Agregátor zdrojů

O České derby se uchází 21 koní. Dohlášen byl Kmotr, mezi škrtnutými je i německý Domstürmer

Fitmin - 17. Červen 2021 - 13:17

Dnes měli majitelé poslední šanci dohlásit koně do 101. Českého derby, které se ve Velké Chuchli poběží v neděli 27. června. Jak oznámil po Velké červnové jeho tým, dohlášen byl již dříve z derby škrtnutý Kmotr (Epaulette) Statku Blata Český ráj, který v nejdůležitějším trialu finišoval na třetím místě. S nadějemi na zisk modré stuhy se definitivně rozloučilo 14 koní, a tak ze zbylých 21 bude příští týden po OSK zřejmě opět rozhodovat handicap včetně eliminačního, kdo se z tříletků na startovní listinu nedostane.

 
České stáje se už nemusejí obávat německého Domstürmera (Lord of England), který po vítězství v Hannoveru směřuje do německého derby trialu a po něm možná i do samotného derby. Zahraniční konkurence se tak smrkla na dva koně - francouzského L'Ienissei (Dariyan) trenéra Endaltseva, jehož akcie po vítězství v Longchamp výrazně stouply (viz záznam), a slovenského Cape Crowna (Zoffany), stájového kolegu loňského vítěze Opasana. 

Z koní, kteří se zatím představili jen ve Francii, zůstávají nadále ve hře Kamssio (Kendargent), Machinos (Penny's Picnic) i jeho stájová kolegyně Surabaya (Gutaifan), naopak Dakota (Elvstroem) byla škrtnuta a DS Pegas pro derby počítá již jen s dvojicí hřebců Vert Liberte (Muhaarar) a Tcheque King (Montmartre). 

Související článek: Kdo se dostane do Českého derby? Ve hře je hodně koní bez českého handicapu

10401 101. České Derby
R Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 21 / 63 ABRAMS CREEK(IRE), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš BESIBERRI(GB), 3 Leram 56,5 Luka Václav, Ing. CAPE CROWN(IRE), 3 BORMANN (SVK) 58,0 Chodúr Jozef DRAGON ARROW(GB), 3 3 hearts 58,0 Vocásková Helena FABRIJAN ERSTE, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan GLOBAL MAN(FR), 3 Westminster Race Horses 58,0 Luka Václav, Ing. HAZARDER(IRE), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel KAMSSIO(FR), 3 Hrubý 58,0 Luka Václav, Ing. KMOTR(IRE), 3 Statek Blata Český ráj 58,0 Vocásková Helena L`IENISSEI(FR), 3 Igor Endaltsev 58,0 Endaltsev Igor LOCOMOTIVE(FR), 3 Wieslaw Jakub Kartus 58,0 Wroblewski Grzegorz MACHINOS(FR), 3 Hana Veselá 58,0 Chaloupka Václav, Ing. MANDARIN(FR), 3 Bella horse 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid RABBIT BURATINO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT RED JAZZ(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan REX OF THUNDER(GB), 3 Stáj Březová 58,0 Demele Jan ROYAL WORD(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej SURABAYA(FR), 3 Hana Veselá 56,5 Chaloupka Václav, Ing. TCHEQUE KING(FR), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor VERT LIBERTE(IRE), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor ZORIYMAN(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik MiroslavTrial na Velkou wroclawskou ovládl Her Him, české stáje získaly čtyři vítězství

Fitmin - 16. Červen 2021 - 21:51

Vrcholem pátého mítinku, který se letos odběhl v polské Wroclawi, byl trial na tamní vrchol Velkou wroclawskou Nagroda Wroclawska Trial (4300 m, 5+, 24.000 zl). V něm potvrdil skvělou formu šestiletý valach HER HIM (Kendargent) v barvách své trenérky Ivany Porkátové, který v napínavém závěru, v němž o co nejlepší umístění bojovalo pět českých koní, měl nejvíce sil a pod Pavlem Složilem získal třetí vítězství v řadě. Druhé místo vybojoval Larizano (Jape) před Popinjayem (Dawn Approach) a úspěch českých barev doplnili čtvrtý Turion (Roulette) a pátá Slivka (Mikhail Glinka).

 
Vítězný jezdec Pavel Složil mladší, který minule získal ve Wroclawi čtyři vítězství, byl i tentokrát nejúspěšnějším jezdcem mítinku, když se mu podařilo završit hattrick. Vedle Her Him dovedl vítězně do cíle polské koně trenérů Swiatka a Borkovského.

Kromě hlavního dostihu získali čeští koně ještě další tři vítězství. Nadějný debut předvedl v úvodní Nagrodě 20000 zl (pp, 3, 2800 m) napajedelský odchovanec GREEK DESSERT (Stormy Jail - Greek Wedding, Arch), který silným finišem v závěru odešel od soupeřů a vyhrál lehce o 8 délek. V sedle polobratra Gatsbyho (Egerton), hájícího barvy stáje Apivita s.r.o. a připravovaného Pavlem Tůmou, byl Marek Stromský. V rovinové Nagrodě 16000 zl (II.k., 4+) na 3200 metrů zabránil pětileté Daralaře (Durante Alighieri) v zopakování květnového vítězství z dostihu s totožnou propozicí šampión dvouletek sezóny 2018 KING ARCHIE (Archipenko) ze stáje Dr. Charváta, který pod Janem Vernerem Daralaru lehce o 3 1/2 délky zdolal. Vítěze připravuje Tomáš Váňa.

O poslední český triumf se v závěrečné Nagrodě 24000 zl (4, 3850 m) zasloužil dosud nezvítězivší čtyřletý valach EŽ Praha GO CANADA (Alhebayeb), který své první kariérní vítězství získal po tuhém boji o nos. Svěřence Pavla Polese odjezdil Jan Odložil. (miv) Klasický vítěz Sir Sun ukončil dostihovou kariéru. Čeká jej penze

Fitmin - 15. Červen 2021 - 11:46

Jeden z nejúspěšnějších reprezentantů růžovo-bílých barev stáje Lokotrans, vítěz Velké jarní ceny z roku 2016 SIR SUN (Power), ukončil dostihovou kariéru. Po Brittany a Mystic Swingovy třetí klasický vítěz ze stáje Karla Jalového a první, kterého připravoval trenér Luboš Urbánek, odchází na důchod do východních Čech jako pětinásobný vítěz, který během 5 sezón na dostihové dráze vydělal 1,147.910 korun.

 
Privátně zakoupený Sir Sun ukázal třídu již ve dvou letech, kdy po tuhém boji o hlavu nečekaně zvítězil v EJC Lokotrans Gerschově memoriálu (L), v němž porazil i taková jména jako Zock (Rock of Gibraltar), Dominique (Motivator) či Nagano Gold (Sixties Icon). Ve třech letech bylo jeho největším úspěchem klasické vítězství, ale ač distance 2400 metrů byla již za jeho optimem, neztratil se ani v Českém derby, ve kterém doběhl na čtvrtém místě. Ve čtyřech letech zahájil druhým místem ve Velké dubnové ceně (I.k.), vyhrál dvojkovou míli v Karlových Varech, kde se mu v srpnu podařilo získat další jedničkový triumf v Ceně Města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího. Dobře si vedl i v elitní konkurenci EJC Lokotrans Middle (L), v níž obsadil čtvrté místo.

Zdravotní problémy, které jej doprovázely podstatnou část kariéry, si vynutily roční pauzu, po které se loni vrátil na dráhu. Nejlepším výsledkem po návratu bylo loňské vítězství v trojce na 2000 metrů v Karlových Varech, s dostihovou dráhou se rozloučil 8. května v Bratislavě čtvrtým místem v Memoriálu Harryho Petrlíka st. (II.k.). (miv)

Žokej Martina Havelková se odvolává proti sankci za nedodržení sjednaného závazku z Brna

Fitmin - 13. Červen 2021 - 22:13

Sobotní mítink v Brně, během něhož podle několika přímých účastníků Dostihová komise plně nezohlednila aktuální stav dráhy a udělila několik sankcí jezdcům, kteří se nechtěli účastnit dostihů na podle jejich uvážení nezpůsobilé a pro dostihy nebezpečné dráze, bude mít dozvuky u Dostihového soudu. 
K němu podala své odvolání za udělenou sankci žokejka Martina Havelková, jejíž odvolání v plném znění otiskujeme:

 
Odvolávám se proti rozhodnutí dostihové komise ze dne 12. června 2021 na závodišti Brno-Dvorska. Nesouhlasím s udělením sankce za nedodržení sjednaného závazku (DŘ §412b) v dostizích: Cena společnosti Tipsport, Letní Brněnská míle, Cena Jockey Clubu ČR.

Své odvolání zdůvodňuji takto:

Dostihová dráha byla nezpůsobilá a nebezpečná pro konání dostihů. V mém případě jsem se rozhodla nepokračovat v dostizích po třetím absolvovaném dostihu. V prvním dostihu jsem vyhrála, ale za cílem v oblouku došlo k uklouznutí a následném pádu koně se kterým jsem bojovala o vítězství.

