Velká Chuchle: Velká dubnová pro Aldzarba, Liška s hattrickem

Letošní druhý dostihový den na závodišti v Praze - Velké Chuchli měl svůj vrchol v jubilejním 60. ročníku středotraťařské Velké dubnové ceny, ve které se prosadil šestiletý reprezentant stáje čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova Aldzarb. Výborný výkon v jeho sedle předvedl žokej Matin Laube, který dokonale odhadl tempo dostihu, což Aldzarb v koncovce přetavil do jistého jeden a tři čtvrtě délkového triumfu před Sir Sunem (ž. Chaloupka), krk na třetím místě ztrácel lídr většiny dostihu Duke of Darehorse (ž. Zatloukal). Další skvělé odpoledne zažil žák David Liška, který zaznamel hattrick, když vedle dvou vítězství v rámcových čtyřkách s Tropical Bondem a Be Masterem, s bošovickou Rapet triumfoval v druhé nedělní jedničce Memoriálu Rudolfa Deyla. Pro Davida Lišku to bylo již osmé vítězství v tomto ročníku a s přehledem vede jezdecký šampionát Lázně Poděbrady Cup.

 

Do jubilejního 60. ročníku Velké dubnové cenyFactoringu České spořitelny, a. s. (I. kat., 4+, 1 800 metrů, 150 000 Kč) odstratovalo osm koní, přičemž diktování velmi svižného tempa se po startu ujal Ludvíkem Harisem připravovaný Duke of Darehorse (ž. Zatloukal). Záhy se mu podařilo startovní pole natáhnout a roztrhat, nejblíže ze soupeřů mu byl čtyři délky vzdálený obhájce druhého místa z loňského ročnílu Aldzarb (ž. Laube), třetí zhruba se stejným odstupem cválal Chancellor (ž. Foret). Duke of Darehorse přivedl startovní pole do cílové roviny, ve které Aldzarb jeho náskok postupně likvidoval, na distanci se dostal na jeho úroveň, záhy ho překonal a postupně se mu vzdaloval. V závěrečných metrech začaly Duke of Darehorsovi síly ubývat mnohem rychleji, což mělo za následek, že druhé místo nedokázal uhájit vůči koncovce nejvíce zatíženého Sir Suna (ž. Chaloupka). Aldzarb zvítězil jistě o jeden a tři čtvrtiny délky před Sir Sunem, který o krk předstihl Duke of Darehorse, čtvrtý Tamarind Cove (ž. Šafář) ztrácel jeden a čtvrt délky a stejný odstup měl i pátý Charles Quatrieme (ž. Havelková).

 

Druhým z vrcholů nedělního odpoledne byl 44. ročník Memoriálu Rudolfa Deyla (I. kat., 3 l. kl., 1 400 metrů, 135 000 Kč), nejvýznamnější přípravný dostih na klasickou Jarní cenu klisen, která se ve Velké Chuchli uskuteční 6. května. Na startovní listině trialu figurovalo osm klisen, přičemž všechny jsou do JCK přihlášeny. Po startu do čela vystřelila svěřenka Allana Petrlíka Rabbit Bated (ž. Zatloukal) sledovaná jednou z favoritek Carmellou (ž. Foret), zatímco druhá z favoritek vítězka Ceny Masise a Ceny zimní královny Love Connection (ž. Chaloupka) záhy zaujala pozici na konci pole. V cílové rovině se startovní pole vyrovnalo, přičemž ve finiši měla nejvíce sil svěřenka Václava Luky mladšího Rapet v sedle s jezdeckou shooting star úvodu letošní sezóny žákem Davidem Liškou. Rapet zvítězila jistě o jednu délku před Rabbit Bated, jež druhou příčku uhájila o krátkou hlavu vůči finiši Love Connection, čtvrtá Carmella ztrácela krk, zatímco pátá Lareona (ž. Šafář) další hlavu.

 

V rámcových dostizích žák David Liška přidal další dva triumfy. Nejprve ve čtyřkovém handicapu Cena Whisky (IV. kat., 4+, 1 600 metrů, 40 000 Kč) vybojoval vítězství v sedle sedmiletého Tropical Bonda trenérky Bielikové, který navzdory pěti kilogramům váhové nehody o hlavu předčil Nombeka (ž. Chaloupka) a na závěr odpoledne dovedl v Ceně vážnice (IV. kat., 3 l., 2 400 metrů, 40 000 Kč) k jistému jeden a čtvrt délkovému triumfu před outsiderkou Lesanou (ž. Foret) Pavlem Tůmou připravovaného reprezentanta stáje Dr. Charvát Be Mastera. V průběžném pořadí jezdeckého šampionátu Lázně Poděbrady Cup má po prvních čtyřech dostizových dnech osm vítězství a obrovský náskok pěti "čárek" před nejbližším z pronásledovatelů, kterým je Petr Foret se třemi triumfy.

 

Právě žokej Petr Foret ovládl dva úvodní dostihy nedělního odpoledne. V úvodní Ceně Závodiště Velká Chuchle (III. kat., 4+, 1 200 metrů, 60 000 Kč) se radoval poté co jím vedená Berouyine trenéra Luboše Urbánka zvítězila jistě o dvě délky před většinu dostihu tempo diktujícím Wobull se Now (Florian), zatímco na třetím místě další dvě a půl délky zpět finišoval Stormico (am. Fabris). O půl hodiny později Petr Foret slavil podruhé a to po lehkém triumfu Tango Hlinky trenéra Ludvíka Harise v maiden Cena sázek Betino (IV. kat., 3 l., 1 400 metrů, 40 000 Kč), který zvítězil o pět délek před svěřenkou Kateřiny Berthier Wenus (ž. Šafář).

 

Ve vytrvalecké Ceně Shamalgana (III. kat., 3 l., 2 200 metrů, 60 000 Kč) pro tříleté koně se stylem start cíl prosadila svěřenka Pavla Tůmy Tosen Puissance (am. Bodláková), když jistě o krk odolala závěrečnému náporu favorizovaného trénikového kolegy Corleona (žk. Liška), třetí s odstupem čtyř délek finišoval Motorsport (ž. Laube). Na stejné distanci se v handicapu Cena dětského koutku Hříbátka (III. kat., 4+, 2 200 metrů, 60 000 Kč) utkali i starší koně, přičemž po boji o půl délky zvítězil Concord of Gracie v sedle s loňským šampionem Jaromírem Šafářem před favorizovanou Princess Ryanou (žk. Liška).

 

Foto: Jana Syručková