Polský Crystal Cup: Prodlouží Cosmic Magic neporazitelnost?

Vrchol české dostihové sezóny v podobě Velké pardubické sezóny je za námi, o nadcházejícím víkendu míří ale kvalitní sestavy českých koní do blízkých zemí. Rovinoví mají namířeno do Bupapešti, ti překážkoví se sejdou v polské Wroclawi. Tamní nedělní mítink vrcholí Crystal Cupem, 5500 m dlouhým testem o 172 000 zlotých. Ten se může na startu pochlubit mezinárodní konkurencí, jakou mu Velká pardubická může  letos jen závidět….

V konkurenci krosařů z Polska, Itálie a Německa je ale i tentokrát favoritkou svěřenkyně Radima Bodláka Cosmic Magic, která letos na wroclawské dráze zatím nenašla přemožitetele a triumfovala i v největším dostihu sezóny, Velké wroclawské steeplechase. Crystal Cup, který byl letos odložen z tradičního předprázdninového termínu, by měl její pozici potvrdit, konkurence ale  proto wroclawské tentokrát ještě posílila.  Kromě „tradičních“ soupeřů v čele s druhým ve wroclawské Rekim a tamtéž třetím Sztormem se do Polska vrací Al Bustan, naposledy čtvrtý v meranském Gran Premiu, a nechybí ani italští svěřenci Paola Favera s bohatými zkušenostmi z meranských krosů.

„I tak chceme zase s Cosmic Magic vyhrát,“ ujišťuje Radim Bodlák. „Konkurence je teď jistě větší, ale klisna je dobře nachystaná, a svou kvalitu už v Polsku letos několikrát potvrdila.  Věřím, že má na to, aby si poradila i tentokrát, dostih v 13 koních ale bude určitě náročnější na zvolenou taktiku.“ Bodlák předpokládá, že jeho pětiletá svěřenkyně se na trati může adaptovat na různý vývoj. „Velkou Varšavskou jsme vyhráli poté, co dostih absolvovala ze zadních pozic a rozhodovala závěrem, ale ve třinácti koních by se čekání někde daleko nemuselo vyplatit. Určitě si musíme dát velký pozor na volbu taktiky.“

V sedle jeho svěřenkyně se místo Niklase Lovéna objeví čerstvý hrdina Velké pardubické Lukáš Matuský. „Lovén má ve Wroclawi dohodu s místním trenérem Swiatkem,  který mu v průběhu sezóny dává řadu příležitostí, a jezdí tentokrát pro něj i když sám říkal, že Cosmic Magic je lepší kůň než jeho Haad Rin.  Já jsem zavolal Lukášovi, který byl okamžitě pro, a pro nás je to určitě hodně kvalitní náhrada,“ vysvětluje Bodlák.  Skutečnost, že Lovén v neděli ve Velké pardubické po pádu s jeho svěřencem Catch Lifem nedokončil, s tímto rozhodnutím nijak nesouvisí… „Tam přišlo prokletí šesté překážky, už potřetí tam můj kůň skončil, letos to byl Catch Life. Tušil jsem, ,že když se dostaneme přes šestku, bude to dobré, ale nepovedlo se…“ připomíná ještě k nedělnímu dostihu.

Pa Matuského výkonu v Pardubicích  lze těžko tohoto „náhradníka“ podceňovat.. Jestli k pardubickému klenotu přidá v průběh osmi dnů slovenský žokej i úspěch z Wroclawi, to uvidíme v neděli po půl čtvrté odpoledne. „Samozřejmě by bylo hezké, kdyby neztratila ve Wroclawi tu letošní sérii. Ale  je to ještě mladá klisna, a tento dostih není jejím největším cílem, není to tak, že bych ho bral jako něco smrtelně nutného, co je třeba vyhrát. Máme s ní ještě řadu plánů a věřím, že nám bude dělat radost hlavně v příštích letech,“ dodává Radim Bodlák na konto wroclawského Crystal Cupu, který se koná pod tímto názvem i v sezóně, kdy se překážkový seriál Crystal Cup přestal konat….