V druhém dostihu jsem startovala s vlastním koněm, kterého mám v tréninku a při projíždění oblouků můj kůň vždy podklouzával. Na moje upozornění, že dráha je nebezpečná mi bylo řečeno něco ve smyslu lepšího kování. Moje klisna byla dne 9. června kovaná panem Ing. Václavem Rálišem na všechny čtyři nohy a problém kování to tedy nebyl. Navrhovala jsem ať se jde dostihová komise podívat přímo do stáje na kování mé klisny.

Ve čtvrtém dostihu jsem jezdila klisnu Fiomi, kde došlo k pádu dvou koní pro podklouznutí v oblouku a dostih byl okamžitě zastaven. Došlo ke zranění dvou jezdců. Dostihová komise poté řešila stav dráhy s výsledkem – dráha je způsobilá. Přes naléhání jezdců, trenérů na dostihovou komisi a upozorňování na nedostatky v dráze nebylo dostihovou komisí přihlédnuto k žádným názorům jezdců a trenérů ani nebyl proveden žádný okamžitý zákrok pořadatele v úpravě dostihové dráhy.

Mé rozhodnutí nepokračovat v dostizích spočívá v ochraně zdraví koní, mého a ostatních kolegů jezdců v případě uklouznutí koní a následném dominovém efektu, jako se stalo ve čtvrtém dostihu. Dostihy jezdím v Brně od roku 2006. Takové rozhodnutí jsem udělala v mé kariéře od roku 2001 poprvé. Žokejové Michal Köhl a Zdeněk Kaláb na brněnském závodišti nechali po pádu koní své životy. To je maximální důvod obezřetnosti všech zúčastněných.

Žádám vás tímto o zrušení sankce a zároveň vás žádám o prošetření nevhodného a neprofesionálního chování dostihové komise dne 12. června 2021 na dostizích v Brně-Dvorska. Takovéto situace nedělají dobrou reklamu dostihovému sportu, divákům, sponzorům, sázejícím a případně nové generaci o zájem tohoto povolání.

V Praze dne 13. června 2021

Bc. Martina Havelková
Žokej a trenér
Člen asociace Českých trenérů a jezdců


Vítězslav Vanda: S letošní připouštěcí sezónou jsem spokojen

Fitmin - 11. Červen 2021 - 7:12

Ač do konce připouštěcí sezóny zbývá ještě víc jak měsíc, to podstatné, co se mělo odehrát, se už vesměs odehrálo. Na její celkové statistiky včetně nejsledovanějšího údaje, kterým je počet připuštěných klisen, si musíme ještě pár týdnů počkat, ale dílčí ohlédnutí už mohou nabídnout mnozí chovatelé. Včetně Vítězslava Vandy, u něhož již léta působí Monsunův syn Rosensturm.


"S připouštěcí sezónou jsem spokojen," říká Vanda. "Rosensturm sice nepřipustil 20 klisen, jak jsem na začátku sezóny předpovídal, ale snížení bylo způsobeno tím, že nepřijely původně nahlášené čtyři klisny z Orlingu," vysvětluje chovatel a dodává, že po smrti paní Duškové Orling zredukoval své chovatelské aktivity, což se dotklo i podpory Rosensturma. "Dostal 14 klisen, možná ještě dvě dorazí, ale to bude tak všechno," vypočítává Vanda, který tato čísla v současné situaci považuje za úspěch. Zvláště poté, co loni Rosensturm dostal jen 10 klisen.
Přesto nezastírá, že už se poohlíží po novém plemeníkovi. A to nejen proto, že Rosensturmovi už je 19 let, ale především kvůli svému mateřskému stádu. "Mám čtyři chovné klisny, z toho tři jsou dcerami Rosensturma, tak pro ně musím hledat cizí hřebce," vysvětluje.

Prohlédněte si fotogalerii z chovu Vítězslava Vandy v Doubravách od Michaely Hubáčkové

V Doubravách u Březůvek letos přivítali 4 hříbata. Diana Rosensturm (Rosensturm) přivedla na svět hřebečka po Limario (Areion), Charlene (Bin Shaddad) kobylku po Rosenstrum, polosestra Sixteen Semantýna (Forever Bond) kobylku po Mikhailu Glinkovi (Galileo) a nejčerstvějším přírůstkem je kobylka po Rosensturmovi z Lukytty (Yokom), příslušnice slavné rodiny Lucretie (Negresco).


Trojnásobná jedničková vítězka Diana Rosensturm s hřebečkem po Limario

V Doubravách ale mají svůj domov i penzisté včetně druhého z Velké pardubické před 23 lety Devila (Amyndas), kterému bylo v dubnu rovných 30 let. "Bylo to pěkné, přijela za ním majitelka paní Valentová a Devilovi třicátiny jsme hezky oslavili," usmívá se Vanda, po jehož pastvinách se jako penzistka prohání i jeho vůbec nejúspěšnější odchovankyně Polynésia (Lincoln), která jen tři týdny před tím, než Devil dosáhl svého největšího překážkového úspěchu, vyhrála v Chuchli Saint Leger. "Už je jí 27 let, ale jak ona, tak i Devil vypadají na svůj věk výborně," říká Vanda. Svou roli hrají podle něj i bohaté pastviny, který velmi pomohlo letošní deštivé jaro.. "Máme více jak 30 hektarů pastvin na 24 boxů, které nejsou všechny plné a přivítali bychom nějaké koně na ustájení či odchov. Letos tu máme krásnou trávu, je to vidět i na hříbatech, vypadají hodně dobře," uzavírá chovatel. (miv)

Sedmadvacetiletá Polynésia Třicetiletý Devil


  

S Martinem Peckou o financování covidových dostihů, smlouvě s Tipsportem a hledání nových zdrojů financí pro české dostihy

Fitmin - 9. Červen 2021 - 6:19

V lednu roku 2018, nedlouho poté, co areál převzala rodina Vítků, nastoupil Marrtin Pecka do vedení chuchelského závodiště.  Po necelých třech letech v čele největšího českého pořadatele Chuchli v listopadu loňského roku opustil, aby se do ní tři a půl měsíce poté znovu vrátil - tentokrát ale ve funci generálního sekretáře Jockey Clubu. Co jej k tomu vedlo, jaké úkoly dnes Jockey Club řeší i co dělá proti klesajícímu trendu statisticko-ekonomických ukazatelů českého turfu, o tom byl náš následující rozhovor.


Co Vás oslovilo a zaujalo, že jste přijal nabídku dělat Generálního sekretáře Jockey Clubu?
Nabídku na spolupráci mi v únoru letošního roku předal prezident Jockey Clubu ČR, pan Ing. Josef Bečvář. Nejzajímavější částí této nabídky je určitě potencionální rozvoj Jockey Clubu ČR a řada příležitostí. Jistou výzvou je pak i současná nedobrá situace, která do jisté míry zasáhla celou naši společnost. Ta se ale, jak doufám, v dohledné době ustálí a bude možné pracovat s konstantním průběhem roku.

Hlavní činností sekretariátu Jockey Clubu je administrativní zajištění chodu dostihového provozu a chovu plnokrevníka. V posledních letech je ale vidět snaha zapojit Jockey Club i do marketingu českého turfu a zajišťování finančních prostředků pro náš dostihový provoz. Je i toto nyní součástí Vaší pracovní náplně?
Předně je důležité si uvědomit, že Jockey Club ČR je společnost jako každá jiná. To znamená, že je zapotřebí zajistit jak její běžný chod, tak fungování všech profesních úseků nejen sekretariátu JC ČR, které zajišťují plynulý a zdárný průběh dostihového provozu v ČR. K zásadním činnostem vždy patří zajištění financování provozu každé společnosti, proto je i toto součást mojí činnosti. Intenzivně pracujeme na vytváření podmínek pro další marketingový rozvoj, a to jak na úrovni sekretariátu, tak ve spolupráci s jednotlivými závodišti v ČR nebo s partnery JC ČR. Věřím, že první výsledky se dostaví ještě letos.

S tím souvisí spolupráce s Tipsportem. Můžete popsat či zhodnotit k jakému stavu dohoda dospěla, jak bude pokračovat či se případně rozšiřovat?
V současné době jsme ve stadiu dokončených znění smluv jak se skupinou Tipsport, tak se závodišti a všechny dokumenty se připravují k podpisu. Detaily naší spolupráce budou uveřejněny právě po podpisu všech smluv se všemi zúčastněnými stranami a my jsme plně přesvědčeni, že celá tato spolupráce bude jen a jen ku prospěchu českého dostihového provozu.

Nepřehlédněte: Kdo se dostane do Českého derby? Ve hře je hodně koní bez českého handicapu

Úvodní dostihové dny letošní sezóny se musely konat bez diváků a ač se situace zlepšuje, stále pořadatelé nemohou plně využít svých diváckých kapacit. Jak složité pro Jockey Club bylo dohodnout se s pořadateli na pořádání “covidových” dostihů a jak to finančně zatížilo rozpočet Jockey Clubu?
Pravdou je, že situace, která panuje nejen u nás v ČR již druhým rokem, není standardní a přináší s sebou mnoho nepoznaného. Již v minulém roce proběhla dostihová sezóna v odlišném duchu než obvykle, a to i pokud se jedná o její financování a toky peněz v dostihovém provozu. Prioritou bylo loni i letos zajištění alespoň minimálního rozsahu dostihové termínové listiny včetně jejího financování. Samozřejmě se na celé situaci také projevuje neočekávatelný vývoj epidemiologických opatření. Oproti loňskému roku se letos podařilo zajistit jen lehce posunutý start dostihové sezóny, byť v omezeném počtu dostihových dnů. Od července očekáváme víceméně normální provoz a připravujeme teoretická opatření na podzim, kdy se dají očekávat opět omezení. Jen doufáme, že nebudou v takovém rozsahu jako tomu bylo na jaře. Jockey Club již uvolnil po celkem rychlé a konstruktivní dohodě s pořadateli významnou část svých rezerv a považujeme proto za důležité hledat vnější zdroje příjmů pro budoucnost.

