Luka: Z Francie přijela lednová spokojenost

Po prvním lednovém týdnu má sice trenér Josef Váňa na kontě dvě vítězství, první české vítězství s novým letopočtem si ale zapsala jiná tréninková  centrála.  Bošovický Václav Luka tradičně své svěřence na přelomu let vyslal do Francie, a tentokrát se hned o prvním lednovém víkendu zadařilo. Jeho osmiletý svěřenec Mister Smart si zapsal 13 tisíc eur  za vítězství v Deauville,  a stal se pro bošovické vůbec prvním lednovým vítězem v historii zdejší dostihové operace.

„Nemůžu říct, že bychom něco dělali jinak,“ říká ovšem trenér Václav Luka na otázku, jak se letos podařilo vyhrát v netradičním lednovém termínu. „Už několik let v poslední době necháváme v tréninku několik koní, kteří se v zimě chystají na dostihy do Francie, a vždycky to mělo úspěch. Už jsme vyhrávali v únoru, letos to přišlo ještě o něco dřív a já jsem samozřejmě moc rád. Tady toho koně si vyhlédl německý majitel Torsten Raber ve Francii v prodejkách, když se mu moc nedařilo, a dal nám ho do přípravy, věděl, že už jsme si s nějakými problémovými koňmi poradili.  Tenhle se mezi ně zařadil,  i když na první start to ještě nebylo takové. Teď napodruhé u nás se ale zlepšil moc, a  ukázal, že to byla od majitele dobrá koupě…“ pochvaluje si trenér.

„Dokonce tak dobrá, že německý majitel aktuálně má zájem přemístit sem několik dalších koní, jenže to naráží na problém s ustájením v našem středisku. Prostě nemáme na nové koně boxy s ustájením, takže nové teď bohužel nabírat do přípravy  nemůžu,“ Luka tak majitele, který má  ve Francii v přípravě a dvacítku koní, může uspokojit pouze výsledkově.  Trvalo mu to několik týdnů, než se dal dohromady, ale nakonec to s ním všechno vyšlo náramně..“

Václav Luka se z Francie mohl vracet potěšený i proto, že i další jeho svěřenci bodovali.  „Všechny doběhy za peníze, to je výborná bilance těch  prvních dní, nemůžu být nespokojený,“  líčí trenér a k jednotlivým koním dodává: „Sinbad měl v dostihu velkou zátěž, nejvyšší na startu, a trochu tomu podlehl,  takže jen třetí místo pro něj. Pokud ale jde o Nine Ou Four, ten startoval jako favorit, jenže se v dostihu choval moc aktivně, nikde si neoddechl a to  pro něj moc není,“  konstatuje Václav Luka.

 

Jeho poslední o víkendu prezentovaný svěřenec, Vekalto, se musel v silnější konkurenci spokojit s pátým místem a byl tak nejhorším z Lukových svěřenců, kteří byli v akci. „Ty výsledky jsou suprové, když si uvědomíme, že ještě před pár lety nikoho nenapadlo v zimě do Francie jezdit,  a dnes tam vyhráváme a posíláme favority, je tu vidět velký vývoj.“ A jeho samozřejmě těší, že je – pokud jde o francouzské starty – jeho hlavním hybatelem právě jeho centrála