Tůma: Do nedělní klasiky hlavně klid na startu

 

Při pohledu na sázkové kurzy  se zdá, že trenér Pavel Tůma do Mostu v neděli pojede pro vavříny z obou hlavních dostihů. Jenže jistoty v dostihovém světě jsou prakticky neexistující veličinou, a i Tůma si je toho dobře vědom, a tak ambice Be Mastera ve Smolíkově memoriálu i Astorie v Jarní ceně klisen bere realisticky.

 

„Memoriál Vlastimila Smolíka ve čtyřech koních, to bude určitě zajímavý dostih,“ míní trenér před prvním velkým vytrvaleckým testem na našich drahách. „Moc bude záležet na tom, jak se dostih bude vyvíjet. Je fakt, že já netrénuju koně tak, aby udávali tempo, ale kdyby to mělo být moc pomalé,  zkusili bychom  asi tempo udávat. Na startu jsou ale koně, kteří by měli mít o nějaké tempo zájem,“ míní Tůma.

 

„S Be Masterem bych řekl, že mu budou vyhovovat ještě delší tratě, tento start beru spíš na rozběhnutí, pak bychom rádi  zkusili tři kilometry, to by mohla být jeho parketa. Uvidíme, jak těch 2400 metrů zvládne.  V tréninku měl krátký výpadek,  celkově je ale v pořádku a nachystaný.“  Že si Tůma se supervytrvalci rozumí, to v minulých sezónách ukázal na příkladu Trip To Rhoda, jestli Be Master vykročí po jeho stopách, to může v neděli v náznaku vidět i české publikum.

 

Vrcholnou  událostí v Mostě bude však Jarní cena klisen s paradoxní situací  - většina jejích účastnic si totiž zažádala o vnější startovní box a to signalizuje, že na startu se nečeká žádná velká pohoda…  „Potřebovali bychom, aby start Astoria zvládla, jestli to tam bude bez nerváků,  věřím, že podá dobrý výkon.  V přípravě  šlo všechno tak, jak jsme potřebovali, po minulém startu se nic zvláštního nestalo. Samozřejmě jsou ale proti nám kvalitní soupeřky, hlavně klisna z DS Pegas,  ta pro mě bude favoritkou, zlepšit se ale mohou i další ze soupeřek,“ uvažuje Pavel Tůma.