Bude důsledkem finančního angažování JC v covidových dostizích omezení jiných jeho programů třeba majitelských či chovatelských prémií, podpory pořadatelů v postcovidovém období apod.?
V letošní sezoně, stejně jako v té loňské, došlo k omezení majitelských prémií. Věříme, že pro příští sezónu najdeme zdroje, jak se vracet k standardnímu stavu a budeme mít nástroje na vytváření systémového financování dostihového provozu. Jsme velmi rádi, že nacházíme ve značné míře pochopení a vůli ke spolupráci nejen u pořadatelů dostihů, ale také u majitelů stájí a u dalších účastníků. Nacházíme se v poměrně složitém období a další cesta bude vždy snazší, pokud budeme dál všichni spolupracovat. Jak letošní sezóna dopadne však budeme vědět až k jejímu konci. V tuto chvíli dokážeme pracovat s teoriemi, praxe může být bohužel odlišná.

Do dostihového sportu jste vstoupil jako ředitel největšího pořadatele v Česku, nyní vedete sekretariát Jockey Clubu. Změnil přechod do nové role a získání nových zkušeností Váš pohled na náš turf?
Nemyslím si, že by mým odchodem z Chuchle Areny Praha v loňském roce u mne nastala změna vnímání českého turfu. Spíše se dá říci, že navazuji na dosavadní působení, poznatky a zkušenosti. Jisté je, že díky turbulentní době covidové pandemie vidíme řadu příležitostí, ale i ohrožení celého dostihového provozu. Je a bude zapotřebí umět reagovat na řadu věcí v poměrně rychlém sledu a nezbývá než doufat, že další roky budou stabilnější a my se budeme moci věnovat více práci pro budoucnost než reakcím na nastalé změny a omezení jako tomu bylo loni a letos. Časový sled standardní dostihové sezóny byl po řadu let víceméně ustálený a současné vynucené změny nejen v termínové listině nepřináší rozhodně nic pozitivního.

Již řadu let čelí český turf poklesu většiny ekonomicko-statistických ukazatelů. Pracuje Jockey Clubu na změně tohoto negativního trendu? Vidíte Vy sám někde ideální cestu jakou tento trend zastavit?
Aby bylo něco ideálního, znamená to, že to musí vyhovovat všem, vždy a všude. A to lze dokázat málokdy. Je pravda, že shlédnutím holých statistických dat z dostihového provozu, konstatujeme setrvalý pokles téměř ve všech ukazatelích. Stanovení cesty, která dokáže minimálně celou situaci stabilizovat, je jednou z našich současných priorit. Zcela jistě se chceme pokusit o zvyšování atraktivity českých dostihů u diváků, protože ty jsou potenciálním zdrojem financí. V důsledku toho může vzniknout větší komunita dostihových sázkařů, a i proto se díváme na spolupráci se skupinou Tipsport velmi pozitivně. V neposlední řadě je důležité připomenout i skutečnost, že celému českému turfu po mnoho let významně pomáhá řada osob z prostředí majitelů stájí a koní, chovatelů, funkcionářů JC ČR, ale i jiných lidí. Kromě toho se aktuálně připravujeme na důležité jednání s Ministerstvem zemědělství ČR, kde se v této chvíli plánuje další dotační období od roku 2023 a kde budeme usilovat o navýšení příspěvku ve prospěch našeho dostihového provozu.

Na přelomu let 2019/20 zahájil prezident JC Josef Bečvář přípravu tzv. koncepce dostihového sportu a chovu plnokrevníka do roku 2025. Poté bohužel přišla pandemie nemoci Covid-19 a práce se zastavily. V jakém stádiu jsou nyní? Bude tato koncepce sloužit jako výchozí materiál pro případné pozastavení výše zmíněného negativního trendu v českém turfu?
Koncepce, o níže se zmiňujete, je základním předpokladem úspěšného rozvoje. Letos navazujeme na dílčí přípravu, která loni proběhla, do podzimu letošního roku bude tento materiál vyhodnocovat Jockey Club ČR na všech svých pracovních skupinách, Prezídiu JC ČR a Radě JC ČR. Jako naprosto klíčové vidíme navýšení objemu finančních prostředků, kterými JC ČR disponuje a podporuje jimi dostihový provoz. Jejich dělení mezi závodiště jakožto pořadatele dostihů, chovatele, majitele a další je pak otázkou systému a je to vždy snadnější, pokud je co dělit a je-li objem financí spíše větší než menší. V této chvíli však bojujeme s profinancováním letošní sezóny. V budoucnu bude koncepce Jockey Clubu ČR pro další roky představena odborné i laické veřejnosti.

Miloslav Vlček
 

Jan Demele po Starohájském kritériu: Rex of Thunder musel nadchnout každého

Fitmin - 7. Červen 2021 - 21:08

Máme za sebou víkend, během kterého se konaly dva jedničkové dostihy testující sílu tříletých koní na delších distancích. Jedním z nich byla Velké červnová, hlavní derby trial, druhým Starohájské kritérium, z něhož každý rok též několik účastníků směřuje do Českého derby. Ač posledním vítězem bratislavského dostihu, který poté uspěl i v Českém derby, byl před 23 lety Temirkanov, letošní vítěz Rex of Thunder svým stylem naznačil, že by v pražském derby rozhodně neměl být jen do počtu.

 
O tom je přesvědčen i Jan Demele, který jako trenér na přípravu Rex of Thundera dohlíží a hřebcův nedělní výkon na něj udělal velký dojem. "Myslím, že musel udělat udělat ohromný dojem na každého, zvláště tou poslední třístovkou," je přesvědčen. "Když si vezmete, jaký konec předvedl ve slovenské Velké jarní ceně Petarda a Rex of Thunder šel teď ještě líp, není pochyb, že je to výjimečný kůň." Navzdory dojmu, který v něm hnědák stáje Březová zanechal, si je však trenér vědom toho, že se v Bratislavě nesešla ta nejsilnější konkurence. "Byli tam Petarda a Syrenka, zbytek špičky chyběl," říká.

Pro Rex of Thundera, kterého stáji Březová vybral Tomáš Janda jako ročka na říjnové dražbě ročků společnosti Tattersalls v Newmarketu, byl nedělní dostih teprve čtvrtým startem v kariéře. Hnědák, který stáj pana Jiřího Draga stál 42.000 gns, velmi přesvědčivě debutoval na konci loňského srpna v Bratislavě, kde  s položenýma rukama Michala Dema velmi lehce zvítězil. Pak následoval start v Gerschově memoriálu, ve kterém skončil třetí. Letos byl hlášen do Velké jarní ceny, ale byl škrtnut a na dráze se ukázal až 23. května v Bratislavě, kde jistě vyhrál trojku na 1700 metrů. "Nebyli jsme si ještě jistí jeho formou," vysvětluje trenér absenci v mílové klasice a zároveň dodává, že po prvním letošním startu se hřebec ještě zvednul a šel s formou nahoru. "Vyhrál bez biče, hlavně svou třídou. A také díky Michalu Demovi, který jej jezdí v práci a dokonale zná." A jak trenér dodává, měl by Rex of Thundera jezdit i v derby.

Rex of Thunder je synem jednoho z úspěšných mladých plemeníků Night of Thundera (Dubawi), vítěze anglických 2000 Guineas z matky po Canford Cliffs (Tagula), který pro změnu vyhrál 2000 Guineas v Irsku. Ač Rex of Thunder v neděli ukázal, že mu 2000 metrů nedělá problém, rodokmen postavený na spojení dvou mílařů by mohl limitovat jeho šance na distanci o 400 metrů delší. "Víme o tom, že je potřeba jej trošku prodloužit a v tréninku se na to soustředíme, ale myslím si, že když se v dostihu počká na posledních 300 metrů, měl by i 2400 metrů zvládnout," míní trenér. Otazníkem by mohla být dlouhá chuchelská rovinka, Rex of Thunder je ale hlášen nejen do Českého, ale také do Slovenského derby. Ač hlavním cílem je Praha, pokud bude v pořádku, měl by jít i v Bratislavě. "Možná mu kratší bratislavská rovinka sedne lépe, ale to ukáží až samotné dostihy."K nejdůležitějšímu startu své dosavadní kariéry se připravuje pod dohledem celého realizačního týmu stáje Březová. "Musím jim poděkovat, jak skvělou práci odvádějí," říká trenér a vzpomene při tom i na první Rex of Thunderovy krůčky v tréninku. "Když se obsedal, býval hodně veselý, rád se stavěl na zadní a hned od začátku bylo vidět, že je to osobnost. Jsem moc rád, že se pan Drag trefil do tak dobrého koně, moc by si velký úspěch zasloužil."

