Karlovy Vary: Vrchol v čečenských barvách, vítězem Green Destiny

Druhý dostihový den sezony 2012 v Karlových Varech nabídl několik zajímavých doběhů, ale hlavně se představili koně, kteří se dokázali prosadit na světové grupové scéně. Svěřenci Arslangireje Šavujeva z majetku čečenského prezeidenta Ramzana Kadyrova lehce ovládli Cenu města Karlovy Vary na 2000 metrů, kterou absolvovali jako test výkonnosti před starty v Německu. Tabuli překvapivě doplnili svěřenci Čestmíra Olehly. V Lázeňské míli se poprvé v letošní sezoně naplno prosadil Addison. Vladislav Fedorowicz a jeho dcera Linda ovládli závěrečná dvě klání programu. Čvrté vítězství v rámci víkendu si připsal žokej Jan Rája. Pokud chcete vědět více o dění v lázeňském městě, čtěte dále.


Dobré odpoledne z dostihového závodiště v Karlových Varech-Dvorech, kde bude ve 14.30 zahájen druhý dostihový den sezony 2012, jehož vrcholem bude Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů. Mezi devítkou startujících jsou čtyři, které připravuje trenér Arslangirej Šavujev a jejichž ambice by měly směřovat do grupových dostihů v západní Evropě. V hlavním klání odpoledne nejsou hlášeny žádné změny, ty se týkají prvního dostihu, neboť v sedle osmičky Primy nahrazuje Josefa Myslivečka žokej Jaromír Šafář. Třetí dostih bude bez jedničky Saryarky a v pátém dostihu střídá Myslivečka Markéta Pátková v sedle Laretty. Divákům v lázeňském městě se představí 75 koní a v jejich sedlech 24 jezdců. Kvintet Jan Verner, Martin Laube, Jiří Chaloupka, Milan Zatloukal a Jaromír Šafář dnes čeká šest startů. Dráha je podle měření ideálně připravena, její hodnota je 4,0 - pružná.1. dostih -Sindibad splnil roli favorita


Pořadí (3+, 1400 m, hdcp V. kat.): 1. Sindibad (žk. Mach, trenér Neuberg, Pulec Hřebčín Mimoň), 2. Haiwa, 3. Latrib, 4. Gerbera, 5. Prima. Výrok: 1 1/4 - 2 - krk - 2 1/4.Čas:  1:28,03.


Úvodní dostih nejslabší kategorie koní se odehrál pod taktovkou Redula a Primy, dobrou pozici si držela i Vrmisa. Po zatočení do cílové roviny se na čelo dostal favorizovaný Sindibad a pod žákem Michalem Machem lehce zvítězil. Pěknou koncovku ukázala i druhá Haiwa. Pro Michala Macha to bylo sedmé letošní vítězství. Tříletý hnědák Sindibad se na dráze představil posedmé a poprvé zvítězil. "Dneska mi trochu zaspal v boxech, ale možná to bylo lepší, protože když šel z čela tak nikam nedoběhl. Teď to s ním zkoušíme chodit z prostřed pole a ukazuje pak i velmi odbrý finiš. jsem rád, že ukázal, že má alespoň na pátou kategorii. Už minulý týden v Benešově měl na vítězství, ale to z něj vypadl amatér. Dneska to tedy vyšlo, v cílové rovince už jsem se jen díval, zda někdo nejde," sděloval spokojený Michal Mach.


2. dostih – Těsná koncovka pro zkušeného Lenzira


Pořadí (3+, 1200 m, hdcp III. kat.): 1. Lenzir (ž. Srnec, trenér Tomáš Hurt, Gabriela-Trachtová), 2. Pintoretto, 3. Paleta, 4. Rabbit Medicean, 5. Storm of Gracie. Výrok: nos - krátká hlava - 1 3/4 - 1 1/4. Čas: 1:12,13.


