Nikas po letošní Velké končí dostihovou kariéru

Dvanáctiletý Nikas po letošní Velké pardubické s Českou pojišťovnou ukončil svou bohatou a úspěšnou kariéru. Kůň, který předloni proběhl cílem Velké jako první a byl následně diskvalifikován, absolvoval letošní Velkou pod vedením Petra Tůmy, který na poslední chvíli nahradil zraněného Lukáše Matuského a na trati nakonec Nikase zadržel. „Byli jsme tak s majitelem panem Kupkou dohodnuti,  Nikas po letošní  Velké odchází do dostihového důchodu,“ potvrzuje trenér  Čestmír Olehla.


Loučení slavného valacha si  možná realizační tým představoval trochu jinak, nakonec  se ale z mimořádně těžkých pardubických podmínek  Nikas vrátil domů bez zdravotních problémů a končí tedy dostihovou kariéru v plné síle. „Samozřejmě, raději bychom se s ním loučili, kdyby se do cíle Velké dostal, ale nyní je v pořádku a to je to nejdůležitější. Dokonce vypadá, jako by žádný dostih v neděli snad ani neabsolvoval,“ říká k osobnosti českých překážek posledních let Olehla.


„Ve Velké to z jeho pohledu nebylo ono,“ připouští. „Už poslední dva týdny přípravě nebyly úplně  ideální, byly tam určité drobné problémy,  ale velký problém pro nás pak znamenalo zranění Lukáše Matuského. Když sháníte žokeje na poslední chvíli, není to nikdy optimální,  a my jsme po té změně zvolili spíše  defenzivní taktiku.“ To ale v nedělních podmínkách znamenalo držet se na pozicích, kde koních otravovaly  život i značné příděly bláta…. „Nikas nakonec v dostihu ztratil zájem a byl zadržený.  Byla to jedna z nejtěžších Velkých za poslední léta, a tak jsme určitě rádi, že se z ní vrátil zdravý,“ dodává Čestmír Olehla.


Nikas za svou kariéru absolvoval celkem 48 startů vyhrál sedm dostihů včetně pardubické Zlaté spony tříletých a Ceny Labe, a na dotacích vydělal bez  dvaadvaceti tisíc dva miliony korun.