R. Holčák: S Milánem jsme spokojení, ale klobouk dolů před Váňovým vítězem

Mezi českou účastí na posledním velkém milánském překážkovém mítinku se v neděli neztratili ani svěřenci Radka Holčáka, které vesměs vedl žokej Lukáš Matuský. Přesto, že v největším testu odpoledne Kifaaya našel poprvé na podobné scéně v Itálii přemožitele,  velkokarlovický tým se vracel z Itálie spokojeně, a před zimní přestávkou se naladil optimisticky i s výhledem na sezónu roku 2018, na kterou nyní na Valašsku začnou sbírat síly…


„Je fakt, že v cílové rovině už jsem zvedal ruce, že zase vyhrajeme,“ přiznává Radek Holčák.  „Jenže Váňovi pořídili výborného koně, a měli ho výtečně nachystaného, klobouk dolů před jeho výkonem.  Samozřejmě, že bych byl raději za vítězství, ale Kifaaya znovu ukázal, jaký to je borec, a já jsem za něj moc rád. Vládl v Itálii tříletým i čtyřletým, a loňskou sezónu měl hodně těžkou, takže to letos na jaře  od něj nebylo  zase až tak špičkové,  ale v průběhu roku se do toho zase dostal a i když přechod mezi starší je pro koně na skocích složitá, on si s vín poradil náramně.  A že je v italských grupách jednou druhý a třikrát první? No řekněte, kdo to má?“ velebí Holčák svého svěřence,  který si své druhé místo připsal ve studeném Miláně po vpravdě heroickém výkonu…


Spokojen je samozřejmě i s klidnou Flower of Love, která v Miláně vyhrála kvalitně obsazenou condizionatu… „Myslím, že i když to byla v uvozovkách jen condizionata, klisna nám tam ukázala, čeho je schopná a viděli jsme, jak by to v jejím podání mělo příště vypadat,“ pochvaluje si velkokarlovický trenér. „Když jsme ji z Anglie pořídili, věděli jsme, že má problémy, pokud jde o krmení, a  v únoru k nám přišla také s problémy s koutkem.  V průběhu  přípravy jsme se jí snažili nakrmit, ale s natrženým koutkem je to problém, když máte už koně v přípravě, takže s tím laborovala celou sezónu,“ vysvětluje důvody, proč se letošní přírůstek ve stájích „rozjížděl“  možná pomaleji, než se čekalo. „Teď  už se ale zdá,  že by to mohlo být dobré, v příštím roce by zřejmě mohla jít i do grupových dostihů,“ dělá si naděje trenér.


Na grupové scéně v Itálii už se letos prezentoval pravidelně jeho další svěřenec, Stuke, který sbíral hodnotná umístění, byť ani jedno nedosáhl na nejvyšší  metu. „Ukázal, že má pro překážky vlohy a zařadil se v Itálii určitě do špičky. Teď prohrál s dvěma moc dobrými koňmi, Arkalon od Pavla Tůmy bude určitě hodně kvalitní překážkář i v příštích letech.  Za sebe ale myslím, že se Stukem můžeme být hodně spokojení, v Miláně v tom chladném počasí ukázal svou kvalitu,“ dodává trenér, který do Milána cestoval s překážkáři jen pár dní  poté, co tam na rovině s Intisarim asistoval klasickému vítězství Trip To Rhoda v tamním St Leger. „I to byl ale pro nás kvalitní výsledek, první dva koně mají velkou třídu, a navíc, kdyby poslechl žokej podle ordre, možná jsme nemuseli být až třetí. O Intisarim teď  už víme, že má rád v závěru svůj klid a nerad bojuje z posledních míst, pro příští rok  myslím,  že se u na něj můžeme těšit,“ je přesvědčen Radek Holčák.


Rok 2017 už pro něj s největší pravděpodobností z hlediska prezentací jeho svěřenců na dostihových drahách končí.  „Nemáme tak početnou stáj jako Josef Váňa, abychom některé koně pošetřili a běhali s nimi v zimě, a ani podmínky k zimnímu tréninku tu nejsou optimální.  Koně i lidé u nás si teď odpočinou a nadechnou  se k nové přípravě zase v příštím roce,“ vysvětluje k ukončení sezóny ve Velkých Karlovicích.