Luka: Nagano Gold může být ještě lepší

Francouzský triumf Nagano Golda je pro český turf výbornou zprávou: Po delší době  se český klasický vítěz prosadil na mezinárodní scéně a jak konstatuje trenér Václav Luka, z hlediska kvality si zapsal výraznější výsledek, než jaký představuje  jen domácí klasika. Skutečnost, že Prix de Bursard v Deauville vyhrál pod vedením žáka Davida Lišky,  jemuž se na záda s odstupem jedné a čtvrt délky díval slovutný Christophe Soumillon,  pak tento úspěch ještě umocňuje.


Nagano se přitom po pražském St Leger zdál být na odchodu na zimní odpočinek. Jenže trenér si nakonec prosadil jinou cestu. „Bylo to přání majitelů, abychom ho zazimovali, ale nakonec  jsem je přesvědčil, že to letos ještě ve Francii zkusíme. Beztak by se vydal touto cestou  třeba na jaře, a  říkali jsme si, že pokud na Francii stačit nebude, může se to zrovna tak ukázat ještě letos, když byl kůň v pořádku a  ukazoval se dobře v přípravě.“


Chuchelský klasik se za důvěru realizačnímu týmu odměnil velmi dobrým výkonem,  jímž přinejmenším potvrdil svou třetí příčku mezi v tuzemsku chystanými tříletky letošního roku. „Bylo to vážně dobré představení,“ myslí si Václav Luka. „Porazil tam dva hodně dobré soupeře, takže bych řekl, že je momentálně na úrovni, která by mohla stačit na dostihy listed v Německu.  A jestli se může prosadit i v black type dostihu ve Francii?  Na mě dělá dojem koně, který ještě není úplně hotový, a může jít s výkonností ještě nahoru, takže se můžeme těšit, co nám předvede v příštím roce.  Teď se zdá, že Nagano Gold ještě potenciál ke zlepšení má,“ dodává Václav Luka v náznaku, že z Nagano Golda ve čtyřech letech může být kůň, jehož kvalitám Česko a jeho dostihové testy  nebudou dost velké…


Další jeho svěřenec, Wirelless, už svou úroveň na mezinárodní scéně několikrát prezentoval, nyní ale v Římě nedosáhl na dotované umístění a v Premio Roma, jenž od loňska spadla na úroveň grupy 2,  nehrál podstatnější roli. „Ten dostih se mu nepovedl,“ připouští Luka. „Byl tam ten faktor, že jsme musel tři týdny čekat po odložení startu,  nevyhovoval mu blátivý podklad, a taky jsme ten start trochu prokaučovali. Když se to sečte, výsledek prostě nevyšel, ale nebudeme z toho dělat velké závěry,“ míní Václav Luka.


Oba koně nyní čeká zasloužená zimní přestávka, a jistě nejenom Václav Luka věří, že po ní budou opět patřit k tomu nejlepšímu, co  český turf může na mezinárodní rovinové scéně nabídnout.