Breeders´Cup: Prolomí Enable "obloukovou" kletbu?

Letošní ročník Breeders´Cupu v Churchill Downs začíná dnes „mládežnickým pátkem“, v jehož  rámci se odehrají dostihy budoucích hvězd, hlavní dění mítinku se ale soustředí do sobotního programu, a to je letos v Kentucky určitě dobře. Nad Louisvillem se totiž v posledních hodinách zastavila tlaková níže a závodiště je nyní hluboce podmáčené. Britský trenér John Gosden se pro Sporting Life dokonce vyjádřil, že je přesvědčen o tom, že kdyby se měly konat jakékoli jiné dostihy, byly by minimálně na travnaté dráze v těchto podmínkách zrušeny.

Právě na travnaté dráze by se přitom zítra měla představit největší evropská dostihová hvězda současnosti, čtyřletá Enable. Ta po obhajobě triumfu v Ceně Vítězného oblouku zamířila do Spojených Států ve snaze stát se prvním hrdinou pařížského dostihu, který by vyhrál ve stejné sezóně Breeders´Cup Turf, dosud si totiž všichni evropští hrdinové při pokusech o podobný kousek vylámali v Americe zuby.  I když je pro americký test velkou favoritkou a i když nad Kentucky zítra už pršet nemá, je ovšem podle Gosdena hlavní otázkou, jak se  jednotliví účastníci dostihu vyrovnají s nástrahami očekávaně kluzké dráhy.

Stav závodiště dělá samozřejmě starosti i největšímu dodavateli evropských účastníků na Breeders Cupu, trenéru Aidanu O´Brienovi. Ten do USA vypravil sestavu patnácti koní a pokusí se uspět také v největším dostihu mítinku, Breeders´Cup Classic. Mendelssohn, který v Dubaji vyhrál jarní UAE Derby, už má letos na kontě zklamání  právě v Churchill Downs při Kentucky Derby, nyní má na stejné dráze možnost na reparát v dostihu, který z Evropy uvidí také třetího z anglického Derby Roaring Lion a godolphinského reprezentanta Thunder Snow.  Největším favoritem je ovšem domácí Accelerate,  pětiletý svěřenec trenéra Sadlera, který ovšem zatím exceloval výhradně na západním americkém pobřeží…