Váňa ml.: V Miláně na závěr smůla i spokojenost

 

Vyvrcholení dostihového snažení na milánské dráze má pro jarní část sezóny San Siro v překážkách  za sebou, a trenér Josef Váňa mladší může podle očekávání sčítat klady a zápory. Ta první veličina ovšem převažuje přesto, že první žokej stáje, Josef Bartoš, tentokrát v grupových testech vyšel z hlediska vítězných čárek naprázdno a  samotný trenér zapsal „jen“ jednu. Zato tu největší…

 

„Musím přiznat, že v grupách pro tříleté a čtyřleté to nevyšlo tak, jak jsme si přáli,“ komentuje ovšem Váňa milánské počiny. „Moc mrzí čtyřletý Aixois, tam to bylo na vítězství a zdálo se, že není co řešit, ale v rovině šlápl do nějaké díry, Pepča Bartoš ho musel zastavit a na koně se teď přijede podívat veterinář.  V tom dostihu jsme měli velikou smůlu,“ komentuje Váňa průběh Corsa Siepi Dei 4 Anni, kde nakonec v sedle domácího  Let It Go Papa slavil žokej Jan Kratochvíl. 

 

„Smůlu jsme měli taky s tříletým Lord dragon. Toho tam před rovinou v oblouku přivřeli, a tak přišel o pozici do závěru a nakonec skončil jenom druhý. Určitě to ale od něj může být zajímavé do budoucnosti,“ věří Josef Váňa mladší, jehož zajímavou současnost ovšem naplno odhalil hlavní dostih milánského odpoledne.

 

V Grande Steeple Chase Di Milano měl s třemi svěřenci na startu početní převahu, a tu také přetavil v první dvě místa. Triumf ukořistil Notti Magiche pod Josefem Kouskem před Il Superstite, jehož si vybrala stájová jednička Josef Bartoš. „Samozřejmě, pro nás super výsledek,  vyhrát takhle grupu jedna,“ pochvaluje si Josef Váňa. „A ani mě tak moc nepřekvapilo, že Notti Magiche celkem jistě vyhrál. Pepča Bartoš si Il Superstite vybral, protože v něm asi oba cítíme lepšího koně do budoucnosti,  a věřím, že třeba v Miláně nad Notti Magiche vyhraje, tady na tom ale ještě tak nebyl, a tak se ten výsledek dal celkem čekat,“ myslí si Váňa mladší.

 

Pro další měsíce oba prominenty milánských dostihů ovšem chystá do Merana a předpokládá, že další souboje tandemu budou  provázet celou sezónu. „V Itálii se pro takové koně těžko hledá program, aby na sebe nenarazili, těch dostihů tam tolik není,“ dodává.  V Meranu, kam se překážkové dostihy v Itálii nyní přesunou, ale lze čekat i větší domácí konkurenci, a tak je otázkou, kdy a zda se jeho svěřencům opět povede v tamních největších dostizích předvést podobnou dominanci…