Urbánek: Triumf Ideal Approache zařídil Foret

Dvaet startů v českém tréninku absolvoval pětiletý Ideal Approach, až v tom  posledním se ale dočkal plného zásahu do černého. Reprezentant stáje Lokotrans po celou dobu svého českého 

působení patřil k tuzemské elitě,  jeho vítězství přišlo ale až ve slovenské verzi Velké dubnové ceny, kterou  nabídla velikonoční Bratislava. Ideal Approach v ní odolal výkvětu slovenských starších koní a po výborném výkonu Petra Forera slavil nečekaný úspěch. Jeho nečekanost ostatně potvrzuje i trenér Luboš Urbánek… 

„Přišel k nám do střediska po skončení loňské sezóny, a rozhodně nemůžu říct, že bychom ho nějak speciálně chystali na první letošní start,“ konstatuje trenér. „Když jsme jelo do Bratislavy, naším cílem bylo se v tom dostihu pokusit o umístění do pátého místa.  S vítězstvím jsme nijak nepočítali, o to větší překvapení to pro všechny bylo.“ Pro Urbánka šlo o druhé trenérské vítězství v nejvyšší kategorii, z toho první na zahraniční půdě. 

„Hlavní zásluhu na tom ale má určitě žokej Petr Foret, Udělal mu  přesně takový dostih, jaký  potřebuje, kůň měl celý průběh v klidu a proto mu zbyly síly do závěru, kde se o vítězství dobře popral.  Dostal tedy průběh, jaký potřebuje, a navíc mu určitě dost dobře sedí bratislavská dráha, vyšlo nám tedy prostě prakticky všechno,“ doplňuje Luboš Urbánek. 

V souvislosti s tím ani nepřekvapí, že i další plán pro Ideal Approache má spojený s Bratislavou. „Mám určitou představu o příštích dvou startech. Ten  následující bychom chtěli vidět při bratislavském Turf Gala, nabízí se pro něj Cena Scottish Rifle,“ soudí Urbánek ale zároveň upozorňuje, že jeho svěřenec by mohl zvládnout i dvoukilometrovou trať.

Ideal Approach se v Bratislavě zařadil po bok svého stájového druha Sir Suna jako druhý „jedničkový“ vítěz centrály z Újezdu u Boskovic.  Sir Sun, který loni vyhrál Gerschův memoriál pro dvouleté, možná nečekaně chybí na startovní listině nedělního pražského Michalova  memoriálu. Jak ale konstatuje jeho trenér, ani v nejmenším to neznamená, že by s nadějným klasikem „balili“ klasické ambice. Naopak. „Sir Sun půjde do Velké jarní ceny, ale neplánujeme před ní žádnou přípravu,“ objasňuje trenér. 

„Je to takový kůň, co se vždycky při dostihu dost vydá, a tak jsme se rozhodli, že na těch 1400 metrů teď zjara nebudeme tlačit, Asi by ten dostih seběhl solidně, nerad bych ale, aby se v klasické sezóně brzy vyčerpal. Zatím se zdá, že bude umět i na delší trati,  takže by se mohl po Velké jarní přesunout  mezi vytrvalce,“  naznačuje trenér ambice, kterou v klasickém ročníku jistě mohou být  stavěny i v souvislosti s Českým derby.