Velká Chuchle: Králem tříletých mílařů Lagaro I.

V první části klasické Trojkoruny 95. ročníku mílové Velké jarní ceny se po dlouhých jedenácti letech prosadil český odchovanec (tím posledním byl v roce 2005 Veto) a to reprezentant stáje DAR Lagaro (ž. Verner) připravovaný Allanem Petrlíkem. Lagaro se v průběhu dostihu držel na průběžné druhé pozici několik délek za tempo diktujícím Fantasticadventurem (ž. Zatloukal), v cílové rovině pak nastoupil, minul slábnoucího soupeře a zvítězil jistě o jeden a půl délky před tréninkovým kolegou Luck Aheadem (ž. Lheureux), který o krk porazil bělouše Johnyho Whistlea (ž. Rája). Lagaro ve VJC korunoval úspěšný úvod odpoledne svého trenéra Allana Petrlíka, neboťv chronologicky čtvrtém dostihu programu zaznamenal již třetí triumf, když předním zvítězili jeho tréninkoví i stájoví kolegové Darkas (ž. Murzabajev) a Bonys (ž. Verner). Žokej Jan Verner svůj hattrick zkompletoval až v posledním, když cílem vytrvalecké Ceny Sharp Focuse vítězně provedl svěřence Lenky Horákové Waste no Time. 

 

V 95. ročníku Velké jarní ceny Pražské plynárenské (listed, 3 l., 1 600 metrů, 550 000 Kč) se představilo deset koní, přičemž krátce po startu do čela vystřelil Lubošem Urbánkem pro stáj Lokotrans připravovaný Fantasticadventure (ž. Zatloukal) a jal se diktovat svižné tempo. Po chvíli si vytvořil několika délkový náskok na průběžně druhého Lagara (ž. Verner), za ním se na třetí čtvrté pozici pohybovala dvojice Alexandr (ž. Laube) a Luck Ahead (ž. Lheureux). Fantasticadventure přivedl startovní pole až do cílové roviny, kde však zeslábl a z podstatného dění postupně vycouval, zatímco do vedení přešel loňský zimní favorit Lagaro, který situaci kontroloval až do cíle. Lagaro zvítězil jistě o jeden a půl délky před bojující dvojicí Luck Ahead a Johny Whisle (ž. Rája), z níž byl nakonec o krk úspěšnější prvně jmenovaný, jeden a tři čtvrtiny délky zpět se odehrál podobný souboj o čtvrté místo, v němž byl nejúspěšnější favorizovaný Montjeu Third (ž. Foret), který o krátkou hlavu porazil Akbulata (ž. Murzabajev), šestý Eruption (ž. Janáčková) ztrácel půl délky a poslední dotaci s odstupem tří a půl délky vybojoval Dudlik (ž. Chaloupka). Dostih skončil velkým úspěchem českého chovu, neboť kromě tohoto, že pojedenácti letech jeden z nich zvítězil, nejhorším z trojice v tuzemsku odchovaných koní na startu byl čtvrtý Montjeu Third. Vzhledem k tomu, že se jedná o mílaře a derby tudíž nepoběží, zamíří vítězný Lagaro podle slov svého trenéra Allana Petrlíka příští týden do Bratislavy a pokusí se triumf zopakovat v tamní analogii VJC. A pokud by i tam uspěl nevylučuje jeho majitel Rostislav Kopecký cestu do zahraničí a pokus o získání tzv. blacktype statusu pro prvního českého odchovance v historii.

  

Jak již bylo řečeno králi rámcového programu byli trenér Allan Petrlík a žokej Jan Verner, kteří vedle triumfu v havím dostihu zaznamenali po dvou vitězstvích. Trenér šampion z posledních třech let Allan Petrlík slavil nejprve po doběhu úvodního maiden Cena luxusního bydlení vily Troja (III. kat., 4+, 1 400 metrů, 60 000 Kč), v němž se ve třetím životním startu poprvé naplno prosadil rekonvalescent Darkas (ž. Murzabajev), když si celý dostih odvodil a zvítězil lehce o tři a tři čtvrtiny délky před Halcyon Charmem (am. Luková). Druhé vítězství přišlo také v maiden a to v Ceně Pražské plynárenské servis distribuce (IV. kat., 3 l., 1 600 metrů, 40 000 Kč), kterou odvodil Bajuržan Murzabajev v sedle Anitschky, avšak nakonec díky úderné koncovce o jeden a čtvrt délky dominoval Janem Vernerem podporovaný tmavý hnědák Bonys, jenž by měl stájového kolegu Lagara příští neděli doprovodit na start slovenské analogie VJC. Jan Verner si na třetí vítězství musel počkat až na závěrečné (pro změnu) maiden pro tuzemské odchovance Cenu Sharp Focuse (IV. kat., 3 l., 2 400 metrů, 40 000 Kč), v němž lehce o čtyři a půl délky před Nigertou (ž. Havelková) dominoval jím vedený Waste no Time.

  

Za pozornost stojí i výsledky obou nedělních handicapů, konkrétně jejich těsné doběhy svědčící o dobré práci dvojice handicaperů. V prvním z nich, paradoxně pojmenovaném Cena Pražské plynárenské distribuce (IV. kat., 3+, 1 400 metrů, 40 000 Kč) se stylem start cíl prosadila 15:1 nabízená svěřenka legendárního Václava Chaloupky Tanitschka v sedle s Kateřinou Hlubučkovou, když v závěru od tři čtvrtiny odrazila nápor blížících se soupeřů. Zajímavé je, že šestice koní na druhém až sedmém místě se směstnala do necelé půl délky a všech dvanáct startujících proběhlo cílem v rozmezí čtyř a půl délky. Doběh druhého handicapu - Ceny sázek Betino (IV. kat., 3+, 1 800 metrů, 40 000 Kč) by o něco roztaženější, nejsilnější koncovku předvedl Lubošem Urbánkem připravovaný Loop Love (ž. Zatloukal), který odstartoval v kurzu 13:1 a zvítězil o jeden a čtvrt délky před La Lagion (Pejšková), avšak mezi ní a dvanáctým Lady's Manem (ž. Chaloupka) byl odstup necelých čtyř délek.

 

Ve zbývajících dostizích svůj double v rámci odpoledne završila Kateřina Hlubučková, která v Ceně Staropramenu (III. kat., 4+, 1 800 metrů, 60 000 Kč) šokovala s další outsiderkou Indian Lass především žokeje Bajuržana Murzabajeva v sedle sázkového favorita Aldzarba, když ho ve finiši o krk porazila. Murzabajev si tak na svůj double musel počkat až do předposledního dostihu Ceny Silvera (III. kat., 4+, 2 400 metrů, 60 000 Kč), ve které s favorizovaným svěřencem Grega Wroblewského Solar Eclipse neponechal nic náhodě a zvítězil jistě o dvě a tři čtvrtiny délky před Seepem (ž. Šafář). Naprázdno nevyšel ani aktuální lídr jezdeckého Lázně Poděbrady Cupu žokej Jan Rája, který ve vytrvalecké Ceně Arny (III. kat., 3 l., 2 400 metrů, 60 000 Kč) vítězně provedl cílem svěřenku Heleny Vocáskové Krasavu, jež tak ani ve druhém životním startu nenašla přemožitele a zvítězila jistě o jeden a půl délky před opět zlepšeným Urban Joyem (ž. Zatloukal).

  

Foto: Jana Syručková & Lenka Lojová