Janáček: Vítězný double při návratu do Prahy

  V sobotu Václav Janáček o čtvrt délky nestihl vítězství v Gran Premio de Madrid, v neděli se ale přesunul sedminásobný španělský šampion do Prahy a tady vyhrál oba největší dostihy  zdejšího programu. České derby v sedle Hazardera podle očekávání, Zlatý pohár s Grigri de Lancray jaksi „nad plán“, ovšem o to emotivněji.

Právě z mimoňské dostihové centrály, které velí trenér Filip Neuberg, se totiž nejúspěšnější aktivní český žokej vydal dobývat svět, a je s ní spojeno i jeho první vítězství Janáčka v Českém derby. K němu došlo před 15 lety v sedle Laureata. Dnes sice Filip Neuberg neměl k dispozici šancového koně do derby, ale s Grigri de Lancray  po dvojkových úspěch sebevědomě vyrazil do pražského Zlatého poháru. Janáček si v něm udělal „svůj dostih“, od začátku udával tempo a v závěru už se  před něj nečekaně nikdo nedokázal dostat.

„Vyhrávat pro tuto stáj je pro mě vždycky něco speciálního,“ svěřil se pětinásobný český šampion na závodišti. „zkusili jsme si udělat dostih podle sebe a vyšlo to,  bylo to vítězství, které mě moc těší, když přišlo na takovém koni…“ Zlatý pohár je sice tradičně jen předstupněm derby, ale skutečnost, že jej vyhrál dosud jen „dvojkově“ etablovaný kůň, který mezi nejlepšími vytrvalci mnoho zkušeností neměl, dodává jeho vítězství speciální příchuť.

Přesto se ale Zlatý pohár těžko dá rovnat derby. Do něj Václav Janáček přijel na favorita poté, co v sedle Hazardera pro tentokrát nebyl Jan Verner přesto, že v předzkoušce společně dominovali. „Tuto změnu nebudu komentovat,“ vyjádřil se ke svému angažmá Václav Janáček. „Já jsem na Hazardera dostal tři týdny před dostihem nabídku a tu jsem akceptoval.  Věděl jsem, že to je kvalitní kůň, a  taky si myslím, že dnes vyhrál ten nejlepší.“

Nejlepší kůň Českého derby vyhrál po průběhu, který se podle žokeje blížil jeho ideálnímu plánu. „Měl jsem před dostihem v hlavě dvě možné taktiky, a jedna z nich se prakticky povedla. Měli jsme slušnou pozici, do cílové roviny jsem seděl za Petrem Foretem a Jaromírem Šafářem, ti měli koně, op kterých jsem věděl, že mě do roviny dovezou. Pak jsem ho pobídl a trochu mě zaskočil tím, jak rychle akceleroval.  V čele se ale bez problémů udržel,  viděl jsem, že nastupuje ještě Jirka Palík, ale to už jsme si celkem pohlídali,“ pochvaloval i Janáček.

Jeho třetí vítězství v Českém derby a jednadvacátý klasický triumf v kariéře se tak zrodilo bez inkfarktových zážitků v závěru dostihu. I když se Hazarder zdál před startem poněkud nervózní, přetavil svou formu ve výborný výkon a Václav Janáček po slovenské Jarní ceně klisen nyní získal v rámci středoevropského regionu další velký úspěch.