Váňa: Milánská grupa je cennější než Francie, Champ nás potěšil

 

Dva zajímavé zásahy do černého si v posledních dnech zapsali na prestižních zahraničních drahách svěřenci Josefa Váni. V Miláně pod Josefem Váňou mladším vyhrál Champ de Bataille tamní test grupy 1 před dalším českých vyslancem Aztekem, ve francouzském Fontainebleau se v proutěnkách o 45000 eur prosadil šestiletý Stafettino. Jak hodnotí své letošní trenérské úspěchy s pořadovými čísly 55 a 56 trenér Josef Váňa?

 

„Jsou to velké dostihy, samozřejmě ta vítězství těší. A které víc? Grupa jedna je prostě grupa jedna,  to je marné, to vítězství  je o kousek větší úspěch než to z Francie,“ myslí si Váňa, který  zároveň přiznává, že od Champ de Bataille  vítězství úplně nečekal.

 

„V podstatě jsme tam šimla poslali poté, co jsme ho  vzali z ohrady a dostal jen pár tréninků. Od toho za poslední dva roky naběhal hodně a tak jsme uvažovali, že dostane zimní  pauzu, jenže když jsme si tak sedli nad přihláškami pro Milano,  vypadlo nám z toho, že z těch koní, co v tom dostihu můžou nějak uspět, máme jedině jeho,  takže se vrátil. A vedl si moc dobře,  ukázal se tak, že nás to samotné překvapilo. Asi se na něm pozitivně podepsala ta přestávka, musím přiznat, že jsem si o něm nemyslel, že by dokázal porazit Azteka v jeho současné formě.“

 

Champ de Bataille sice v Miláně prezentoval nejlepší výkon za poslední období, nicméně Váňův záměr, směřující  k jeho zimnímu odpočinku, zůstává nadále v platnosti.  „Bylo toho na něj vážně moc, zaslouží si nějaký ten odpočinek,  myslím, že bychom ho vytáhli do boje zase někdy zjara,“ myslí si  Josef Váňa.

 

Stafettino ve Francii po delší době potvrdil své kvality, a jeho triumf trenéra až tak nezaskočil. „U něj je to hodně o hlavě,  ale Pepča se ho naučil dost zvládat, a když se Stafettinovi  chce, tak to on  takhle vyhrávat umí,“ míní Josef Váňa. „ Je to kůň, s jakým je těžká domluva, tak to s ním prostě je. Protože je hodně dobrý,  vyplatí se i tak s ním mít trpělivost,“ myslí si Váňa. „Stafettino by letos ještě běhat mohl, půjde jenom o to, jestli se najde nějaký start. Do Cagnes Sur Mer nepojede, tam  je to na několik dní a to s takhle náladovým koněm moc nejde, snad mu ale Pepča najde něco jinde,“ míní Josef Váňa.