Luka: Zock má pražský blok?

 Nečekaným, ale jistým vítězem mostecké Ceny Jezdectví se v neděli stal reprezentant stáje Joly Zock. Zimní favorit zpřed tří let si na dráze, kde dosud zapsal největší úspěch kariéry, zapsal další jedničkové vítězství a pod Davidem Liškou přesvědčil, že zdaleka nepatří do starého železa. O tom je ostatně přesvědčen i trenér Václav Luka.

 

„Zock k nám přišel s pověstí koně, který je  často nervózní, u nás se ale uklidnil a  hlavně potvrdil, že to je skutečně hodně dobrý kůň,“ pochvaluje si Luka včerejší úspěch. „Musím se přiznat, že jsem mu hodně věřil už v minulém start v Chuchli, a tam pro mě byl jeho výsledek velkým zklamáním. V Mostě jsme čekali, jakým směrem se vydá. Ve Francii totiž na jaře předvedl hodně hodnotné běhání, ale v Praze je vůbec nepotvrdil. Naštěstí teď ale tu svou formu a výkonnost  dokázal potvrdit tím nejlepším způsobem,“ říká Václav Luka.

 

Zock má možná  psychický blok na pražské závodiště, domnívá se trenér, jehož svěřencům se v posledních dnech daří v celé Evropě. „Určitě to v Praze od něj nebylo ono, a možná to souvisí i s tím, že má na Chuchli nějakou negativní vzpomínku nebo blok.   Proto ještě musíme zvážit, jestli ho přihlásíme do mílového dostihu, co se běží při Českém derby,“ uvažuje bošovický trenér s tím, že další možnosti pro starty se Zockem bude Francie. „Tam ale po tomto vítězství taky nebudeme další start hledat úplně jednoduše,“ uvědomuje si.

 

Ve Francii v minulém týdnu ovšem Luka ukořistil triumf s tříletým reprezentantem stáje Timošenko / Milovanov Fort Templier.  Na dráze v Longchamp dominoval pod Bayjuržanem Murzabajevem v testu na 2200 metrů o 22000 eur, a prezentoval se velmi nadějným výkonem. „Myslím, že to bude hodně dobrý tříletek.  V projevu byl v Longchamp ještě dost zelený, ale vyhrál s převahou. Byl to kůň hlášený i do francouzského derby a Velké ceny v Saint Cloud, a i když tyto dostihy vynechá, myslím, že  teď už ukázal, že bude minimálně na úrovni výkonnosti v listed,“ pochvaluje si Luka tříletého koně. „Má ted formu, že by asi zvládl České derby, ale my ten příští start chceme nechat jinam.   Nechci na něj ale spěchat, větších věcí se od něj určitě dočkáme jako od čtyřletého,“ shrnuje trenér plány úspěšného tříletka.