Váňa: Vítězství Champ de Bataille mi udělalo radost

S radostí i se smutkem cestovala včera výprava Váňových z italského Milána. Vítězství v největším překážkovém dostihu tamního programu potěšilo, nicméně stejný dostih byl také posledním životním vystoupením vítěze Českého derby 2011 Roches Crosse, a  tak se ve „Váňovcích“ mísily všemožné pocity. Josef Váňa mladší, který s Champ de Bataille udolal zbylou českou konkurenci a  ukousl z dotačního koláče na čtyřicet tisíc eur. 


„Samozřejmě, s vítězstvím jsem moc spokojený,“ komentuje Josef Váňa mladší. „Byl to dostih, kdy jsem si v čele chtěl držet Santo Cera a Roches Crosse, což se nám celkem dařilo. Na poslední překážky jsme za to s Pepčou Bartošem na Roches Crossovi vzali a šli jsme do čela, pak on bohužel upadl a  ke mně se přiblížil ještě Kifaaya. Za poslední překážkou se zdálo, že vyhraje, ale můj kůň ještě dokázal zabrat a potvrdil svoje kvality. Se stylem jeho vítězství jsem byl vážně hodně spokojený,“ pochvaloval si Josef Váňa koně, který ve Francii s ratingem 66 patři do širší elity. „Teď  ho ale koupil italský majitel, a tak se  asi soustředí na  dostihy v Itálii, nemyslím, že by se měl vracet do Francie, i když se tam předtím solidně prosazoval,“ soudí Josef Váňa na adresu  poměrně čerstvého přírůstku ve stáji svého otce.


Vítězství v hlavním dostihu mítinku pro něj přišlo po nepříjemném pádu v předchozím dostihu v rámci odpoledne, které do té doby vycházelo více reprezentantům jiných českých stájí. I když  ale jeho  vítězné konto v Miláně tentokrát poskočilo jen o jednu „čárku“,  s milánskými počiny  je poměrně spokojený. „Někdy jsme měli smůlu, ale to k tomu patří, celkem myslím, že s výsledky můžeme být spokojení, sezóna pokračuje tak, jak si představujeme,“ dodává Josef Váňa mladší…


Pokud jde o fatální zranění Roches Crosse, samozřejmě ho mladší Váňa nemůže přejít bez komentáře. „Mrzí to, přišli jsme o skvělého koně, šampiona.  Těžko k tomu říct něco víc, bohužel takový je  někdy dostihový život.  Je ho veliká škoda,“ komentuje Josef Váňa. „dnes se ale zase musíme dívat dál.  Čekají nás ještě další dostihy v Itálii,  začíná se na menší dráze v Grossetu  a letos je na programu také Pisa, takže nudit se určitě nebudeme, i když už pro letošek neplánujeme žádnou Francii. Na nějaký oddech snad dojde někdy kolem Vánoc,“ uvažuje žokej, který letos vévodí pořadí italského překážkového šampionátu.