Italský šampion Bartoš: "Letos mě titul velmi potěšil"

Až do posledního možného data  se letos natáhlo rozhodnutí italského jezdeckého šampionátu na překážkách. V bitvě dvou Josefů nakonec triumfoval ten starší a zkušenější. Josef Bartoš šel do dnešního programu v Pise se ztrátou jednoho vítězství,  na konci odpoledne to byl ale právě on, kdo si – v jeho případě na italské půdě už počtvrté – mohl zanotovat We are the Champions. S náskokem jednoho vítězného zásahu se stal letošním italským překážkovým šampionem.

Hned na úvod odpoledne dovedl po boji k triumfu Padrinha v 3200 metrů dlouhém handicapu, a hned poté  dominoval znovu v sedle Mezajyho přesto, že soupeřům dával výhodu minimálně čtyř a půl kilogramu. Ve třetím překážkovém dostihu odpoledne Bartoš dokončil „jen“ druhý, ale protože Josef Váňa mladší tentokrát bral nejlépe čtvrté umístění, stačilo to, aby se poté, co Váňovi loni titul „půjčil“, stal opět šampionem.

„Rozhodující asi bylo, když jsem ten první dostih po boji vyhrál. Bylo to o nos, mohlo to dopadnout všelijak, ale dnes mi to prostě v Itálii vycházelo,“ pochvaluje si Josef Bartoš. „S Padrinhem jsme tam měli i štěstí, ale když ten dostih klapl, spadla ze mě nervozita a věřil jsem si i do dalších dostihů. Že vyhrajeme s Mezajym, když nesl 75 kilo, to jsem si před dneškem taky úplně nemyslel, ale on ukázal, že to je skutečně kvalitní kůň, vždyť se umístil i v Miláně při grupovém dostihu.“

Rok, který pro překážkové jezdce u nás z pohledu dalších startů už je u konce, přitom pro Bartoše nezačal nejšťastněji. „Na jaře bych si vůbec nepomyslel, že bych na titul mohl pomýšlet, první měsíce roku moc nevyšly. Pak jsme ale začali vyhrávat a  já se dostal do toho souboje s Pepčou Váňou.  Vyhrát ten letošní šampionát je pro mě cenné, hodně si toho vážím. Právě proto, že začátek roku tak nevyšel, navíc ve stáji nebyli koně, s kterými by se dala plánovat vítězství ve velkých dostizích.  Když srovnám, na jakých koních jezdil Pepča Váňa, výsledek šampionátu mě těší o to víc,“ přiznává Josef Bartoš s tím, že o letošní titul v Itálii hodně stál.

Italské dostihy na překážkách by měly v Pise pokračovat i po Novém roce. Ten letošní uzavře konstatování, že na překážkách obhájil trenérský titul Josef  Váňa, a mezi jezdci  to nakonec nejlépe vyšlo Josefu Bartošovi.