Na cestě k vysněnému triumfu se zástupci světlemodrobilých barev postaví řada soupeřů. Z koho z nich má trenér největší respekt? "Asi největší dojem na mě udělali Hazarder a Royal Word, to jsou podle mě asi nejlepší tříletí hřebci u nás," říká. A potají doufá, že Rex of Thunder jim v derby bude důstojným soupeřem.

Miloslav Vlček

Jan Demele po Starohánském kritériu: Rex of Thunder musel nadchnout každého

Fitmin - 7. Červen 2021 - 21:08

Máme za sebou víkend, během kterého se konaly dva jedničkové dostihy testující sílu tříletých koní na delších distancích. Jedním z nich byla Velké červnová, hlavní derby trial, druhým Starohájské kritérium, z něhož každý rok též několik účastníků směřuje do Českého derby. Ač posledním vítězem bratislavského dostihu, který poté uspěl i v Českém derby, byl před 23 lety Temirkanov, letošní vítěz Rex of Thunder svým stylem naznačil, že by v pražském derby rozhodně neměl být jen do počtu.

 
O tom je přesvědčen i Jan Demele, který jako trenér na přípravu Rex of Thundera dohlíží a hřebcův nedělní výkon na něj udělal velký dojem. "Myslím, že musel udělat udělat ohromný dojem na každého, zvláště tou poslední třístovkou," je přesvědčen. "Když si vezmete, jaký konec předvedl ve slovenské Velké jarní ceně Petarda a Rex of Thunder šel teď ještě líp, není pochyb, že je to výjimečný kůň." Navzdory dojmu, který v něm hnědák stáje Březová zanechal, si je však trenér vědom toho, že se v Bratislavě nesešla ta nejsilnější konkurence. "Byli tam Petarda a Syrenka, zbytek špičky chyběl," říká.

Pro Rex of Thundera, kterého stáji Březová vybral Tomáš Janda jako ročka na říjnové dražbě ročků společnosti Tattersalls v Newmarketu, byl nedělní dostih teprve čtvrtým startem v kariéře. Hnědák, který stáj pana Jiřího Draga stál 42.000 gns, velmi přesvědčivě debutoval na konci loňského srpna v Bratislavě, kde  s položenýma rukama Michala Dema velmi lehce zvítězil. Pak následoval start v Gerschově memoriálu, ve kterém skončil třetí. Letos byl hlášen do Velké jarní ceny, ale byl škrtnut a na dráze se ukázal až 23. května v Bratislavě, kde jistě vyhrál trojku na 1700 metrů. "Nebyli jsme si ještě jistí jeho formou," vysvětluje trenér absenci v mílové klasice a zároveň dodává, že po prvním letošním startu se hřebec ještě zvednul a šel s formou nahoru. "Vyhrál bez biče, hlavně svou třídou. A také díky Michalu Demovi, který jej jezdí v práci a dokonale zná." A jak trenér dodává, měl by Rex of Thundera jezdit i v derby.

Rex of Thunder je synem jednoho z úspěšných mladých plemeníků Night of Thundera (Dubawi), vítěze anglických 2000 Guineas z matky po Canford Cliffs (Tagula), který pro změnu vyhrál 2000 Guineas v Irsku. Ač Rex of Thunder v neděli ukázal, že mu 2000 metrů nedělá problém, rodokmen postavený na spojení dvou mílařů by mohl limitovat jeho šance na distanci o 400 metrů delší. "Víme o tom, že je potřeba jej trošku prodloužit a v tréninku se na to soustředíme, ale myslím si, že když se v dostihu počká na posledních 300 metrů, měl by i 2400 metrů zvládnout," míní trenér. Otazníkem by mohla být dlouhá chuchelská rovinka, Rex of Thunder je ale hlášen nejen do Českého, ale také do Slovenského derby. Ač hlavním cílem je Praha, pokud bude v pořádku, měl by jít i v Bratislavě. "Možná mu kratší bratislavská rovinka sedne lépe, ale to ukáží až samotné dostihy."K nejdůležitějšímu startu své dosavadní kariéry se připravuje pod dohledem celého realizačního týmu stáje Březová. "Musím jim poděkovat, jak skvělou práci odvádějí," říká trenér a vzpomene při tom i na první Rex of Thunderovy krůčky v tréninku. "Když se obsedal, býval hodně veselý, rád se stavěl na zadní a hned od začátku bylo vidět, že je to osobnost. Jsem moc rád, že se pan Drag trefil do tak dobrého koně, moc by si velký úspěch zasloužil."

Na cestě k vysněnému triumfu se zástupci světlemodrobilých barev postaví řada soupeřů. Z koho z nich má trenér největší respekt? "Asi největší dojem na mě udělali Hazarder a Royal Word, to jsou podle mě asi nejlepší tříletí hřebci u nás," říká. A potají doufá, že Rex of Thunder jim v derby bude důstojným soupeřem.

Miloslav Vlček

Dvě česká vítězství na Turf Gala. Rex of Thunder si v kritériu řekl o pozornost před derby, Jir Sun zmetl soupeře ve sprintu

Fitmin - 6. Červen 2021 - 21:18

S trochu slabší bilancí, než jakou předpovídaly předstartovní prognózy, nicméně se dvěma velmi pohlednými triumfy, se dnes z perly bratislavského dostihového kalendáře, 42. ročníku mítinku Turf Gala, vracely české stáje domů. Ve Starohájském kritériu ukázal skvělou akceleraci REX OF THUNDER (Night of Thunder) stáje Březová, který výrazně zamíchal rozdělením sil před Českým derby a v Ceně Ministerstva podohospodárstva potvrdil svůj letos projevený mimořádný talent JIR SUN (Shamardal) Lokotransu.


Slavnostní odpoledne přitom nezačalo pro české barvy zrovna nejlépe. V prvním jedničkovém klání Ceně Arvy společnosti LOKO TRANS s.r.o. (I.k., 3 kl., 1800 m, 10.000 €) sice startovaly první čtyři z Jarní ceny klisen včetně v Bratislavě dosud neporažené Devoir Rien (Olympic Glory), všechny ale zaskočila domácí outsiderka ELSA (Olympic Glory), která pod Radkem Koplíkem ještě na protější rovině cválala poslední, ale v cílové rovině přišla s nečekaným závěrem, kterým o 3/4 délky zdolala favorizovanou Devoir Rien. Z ostatních českých klisen se na tabuli vešla už jen pátá Muguruza (Footstepsinthesand), Sparkle Shout (Red Jazz) skončila osmá a klasická vítězka Solemeena (Shamalgan) o místo za ní.

V Ceně Scottish Rifla společnosti LOKO TRANS s.r.o. (L, 4+, 1800 m, 15.000 €) pak naděje českých barev zhatil loňský vítěz Nagrody Mosznej (L) a třetí z Nagroda Derby (Gd1) polský TIMEMASTER (Mukhadram) s Martinem Srncem, který na distanci převzal vedení, o které jej nepřipravila ani zvenčí pod Ricardo Sousou silně finišující Zariyannka (First Defence). Klisně Lokotransu Slovakia chybělo k triumfu půldruhé délky, dvě délky za ní  finišoval Ophelia's Aidan (Camacho) a za ním Ryony (Zoffany). Favorizovaný Ideal Approach (Bushranger) převzal 750 metrů před cílem taktovku, ale na distanci o vedení přišel a skončil pátý.

Petardu zdolal Rex of Thunder

Poté ale přišlo Starohájské kritérium společnosti LOKO TRANS s.r.o. (I.k., 3, 2000 m, 10.000 €), do něhož česká ekipa nastupovala s dvojicí vítězů slovenských jarních klasic Petardou (Free Eagle) a Syrenkou (Literato), kteří byli shodně dohlášeni do Slovenského derby a vévodili sázkové nabídce. V dostihu rozjetém domácím Adrianem (Elvstroem), cválajícím místy s až sedmidélkovým náskokem, si Petarda s Janem Vernerem hlídal na třetím místě bariéru, Syrenka s Václavem Janáčkem byla jen o místo za ním. V cílové rovině, když odpadl Adriano, šel do čela Petarda hlava-hlava s nečekaně dobře jdoucím Rabbit Red Jazz (Red Jazz), oba však v závěru smetl excelentně akcelerující REX OF THUNDER (Night of Thunder), s nímž Michal Demo nejprve zkoušel jít středem pole, když to nešlo, vzal hřebce vně a jeho následná akcelerace na pár metrech rozhodla celý dostih. Dvě a 3/4 délky za svěřencem Jana Demeleho ze stáje Březová přišel Petarda, krátkou hlavu před Rabbit Red Jazz. Syrenka v posledních metrech spadla na šestou příčku.

