Slušovice: Králem úvodního odpoledne trenér Piruch

V sobotu se v letošním roce poprvé otevřely brány dostihového závodiště ve Slušovicích. Pro diváky byl připravem program devíti výhradně rovinových dostihů, který postrádal jednoznačný vrchol, neboť statutárně nejvýše stál kvartet dostihů třetí kategorie. Králem odpoledne byl jednoznačně trenér Josef Piruch. jenž slavil vítězný hattrick, když jeho svěřenci ovládli plnou třetinu sobotních dostihů. Dařilo se i dvojici jezdců bojujících o rovinový šampionát, Jaromír Šafář i Jan Rája zvítězili dvakrát, takže situace na čele Lázně Poděbrady Cupu je i po sobotě vyrovnaná, když oba mají dvacet vítěztsví a Šafář vede jen díky většímu počtu druhých míst.

Úvod sobotního slušovického odpoledne patřil šampionské tréninkové centrále rodiny Vocáskových. když první dva dostihy ovládli její reúrezentantky v sedle s žokejem Janem Rájou. V premiérovém dostihu letošní slušovické sezóny, mílové Ceně Jockey Clubu ČR (IV. kat., 3+, 1 600 metrů, 30 000 Kč), totiž roli favoritky bez problémů potvrdila čtyřletá Perchta, která jistě o dvě a čtvrt délky porazila Giomára (ž. Vokálková) a půl hodiny později ji mezi nezvítězivšími dvouletými v Ceně EBF (III. kat., 2 l., 1 600 metrů, 60 000 Kč) napodobila Siciliana, jež jakožto nejzkušenější z šestice aktérů tohoto dostihu triumfovala lehce o čtyři délky před debutující Lailou Blue (Andrésová).

Následující pětkový sprinterský handicap Cena ParmDr. Bohumila Hanáka (V. kat., 3+, 1 160 metrů, 20 000 Kč) se stal kořistí Kateřinou Bertier připravovaného bílého valacha Cadbee v sedle s Pavlínou Filipovou, který soupřům nedal šanci a zvítězil jistě o tři délky před Bouřkou (ž. Korečková). Na stejné distanci se uskutečnila trojková Cena města Slušovice (III. kat., 3+, 1 160 metrů, 45 000 Kč), jež nabídla nejtěsnější doběh v rámci odpoledne, když nejméně zatížená Manolla (ž. Verner) trenéra Koplíka po boji o hlavu ustála atak Yordany (ž. Vokálková).

Třetím z trojkových vrcholů byla vytrvalecká Cena Zlínského kraje (III. kat., 3+, 2 600 metrů, 45 000 Kč), ve které se zrodil první z triumfů trenéra Josefa Pirucha, když teprve počtvrté v kariéře startující tříletá Wawe of Gracie (ž. Havelková), v závěru o dvě a čtvrt délky předstihla tempařku Tialine (žk. Liška) a zaznamenala první životní vítězství. Nasledoval další handicap páté kategorie Cena spolku Dostihy Slušovice, z. s. (V. kat., 3+, 2 200 metrů, 20 000 Kč), ve kterém se prosadil čtyřletý Letegerto (ž. Georgiev), jenž o tři čtvrtiny délky předčil bojující dvojici Heure (ž. Havelková) a Zelda (ž. Hlubučková). Posledním z kvarteta z trojkových dostihů byla Cena hejtmana Zlínského kraje (III. kat. 3+, 1 800 metrů, 45 000 Kč), jež se stala kořistí svěřence lídra letošního trenérského šampionátu Ludvíka Harise Galise, kterého žk. David Liška dovedl k třídélkovému triumfu před Jessi (Filipová).

Zatímco úvod slušovického odpoledne patřil dvojici Rája, Vocásková v závěru dominovali trenér Josef Piruch a žokej Jaromír Šafář - v supervytrvalecké Ceně města Vsetína, vzpomince na paní Jarmilu Šulákovou (IV. kat., 3 l., 3 000 metrů, 30 000 Kč) jistě o délku před Sicili Pop (ž. Rája) zvítězila Princess Ryana a v závěřečné ještě o dvě stě metrů delší Ceně společnosti Trippler Group, s. r. o. (IV. kat, 4+, 3 200 metrů, 30 000 Kč) půldélkový triumf vybojovala Concord of Gracie.