Wroblewski. Kam se Sztormem? Možnostmi jsou Pardubice i Merano

Přes tři čtvrtě milionu korun v neděli na vydělali v Itálii a v Polsku čtyři vítězové, které nachystal do tamních překážkových dostihů Grzegorz Witold Wroblewski. Jeho mimoňská tréninková centrála se tak  dočkala prozatím nejúspěšnějšího odpoledne své historie a skutečnost, že jedním z triumfů byl i největší polský překážkový dostih prvního pololetí, jen umocňuje mimořádně příznivý dojem posledních hodin. Přesto ale neviděl Wroblewski poslední dostihy na skocích jen pozitivně. Proč? 

Ve Wroclawi to bylo pěkně Waterloo, když si vezmete zranění jezdců. Nejlepší ukázkou toho je, že bratr Szcepana Mazura absolvoval svůj první překážkový dostih v životě v situaci, kdy prostě nebyli jezdci, a tak se hned napoprvé svezl v Crystal Cupu a ještě v něm vybojoval čtvrté místo. Pro něj je to samozřejmě veliký úspěch, ale svědčí to taky o tom, jak náročně pro jezdce  ty dostihy byly,“ připomíná Greg Wroblewski.

Z pohledu výsledků jeho svěřenců byly ale dostihy ve Wroclawi úspěšné. „Mystical  Wind je určitě talentovaný kůň, ale mám ho v přípravě poměrně krátkou dobu, a musel se toho na skoky dost naučit. Teď se ale zdá, že jsme na správné cestě,  povedlo se mu vyhrát poprvé, ale věřím, že to nebude naposledy,“ konstatuje na konto prvního ze tří wroclawských úspěchů svých svěřenců.   „Že se povede vyhrát Green Rocksovi, tomu jsem docela věřil,  je to kůň, kterému Wroclaw vyhovuje a on má potřebnou třídu,“ dodává na konto koně, který má nyní na kontě sérii čtyř vítězství bez porážky, která od sebe ovšem dělí téměř dva roky. 

Podobnou důvěru jako v Green Rockse choval Wroblewski také k Santo Cerrovi, který se pro změnu prezentoval úspěchem v Meranu. „Santo Cerro se musel naučit na steeplechase, ale věřil jsem, že mu ta disciplína bude vyhovovat, a to se tady potvrdilo,“ pochvaluje si trenér italský zásah. „Věřím, že ten kůň bude mít v Itálii zajímavou budoucnost, a na jeho další start se těším,“ dodává. 

Největší úspěch ale o víkendu dobyli jeho svěřenci ve Wroclawi, když Sztorm s jistotou vyhrál tamní Crystal Cup. „Musím přiznat, že i jemu jsem věřil. Z potenciálních soupeřů mi dělala nejvíc starostí Izynka, ale ta nakonec nenastoupila právě proto, že na ni chyběl jezdec,“ líčí Greg Wroblewski. „Sztorm  na dráze předvedl, co v něm je,  myslím, že na této trati patří ve Wroclawi k těm nejlepším, a samozřejmě udělal svým výklonem velikou radost.“ 

Reprezentant stáje Nýznerov si splnil kvalifikační povinnost pro Velkou pardubickou, a Wroblewski ví, že právě to je dostih, kde by ho rád výsledkově viděl jeho majitel. „Určitě má pro pardubické dostihy slabost, já bych ho ovšem raději směřoval do Merana. Zatím se mu na trávě dařilo, a  zdá se, že to je disciplína, s kterou nemá problémy. Pokud jde o Pardubice, tam by bylo především nutné vyzkoušet,  jak mu budou chutnat oranice.“ Wroblewski naznačuje, že by se Sztorm v příštích týdnech mohl na pardubické dráze objevit právě za účelem „testovacího“ startu, kam ale jeho další kroky budou reálně směřovat, o tom ještě rozhodnuto není. Po jistém zisku Crystal Cupu se na něj ale nepochybně příznivci turfu mohou těšit, ať se vypraví kamkoli…