Růžičková: Nejsem trenér, který vaří dopředu

Trenérka Martina Růžičková doposud „schovávala“ Venilii v rámci letošní sezóny mezi klisnami, a její svěřenkyni se vedlo náramně. Dokonce natolik, že po letním karlovarském vítězství se ozývaly hlasy, srovnávající její letošní sezónu s loňskými výkony Dally Hit, která si nakonec vysloužila od lokálních patriotů titul Koně roku.  Pokud se ale má  ozývat podobné srovnávání s Dally Hit v souvislosti s Venilií i nadále, bude v neděli muset uspět možná ve svém nejnáročnějším životním testu. Karlovarská Cena města ji totiž uvidí v konkurenci, jaké dosud Venilia nečelila.


„Že to zkusí v nejvyšší kategori, to jsme po minulém startu hlásili,“ konstatuje Martina Růžičková. „Je ale pravda, že jsem optimista a z propozice karlovarského dostihu jsem neměla pocit, že by se měli sejít takoví koně, když jsem viděla přihlášky, zaskočilo mě to. Ale  nedá se nic dělat, řekli jsme si, že zkusíme bojovat s nejlepšími, no tak to tedy zkusíme a uvidíme, jak z toho kobylka vyjde.“


Na startu v Karlových Varech vidí i při náročné konkurenci trenérka také několik aspektů, které mohou hrát Venilii do karet. „Výhodou může být, že už na dva tisíce metrů letos běhala a ta distance jí vyhovuje, pro některé soupeře to může být problém.  Navíc má po delší době zase příznivou váhu. I když už si poradila i s větší zátěží, tady bude mít výhodu, která by mohla hrát v její prospěch.“ Samozřejmě pro klisnu hraje také letní úspěšný start přímo v Karlových Varech, který potvrdil, že na nejmalebnějším českém závodišti  místní specifika zvládá.


Jaké jsou tedy její nedělní ambice? „ Letos je určitě lepší než loni, i proto jsme si tento dostih pro ni vybrali. Kdyby byla pevnější půda, určitě to bude hrát v její prospěch,  dokázala by pak uplatnit svou rychlost. A výsledek? Kdyby se umístila někde vpředu, budeme moc spokojení. Ale i když se to nepovede,  myslím, že Venilia už si letos své dokázala,“ míní Martina Růžičková.


Její svěřenkyně má na konci sezóny avízovaně odejít do chovu, další plány na příští měsíce ale prozatím trenérka nestřádá. „Nejsem trenér, který vaří nadlouho dopředu, on život nakonec obvykle stejně ukáže docela jinam, než si to v dostizích naplánujete.  A tak se obvykle řídím podle  posledního startu, přesnější představu co dál budeme mít s Venilií po neděli.  Pokud bude kobylka v pořádku, mohly by ji čekat ještě tak dva další starty, než ukončí kariéru. Paní majitelka se zmiňovala o startu proti klisnám v Drážďanech. Já sice nejsem moc pro takové výjezdy, ale  Drážďany jsou blízko, může to pro ni  být zajímavý start,“ uvažuje Růžičková.