Wroblewski: Terapeně pomohl přechod na těžké skoky

Na pátý pokus se letos trenér Grzegorz Wroblewski vítězně „trefil“ v italské Pisa.  Tamní steeplechase Premio Feltre vyhrála jeho svěřenkyně Terapena pod Britem Garnerem s velkým přehledem a dala  tak zapomenout na nevýrazná vystoupení svých posledních vystoupení z Pardubic či Merana. Trenér byl po italském triumfu spokojen nejenom se samotným úspěchem, ale také se skutečností, že se  prvního úspěchu dočkal nový majitel klisny.

„To je samozřejmě moc dobrá zpráva, zvlášť proto, že se  jako její majitel dal  dohromady nový syndikát, a ten se dočkal úspěchu,“ pochvaluje si Wroblewski. „Klisně určitě prospěl přechod na těžší skoky, na proutěných překážkách už to u ní  nebylo ono, teď ukázala, že může mít potenciál ve steeplechase.“

Terapena už má na kontě úspěšné starty v Itálii či Francii, a jak trenér potvrzuje, zahraniční starty v jejím podání budou zřejmě dominantním cílem i pro letošní rok.  „Majitelský syndikát je italský, takže jejich hlavním zájmem budou hlavně dostihy v Meranu a možná taky Milano. Klisna se ale neztratila ani ve Francii, takže  by se mohla podívat i tam,“ předpokládá Grzegorz Wroblewski, který pro stejný syndikát chystá i další skokanku s polským původem, Fangorii. Ta tentokrát v Pise  dokončila na proutěných překážkách šestá a zůstává tak i po sedmnáctém životním startu bez jediného vítězství v dosavadní  kariéře. Trenér však ani nad touto svou svěřenkyní hůl lámat rozhodně nezamýšlí.

„Fangorii zřejmě taky bude vyhovovat přechod na těžší skoky. Neměla zatím moc problémů se skoky, ty zvládá dobře, a ve steeplechase by se měla prosadit líp, než se jí to zatím vedlo.  Uvidíme, určitě si ale zaslouží další šanci,“ shrnuje  její vystoupení trenér.

V sedlech jeho klisen se v Pise tentokrát objevil Brit Thomas Garner, který letos už v Pise s českými koňmi vyhrál dva dostihy.  Bude v případě Wroblewského možné očekávat s Britem nějakou trvalejší spolupráci? „Určitě je to jezdec, jehož angažování bych se já nebránil,“  míní Wroblewski. „Bude to ale na dohodě majitelů,  žádnou další spolupráci domluvenou nemáme.“ 

Ať s Garnerem nebo bez něj, pro příští italské dostihy se chystá přijít s další zbraní ze své překážkové stáje. „Měl by se objevit Santo Cerro, zkusíme provést restart jeho kariéry,“ míní. „V Itálii byl vždycky do třetího místa, rád bych na to zase navázal.  Věřím, že tam rozhodně neřekl poslední slovo.“ Pro Wroblewského se rok 2018 jeví po loňském druhém místu v domácím rovinovém šampionátu trenérů jako především překážkový. „Ve stáji  proběhly určité změny, a dnes mám v přípravě většinu překážkových koní, takže  se budu spíš soustředit především na překážky. I proto jsme začali už v Pise, a věřím, že zahraniční starty budou pokračovat,“ dodává vítězstvím povzbuzený Wroblewski.