Šavujev: Torero snad do derby, do Květnové s pokorou

Možná poněkud překvapivě na startu nedělní Velké jarní ceny chybí účastník z krabčické tréninkové centrály.  Trenér Arsangirej Šavujev přitom má i letos ve stáji zajímavé importy, do  prvního bodu Trojkoruny ale žádný z nich není nachystán.  I tak ale z Krabčic do Chuchle odjede favorit pro druhý z nedělních vrcholů: Pokud Torque Power zopakuje výkon z Velké dubnové ceny, ve Velké květnové může mířit hodně vysoko….

„Není to ale tak, že bychom ten dostih museli vyhrát,“ brzdí ovšem Šavujev přehnaný optimismus. „Na startu je celá řada hodně kvalitních koní, kteří mohou uspět. Ty doby, kdy si to ve velkých dostizích rozdali dva dobří a ostatní tam byli do počtu, jsou dávno pryč. Většina účastníků ve Velké květnové do ní může jít s nejvyššími ambicemi.“

Torque Power se ovšem v posledních startech vždy pohyboval mezi nejvyšší špičkou a trenér se s ním netají vysokými ambicemi. „Jestli ve Velké květnové předvede kvalitní výkon a bude po ní zdravý, rádi bychom s ním  příště vyjeli někam do zahraničí. Určitě  je to adept na nějaké takové srovnání…“ V sedle Torque Powera se tentokrát představí Martin Laube, což znamená změnu  proti minulým startům. „Martin se na toho koně sám ptal, a protože  majitelé chtěli vyzkoušet jiného jezdce, dohodli jsme se takto,“ vysvětluje Šavujev.

Pokud  jde o klasický ročník, věří, že i přes absenci ve Velké jarní se mu letos povede nachystat koně alespoň na start Českého derby. „Do Velké jarní jsme počítali s Torerem, ale ten měl zdravotní problém a téměř měsíc byl mimo přípravu.  Nachystat na Velkou jarní jsme se s ním  proto nestihli, věřím, že by se to mohlo povést směrem do derby,“ dodává trenér Šavujev, který bude opět svůj tým dirigovat z krabčické centrály a na dráze deleguje pravomoci na svého zetě Konstantina Kobrazera.