Pardubické ohlédnutí: Radost i pro matadory

Kvalifikační drama bylo minulostí, v Pardubicích  se konaly poslední dva dostihy programu a většina náhodných návštěvníků, jimž se závodiště poprvé bez restrikcí otevřelo, už byla na cestě domů.  Pokud tak učinili, přišli o dvě velmi emotivní vítězství dvou zkušených harcovníků. Jaroslav Myška i Marek Stromský své úspěchy s Taste of  Rosk a Apas Rockou slavili skutečně mohutně, a v obou případech nepochybně měli své důvody.

Myška sice už letos vítězné pocity zakusil, až v Pardubicích ale dovedl vítězně „domů“ zástupce tréninkové centrály vedené jeho manželkou Štěpánkou. Po smůle, kterou měl Lodgian Whistle v kvalifikačním startu,  se tréninkové středisko ve Valech dočkalo v pravý čas. I když letos už tamní koně nastřádali několik zajímavých výsledků, vítezství v bilanci chybělo a i na zkušeném žokeji byla v cíli patrná velká  úleva.

Doslova balvan ale jako by o půl hodiny předtím svalil ze své cesty  Marek Stromský. Apas Rocka po změně tréninkové centrály absolvovala první start jako svěřenkyně Stanislava Popelky a hned napoprvé se prosadila vítězně. Její další uplatnění je zatím otazníkem i pro majitele stáje Náznerov Karla Zatloukala, kterého v kvalifikaci potěšil Player s Marcelem Novákem velmi slušným třetím místem. „Ukázal progres, může to být zajímavý kůň pro Velkou,“ soudil majitel, který má v Pardubicích srdeční záležitost, ovšem se Sztormem by rád uspěl i v lysolabském Memoriálu Evy Palyzové. „Sztorm je výborný kůň, ale už ho necháme na travnatých steeplechase,“ říká Zatloukal na konto svého vítěze Velké Wroclawské, který se v minulém roce Velkou pardubickou véceméně protrápil.

Marek Stromský po vítězství s Apas Rockou konstatoval: „Mám velikou radost, to vítězství už jsem vážně potřeboval. Koně mi chodili moc dobře, jenom ta výhra pořád unikala. A tak jsem se moc snažil.“ V čerstvé paměti měl porážku Hegnuse od Theophila v kvalifikaci, která nabídla velmi zajímavý souboj  a vítězství šťastnějším soupeřům. „Hegnus je pořád hodně dobrý a jenom to potvrdil, chtěl jsem s ním uspět i pro něj,“   komentoval Stromský počin, který nakonec stačil jen na těsné druhé místo.  Už nyní ale Hegnusův tým může spřádat plány na odvetu.  Nejlépe o druhé říjnové neděli…