Mimořádně silný finiš stál i za dalším vítězstvím českého koně, které se zrodilo v Ceně Ministerstva podohospodarstva a rozvoja vidieka SR (L, 3+, 1200 m, 17.000 €). Letos poprvé v Česku startující Ponntos (Power), dosud nejlépe hodnocený tříletek v českém tréninku, se podle očekávání ujal krátce po startu vedení a jal se diktovat tempo. Síly mu ale došly překvapivě brzo, už na začátku cílové rovinky přes něj přešly domácí Datthirey (Outstrip) a maďarská Vain Hope (Gutaifan), obě však v závěru smětl skvělým finišem zvenčí Martinem Laubem vedený JIR SUN (Shamardal), který o krk zvítězil před taktéž mocně finišující maďarskou Simply The Best (Prometheus), za kterou se seřadily Vain Hope a Datthirey. Mr Right po předloňském čtvrtém místě skončil pátý, Ponntos osmý. 
Vítězného svěřence trenéra Urbánka by nyní měl čekat start ve Francii. "Myslím, že by mu to ve Francii mohlo vyhovovat, protože umí sešlápnout závěrečnou čtyřstovku," uvedl po dostihu Jir Sunův majitel Karel Jalový, jehož Lokotrans byl sponzorem celého mítinku.

Opasan zpět na vrcholu

Pak již následoval vrchol celého mítinku 37. Velká cena Slovenska společnosti LOKO TRANS s.r.o. (Gd3, 4+, 2400 m, 26.000 €), v němž se pozornost soustředila především na domácího Opasana (French Navy) a nejlépe hodnoceného koně polské sezóny Night Tornada (Night of Thunder), proti kterým nastupoval při své středoevropské premiéře Subway Dancer (Shamardal). Výrazně před startem klesl kurz Markoni LP (Glavalcour) a své příznivce měl i Carlo Biraghi (Galileo). Po startu šel do čela Edremi, ale jím nasazené falešné tempo přinutilo Ingrid Janáčkovou Koplíkovou, aby na protější rovině posunula Subway Dancera z druhého místa na čelo. Rychlejší tempo ulevilo nejen jemu, ale i Carlo Biragimu, s nímž Jaro Línek tentokrát zkusil jinou taktiku než diktování tempa. Subway Dancer zavedl pole do cílové roviny, tam ale záhy přešel do čela polský Night Tornado. Za ním se k nástupu chystal OPASAN, ale znovu předvedl svůj zlozvyk a začal se tlačit k bariéře, kde neměl prostor, nicméně jakmile se Radku Koplíkovi podařilo jej vzít vně a před slovenským Koněm roku se objevil volný prostor, na pár metrech předvedl svůj silný finiš, jímž na poslední chvíli vybojoval těsné vítězství, nos před Night Tornado. Třetí finišoval Markoni LP, čtvrtý Carlo Biraghi a na Subway Dancera zbylo páté místo.

Dvě jedničková vítězství českých koní jsou sice méně, než se před mítinkem očekávalo i než čeští koně získávali v posledních letech, výkony obou vítězů jsou ale velkým příslibem pro budoucí starty. (miv)


Velkou červnovou vyhrál Tcheque King z Pegasu, sprinterům vládl Worth Choice

Fitmin - 5. Červen 2021 - 20:10

Maratón jedenácti dostihů v čele s dvojicí jedničkových klání - hlavní předzkouškou Českého derby 69. Velkou červnovou cenou a sprinterům věnovaným 16. Memoriálem Jaroslava Maška, dnes čekal tisícovku diváků v Chuchle Areně Praha, které mohl v rámci zmírňování protipandemických opatření pražský pořadatel přivítat ve svých prostorách.

 
Hodně rozmanité pole Velké červnové ceny (I.k., 3, 2200 m, 135.000 Kč) mělo favorita ve druhém z Velké jarní ceny Vert Liberte (Muhaarar), ale hřebec z kombinace sprintera na dceru sprintera dostih zřejmě neprostál a skončil až devátý. Nečekaně dobře jej ale zastoupil stájový kolega TCHEQUE KING (Montmartre), kterého Daniel Vyhnálek držel ve středu pole, při točení do cílové roviny hodně nabíhal, přesto v závěru táhlým finišem vybojoval po čtvrtém místě v Memoriálu dr. Frankenbergera své první vítězství. Dvě délky za ním skončil Dragon Arrow (Sepoy), který na cílové o nos chytil slábnoucího tréninkového druha z lotu Heleny Vocáskové Kmotra (Epaulette). Čtvrtý finišoval francouzský vítěz Global Man (Reliable Man) a pátý Rabbit Buratino (Buratino), který dostih odvodil.

Vítězný svěřenec trenéra Dalibora Töröka, po Peinture Naive, Sagarovi a Black Canyonovi čtvrtý vítěz Velké červnové z DS Pegas, je vlastním odchovancem majitele stáje Jiřího Trávníčka. Hřebec překážkového původu je druhým potomkem excelentní steeplerky Kamelie (Martaline), vítězky Grande steeplechase d'Europa (Gd1) a dalších sedmi překážkových dostihů. Otec Montmartre (Montjeu) byl na dráze špičkovým vytrvalcem, který mj. vyhrál Grand Prix de Paris (Gr.1). V chovu je využíván především chovateli překážkových koní, jeho nejúspěšnějším potomkem je vítěz Supreme Novices' Hurdle (Gd1) v Cheltenhamu Labaik. Tcheque King je produktem poměrně úzké příbuzenské plemenitby - je 3x3 prochován na Linamixe a 3x4 na Sadler's Wellse.

Nepřehlédněte: Radek Holčák koupil nejdražšího koně online dražby v Baden-Badenu. Čtyřletá Eleonora stála 23.500 €


Druhý jedničkový dostih dne 16. Memoriál Jaroslava Maška (I.k., 4+, 1400 m) ovládl podruhé v Česku startující pětiletý valach Vasury Kolesa WORTH CHOICE (Worthadd), který v cílové rovině pod Adamem Florianem svedl krásný souboj s tempo diktujícím a o 4 kilogramy více zatíženým vítězem loňském EJC Million Politicum (Lethal Force) s Janem Vernerem, kterého nakonec o krk zdolal. Třetí, ale již 3 1/2 délky zpět, finišoval Manoamano (Alexandros), čtvrtá Pray for Paris (Next Desert).
Svěřenec trenérky Myškové přišel do Česka z polského tréninku, kde získal 2 vítězství v tamních dostizích II. a III. kategorie.

Double pro stáj Rabbitu Trhový Štěpánov i dr. Nieslanikové

V rámcových dostizích se dvěma majitelům podařilo dosáhnout double. Nejprve jej završila stáj Rabbit Trhový Štěpánov, jejíž vlastní odchovankyně DARKGELTON LADY (Egerton - Rabbit Dark Angel, Dark Angel) takřka stylem start-cíl vyhrála navzdory nejvyšší váze v poli handicap Cenu MČ Velká Chuchle (III.k., 1600 m) a následně RABBIT BREATH (Bated Breath) po krásném souboji s Lexceedem (Exceed And Excel) získala v Ceně Jockey Clubu ČR (hdcp II.k., 1400 m) druhé dvojkové vítězství v řadě. V sedlech obou koní trenéra Petrlíka byl s přehledem jezdící Tomáš Lukášek.

Na ni následně navázala stáj MUDr. Evy Nieslanikové v péči Miroslava Nieslanika a pod vedením dalšího člena české jezdecké elity Milana Zatloukala, jejichž tříletá GIANNAH (Olympic Glory) se v Ceně společnosti Ticketlive (IV.k., 3, 1600 m) vymanila z kategorie nezvítězivších  a následně šestiletý ve Francii dříve vítězný EAGLEWINGS (So You Think) získal v Ceně společnosti Tipsport (III.k., 2200 m) první vítězství v českých službách 

Po druhém místě z předchozího startu se v úvodním dostihu dnešního dne Ceně Médi Kubíka (IV.k., 3, 1600 m) lehce prosadil NAPOLEON BAY (New Bay), 25.000 € akvizice stáje Joly, kterého trénuje Jaroslav Drlík a odjezdil Jiří Palík. Po roční pauze a úspěšném návratu minulý měsíc ve Slušovicích pokračovala ve vítězné sérii předloňská vítězka Karpatské ceny čtyřletá FRANCESKA BELLA (Kingston Hill) ze Statku Blata Český ráj, která pod Jaromírem Šafářem jistě zvítězila v Ceně společnosti Dino Toys (III.k., 3+, 2200 m).

Čtyřkový handicap na 1400 metrů Cena Cedrose znamenal první české vítězství nejen pro pětiletou ryzku stáje Arenzo IDEAL GRACE (Poet's Voice), ale i pro belgického žokeje Koena Clijmanse. 

Závěrečné dva dostihy pak patřily domácím odchovancům - polobratrovi Derby vítěze Josepha JANU MESSIMU (Mariydi - Josselin, Muhtathir), kterého vítězně do cíle dovedl syn překážkového šampióna Marcela Nováka am. Marcel Novák mladší, a pětiletému FRAMOVI (Bully Pulpit - Freya, Ray of Light), který s Alenou Plimlovou v sedle předvedl krásný finiš, kterým vybojoval první kariérní vítězství. (miv)

Radek Holčák koupil nejdražšího koně online dražby v Baden-Badenu. Čtyřletá Eleonora stála 23.500 €

Fitmin - 5. Červen 2021 - 7:41

Včera bylo ukončeno pětidenní přihazování v historicky první online dražbě pořádané německou dražební společností BBAG. Její výsledky hodnotí pořadatelé s uspokojením - prodáno bylo 27 koní za celkem 217.000 €, průměrná cena dosáhla 8.050 € a u řady koní pořadatelé registrovali zajímavé souboje zájemců. Ten, který vedl k nejvyšší ceně dražby, vyhrál trenér Radek Holčák, který za 23.500 € zakoupil čtyřletou Eleonoru (Reliable Man). 

