Bartoš: Templář vyhrál i zásluhou "zvadnutí" Puntanerase

Když Lukáš Matuský v cílové rovině pobídl v druhé pardubické kvalifikaci  Puntanerase k nástupu, zdálo se, že mezi nositelem jména kostarického přístavního města a triumfem  posledním velkém tuzemském dostihu letošního června nestojí vůbec nic. Jenže Puntaneras místo suverénní cesty za triumfem v posledních stovkách metrů ztratil „šťávu“, a otevřel dvířka k vítězství tandemu svěřenců  Antonína Nováka. Po strhujícím souboji jimi nakonec vstoupil Josef Bartoš v sedle polokrevného Templáře. 

„Kdyby ale Puntaneras nezeslábl, docela určitě jsme skončili třetí,“ je si  Bartoš vědom skutečnosti, že  na jeho triumfu měla svůj podíl i událost, kterou nemohl ovlivnit ani on, ani jeho kůň. „Templář je hodně dobrý kůń, ale v rovině to prostě není žádný rychlík. Jde si své jedno tempo, a když zrychlí někdo ze soupeřů, on   mu nestačí. Jenže když jsem viděl, že Puntaneras slábne, dal se Templář dohromady a ještě přešel jak přes něj, tak přes Ter Milla, Bez toho impulsu bychom určitě zůstali třetí,“ uznává Josef Bartoš. 

Templář měl jinak podle jeho názoru výborný dostih, který podpořila jeho kvalitní příprava. „Říkali jsme si, že je to možná spíš kůň na hluboko, ale dnešní podmínky mu nakonec dokonale seděly,“ pochvaloval si Bartoš. „On je to výborný skokan, a dnes se nám povedlo  být v dostihu na pozici,  která mu nedělala problém, vyhnuly se nám problémy , a jako příprava pro Velkou to bude ideální.“

Do Velké samotné má Bartoš pro letošek dohodu do sedla Zarifa, a tak Templáře může vnímat jako  jednoho z potenciálních soupeřů. Jak  nebezpečného? „Já myslím, že distance Velké na něj bude trochu moc, ale to neznamená, že by byl bez šancí na umístění třeba v první pětce. Už jsme ve Velké v minulosti viděli relativně uspět i koně, kteří  neměli  nějakou dispozici.  Templář bude určitě těžit z toho, že je poctivý skokan,  a není pochyb o tom, že bude dobře nachystaný.  Určitě to tedy může ve Velké být zajímavý kůň,“ míní Josef Bartoš.