Pardubice: Zlatý pohár pro Mustamira

Vrcholem letošního třetího dostihového odpoledne za závodišti v Pardubicích byl 25. ročník nejvýznamnější tuzemské klasické steeplechase Zlatého poháru aneb Ceny předsedy Poslanecké sněmovny PČR. V dostihu se bez větších problémů, jistě o tři a čtvrt délky, prosadil sázkový favorit Mustamir (ž. Stromský), který v cílové rovině snadno zlomil odpor celý dostih tempo diktujícího Lamuma (ž. Bartoš), třetí se stejným odstupem finišoval Váňův Tahini (ž. Kratochvíl). Nejvýznamnějším crossovým dostihem v rámci odpoledne byla dvojková Cena města Pardubic, v níž dominovali svěřenci Josefa Váni, když zvítězil Wild Danger (ž. Kousek) o délku před A Pigalle (ž. Kratochvíl), pro kterého to bylo již páté umístění na druhém místě v řadě.

Nejvýznamnější tuzemská klasická steeplechase Zlatý pohár (stch listed, 5+, 4 400 metrů, 500 000 Kč), jež se v posledních letech koná s přídomkem Cena předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, uzavřela první čtvrt století své existence ročníkem, v němž se představilo osm koní. Po startu se do čela nikomu příliš nechtělo a tak tuto roli na sebe nakonec vzal Josef Bartoš v sedle temperamentního svěřence Luboše Urbánka Lamuma. Po volnějším začátku tempo dostihu postupně stupňoval a výsledkem bylo, že Lamum při své premiéře mezi tuzemskou elitou klasické steeplechase dokázal soupeřům odolávat až do konce. V závěru sice nedokázal reagovat na nástup favorizovaného svěřence Františka Holčáka Mustamira (ž. Stromský), který oproti loňsku pozici favorita ustál a po nástupu v oblouku do cílové roviny jistě zvítězil o tři a čtvrt délky, ostatní soupeře však Lamum bez problémů porazil. Tři a čtvrt délky za ním třetí finišoval Tahini (ž. Kratochvíl), čtvrtý s odstupem pěti délek v roztaženém doběhu finišoval Aztek (ž. Kousek) a tabuli patnáct délek zpět uzavřel Krocoleon (ž. Novák).

 

Rámcovému programu dominoval dvojkový cross Cena města Pardubic (stch cc II. kat., 5+, 4 500 metrů, 120 000 Kč), ve kterém na double dosáhl trenér Josef Váňa. Vítězem se stal jedenáctiletý Wild Danger (ž. Kousek), který v závěru o délku odolal finiši na pardubické dráze debutujícího A Pigalle (ž. Kratochvíl), pro kterého to bylo páté druhé místo v řadě – naposledy však finišoval druhý na scéně Gd-1 Grand Steeple Chase di Milano. Josef Váňa byl i jediným vícenásobným vítězem v rámci odpoledne, když v předposledním dostihu odpoledne, výhradně klisnám určené Ceně Basketbalového klubu Pardubice – BEKSA (stch cc III. kat., 4+ kl., 3 400 metrů, 90 000 Kč) se po boji o tři čtvrtiny délky před Dunátou (Čmiel) prosadila reprezentantka stáje Estrella Rozina (ž. Kratochvíl).

 

V úvodní Ceně porutěnkářů (pp IV. kat., 4+, 3 200 metrů, 60 000 Kč) potvrdila roli favoritky Celeste (S. Ferhanov) trenéra Radima Bodláka, když o dvě a půl délky porazila Silver Prince (ž. Faltejsek). Favoritka se prosadila i v následující Ceně podporované společností České dráhy, a. s. (stch cc IV. kat., 4 l., 3 400 metrů, 60 000 Kč) a to Apas Rocka (ž. Novák), která poté co její největší soupeřka Playful Trickster (Čmiel) ztratila jezdce na posledním skoku lehce o dvě a čtvrt délky před Čmelákem (Odložil). Cena Univerzity Pardubice (stch cc IV. kat., 5+, 4 500 metrů, 60 000 Kč) se stala kořistí svěřence Martina Bělky Smajlíka (Mach), jenž v napínavém souboji po boji o půl délky porazil Shegertona (ž. Stromský), podobně napínavý souboj s identickým výsledkem nabídla i Cena společnosti Exposia a. s. (stch cc III. kat., 5+, 4 000 metrů, 90 000 Kč), ve které se po boji prosadil Čestmírem Olehlou připravovaný Taj Mahal (Spáčil), když o půl délky předčil Sorgenia (Mach). Naopak nejvýraznějším vítězem v rámci odpoledne se v závěrečném handicapu Cena hudebního festivalu Létofest (stch cc IV. kat., 5+, 3 400 metrů, 60 000 Kč) stal Albe Back (ž. Myška), který navzdory třetí nejvyšší váze v poli zvítězil lehce o sedm délek před Rideri Crossem (Složil ml.).