Pardubice: Štěstí napršelo Ter Millovi

V sobotu se na závodišti v pardubickém Agrofert Parku uskutečnil letošní třetí dostihový den, tentokráte věnovaný neziskovému sektoru a sociálním službám, jehož vrcholem byl dvojkový cross Cena města Pardubic. V tomto dostihu se velmi lehce prosadil bělouš Ter Mill (Odložil) pro Dostihovou stáj Malá Morávka připravovaný trenérem Antonínem Novákem. Sedm délek za Ter Millem druhý finišoval největší outsider Usockem (ž. Kousek), třetí se ztrátou dvou délek doběhl Celadon (ž. Myška). Favorizovaný Charme Look (Málková), vítěz loňského ročníku Ceny Vltavy byl jedním z trojice koní, kteří na mokré dráze podklouzli při vytáčení na drop. V rámcových dostizích byl nejúspěšnějším jezdcem žokej Lukáš Matuský, jenž získal vítězný double, když zvítězil s velkokarlovickou dvojicí rodiného klanu Holčákových Playstarabad a Puntarenas.

 

Na startu hlavního dostihu Ceny městy Pardubic (stch cc II. kat., 5+, 4 500 metrů, 120 000 Kč), který byl kvůli intenzivní dešťové přeháňce, jenž skropila pardubické závodiště zhruba o deset minut odložen, se sešlo celkem dvanáct koní. Diktování tempa se krátce po startu ujal favorizovaný devítiletý valach Charme Look (Málková), loňský vítěz Ceny Vltavy, sledovaný někdejším králem kvalifikačních dostihů Trezorem (ž. Andrés) a běloušem Ter Millem (Odložil). Rozhodující moment dostihu přišel zhruba v jeho polovině po absolvování překážky č. 11 a vytáčení směrem k dropu. kde podklouzl a upadl lídr Charme Look, jehož ve chvíli napodobili i slovenský Mr Pamperito (ž. Brečka) a loňský vítěz Ceny ČASCH Marmiton (ž. Matuský). Tato událost do čela o čtvrtinu zmenšeného pole katapultovala bělouše Ter Milla, který již před sebe až do cíle nikoho nepustil - cílová rovinka byla v jeho podání doslova exhibiční, když zvítězil velmi lehce o sedm délek před outsiderem Usockem (ž. Kousek), jenž v cílové rovince kontroloval druhé místo dvě délky před finišujícím Celadonem (ž. Myška), čtrvtý s odstupem pěti délek doběhl Jam Taki (Kubík) a pomyslnou tabuli se ztrátou jeden a čtvrt délky uzavřel vítěz letošní Prvomájové steeplechase Ange Guardian (Kratochvíl). Posledním dokončivším byl na čtyři a půl délky vzdáleném šestém místě v závěru dostihu se z podstatného dění vytrativší veterán Trezor (ž. Andrés), Dalmacio (ž. Bartoš) ztratil svého jezdce po absolvování malého Havlova skoku, dvojice Zugor (Liška) a Hippo Jape (ž. Váňa ml.) byla zadržena.

 

Nejvýznamnějšími rámcovými dostihy byla dvojice měření sil třetí kategorie, přičemž chronologicky prvním z nich byla Cena Mezinárodní výstavy Koně v akci (stch cc III. kat., 5+, 3 500 metrů, 90 000 Kč). Na startu tohoto dostihu se  navzdory škrtu sveřence Patry Jirátové Sixtyseven sešlo v rámci odpoledne nejpočetnější pole čtrnácti koní, na jehož čele se krátce po startu objevil tentokrát nestávkující tempař Love the Win (Liška) a jal se diktoval poměrně ostré tempo. Love the Win startovní pole přivedl na travnatý ovál, kde na něj začala dotírat favorizovaná Amfora (ž. Bartoš), avšak rozhodnutí přišlo až po absolvování poslední překážky na začátku cílové roviny - tam Lukáš Matuský odbrzdil před startem 40:1 nabízeného svěřence Františka Holčáka Puntarenase, jehož drtivá kocovka nedala žádnému ze soupeřů šanci. Puntarenas zvítězil jistě o tři délky před Amforou, která ve finiši o dvě a čtvrt délky předčila srdnatě vzdorujícího Love the Wina. Druhým ze sobotních trojkových dostihů byl handicap pojmenovaný Cena bratranců Veverkových (stch cc III. kat., 5+, 4 700 metrů, 90 000 Kč), v němž po většinu času s mírným náskokem diktoval tempo žokej Jaroslav Myška v sedle svěřence své manželky Štěpánky Miraxe, avšak s blížícím se cílem dostihu ho postupně opouštěly síly a v závěru dostihu tak excelovali jiní - především Pavlem Tůmou pro stáj prezidenta JC ČR Jiřího Charváta připravovaný Nostalgik (ž. Andrés), který nastoupil po naběhutí na travnatý ovál v závěru dostihu, přešel do vedení a zvítězil zadrženě o sedm délek před v cílové rovince nejúčinějším finišem disponujícím Avec Charmem (ž. Kratochvíl), který o osm délek zastínil lídra většiny dostihu Miraxe.