 
Bělka (lot 44), dosud připravovaná trenérem Klugem, byla nabídnuta jako čerstvá vítězka  - 30. května vyhrála v Düsseldorfu dostih Class E na 2200 metrů o 3.500 €. Celkem dosud absolvovala 10 startů, jednou zvítězila a ve všech ostatních startech se umístila na dotované pozici. Její aktuální GAG činí 63,5 kg.

Klisna je polosestrou listed vítězky Enissy (Soldier Hollow) a také v řadě německých grupových dostizích umístěného El Loca (Lope de Vega), který byl krátce i v tréninku Arslangireje Šavujeva, než odešel do Ruska. Bába Enrica (Niniski) je nejen matkou vítězky Preis der Diana (Gr.1) Enory (Noverre), ale také bývalého napajedelského plemeníka Egertona (Groom Dancer). (miv)

Nepřehlédněte: O'Brienova Snowfall s Frankie Dettorim deklasovala konkurenci v Epsom Oaks

Čeští koně vyhráli většinu z jedničkových dostihů posledních 10 ročníků Turf Gala. Potvrdí trend i letos?

Fitmin - 3. Červen 2021 - 17:34

V neděli se v Bratislavě uskuteční již 42. ročník mítinku Turf Gala, který od samého počátku patří k perlám dostihového kalendáře střední Evropy. Letošní ročník, na nímž převzala záštitu společnost Loko Trans pana Karla Jalového, majitele stejnojmenné úspěšné stáje, aspiruje na pozici jednoho z nejlépe obsazených ročníků vůbec, minimálně z pohledu účasti českých koní. Ti jsou podle sázkových preferencí společnosti Tipsport favority čtyř z pěti jedničkových klání, pouze ve Velké ceně Slovenska je předčí domácí Opasan (French Navy).

 
O tom, že by i letos mohli čeští koně získat většinu z jedničkových klání, svědčí nejen skvělé obsazení ze strany českých stájí, ale i trendy posledních let. Pokud se podíváme na výsledky posledních deseti ročníků mítinku Turf Gala z let 2010 - 2019 (loni se mítink nekonal), zjistíme, že z 50 jedničkových klání vyhráli koně v českém tréninku 26 dostihů.

Vůbec nejúspěšnějším byl rok 2016, kdy koně v českém tréninku, jmenovitě Florentina (Belenus) ze stáje dr. Nieslanikové, Aldzarb (Duke of Marmalade) Ramzana Kadyrova, Albe Back (Archipenko) ze stáje Meridian, Efily (Slickly) Lokotransu Slovakia CZ a Meandre (Slickly) Saida Shaptukayeva, vyhráli všech pět jedničkových dostihů mítinku. Naopak nejslabší byl rok 2014, kdy čeští koně nevyhráli žádný dostih. A bylo to docela překvapení, protože na mítinku startovali i tři vítězové z předchozího ročníku Hidden Flame (Barathea), All The Evil (Exceed and Excel) a Donn Halling (Halling), kteří však shodně při obhajobách vítězství skončili druzí.

Související článek: Subway Dancer se poprvé ukáže ve střední Evropě a změří síly s Opasanem. Turf Gala letos slibuje mimořádnou podívanou

Jen jedinkrát za posledních deset let se kůň v českém ročníku nedostal v některém z jedničkových klání mítinku Turf Gala na tabuli. Stalo se to v roce 2016, kdy v Ceně Arvy skončila jako nejlepší z českých klisen na šestém místě finišující Tetrarose (Arch).

Ač v dostizích není jisté kromě jejich nejistoty nic, letošní Cena Arvy takřka na sto procent nezopakuje z pohledu úspěchů českých klisen ročník 2016. Do letošního totiž nastoupí hned první čtyři nejlepší klisny z Jarní ceny klisen, jen bookmaker tentokrát očekává, že si Solemeena (Shamalgan) a Devoir Rien (Olympic Glory) tentokrát místa vymění.
Poslední čtyři ročníky Ceny Scottish Rifla vyhráli čeští koně, letos jsou třemi nejšancovějšími účastníky podle Tipsportu opět čeští koně - Zariyannka (First Defence), Ideal Approach (Bushranger) a Sagar (Excelebration). Starohájské kritérium nabídne velmi atraktivní střetnutí vítězů prvních dvou slovenských klasik z českých stájí Petardy (Free Eagle) se Syrenkou (Literato), kteří byli dohlášeni do Slovenského derby.

Poslední dva ročníky Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhrál Beau Massagot (Panis), kterého však stáj Leram prodala do Rakouska a šestiletý valach letos patří k outsiderům. I poslední čtyři ročníky tohoto dostihu získali čeští koně a i letos mají naši reprezentanti velkou šanci na prodloužení vítězné série díky Jir Sunovi (Shamardal), Mr Rightovi (Echo of Light) či Ponntosovi (Power), první, třetí a čtvrté šanci dostihu dle kurzů Tipsportu. 

Nejtěžším oříškem pro české koně bude Opasan (French Navy), horký favorit Velké ceny Slovenska. Poprvé ve střední Evropě startující Subway Dancer (Shamardal) ale svou kůži rozhodně neprodá lacino a podceňovat nelze ani Markoni LP (Glavalcour). (miv) 

Televizní a online přenosy mítinku Turf Gala:
Stream z Turf Gala: www.metoo.sk/dostihy
Přímý přenos na RTVS 2 od 16.10 do 17.15
Záznam v úterý 8.6. na ČT sport v 19.20

 

Mezi Meranem, Chuchlí a Bratislavou. Trenéra Luboše Urbánka čeká náročný víkend

Fitmin - 3. Červen 2021 - 4:42

Jedny z nejnáročnějších a nejnabitějších dvou dnů své dosavadní trenérské kariéry čekají o tomto víkendu trenéra stáje Lokotrans Luboše Urbánka. V sobotu budou dva jeho svěřenci bojovat o místa na startovní listině Českého derby, o den později se další jím trénovaní koně představí v rámci Lokotransem sponzorovaného mítinku Turf-Gala se zřejmě nejsilnější českou konkurencí v historii mítinku a zároveň jiní Urbánkem trénovaní koně včetně skvělého Al Bustana startují v Meranu.

 
Trenér, který sám dal přednost dostihům v Meranu ("tam mne bude potřeba asi nejvíce"), má za sebou velmi úspěšný vstup do nové sezóny, nesrovnatelný s výsledky, jichž jeho svěřenci dosahovali ve stejné období loňského roku. Zatímco loni během celé sezóny vyhrál 7 dostihů, letos tuto bilanci překonal již během prvních 6 týdnů sezóny. A doufá, že o víkendu ji ještě vylepší.

Zvědav je především na výsledek Velké červnové ceny, do které vysílá dva koně - Abrams Creeka (Adlerflug) a Aidensfielda (Guiliani), u nichž věří, že si vybojují místa ve startovacích boxech 101. České derby. "Abrams Creek byl na jaře hodně nachystán, ale když se start sezóny posunul, museli jsme jej trochu zastavit a to se zřejmě odrazilo na jeho výsledku ve Frankenbergerovi. Teď si myslím, že to bude lepší. U Aidensfielda je to trochu otázka jeho hlavy, zkusíme s ním jít trochu jinak. V práci chodí výborně, jen doufám, že v Praze nebude úplně tvrdo, to by pro něj nebylo."

Z Derby byl už škrtnut majitel skvělého původu Brilliant Star (Sea The Stars), který nadějně debutoval v mostecké Ceně tříletých vytrvalců, v níž skončil druhý za Locomotive. Bohužel předstartovní problémy se vstupem do boxů se podepsaly na jeho další kariéře. "Zranil si nohu, byla chycená i okostice a začal mu zlobit imunitní systém," vysvětluje trenér. "Nechápal jsem proč tak zlobil, doma chodil do boxů naprosto bez problémů. Nyní už je zdravotně v pořádku, navíc stejně jsem přesvědčen, že je to hodně pozdní kůň a vrátí nám to na podzim, třeba i v zahraničí."

Z modré stuhy byl škrtnut i Lailaho (Stormy Jail) a to ještě před tím, než nečekaně obsadil čtvrté místo ve Velké jarní ceně. Podle trenéra by ale stejně Derby nešel, jeho distanční optimum leží mnohem níže. Kam jeho kroky povedou nyní zatím ještě trenér nerozhodl. "S největší pravděpodobností s ním zkusíme nějaký dostih pro nezvítězivší na 1400 - 1500 metrů v Německu. U nás bych pro něj podobný dostih těžko hledal."

Udrží Jir Sun čisté konto i na Turf-Gala?