Sprinterské klání nejlépe rozběhli Pintoretto a Paleta, do podstatného dění se chtěla zapojit La Stessa, na dohled se držela i favorizovaná Rabbit Medicean. V cílovém oblouku spadl Moilly a musel být utracen. Žokej Jaromír šafář byl převezen do nemocnice se zlomenou klíční kostí. O vítězství bojovala v cílové rovině trojice Lenzir, jdoucí po bariéře, Pintoretto a Paleta. Osmiletý Lenzir pod Martinem Srncem měl nejvíce sil a připsal si druhé letošní vítězství a udělal radost trenéru Tomáši Hurtovi. "Nečekal jsem, že by se mohl prosadit, ale ukázal, že je stále dobrým koněm a na jeho věk předevedl velmi kvalitní koncovku. Dnes jsem si přijel maximálně pro majitelské dotace, ale je to jinak." Žokej Martin Srnec si připsal třetí letošní vítězství. "Trenér s ním udělal hodně práce, on také hodně náladový, buď se mu chce nebo ne. Dneska se mu chtělo utíkat, což je dobře. Doufám, že bude v pořádku Jarin Šafář, jeho koni podjeli nohy a toi je vždy špatný v našem řemesle," sdělil Martin Srnec.


3. dostih – Druhý triumf Mambo Lady


Pořadí (3+, 2000 m, hdcp III. kat.): 1. Mabo Lady (Velek, trenér Jirka, Stáj MON-GOL Svinčice), 2. Desperado, 3. Seco, 4. Mazhilis, 5. Katchaba. Výrok: krk - 3/4 - krk - 1. Čas: 2:10,58.


Po startu dvoukilometrového testu se nikomu moc do čela nechtělo. Martin Laube bojoval s Mazhilisem, a tak se o tempo začal starat až Jazz Baron s Jiřím Chaloupkou pronásledovaný Nipurem. Tato dvojice zavedla pole do cílové roviny, kde se rozhořel dramatický souboj o prvenství. Nejvíce sil měla čtyřletá hnědka Mambo Lady s Ondřejem Velkem, který si také připsal třetí letošní vítězství na rovině. "Kobyla trochu tahala, ale jinak nám přesně vyšla taktika, kterou stanovil trenér a mohla ukázat svůj dobrý konec. Měl jsem špatně nesedláno, a tak jsem měl problém se udržet v sedle," sdělil spokojený Ondřej Velek. Trenér Petr Jirka měl na tváří velký úsměv. "Jsem rád, že se opět běhá ve Varech. Pro klisnu to bylo pomalé, potřebovala by rychlejší a úpoctivější dostih, ale jsem rád, že to vyšlo. Počkali jsem si sní až padnou penality, a tak nyní využíváme této situace a příští start by měla absolvovat doma v Mostě v nějaké dvojce." Mambo Lady absolvovala třetí letošní start a podruhé zvítězila, porvé před třemi týdny v Lysé nad Labem pod Martinem Laubem. 


4. dostih – Cena města Karlovy Vary -


Předstartovní kurzy: 1 Gloushek 10:1, 2 Green World 16:1, 3 My Old Husband 12:1, 4 Mikhail Glinka 2:1 (3:1), 5 Connex 14:1 (12:1), 6 Starbuck 20:1 (16:1), 7 Devil’s Star 10:1, 8 Dux Scholar 4:1 (3,5:1), 9 Green Destiny 3,5:1 (3:1).


Pořadí (3+, 2000 m, I. kat.): 1. Green Destiny (ž. Zatloukal, trenér Šavujev, Ramzan Kadyrov), 2. Dux Scholar a Mikhail Glinka, 4. My Old Husband, 5. Strabuck. Výrok: 1/2 - současně - 2 1/4 - 2. Čas: 2:04,97.


V prvních mtrech hlavního dostihu se jelo podle My Old Husbanda, ale toho na začátku protilehlé roviny vystřídal  Connex pronásledovaný Mikhailem Glinkou. Také na dalších místech cválali koně čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Do zatočení do cílové roviny, se na čele srovnala trojice v červených dresech v bílozelenými rukávy a ostatní bojovali jen o čtvrtý honorář. "Důležité je, aby všichni zůstali po dostihu zdraví a mohli se dále připravovat. V Německu nebyl žádný vhodný přípravný dostih, proto jsme zvolili Karlovy vary. Na koních je ještě vidět, že jsou chlupatí, nejsou úplně přelínalí. Příští start už by měl být v Německu." Žokej Milan Zatloukal dodal. "Bylo to příjemné svezení, koně ukázali, že jsou někde jinde, trenér Šavujev tvrdí, že jsou tady na prázdninách a ukázali, že jsou někde jinde, než zdejší konkurence. Green Destiny je jedním z nejlepších koní, na kterém jsem seděl." Zatloukal si připsal osmnácté letošní vítězství v Česku a ptaří mu třetí příčka v šampionátu.