 

Úvod celého odpoledne obstarala dvojice dostihů přes proutěné překážky. První z nich byla tříletým koní vyhrazená Cena proutěnkářů (pp V. kat., 3 l., 2 800 metrů, 30 000 Kč), ve které se představilo devět koní. Po nepříliš dostihově vyhlížejícím začátku, kdy žádný jezdec nechtěl se svým koněm přejít do vedení, po prvním skoku tuto roli na sebe vzal žokej Josef Bartoš v sedle preferovaného svěřence trenérky Vocáskové Sosona a zrežíroval mu dostih podle jeho potřeb. Jak Bartoš průběžně stupňoval tempo dostihu postupně mu odpadali soupeři až mu v závěru nezbyl žádný - Soson zvítězil zadrženě o daleko před Hádém (ž. Matuský), tři a půl délky za ním třetí  do cíle doběhl slovenský odchovanec Doldeton (ž. Kousek). Naopak v následující Ceně za podpory ZOO Dvůr Králové nad Labem (pp IV. kat., 4+, 3 500 metrů, 60 000 Kč) s diktováním tempa problém nebyl, ihned po startu do čela vystřelil New Attack (ž. Stromský) a diktoval svižné tempo. To se mu však v závěru dostihu stalo osudné, když v závěrečné fázi se rychle propadl a nakonec byl zadržen. To sázkový favorit Playstarabad (ž. Matuský) začal zvolna ve středu pole, avšak postupně svoji pozici zlepšoval, dotáhl se k lídrovi a když ten začal slábnout přešel do vedení a v závěru nikým neohrožován exceloval. Svěřenec trenéra Radka Holčáka Playstarabad zvítězil zadrženě před Nicamií (Odložil), třetí dalších osm délek zpět finišovala Alegoria (Man).

 

V paddocku před handicapem Cena mladých jezdců (stch cc IV. kat., 5+, 3 400 metrů, 60 000 Kč) zaujala početná skupina zhruba sedmdesáti členů Dostihového klubu iSportu, jejichž Theophilos (žk. Boekhout) v tomto dostihu absolvoval první start v bílozelených barvách tohoto syndikátu. Temperamentní hnědák připravovaný Josefem Váňou však členům klubu v dostihu příliš dlouho radost nedělal, neboť svého jezdce se zbavil již na druhé překážce kurzu dostihu, příště se zkušenějším jezdcem však může být všechno jinak. Dostih samotný se ve svém závěru stal reklamou na překážkové handicapy, když v cílové rovině o vítězství bojovalo pět koní - nejvíce sil měl nakonec svěřenec Jiřího Uhla Woody (Tůma), který po boji zvítězil o jeden a půl délky před Rabbit Librettistem (Kubík), třetí s odstupem o čtvrt délky menším doběhl Lord Jagmin (ž. Andrés). V dostihu s nejdelším názvem v rámci odpoledne, jímž byl Dostih pod záštitou radního Pardubického kraje Pavla Šotoly a náměstka primátora města Pardubic Jakuba Rychteckého (stch cc IV. kat., 5+, 4 500 metrů, 60 000 Kč) dlouhou dobu tempo diktoval Segal (Kubík), avšak v závěru se v Pardubicích, letos již podruhé, prosadil Petrou Marcovou připravovaný Claas (žk. Složil ml.), když jistě o délku porazil Cantona (Odložil), zatímco Segal nestačil na více než pět délek vzdálené třetí místo. Závěrečná Cena MČR ve všestranosti (stch cc V. kat., 4 l., 3 300 metrů, 30 000 Kč) pro čtyřleté se stala kořistí Štěpánkou Myškovou připravovaného Jesmoona, v jehož sedle prvního letošního tuzemského vítěztsví dosáhl žokej Jaroslav Myška - triumf to byl suverénní, Jesmoon zvítězil zadrženě o daleko před Aga Khanovým odchovancem Bukharim (Benš), třetí s odstupem jedné a čtvrt délky finišoval polský import stáje Vasury Kolesa Narol (Man).

  

Foto: Jana Syručková