Pardubice: Kvalifikační double pro Ange Guardiana

V sobotu závodiště v Pardubicích hostilo dostihový den, jehož vrcholem byl poslední čtvrtý kvalifikační dostih pro letošní ročník Velké pardubické - Cena města Pardubic Euro Equus. Ke svému třetímu letošnímu startu, třetímu v kvalifikačním dostihu, v něm nastoupil svěřenec Josefa Váni Ange Guardian a tentokrát v sedle s žokejem Jiřím Kouskem k druhému místu z první kvalifikace a triumfu z druhé přidal dalšé vítězství. Druhé místo jednu délku zpět mohutným finišem získal Tzigane du Berlais (ž. Faltejsek), když rozdílem nosu předčil Vicodyho (ž. Bartoš). Na seznam koní kvalifikovaných pro start v letošní Velké po tomto dostihu přibyla tři jména, takže nyní čítá rovných třicet koní (dva však dosud nejsou přihlášeni).

 

Na start Ceny města Pardubice - Euro Equus (stch cc NL, 5+, 5 800 merů, 300 000 Kč), čtvrtého kvalifikačního dostihu pro letošní ročník Velké pardubické  se postavilo deset koní, z nichž čtyři ještě neměli kvalifikační podmínky splněny. O tempo dostihu se od startu staral ž. Jaroslav Myška v sedle svěřence své manželky Štěpánky Bridgeura. Těsně před náběhem na travnatý ovál do čela dostihu přešel Stanislavem Popelkou připravovaný Vicody (ž. Bartoš), avšak záhy ho vystřídal Váňův Ange Guardian a po triumfu v červnové kvalifikaci suverénně mířil za kvalifikačním double. V úplném závěru dostihu však poněkud zvolnil a tím dal soupeřům bojujícím o další umístění přiblížit se až na rozdíl jedné délky. V boji o druhou příčku byl díky mohutnému finiši nakonec úspěšnější svěřenec Pavla Tůmy Tzigane du Berlais (ž. Faltejsek), který na cílové čáře těsně o nos předstihl Vicodyho, zatímco čtvrtá Delight my Fire (ž. Lovén) již ztrácela třináct délek, další tři pak pátý Buonarroti (ž. Stromský). Cílem proběhli ještě Nikas (ž. Liška), Bridgeur, Vandual (Sloup) a úplně vyčerpaný Val de Guye (Derych), zatímco Nick byl svým jezdcem Marcelem Novákem zadržen. Řady koní kvalifikovaných pro letošní ročník Velké pardubické tak rozšířili druhý Tzigane du Berlais, pátý Buonarroti a Val de Guye, který se však do cíle dostal s vypětím všech sil a jeho jezdec byl Dostihovou komisí potrestán finanční sankcí za nezadržení vyčerpaného koně, což vyvolává jisté pochybnosti o správnosti nastavení aktuálních podmínek pro získání kvalifikace.

 

Rámcovému programu dominovaly dva dostihy druhé kategorie. Chronologicky první z nich "krátký" cross pojmenovaný Benefiční dostih Kapky Naděje (stch cc II. kat., 5+, 3 300 metrů, 120 000 Kč), ve které sa dařilo reprzentantům stáje EŽ Praha, kteří obsadili první dvě místa. Jistého triumfu dosáhl Pavlem Polesem Starbuck (ž. Bartoš) o čtyři a půl délky před stájovým kolegou Imphalem (ž. Kousek), jehož má na tréninkové listině Stanislav Popelka, zatímco třetí místo se ztrátou tří čtvrtin délky obsadil Tiara Man (S. Ferhanov). Tím druhým pak byla o šest furlongů (dvanáct set metrů) delší  Cena deníku Právo (stch cc II. kat., 5+, 4 500 metrů, 120 000 Kč), v níž vysoké ambice  i absenci zdravotních problémů naznačil svěřenec Radka Holčáka Hegnus (ž. Stromský), který je díky druhému místu z červnové kvalifikace kvalifikován do Velké a jeho realizační tým tak nzní vážně může uvažovat o jeho dohlášení do překážkového vrcholu sezóny. Hegnus zvítězil jistě o jeden a tři čtvrtiny délky před Turdusem (ž. Kousek), třetí s odstupem osmi délek finišovala Izynka (ž. Matuský).

 

Na úvod odpoledne v Ceně podporované společnosti České dráhy, a. s. (pp III, kat., 3 l., 3 200 metrů, 90 000 Kč) změřili své síly tříletí proutěnkáři, přičemž v konkurenci sedmi koní svůj mimoňský triumf navázal Lenkou Kvapilovou připravovaný Laverno (ž. Novák), který si v závěru poradil s dvojicí vyslanců tréninkové centrály rodiny Vocáskových, když zvítězil o jednu a tři čtvrtiny délky před Saulem (Složil ml.), zatímco třetí Lianel (S. Ferhanov) ztrácel šest délek. Následující dva dostihy pak patřily svěřencům Stanislava Popelky, když nejprve Lord Jagmin (Odložil) lehce o pět délek před Rideri Crossem (Složil ml.) ovládl Cenu Securitas ČR (stch cc IV. kat., 5+, 3 400 metrů, 60 000 Kč) a necelou hodinu poté Snezenka (P. Boekhout) vybojovala triumf v Ceně společnosti Auto In s. r. o. (stch IV. kat., 4+, 3 900 metrů, 60 000 Kč), když o krk porazila Santose (Vyhnálek).

  

Závěr programu sobotního pardubického odpoledne pak tvořily handicap Cena společnosti Seko Aerospace (stch cc III. kat., 5+, 4 700 metrů, 90 000 Kč) ve kterém se jistě prosadil svěřenec Veroniky Lempocherové Valtz v sedle s žokejem Janem Faltejskem, když o tři a půl délky porazil Stigrise (ž. Stromský) a čtyřletým koním vyhrazená Cena společnosti Stafi Finalizac Staveb s. r. o. (stch cc III. kat., 4 l., 3 600 metrů, 90 000 Kč), v níž se prosadil Daliborem Törökem připravovaný Nick (ž. Boyer), který po boji o půl délky porazil celý dostih tempo diktujícího Fly Filo Fly (ž. Bartoš).

 

Foto: Jana Syručková