V neděli posílá Urbánek dva koně na Turf-Gala, na jehož letošním ročníkem převzal záštitu trenérův zaměstnavatel Karel Jalový a jeho společnost Lokotrans. Pozornost bude upřena především na letos neporaženého Jir Suna (Shamardal), jehož třídu v Ceně Ministerstva podohospodárstva prověří mj. i šampión sprinterů Mr Right. "Jeho letošní výsledky jsou překvapením i pro nás. Ve dvou a třech letech pajdal, špatně dýchal, pořád mu něco bylo, ale ač absolvoval řadu vyšetření, nikdy se nic nenašlo. Teď zřejmě dospěl a už první jarní rychlou prací nás překvapil."
Do sprinterského vrcholu první poloviny slovenské sezóny nastoupí jen dva týdny po vítězství v Prípravné ceně, kratší čas na rekonvalescenci po dostihu by mu ale neměl dělat problém. "Nebylo na něm po dostihu vidět, že by běhal, je naprosto v pohodě," říká trenér, který ale ví, že jeho svěřence čeká nejnáročnější konkurence v jeho dosavadní kariéře. "Už to bude jiná liga než minule," říká a uvažuje, že v dalších startech možná koně trochu distančně posune. "Teď už by zvládl i 1400, možná 1600 metrů a uvažuji, že po Turf-Gala by za tři týdny či měsíc mohl zkusit takový dostih v zahraničí. Ale to až poté, co ukáže v Bratislavě."

Tam nepojede sám. V Ceně Scottish Rifla se pokusí potrápit mladší soupeře devítiletý Ideal Approach (Bushranger), který po vítězství ve Velké aprílové ceně skončil čtvrtý v Jarnej míli. "Tam mne trochu zklamal, ale nosil hodně kilo, dost mrtvé váhy a míle není pro něj úplně ideální. Ale věřím mu, co má, to v dostihu dá, u něj je hlavně důležité, aby se dobře cítil a pak je schopen to prodat.

Nová posila i jeden navrátilec z Francie

Trenérův úsek v posledních dnech posílili dva koně. Do Újezdu u Boskovic se z Francie vrátil Upsong (Authorized), který loni na podzim odešel od Luboše Urbánka k trenéru Fouinovi, ale ve Francii žádných velkých úspěchů nedosáhl. "Majitel s trenérem usoudili, že mu možná nepasuje tvrdý francouzský trénink a tak ho zkusíme připravovat tady v kopcích. Přišel ale z výběhu, a tak to bude pár týdnů trvat, než se objeví na dráze."

Nepřijel však z Francie sám. Spolu s ním přišla i nová akvizice Lokotransu čtyřletý valach Brillon du Fouquet (Crillon), zakoupený do druhém místě v květnové steeplechase prodejce. Dosud absolvoval 11 startů, počátkem listopadu vyhrál prodejní proutěnky ve Fontainebleau a na svém kontě má ještě jedno umístění z proutěnek a dvě ze steeplechase. Z Francie odcházel s ratingem 54,5 kg.

Miloslav Vlček
foto Tereza Kučerová

V česko-slovensko-polském souboji hvězd favorizuje Tipsport Opasana. Subway Dancer až třetí šancí

Fitmin - 31. Květen 2021 - 12:40

Favoritem skvěle obsazené Velké ceny Slovenska, v níž se v neděli v rámci mítinku Turf-Gala střetne slovenský Kůň roku 2020 Opasan (French Navy) s českým Koněm roku 2018 a nejbohatším rovinovým koněm české historie Subway Dancerem (Shamardal) a také s polským klasickým vítězem a zdatným soupeřem Nagano Golda ve Velké varšavské Night Tornadem (Night of Thunder), je podle kurzů Tipsportu slovenský Opasan.

 
Jeho šance ocenila česká sázková kancelář kurzem 2,2:1. Druhým favoritem je podle ní polský Night Tornado, jehož aktuální kurz na vítěze činí 3,5:1, Subway Dancer je s kurzem 7,77:1 až třetí šancí. Pro Subway Dancera bude start ve Velké ceně Slovenska nejen jeho středoevropskou premiérou, ale také prvním startem na distanci 2400 metrů. Nicméně tento vynikající středotraťař, nejčastěji startující na distanci 2000 metrů, dosáhl jednoho ze svých největších úspěchů, vítězství v Prix du Conseil de Paris (Gr.2), na distanci 2200 metrů a loni v Deauville si vyzkoušel i trať 2500 metrů v Grand Prix de Deauville (Gr.2), ve které skončil šestý. (miv)

Kurzy na vítěze Velké ceny Slovenska. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zdeSubway Dancer se poprvé ukáže ve střední Evropě a změří síly s Opasanem. Turf Gala letos slibuje mimořádnou podívanou

Fitmin - 28. Květen 2021 - 18:12

Tak nabitá sestava, minimálně z pohledu účasti špičkových českých koní, se na vrcholném slovenském mítinku Turf-Gala zřejmě ještě nikdy nesešla. Závodisko Bratislava dnes zveřejnilo startovní listinu mítinku, k němuž se příští neděli 6. června budou upínat zraky všech českých i slovenských turfmanů. A nejen jich - na mítink přijede i polský Night Tornado (Night of Thunder), který loni pozlobil Nagano Golda ve Velké varšavské


Velká cena Slovenska, do níž svěřenec trenéra Ziemianského směřuje, tak aspiruje na titul nejlépe obsazený středoveropský dostih první poloviny roku. Vítěz loňského polského St. Leger se v něm střetne nejen se slovenským Koněm roku a loňským vítězem Českého derby Opasanem (French Navy), ale také s nejbohatším rovinovým koněm české historie Subway Dancerem (Shamardal). Svěřenec Zdeno Koplíka, ověnčený mnoha blacktype úspěchy, se ve střední Evropě představí vůbec poprvé - s výjimkou startu v anglickém Ascotu dosud běhal pouze ve Francii. Po pěti letech se do jeho sedla vrátí Ingrid Janáčková Koplíková, zatímco jeho stálý jezdec Radek Koplík povede Opasana. Silnou setavu doplňují další velká jména jako Markoni LP (Glavalcour), Darkolva (Dark Angel), Palmera (Jukebox Jury) a další.

Atraktivní pole mají i další jedničkové vrcholy mítinku. Tříletým klisnám vyhrazená Cena Arvy bude jakousi odvetou za Jarní cenu klisen, neboť na startce tohoto dostihu najdeme první čtyři klisny z české klasiky Solemeenu (Shamardal), Devoir Rien (Olympic Glory), Sparkle Shout (Red Jazz) i Muguruzu (Footstepsinthesand), jimž se postaví mj. druhá ze slovenské JCK Emirate's Flight (Sidestep).

Nepřehlédněte: "Hoši, to musel být kůň!" Před 45 lety byl uspán legendární Detvan

Premiantka Jarnej ceny kobýl Syrenka (Literato) ale mezi nimi není - ta totiž změří své síly s hřebci ve Starohájském kritériu, ve kterém ji čeká taktéž do Slovenského derby dohlášený Petarda (Free Eagle). Cena Scottish Rifla přilákala Zariyannku (First Defence), v jejímž sedle se objeví Ricardo Souza, zatímco Radek Koplík povede jejího tréninkového druha Royal Towna (Wootton Bassett), a také Arcturuse (Fast Company), Ideal Approache (Intense Focus) či Sagara (Excelebration).

Hodně zajímavý souboj nabídne i sprinterská Cena Ministerstva podohospodárstva, kde třídu tříleté sprinterské naděje Ponntose (Power) otestují ostříletí borci jako Mr Right (Echo of Light), Beau Massagot (Panis) či vzhůru stoupající Jir Sun (Shamardal).

2. dostihy 14:30 (10505) - 28. Cena Arvy spoločnosti LOKO TRANS s.r.o.
rovina I kat., cena, 3ročné kobyly, 1800 m, 10 000 EUR 1 BLUE BAY (CZE), 3 dž. Martin Srnec 58.0 Stajňa Caruso 2 EMIRATE´S FLIGHT (GER), 3 dž. Jaroslav Línek 58.0 Werner Ithaler 3 ELSA (FR), 3 dž. Radek Koplík 58.0 KT OBAL 4 MISS MYSTERY (IRE), 3 Stanislav Georgjev 58.0 Cernolik (HUN) 5 DIADORA STS (IRE), 3 dž. Zdenko Šmida 58.0 STS (HUN) 6 MEGGY (IRE), 3 dž. Jiří Palík 58.0 Strnisko 7 MUGURUZA (IRE), 3 Václav Janáček 58.0 Leram (CZE) 8 DEVOIR RIEN (FR), 3 dž. Jan Verner 58.0 Dr. Charvát (CZE) 9 SOLEMEENA (CZE), 3 dž. Petr Foret 58.0 Martin Bláha (CZE) 10 THAMNA (POL), 3 Tomáš Lukášek 58.0 PURITO s.r.o. 11 SPARKLE SHOUT (IRE), 3 dž. Milan Zatloukal 58.0 MUDr. Eva Nieslaniková (CZE) 12 RABBIT MANDURO (IRE), 3 dž. Jaromír Šafář 58.0 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) Dohlásené kone: MUGURUZA (IRE), SOLEMEENA (CZE), SPARKLE SHOUT (IRE)
Škrty: ANGELIC BEAUTY (CZE), BRILIANTINA (BUL), DASJA (CZE), ENTROPIA (IRE), GORAK SHEP (GER), LADY IN PINK (GER), LA FANTAZIA (CZE), LIA (CZE), RABBIT ALFA (IRE), RABBIT RULER (IRE), SAXANA GREY (GB), VICTORIE GREAT (GB), YASMINIA (IRE)

