Wroblewski: Smolař Neo se našel na písku

Trenér Greg Wrobewski vyhrál osmého dubna Gomba handicap a jistě netušil, že zásluhou Master of Golda zapsal své poslední letošní tuzemské vítězství. Přesto ale nebyla ani letošní sezóna z pohledu jeho svěřenců neúspěšná,  slušný počet vítězství totiž vozil ze zahraničí. To (zatím) poslední obstaral pětiletý Neo na pískové dráze v německém Dortmundu po triumfu o lehkých jedenáct délek. Výsledek, který byl šokem pro německé sázkaře, přišel poté, co stejný kůň předtím v Německu zapsal dvě poslední místa.  Jak se tak velkou změnu povedlo zařídit?

„Neo je kůň, který měl velkou smůlu,“ konstatuje Wroblewski. „Přišel ke mně do tréninku s tím, že bude chystaný na překážky. Ve Varšavě měl za sebou dobrou rovinovou kariéru a vypadalo to s ním nadějně. Jenže když ke mně přišel, dostavily se problémy se zánětem oka, a nakonec se to nepodařilo  zachránit.  No a na překážky jsme mohli s takovou vadou  zapomenout.“ Wroblewski vzpomíná i na koně, kteří se s vadou zraku na skocích prosadili, jenže Neův případ s nimi srovnávat nelze.

„Koně, kteří mají problém od mladého věku, se s ním můžou vyrovnat a dá se s nimi o překážkách uvažovat, ale  v jeho věku už takovou možnost nemáme.  Rozhodli jsme se s ním ještě zkusit trénink na rovině, protože ve Varšavě měl dobré výsledky, no a teď se zdá, že na písku se v Německu znovu našel. Vyhrál tam hodně jistě, i když tam s ním asi nikdo moc nepočítal,“ pochvaluje si Greg Wroblewski. „Počítal jsem, že půjde nahoru, ale šli jsme v Dortmundu mezi soupeře, s kterými neměl mít moc šancí. Takže to byla radost i pro nás,“ dodává.

Neo by měl ještě v prosinci svou znovunalezenou formu vyzkoušet na francouzském území, na pískové dráze v Lyonu. „Vyzkoušíme to a uvidíme,  jak to s tím jeho zlepšením opravdu je. V Německu to ale vypadalo moc dobře, takže bych naději viděl i v dalším startu,“ dodává Greg Wroblewski, který v Mimoni chystá i další koně na letošní poslední starty, větší výprava by se ale ze stájí měla vydat do  Pisy. „Překážek v zimní pauze bych rád v zahraničí stihl víc. Naše stáj bude nadále hodně překážková, a nezkušení koně z loňska už se stihli na překážky dospět,  takže bude čas pro častější cestování,“ dodává Wroblewski