Keňský žokej: České derby a tři měsíce u nás?

mateeDesetiletou zkušenost s ježděním dostihů v Keni a v Dubaji si  v pátek do Česka  přivezl Wycliffe Matee, žokej, který   pochází z Keni a většinu svých úspěchů si připsal na dráze v Nairobi.  V současné době je pravděpodobným  účastníkem Českého derby, kde by měl jezdit reprezentanta stáje DS Pegas  Bionic Face. „Známe  ho z Dubaje, kde mají nyní jezdci volno, a tak jsme se dohodli  na   startech u nás v Česku,“ vysvětluje trenér stáje Pegas Greg Wroblewski. Vzhledem k volnému termínu v dostizích v  České republice na  neděli sehnal Keňanovi jízdy ve Varšavě,  kde by se na něj také rád podíval aby věděl, jak je tento jezdec schopen se adaptovat na středoevropské dostihové poměry.

První kontakt keňského jezdce obstaraly sobotní Pardubice,  kde ochotně odpovídal na otázky o svém plánovaném středoevropském pobytu. „Momentálně  mám stále angažmá ve Spojených arabských emirátech,  jako pracovní jezdec  jsem  ve stáji šejků z Abů Dhabí,“ vysvětluje keňský  jezdec. „Před dvěma roky jsme v Emirátech jezdil také dostihy, je tam ale v sezóně obrovská konkurence, a tak jsem letos dostihové jízdy absolvoval jen v rámci svého  volna, když jsem jezdil v Keni.“

Proti hipodromům v Keni i v Emirátech je jistě pardubická dostihová dráha zjevením jako z jiného světa,  Mateemu se na ní ale zjevně líbilo. „Je to velmi zvláštní závodiště, mé první, které  v téhle oblasti vidím. Samozřejmě, dráha i dostihy jsou o něčem jiném než u nás. V Keni se historicky překážkové dostihy konaly, ale v posledních letech už se tam jezdí jen roviny a překážky jsou minulostí, neskáče se samozřejmě ani v Emirátech,“ vypočítává s tím, že on sám se překážkových dostihů nezúčastnil, ovšem  v sedle koní si skončit zkusil. „ Ale jen dvakrát v životě,“  upřesňuje s tím, že na pardubické dostihové dráze by se  sice třeba jednou svezl rád, ovšem v žádném případě by něco takového nemělo přijít na skocích…

Samotný příjezd do Česka se odehrál na základě pozvání  týmu DS Pegas, když trenér Woblewski  je přesvědčen, že českému turfu tak trochu chybí mezinárodní žokejské zázemí, které je obvyklé v jiných zemích. „Mám v Emirátech tříměsíční dovolenou, minulý týden jsem  byl jezdit na dostizích v Nairobi, nyní  jsem se tedy vypravil sem,“ vypočítává keňský žokej s tím, že pokud se bude vše rozvíjet k obapolné spokojenosti, zůstat u nás může po tři měsíce svých „letních prázdnin.“

Jezdec s desetiletou zkušeností z ježdění je samozřejmě  velkou neznámou, při chronickém nedostatku českých jezdců je ale  zajímavým řešením. „Jde hodně o to, jak si tu zvykne a s jakým  sebevědomím je schopen jezdit,“ připomíná trenér Wroblewski. „To je stejně důležité jako umění. Vezměte si Petra Foreta, ten  v letošním roce udělal obrovský skok. V minulých sezónách to bylo někdy takové rozpačité, letos ale získal sebevědomí a najednou jsou jeho výkony v těch důležitých momentech o moc lepší…“ dodává trenér, jehož stájový jezdec Foret bude stát v Českém derby proti němu ve službách soupeře.  Pomůže mu proti němu „sázka na Afričana“?