5. dostih – Druhé vítězství Secretky


Pořadí (3+, 2400 m, IV. kat.): 1. Secretka (ž. Rája, trenér Michal Tajmr, HIPIATER Tajmr), 2. Uniray, 3. Shamick, 4. Nabreta, 5. Mainly Rocco. Výrok: 1 3/4 - 1 1/2 - 3 1/2 - 3. Čas: 2:36,81.


Nejdelší dostih lázeňského odpoledne odvodila čtyřletá hnědka I Want dance s Vendulou Korečkovou, ale v cílové rovině přišel nástup svěřenců Michala Tajmra Secretky a Shamicka. Prvně jmenovaná pětiletá hnědka měla nejvíce sil doběhla si nejen pro druhé vítězství sezony 2012, ale i celé kariéry. Poprvé se prosadila 13. května ve Velké Chuchli pod natálií Arendsen. Žokej Jan Rája zažívá velice úspěšný víkend, po hattricku včera v Lysé nad Labem si připsal další vítězství, v sezoně šestnácté. "Secretka byla velmi odbře připravená, mým úkolem bylo jít zezadu, což se podařilo a v cílové rovince ukázala velmi dobrý konec. Myslím, že dnes mohla absolvovat cílovou orvinu s koňmi trenéra Šavujeva, tak dobře dnes na tom byla," byl přesvědčen žokej Rája. Trenér Michal tajmr si připsal na své konto třetí letošní vítězství.


6. dostih – O kategorii níže se Addison vrátil na vítěznou vlnu


Pořadí (3+, 1600 m, II. kat.): 1. Addison (Fedorowiczová, trenér Fedorowicz, Sokrates), 2. Ergiyas, 3. Old Story, 4. Wonder Horse, 5. Vittorino. Výrok: krk - 5 - 1 - krk. Čas: 1:38,69.


Druhým vrcholem prosluněného a teplého odpoledne byla Lázeňská míle, letos dostih druhé kategorie. Dobrou koncovkou v cílové rovině se prosadil sedmiletý hnědák Addison s Lindou Fedorowiczovou, která vybojovala druhé vítězství sezony. Od startu se na čele pohyboval Wonder Horse společně s Moonglasem a také Ergyasem. V cílové rovině se dlouho zdálo, že vyhraje právě Ergiyas, ale koncovka Addisona byla údernější. "Tyhle koně už porážel, a tak je dobře, že to potvrdil, ale každé vítězství samozřejmě těší," sdělil po doběhu kouč Fedorowicz. "Tempo dneska bylo akorát, cválali jsme zgruba v polovině pole, postupně jsme si zlepšovali a potom ukázal nejlepší konec. Bála jsem se koně od pana Šavujeva, ale Áďa ukázal, že je starej bojovník a zvládl to. Vyhovovala mu i půda, která byla tak akorát," doplnila trenérova dcera Linda Fedorowiczová. Matador Addison absolvoval čtvrtý letošní start a připsal si první vítězství, v kariéře už osmé.


7. dostih – Repete pro otce a dceru


Pořadí (3letí, 1400 m, IV. kat.): 1. Ostensorium (Fedorowiczová, trenér Fedorowicz, Sokrates), 2. Quirly, 3. Le Cagnard, 4. Nuevo, 5. Rabbit Kingmambo. Výrok: krk - 1 1/2 - 1 3/4 - 2 1/2. Čas: 1:41,80.


Závěrečné klání vyhrazené tříletým přinbeslo opakování vítězné formace z před půl hodiny, dokonce i odstup vítěze od druhého v cíli zůstal stejný. Zásluhou tmavého hnědáka Ostensoria zaznamenala dnešní double Linda Fedorowiczová a její otec. "Kéž by to tak bylo vždycky. Je to takový lekavý koní, já jsem ho dnes jezdila poprvé, a tak jsem nevěděla, co od něj můžu čekat, ale sedla jsem si hezky na druhé místo a v cílové rovině šel hezky," sdělovala spokojená jezdkyně, která měla nejlepší den v sezoně. Otec dodal: "Dnešní vítězství jsem trochu čekal, má trochu zdravotní problémy, neboť ho trápí artróza, a tak s ním musím pracovat opatrně. Teď jsem mu nechal delší pauzu, která mu prospěla. Uvidíme, jaké to bude zítra, jestli bude chodit." Ostensorium se na dostihové dráze představoil počtvrté a po dvou umístěních na domovské dráze v Chuchli se poprvé naplno prosadil.


To je poslední informace z dostihového závodiště v Karlových Varech-Dvorech.