Kratochvíl: Aeneasovi to po trávě chutnalo

Zakončení náročného třídenního dostihového záběru si žokej Jan Kratochvíl vychutnal. V Lysé nad Labem v sedle Aenease vyhrál Memoriál Evy Palyzové, a po boji potvrdil, že svěřenci Josefa Váni v letošním roce hlavní překážkové dostihy na českém území vyhrávat umí.  Žokej Kratochvíl čekal na tuzemské vítězství devět měsíců a není divu, že se z něj také pořádně radoval.

„Aeneas ukázal, že při steeplechase na trávě je to mimořádný kůň. To je disciplína, kde se mu daří, a v Lysé nad Labem mu to evidentně chutná.“  Svou náklonnost k polabské dráze Aeneas osvědčil  triumfem ve stejném dostihu, který opanoval i před rokem. Koneckonců nad tím, která je oblíbená dráha šestiletého valacha není třeba dlouze uvažovat, v jeho kariéře totiž zatím figuruje 23 startů, mezi kterými se tyčí tři vítězné – a všechny z Lysé.

Ambicí Aeneasova realizačního týmu však není jen  průběžně vyhrávat každá rok Memoriál Evy Palyzové.  Pro letošní Velkou se uvažoval o jeho účasti v kvalifikaci, a pokud by se v ní  zadařilo,  mohlo se Aeneas podívat i do Velké pardubické. Co na tyto plány říká Jan Kratochvíl? „To je samozřejmě záležitost pana Váni a pana majitele, aby mu našli ty správné dostihy. V Lysé mu to jde náramně, v Pardubicích se na těch větších překážkách zatím spíš učil co a jak,  je to přece jen specifická dráha a musí si na ni zvyknout.“

Jestli by se chtěl na Aenease posadit v letošní Velké? „Jak říkám, to je věc trenéra a majitele, pokud se ale nepletu,  tak se mluvilo o tom, že by Aeneas mohl ještě letos zůstat spíš na trávě a na Velkou se připravovat až v příštím roce. Když dostane ki přípravě na Pardubice víc času, může mu to prospět,“ říká Jan Kratochvíl na konto  koně, s kterým obhájil vítězství v nejcennějším dostihu na dráze v Lysé nad Labem.

Den před Lysou se ovšem Kratochvíl projel do zahraničí, a místo „tradičního“ Merana tentokrát mířil do francouzského Vittelu. „Měl jsem navybranou, ale v Meranu jsem neměl žádného koně z naší stáje, a tak jsem bral raději francouzskou zkušenost. Ve Francii tolik nejezdím, takže jsem tu možnost přívítal,“ říká Jan Kratochvíl. S Temperamentem dokončili pátí a vraceli se poměrně spokojení: „Kůň prakticky rok neběhal dostih, a potkal se s kvalitní konkurencí. Předvedl kvalitní výkon a pro další start půjde zase o něco nahoru, myslím, že s ním můžeme být spokojení,“ říká Kratochvíl.

Pokud jde o srovnán francouzské zkušenosti s Itálií, Francie se pro něj  zařadila o stupínek výš. „V Itálii se překážkové dostihy v poslední době zvedly,  ty doby, kdy držel překážky hlavně trenér Favero už jsou pryč, konkurence  pro nás je určitě větší, ale  přece jenom Francie je zase i na provincii ještě o kousek dál,“ míní Jan Kratochvíl. „Věřím ale, že se dá uspět i tam,  když to dál budeme zkoušet,“ dodává