Pardubice: Sobotě dominovala stáj Dr. Chaváta

Úvodnímu dni dostihového mítinku na pardubickém závodišti, který zítra vyvrcholí 127. ročníkem Velké pardubické, dominovala dostihová stáj prezidenta Jockey Clubu ČR Jiřího Charváta, když ze čtyř koní startujících v jejích barvách tři zvítězili a čtvrtý byl jen těsně poražen. Do bohaté sbírky trofejí Dr. Charváta putují především poháry za vítězství v obou hlavních dostizích - mezi vrtevníky ve Zlaté sponě tříletých suverénně zvítězil svěřenec Pavla Tůmy Arkalon (ž. Faltejek), zatímco v Křišťálovém poháru města Pardubic překvapil Tomášem Váňou připravovaný Aztek (ž. Kousek). Třetím z vítězů v modrožlutých barvách byl tempař Northerly Wind (ž. Faltejsek), který lehce ovládl Memoriál Ing. Jiřího Šindlera a jen těsně vítězství uniklo Saint Josephovi, jenž v Memoriáku Carla Biffiho o krk nestačil na většinu dostihu tempo diktujícího Lodgian Whistle (ž. Myška).

Prvním z dvojice sobotních jedničkových vrcholů byla Zlatá spona tříletých - Cena podporovaná závodištěm Wroclaw (pp I. kat., 3 l., 3 200 metrů, 150 000 Kč) pro tříleté proutěnkáře. Krátce po startu se diktování tempa ujal žokej Jan Faltejsek v sedle hnědého valacha Arkalona, kterého v Dvorcích na Bruntálsku připravuje trenér Pavel Tůma a záhy si vytvořil několikadélkový náskok. Podobně jako v minulých startech se mu soupeři před závěrečným obloukem přiblížili, avšak v cílové rovině záhy nebylo o vítězi pochyb. Arkalon ani ve třetím startu nad překážkami nenašel a přemožitele a zvítězil lehce o tři délky před Apas Rockou (Ferhanov), odstup třetího v cíli Nicka (ž. Bartoš) cíloví rozhodčí ohodnotili výrokem daleko, čtvrtý Mansur (ž. Novák) ztrácel dvanáct délek a pátá Engele (Sloup) osm.

Elitní starší proutěnkáři se představili v Křišťálovém poháru města Pardubic (pp NL, 4+, 3 400 metrů, 300 000 Kč). V nepříliš početném poli šesti koní se po většinu dostihu o tempo starala dvojice Roches Cross (ž. Váňa ml.) a Terapena (ž. Faltejsek). Zatímco klisna trenéra Wroblewského se v závěru z podstatného dění vytratila, sázkaři favorizovaný grupový vítěz z italské Pisy Roches Cross do cílové roviny točil s plnými šancemi. V cílové rovině však přišel nástup žokejem Jiřím Kouskem lišácky odjetého Azteka, který s útokem vyčkal až do cílové roviny a po nádherném souboji favorita o půl délky porazil. Osm délek vzdálené třetí místo obsadila Flower of Love (ž. Matuský), šest délek za ní finišoval Wicker Stone (ž. Bartoš) a tabuli se ztrátou jedné a čtvrt délky uzavřela unavená Terapena.

Třetím z vítězných reprezentantů stáje Dr. Charváta byl pětiletý valach Northerly Wind (ž. Faltejsek), který si podmanil Memoriál Ing. Jiřího Šindlera - 33ti násobného startéra Velké pardubické (stch IV. kat., 5+, 3 900 metrů, 60 000 Kč). Krátce po startu se na čele dostihu objevil Pat's Gold (Složil ml.), ale záhy ho vystřídal po jedenácti měsíční pauze se do dostihového provozu vracející Northerly Wind a osud dostihu byl zpečetěn. Jan Faltejsek v sedle svěřence Pavla Tůmy kontroloval situaci a v cíli měl Northerly Wind k dobru lehkých pět délek na nejlepšího ze soupeřů, kterým byl Linngar (Ferhanov) Heleny Vocáskové, třetí místo s odstupem čtrnácti délek obsadil Teds Island (Benš). Jediný z kvarteta koní v majetku Dr. Charváta, jenž v sobotu nedokázal zvítězit byl čtyřletý valach Saint Joseph (ž. Faltejsek), který ve stejně starým koním vyhrazeném Memoriálu Carla Biffiho (pp III. kat., 4 l., 3 200 metrů, 90 000 Kč) po boji o krk nestačil na od startu tempo diktujícího svěřence Štěpánky Sedláčkové Lodgian Whistle, kterého dostihem úspěšně provedl její manžel žokej Jaroslav Myška.

Úvod sobotního odpoledne obstaral jediný rovinový dostih odpoledne - amatérským jezdcům rezervovaná Cena podporovaná závodištěm Merano (I. kat., 4+, 3 200 metrů, 40 000 Kč). Suverénní vítězkou se stala svěřenka trenérky Heleny Vocáskové Mary Yeats (am. Fabris), vítězka Oaks z roku 2014, která se letos po téměř dvouleté přestávce vrátila do dostihového provozu, když lehce o dvě a půl délky porazila Almanyho (am. Guineheux), třetí Zelda (am. Grbavčicová) ztrácela propastných třináct délek. Cena společnosti Bohemia Sekt, s. r. o. (stch III. kat., 5+, 4 400 metrů, 90 000 Kč) se stala kořistí jedenáctiltého veterána Nikana (Kocman), který měl v závěru nejvíce sil a zvítězil velmi lehce o tři délky před netradičně defenzivně odjetým Lorpenem (ž. Myška), který druhou příčku uhájil o půl délky vůči dotírajícímu Amadeonovi (Ferhanov). V Ceně společnosti K - K Metal, a. s. (pp IV. kat., 5+, 3 200 metrů, 60 000 Kč) se dvou škrtech představili jen tři koně a suverénně nejlepším z nich byl Radkem Žaludem připravovaný Lincoln (am. Plšek ml.) zvítězivší zadrženě o třináct délek před Elegant Devilem (am. Guineheux), daleko poslední, avšak na třetím místě, dostih dokončil Apenin (am. Mikšovský).