Luka: Wirelesse i přes úspěch nyní prodávat nechceme

Druhé místo Wirelesse v Maisons Laffitte na půdě testu kategorie listed je pro bošovickou centrálu trenéra Václava Luky v horizontu osmi dní druhým umístěním v této evropské kategorii, a to je jistě bilance z kategorie snů. I když Wireless a před ním Partyday přivezli z prestižních evropských drah „jen“ druhá místa, podobná frekvence takovýchto výsledků je v českých poměrech skutečně nevídanou událostí, a tak není divu, že trenér neskrývá nad zprávami z Francie velkou spokojenost…

„Určitě jsme moc a moc rádi. Druhý black-type výsledek na této úrovni za týden, no řekněte, co si můžeme přát víc. Jistě, samozřejmě, možná kdyby Wireless nenastoupil trochu brzy, mohlo to být ještě jinačí, ale  na druhé straně musíme mít na paměti, že prohrál s koněm, který byl předloni nejlepším dvouletým Evropy. Je z Godolphinu, chystá ho Andre Fabre, je to prostě veliká hvězda, a nijak jsme za ním nezaostali. Naopak, byl to celkem dost kvalitní dostih, a náš tam ostatní soupeře nechal za sebou docela výrazně. Takže to byl prostě dobrý dostih po všech stránkách,“ libuje si Václav Luka. 

Srovnání obou počinů svých svěřenců se ovšem brání. „Byly to oba hodně dobré výsledky, vezměte si taky, na jakých se to povedlo drahách: Berlín i teď Maisons Laffitte, to nejsou žádné provincie. A jestli má některý z těch výsledků větší cenu? Oba jsou super. Pro klisnu má black-type hodnotu do chovu, ale to přece neznamená, že by Wirelessovo vítězství nemělo takovou cenu…“

Wireless ve Francii opět předvedl kvalitu, která kolem něj nemohla nerozvířit zájem potenciálních kupců. „Už jsme to zažili loni, málokomu se chce věřit, že jsme takového koně získali v obyčejných prodejkách. I tentokrát umístěních vzbudil veliká zájem, ale jsem přesvědčený, že i tentokrát ho přivezeme domů,“ komentuje Václav Luka. „Přitom už loni na něj přišla nabídka, která byla  pro majitele určitě velmi zajímavá.“

Realizační tým má ale s Wirelessem své plány, a  ty s prodejem koně aktuálně rozhodně nepočítají. Naopak. „Momentálně bychom s ním rádi šli do podobného dostihu ve Francii za měsíc, ale je tu i varianta startu v dostihu grupy 2 v Itálii.  Reálně dnes podal výkon na úrovni grupy 3, možná i grupy 2, takže  by to pro něj nemuselo být v Itálii až tak složité.  Jenže Italové mě při jeho minulém startu docela zklamali, a tak bych asi přece jenom raději zůstal běhat ve Francii,“ vysvětluje trenér, který by koni rád připravil vrchol sezóny při letním mítinku v Deauville.

„Chtěli bychom se nachystat na Prix Jacques Le Marois,“ upřesňuje. Mílový dostih se na přímořské dráze koná na rovné míli bez oblouků, a to by pro Wirelesse mohla být výhoda. „On má raději pevnou půdu, a proto chci, aby měl vrchol na letních dostizích a ne třeba v říjnu v Chantilly. Jakmile totiž musí běhat na měkčím podkladu, s výkonností to není až tak slavné,“ dodává Václav Luka. Do jednoho z největších evropských mílových dostihů na mílové distanci je ale ještě daleko, a Luka prozatím staví jiné plány. „Dvě taková umístění, na to by si člověk snadno zvykal,“ dodává s nadsázkou trenér, který se v neděli byl podívat na první letošní vystoupení svých svěřenců na domácí české dráze. 

„Ti domácí koně, jak jim říkáme, předvedl asi to, co měli, jsem s nimi spokojený. Ono u těch koní, kteří běhají v Česku, se při tom zoufale malém počtu dostihů musí kalkulovat s jedním vítězstvím na sezónu, a já věřím, že si je většinou ti naši získají v příštích týdnech, a to bude asi tak maximum, co bychom chtěli letos na našich drahách dosáhnout,“ dodává Václav Luka mladší.