Váňa ml.: V Pise to vyšlo, ale boj o titul je stále otevřený

Po prvním překážkovém mítinku letošní zimy v Pise je Josef Váňa mladší blízko obhajobě italského šampionského titulu na překážkách.  Na svého největšího a nyní už také jediného konkurenta – Josefa Bartoše – získal náskok jednoho vítězství poté, co triumfoval hned v úvodu odpoledne s Il Superstite a do statistik si tak zapsal také první trenérské vítězství.  Další dva překážkové dostihy programu tentokrát Váňovci neobsadili, a tak si tentokrát z Pisy vezli stoprocentní bilanci.

„Vyšlo to tentokrát moc dobře,“ pochvaluje si Váňa mladší. „Il Superstite není jednoduchý kůň, povedlo se to ale tentokrát všechno zmenežovat tak, že se mu dostih povedl a klaplo to. Poslali jsme na start také Ole Cabalera, který  mu pomohl, a  tak nakonec všechno klaplo.“ Il Superstite se na dráhu vrátil v letošním roce po třech letech absence a popříchodu k Váňovým už zaznamenal v Itálii druhé vítězství, tentokrát takové, které v souboji dvou Josefů o italský titul dalo výhodu tomu mladšímu.

„Rozhodnuto ale určitě ještě není nic,“ upozorňuje Váňa. „V Pise letos jsou ještě tři dostihy na skocích, to znamená, že všechny tři scénáře jsou stále reálné – bud ten šampionát vyhraju já, nebo Pepča Bartoš, anebo se o něj podělíme, to kdybychom měli těch vítězství na konci sezóny každý stejně. Samozřejmě, že se ale budu snažit, by to s vítězstvím klaplo.“ V Itálii se šampionát v případě stejného počtu vítězství dělí, nevstupují tam do hry žádná pomocná kritéria typu druhých míst nebo vydělaných dotací.

Váňa, který obhajuje loňský titul,  je ovšem spokojen se sezónou už nyní, aniž by věděl, zda na titul v Itálii dosáhne. „Myslím, že pro naše koně to byla zase super sezóna, dařilo se jim, a povedlo se navázat na loňské výsledky. Já sám jsem ale měl smlouvu s panem majitelem Aichnerem, a tak některé naše koně jiných majitelů jezdili další jezdci a já o nějaké to vítězství přišel, proto je možná teď v čele šampionátu takové drama,“ uvažuje mladší Váňa s důvěrou, že i pro příští mítink v Pise má k dispozici koně, s kterými může italský šampionát obhájitz