Váňa ml.: V úspěšné Pise bylo nezvykle živo...

V minulém roce si Josef Váňa starší připsal italský trenérský titul šampiona nad překážkami a jeho syn jej napodobil v roli jezdce poté, co na prvním mítinku roku 2017 v Pise vyhráli společně jeden ze tří dostihů.  Do roku 2018 vykročili Váňovci ještě lépe, ze tří dostihů nechali domácí (i českou) konkurenci "čichnout" jen v jediném případě.  První mítink roku pro ně znamenal dvě první místa vylepšená dvěma stříbrnými doběhy. Start šesti koní z jejich střediska v Pise vynesl na dotacích cca 385 tisíc korun, což je částka, kterou na celkově vydělaných dotacích za celý rok 2017 překonalo v Česku pouhých 25 trenérů. Už nyní se tedy zdá, že italské ataky i nadále budou dávat smysl.


„Pro nás to bylo moc dobré odpoledne,“ pochvaluje si dvakrát vítězný Josef Váňa mladší. „Vlastně mohlo být ještě lepší, nebylo daleko ani k třetímu vítězství, ale samozřejmě, že jsme i takto hodně spokojení, ten rok začal pro nás moc dobře a v Pise se nám moc líbilo.  První dostihy se povedly, vlastně všichni naši koně se ukázali tak, jak jsme si představovali…“


Váňa zahájil odpoledne druhým místem s Brunch Royal,  porážka jej ale  nijak nemrzela. „Já jsem s ním byl moc spokojený, běhal dostih po víc než roce a šel ho s chutí, bez nějakých chyb, a ještě krátce před cílem se pral o úspěch. Nakonec možná prohrál díky tomu, že na skocích skákal až moc vysoko,  tam  proti soupeřům něco rozdal. Prohráli jsme ale s jedním z nadějných italských koní, je to kvalitní soupeř a prohrát s ním není určitě žádná ostuda.“


Další dva starty už ale Váňa neprohrál s nikým… „Moc mě těší výhra s Big Fly, i když jsem se na ni hodně nadřel.  Ale je to kůň, který se v tréninku ukazuje moc dobře, jenže se nám to zatím nepovedlo ukázat na dráze, až teď v Pise si dal říct.  Když  by se tomuhle koni povedlo nějak srovnat hlavu, určitě tam je potenciál vyhrávat grupové dostihy, on je vážně hodně dobrý.  Jenom  má prostě takovou hlavu, že je s ním těžká domluva,“ libuje si Josef Váňa.


To nejlepší nakonec ovšem z jeho  pohledu přišlo skutečně nakonec. Souboj Tempramenta se stájovým druhem Romanem a těsné vítězství nad Janem Kratochvílem v sedle druhého jmenovaného. „Myslím, že si to užili diváci i my dva s Honzou, byla to moc hezká bitva a oba koně si to rozdali tak jak měli. To jsou dostihy, z kterých má člověk vážně radost,“ přiznává Josef Váňa a  věří, že italské radosti letos zdaleka není konec. „V Pise byl na tamní poměry o dostihy nečekaný zájem, přišlo hodně lidí, nezvykle živo  bylo i kolem stájí, celé to tam jako by ožilo,“ všiml si úřadující šampion italských jezdců.