Luka: Jarní klasici? Každý je originál

 

Pozici jarního klasického krále v našem regionu si pomalu ale jistě buduje trenér Václav Luka. Jeho bošovická centrála  zásluhou Ignacia Reillyho si připsala ve Velké jarní ceně Pražské plynárenské další jarní klasický triumf i v roce 2019 a vítězství šampionského žáka Davida Lišky nabídlo v Praze líbivé momenty. Pro  oba Václavy Luky – mladšího v roli trenéra a staršího jako spolumajitele – o to líbivější.

 

„U nás v dostizích bohužel funguje taková posedlost, skoro každý chce vyhrát derby nebo velkou pardubickou,“ poznamenává Václav Luka, který v nedávné minulosti klasické vavříny  v československém regionu sbíral s Talarem,  Simply Ozzym, Beau Massagotem, ale také s výbornými klisnami.

 

Rozhodně ale popírá, že by se o jarních úspěších dalo říct, že by byly jako přes kopírák.  „Vůbec ne. Každý kůň je jiný a ke každému musíte taky jinak přistupovat, zdaleka se nedá říct, že by se na jarní ceny dali chystat stejně.  Důležité je koně poznat, najít to, co mu vyhovuje a na základě toho zjištění pak volit starty,“ říká Václav Luka. „To je na naší práci právě to zajímavé, nikdy to není stejné.“

 

Přístupy, které ho dovedly ke klasickým úspěchům, se v minulosti vzájemně výrazně lišily. „S lady Westminster jsme vyhráli, když šla na start Jarní ceny klisen k prvnímu startu v sezóně, Beau Massagot měl zase těch startů před  Velkou jarní požehnaně,“ porovnává nedávné úspěchy na české i slovenské dráze Václav Luka.

 

I s Ignaciem Reillym vedla k triumfu ojedinělá cesta. „Je hlášený do derby. Nemám s tím problém, měl by mít nějakou vytrvalost a pokud se tak bude dál projevovat, určitě ho v derby uvidíme.  V práci ale začal ukazovat i známky rychlosti a dělal na mně dojem, že by mohl být typem pro Velkou jarní cenu.   Majitelé přihlášku nechali dost na mně, a já ten vnitřní pocit poslechl.   Odjel se profouknout k prvnímu startu do Francie, pak už další neabsolvoval, ale  pořád mi dával najevo, že by to ve Velké jarní mohlo být dobré.“ A bylo. Mimosmyslová komunikace a trenérovy zkušenosti znamenaly odhalení dalšího klasického potenciálu.

 

„Těžko se ti jarní klasici srovnávají, každý byl vážně jiný,“ dívá se Luka zpět na úspěchy svých svěřenců. „nejlepší z nich určitě byla Lady Westminster.  Kvalitu ukázala i ve Francii, to byl hodně dobrý výsledek. Z těch ostatních možná bude největší kvalita právě tady u Ignacia,“ uvažuje Václav Luka mladší.

 

Ignacia by nyní měla čekat příprava na derby.  Jak bude konkrétně vypadat, to ještě trenér není definitivně přesvědčený. „Vypadá na koně s optimem někde na 2000 nebo 2200 metrů, ale dobře se ovládá, nikde není psáno, že dobře neseběhne i těch 2400,“ myslí si Luka. „V dostihu teď dostal zabrat, možná se budu klonit k tomu, že by šel přímo až na start derby, ale  je možné, že to ještě bude jinak,“ říká trenér vítěze prvního dostihu letošní klasické trojkoruny. „Mně se moc líbil Ramssio,“ dodává na konto svého  zástupce na trati Frankerbergerova memoriálu. „Ukázal  tam závěr, vlastně jako jediný v tom dostihu, jako na vytrvalce se na něj určitě můžeme těšit,“ říká s očekáváním Václav Luka.