tříletých (pp I. kat., 3 l., 3 200 metrů, 130 000 Kč) ve které se představilo dvanáct koní. Ihned po startu se do čela dostihu vydal polský host Spring (Kubík), který si záhy vytvořil mnohadélkový náskok na zbytek pole vedený původově atraktivní Sundarou (ž. Váňa ml.). Jeho jezdec však neodhadl nasazené tempo, neboť na protilehlé rovince svěřenec trenéra Roberta Swiateka začal slábnout a v oblouku se přes něj začali dostávat první ze soupeřů. Tím úplně prvním byl Radkem Holčákem připravovaný Marmiton (ž. Matuský), jenž přešel do vedení a záhy si vypracoval náskok několika délek, na jeho nástup žádný ze soupeřů nedokázal zareagovat a tak Marmiton proběhl cílem zadrženě první s náskokem osmnácti délek před Playmonou (ž. Bartoš), tři a čtvrt délky vzdálené třetí místo pohlednou koncovkou získal Mesi (ž. Novák), čtvrtý s odstupem dvou a čtvrt délky finišoval Dunagiri (ž. Sovka) a tabuli se ztrátou dalších tří a půl délky uzavřela Charmiena (žk. Spáčil). „Musím přiznat, že toto vítězství nás nijak zvlášť nepřekvapilo,“ konstatoval vítězný trenér Radek Holčák. „Je to hodně pozdní tříletý kůň, kterého jsme si šetřili na dnešek, a jsem rád, že se to ukázalo jako dobrá taktika. Pro letošek toho je pro něj dost, ale myslím, že pro budoucnost to bude na překážky velký bourák,“ domnívá se Radek Holčák.

 

Foto: Petr Guth