Váňa: Kvalifikace v sobotu nebude jednoduchá

S trojicí svěřenců jde do boje v třetí pardubické kvalifikaci trenér Josef Váňa. Jeho koně prozatím byli z kvalifikačního pohledu stoprocentní a nyní budou hrát na startu téměř přesilovku, přesto ale Váňa Povede se Váňovi udržet čísté konto z hlediska kvalifikací i napotřetí?

„Já bych se samozřejmě nezlobil,“ konstatuje rekordman Velké pardubické mezi jezdci i trenéry. „Když jdeme do dostihu s třemi koňmi,  ideální výsledek by byla první tři místa. Ale překážkové dostihy jsou něco, kde se dá těžko něco podobného plánovat, vždycky se může něco stát. A navíc, i když  koní na startu není moc, určitě na náš čeká mezi soupeři dost kvalita,  jednoduché to mít nebudeme.“

Ze startovního pole samozřejmě kromě Váňových vítězů Velké pardubické a meranského Gran Premia ční také loni v kvalifikaci úspěšný Talent. „Určitě to je kůň, který už v kvalifikačce ukázal, že něco umí, a může být i tentokrát hodně nebezpečný.  Kvalitu má i Lodgian Whistle, zatím to sice ukazoval na kratších distancích, ale  může být nebezpečný i pro nás,“ míní Josef Váňa na konto soupeřů.

Z jeho svěřenců bude ostře sledován především No Time To Lose, který prozatím kvalifikační jistotu nemá. „Kvalifikovat se s ním určitě chceme, ukázal, že skokansky je nachystaný, ale i Theophilos  dostih potřebuje, pro oba bude sobotní dostih zajímavým testem.  Myslím si ale, že do formy už se dostává i Mazhilis a měl by se s nimi už taky rovnat líp než minule,“ míní Josef Váňa na konto svých svěřenců.

Mezi adepty Velké z jeho tréninku pro letošek už ovšem vypadl Aeneas, kterého na startovních listinách letos už budeme hledat marně. „Odešel si odpočinout k panu Dufkovi. Dohodli jsme se tak vzhledem k jeho zranění. Není to nic, co by mělo ukončit kariéru, ale pro letošek bude líp, když si Aeneas odpočine, a zkusíme s ním návrat zase v příštím roce.“  Aenease ovšem v Lysé nad Labem výtečně zastoupil jeho stájový kolega Forever Dry, s kterým Váňa rovněž počítá do Pardubic, nicméně zatím samozřejmě nikoli do Velké. „Už se v Pardubicích ukázal jako šikovný kůň a teď na něj nechci spěchat, myslím ale, že po Lysé  by se měl představit v nějakém větším dostihu na podzim v Pardubicích. Když na něj počkáme, určitě to může být brzy hodně zajímavý kůň….“ dodává.