R. Holčák: S tandemem "derbystů" jsem spokojený

Dvojice svěřenců Radka Holčáka Dalewari- Kifaaya má za sebou středoevropskou premiéru. Ani jeden v Bratislavě sice nevyhrál, trenér Radek Holčák je ale přesvědčen, že jeho svěřenci mají za sebou velmi užitečnou rozcvičku na důležitější počiny. Dostih, který pro tandem jeho derby-nadějí byl prvním letošním ostrým testem na trávě, ale nepochybně prozradil i leccos o možných rezervách koní, kteří se znovu mají setkat v Praze při Velké červnové ceně…

„Nevěděli jsme, co od nich čekat, jak se budou v dostihu chovat, a  tenhle start nám dal určitou představu,“ konstatuje trenér.  „Pro oba to byla první rychlá práce na trávě, a  jako takové to vůbec nebylo špatné. Potěšilo hlavně to, jak  dokázali v závěru zrychlit. Být ten dostih o něco delší, asi bychom si vezli domů vítězství. I takhle ale  oba ukázali závěrečné zrychlení, a to je pro další starty dobrý singál,“ míní Holčák s tím, že oba koně potvrdili vytrvaleckou dispozici.  

„To ale znamená i to, že si na ně nyní budeme muset trochu počkat. Jarem se s nimi  budeme muset protrápit,“ uvědomuje si Holčák. „Oba ti koně vypadají na vytrvalce, dostihy na distancích kolem míle jsou prostě něco, co pro ně nebude. Samozřejmě jsme to museli zkusit právě na téhle úrovni, jiné běhání se pro ně těžko hledalo a navíc mají vyběhány z loňska takové peníze, že se jinam než do nejvyšší kategorie nevejdou. Bude to tedy nyní asi tak, že Dalewari se podívá do Prahy a Kifaaya zůstane na Slovensku pro tamní Velkou jarní cenu.

„Typově by jim to taky mělo vyhovovat,“ domnívá se Radek Holčák. „Pro Dalewariho bratislavské závodiště úplně nebylo, Jirka Chaloupka s ním neměl úplně jednoduchou práci v ostrém oblouku naopak Kifaaya ale neměl problémy, takže  se do Bratislavy bude lépe hodit,“ míní Holčák. Oba koně ovšem plánuje ve Velké červnové ceně přesměrovat na pražskou dráhu, kde by  měli zkusit ostrý test pro derby… „Cíl mají oba stejný a myslím, že zatím jsme k němu na slušné cestě, ale  samozřejmě je to ještě daleko. Ve Velké červnové určitě budeme moudřejší,“ říká. 

Loňské zkušenosti s Cheeky Chappiem  signalizují, že ve Velkých Karlovicích vědí, co a jak s přípravou pro derby dělat. Jeho poslední vítěz  prozatím tak trochu dohlíží na pokroky svých mladších stájových kolegů, a sám se chystá na start v Miláně. „Je veselý a příprava mu jde k duhu,“ pochvaluje si Radek Holčák. „Po startu v Chuchli šel určitě nahoru, věřím, že k milánskému startu to byl dobrý krok,“ potvrzuje Holčák na konto loňského hrdiny Českého derby.