Olehla: Rate? Čeká ho zajímavé porovnání

Hrdina loňského Gerschova memoriálu Rate se  svým výkonem při European Jockey Cupu vyšvihl v handicapu na  nejvyšší místo mezi tehdejšími českými dvouletými se značnou  převahou.  V sobotu se na pražské dráze  vykročí Rate se zpožděním do své tříleté kampaně.  S jakými vyhlídkami a plány?

„I pro mě to je zajímavá otázka,“ říká jeho trenér Čestmír Olehla. „Chystali jsme ho v podstatě už na březen,  v plánu jsme měli,  že by šel takový česko – francouzský program s tím, že měl letos debutovat ve Francii. .  Místo toho jsme s ním a jeho prvním startem v sezóně ale museli počkat až na červen. Napracováno má určitě dost,  teď  uvidíme, jak si poradí  proti solidní konkurenci na startu Michala.“

1400 metrů by pro jeho svěřence pravděpodobně nemělo být úplně optimální distancí,  pro další průběh sezóny ale  může tato trať mnohé naznačit. „ Z pohledu toho, jak na tom Rate je, by těch 1400 metrů mělo být pro něj taková minimální distance  a je to zajímavé srovnání se soupeři. Konkurencí je určitě Has d´ Emra  trenéra Luky, a  celkem nečitelní  pro mě jsou koně od Zdena Koplíka, Go Canada a Creator…“ dodává Olehla na konto Memoriálu profesora Michala.

Stejně dlouhá trať – 1400 metrů – bude v Praze čekat i na účastníky dalšího Memoriálu. „Maška“ absolvují starší koně a Olehla sem míří se Sagarem. Ten sice od předloňské Velké jarní ceny čeká na další vítězství,  loňská druhá místa v Jockey Cupu i Velké ceně Prahy ale signalizují příslušnost do užší tuzemské špičky.   

„Sagara čeká různorodá společnost, řada koně je rozběhaná z Gomby a to je samozřejmě pro ně výhoda.  I Sagar  napracováno má, ale 1400 metrů je pro něj celkem krátkých. Věřím, že ale v sobotu nijak nevybuchne, jestli dostih vyjde, mohlo by to klapnout do třetího místa,“ myslí si zkušený trenér o ambicích svého svěřence.