R. Koplík: Opasan by mohl vyzkoušet Francii

 S dvěma triumfy se vracel z mítinku Turf gala žokej Radek Koplík, a zatímco s úspěchem z Velké ceny Slovenska v sedle Opasana se předem celkem počítalo, vítězství s Elsou v Ceně Arvy patřilo k největším šokům  mítinku posledních let. Jak Radek Koplík připouští, ani on sám před cestou do Bratislavy v dvojitý úspěch úplně nevěřil.

 

„To vítězství potěšilo, tolik jsem s ním nepočítal. Paní Kubovičová už mě na tu klisnu chtěla  v minulém startu, ale tehdy mi to nevyšlo,  takže jsem ji předem znal z výsledků a záznamu. Byla do Turf gala nezvítězivší, ale trenérka věřila,  že se před dostihy zvedla, a říkal to také majitel, “ líčí Radek Koplík.  Před dostihem jsem se na ni ptal kluků ve vážnici a i pan Budovič říkal, že se zvedla.  Že by měla vyhrát nad tak dobrými koňmi, tomu ale možná úplně nevěřili.“

Jak počínání Elsy na trati dopadlo, to je známá historie, úplně lehko se ale její úspěch nerodil. „Nechal jsem ji v dostihu v klidu, měli jsme zkusit závěr, a nakonec to vyšlo. Samozřejmě, museli jsme se tam prodrat a  pošťouchat se mezi ostatními, ale cestu si našla a vyhrála lehce,“ dodává spokojeně Radek Koplík.

Program velkých mezinárodních testů v Bratislavě tak nakonec zahájil vítězstvím, a stejně tak jej i vítězstvím zakončil. Opasan byl ve Velké ceně Slovenska favoritem a svou roli splnil,  byť v těsném doběhu. „Já z něj ale měl moc dobrý dojem,“ říká Radek Koplík. Jak už jsme říkal ve slovenské televizi, jakmile jsem se dostal před Poláka s Martinem Srncem, už si to Opasan kontroloval. Měl jsem obavui, že kdybych ho víc vyjížděl anebo do něj strkal, mohli bychom se dostat do kontaktu a rozhodčí by mohli mít dojem, že jsme je poškodili, a tak jsem si to už jenom hlídal.  Určitě tam ale Opasanovi ještě zbyla nějaká rezerva,“  je si jistý stálý Opasanův žokej.

„Určitě je to cenné vítězství, vyhrát na dráze, která mu moc neseděla,  a potvrdil tím svou kvalitu,“ doplňuje Koplík s poukazem na to, že Bratislava podle očekávání nesedla ani dalšímu koni, kterého dobře zná, Subway Dancerovi.  Francouzský grupový vítěz podle jeho názoru ale rovněž předvedl v těchto podmínkách kvalitní výkon. „S Opasanem  padly úvahy o Itálii nebo Francii, a pan majitel mi v Bratislavě potvrdil, že by se mnou počítali i tam,“ říká Koplík.  „Osobně  si myslím,  že  na Slovensku mají nyní v Opasanovi koně, který se ve Francii neztratí a může to tam zkusit. A možná přišel čas, aby  taky slovenský kůň zkusil Vítězný oblouk. V minulosti  to zkusil brácha, pak pánové Šavujev a Luka, a teď o tom mohou uvažovat na Slovensku. Koně na to mají, a letos má takovou formu, jakou už třeba za rok mít nebude,“ myslí si žokej Radek Koplík.