 

3. dostihy 15:05 (10503) - 37. Cena Scottish Rifla spoločnosti LOKO TRANS s.r.o.
rovina L kat., cena, 4ročné a staršie kone, 1800 m, 15 000 EUR 1 GRAY TOUCH (FR), 7 dž. Zdenko Šmida 58.0 MPL Racing 2 ORPHEUS (CZE), 6 dž. Jaromír Šafář 58.0 DS Bronislav Plášek (CZE) 3 RYONY (IRE), 5 Tomáš Lukášek 58.0 EKOLS Skalica, s.r.o. 4 ZARIYANNKA (IRE), 4 Ricardo Sousa 56.5 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 5 OPHELIA´S AIDAN (IRE), 5 Václav Janáček 58.0 Wow! Sp Zoo (CZE) 6 ROYAL TOWN (FR), 6 dž. Radek Koplík 58.0 Koplík (CZE) 7 IDEAL APPROACH (IRE), 9 dž. Martin Laube 58.0 Lokotrans (CZE) 8 TIMEMASTER (FR), 4 dž. Martin Srnec 58.0 Carramba (POL) 9 CENTA (GER), 4 Stanislav Georgjev 57.5 Álmodó i. (HUN) 10 LADY MAZIE (IRE), 5 dž. Vendula Korečková 56.5 Mishel Style 11 MAVERANA (POL), 4 dž. Milan Zatloukal 57.0 MUDr. Eva Nieslaniková (CZE) 12 ARCTURUS (IRE), 5 dž. Jan Verner 58.0 Meridian (CZE) 13 SAGAR (IRE), 6 dž. Michal Hrouda 58.0 DS Pegas (CZE) Dohlásené kone: GRAY TOUCH (FR), MAVERANA (POL)
Škrty: ARAN (GER), CIRFANDLI (HUN), EXPECT NO MERCY (FR), CHILLI CHOCOLATE (FR), KING ARCHIE (GER), KUBIK (FR), LUCKYNAV (IRE), NEVIO (GER), QUEEN OPERA (CZE), RABBIT TORONADO (GB), REDEMPTION SONG (FR), RES JUDICATA (FR), ROSA ALPINA (FR), SAIGET (IRE), SHAWNEE´S TRIUMPH (FR), ZOHEYR (IRE)  

 

4. dostihy 15:45 (10504) - 36. Starohájske kritérium spoločnosti LOKO TRANS s.r.o.
rovina I kat., cena, 3ročné kone, 2000 m, 10 000 EUR 1 ARION (GER), 3 dž. Jaroslav Línek 58.0 Meridian (CZE) 2 ADRIANO (FR), 3 Tomáš Lukášek 58.0 MPL Racing 3 CAPE CROWN (IRE), 3 dž. Zdenko Šmida 58.0 BORMANN 4 PETARDA (IRE), 3 dž. Jan Verner 58.0 Dr. Charvát (CZE) 5 MONSIEUR (GER), 3 Ricardo Sousa 58.0 Lokotrans Slovakia 6 SAN SIRO (AUT), 3 dž. Martin Srnec 58.0 Herr Eder Adolf (AUT) 7 ARCHEUS (FR), 3 dž. Štefan Budovič 58.0 PD Senica 8 TERVEL (IRE), 3 Stanislav Georgjev 58.0 Sandrovo (HUN) 9 RABBIT RED JAZZ (IRE), 3 dž. Jaromír Šafář 58.0 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 10 SYRENKA (FR), 3 Václav Janáček 56.5 Westminster Race Horses (CZE) 11 SADAAR (IRE), 3 dž. Jiří Palík 58.0 Strnisko 12 REX OF THUNDER (GB), 3 dž. Michal Demo 58.0 Stáj Březová (CZE) 13 BESTHON (FR), 3 dž. Ján Havlík 58.0 Vimar Dohlásené kone: BESIBERRI (GB), PETARDA (IRE), SYRENKA (FR)
Škrty: ABRAMS CREEK (IRE), AIDENSFIELD (GER), ARCSI (FR), BESIBERRI (GB), DREAM BIG (FR), ENTROPIA (IRE), HAZARDER (IRE), IMPOSSIBLE STAR (IRE), MACHINOS (FR), PATRICIUS (IRE), POWER DOSE (IRE), RABBIT POWER (GB), TONY BOY (GB)

 

5. dostihy 16:20 (10502) - 37. Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
rovina L kat., cena, 3ročné a staršie kone, 1200 m, 17 000 EUR 1 DATTHIREY (GB), 4 dž. Jaroslav Línek 59.0 EKOLS Skalica, s.r.o. 2 JIR SUN (GB), 4 dž. Martin Laube 60.5 Lokotrans (CZE) 3 SIMPLY THE BEST (HUN), 4 dž. Zdenko Šmida 59.0 Szilvi (HUN) 4 DRISH VENTURE (IRE), 3 Tomáš Lukášek 57.0 Meridian (CZE) 5 MATELLO (FR), 4 dž. Ingrid Janáčková Koplíková 60.5 Lokotrans (CZE) 6 IMMORTALITY, 3 dž. Jiří Palík 56.0 Mladen Rihtarič 7 HAS D´EMRA (FR), 4 Václav Janáček 60.5 Leram (CZE) 8 MYRNA (GB), 5 dž. Jakub Pavlíček 59.0 Syndikát V3J (CZE) 9 PONNTOS (IRE), 3 dž. Milan Zatloukal 57.0 MUDr. Eva Nieslaniková (CZE) 10 GOT LUCK (FR), 3 Ricardo Sousa 55.5 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 11 VAIN HOPE (IRE), 4 Stanislav Georgjev 59.0 VAMI Szindikátus (HUN) 12 MR RIGHT (IRE), 9 dž. Jan Verner 60.5 Dr. Charvát (CZE) 13 MOLLY MASSIMO (GER), 5 Daniel Vyhnálek 60.5 Sportif Nutrition Kantek (CZE) 14 BEAU MASSAGOT (FR), 6 dž. Martin Srnec 60.5 BC Horseracing (AUT) Dohlásené kone: JIR SUN (GB), MANOAMANO (FR), PONNTOS (IRE)
Škrty: CRUSHING POWER (GB), GAMGOOM (GB), GENTLEMAN JACK, GERAPPA STS (IRE), CHARLOTTE RMP (GB), MANOAMANO (FR), MÜLLERS AAP (GER), NATTY´S STAR, NICO (IRE), OBA HARA (GB), REGINA MIA (IRE), SEASONY (IRE), SWEETICON (GB), THANK THE IRISH (IRE), ULTIMATE FIGHT (FR)

 

6. dostihy 17:05 (10501) - 37. Veľká cena Slovenska spoločnosti LOKO TRANS s.r.o.
rovina Gd-3 kat., cena, 4ročné a staršie kone, 2400 m, 26 000 EUR 1 KILLWORT (IRE), 7 dž. Milan Zatloukal 58.0 PURITO s.r.o. 2 MAGNENTIUS (FR), 8 dž. Ján Havlík 58.0 Stall Liberty Leaf (AUT) 3 OPASAN (IRE), 4 dž. Radek Koplík 58.0 BORMANN 4 CARLO BIRAGHI (IRE), 6 dž. Jaroslav Línek 58.0 Meridian (CZE) 5 SAIGET (IRE), 4 dž. Petr Foret 58.0 WOW! Stable (POL) 6 SUBWAY DANCER (IRE), 9 dž. Ingrid Janáčková Koplíková 58.0 Lokotrans (CZE) 7 O´FFENSIVE (FR), 5 dž. Jiří Palík 56.5 Have Fun 8 AGATA CHRISTIE (GB), 4 dž. Zdenko Šmida 56.5 MPL Racing 9 PALMERA (GER), 5 dž. Vendula Korečková 56.5 Kovometal 10 NIGHT TORNADO (GB), 4 dž. Martin Srnec 58.0 Tracja (POL) 11 EDREMI (FR), 4 Ricardo Sousa 58.0 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 12 DARKOLVA (IRE), 6 dž. Jaromír Šafář 58.0 Joly (CZE) 13 MARKONI LP (SRB), 4 Václav Janáček 58.0 Lastin Put CZ (CZE) Dohlásené kone: EDREMI (FR), KILLWORT (IRE)
Škrty: AMAZING ALLEGRA (IRE), AURORA AMICA (HUN), EXPECT NO MERCY (FR), GOLDEN SEA (IRE), HAILEY, KAPTAIN JOE, KUBIK (FR), PREMIER LION (FR), ROUSSE (GB), SILVER PEPPER (FR), TROOP COMMANDER (IRE), VIVIENNE WELLS (FR), WELLUNCA (CZE)"Hoši, to musel být kůň!" Před 45 lety byl uspán legendární Detvan

Fitmin - 28. Květen 2021 - 17:22

"Vedli jsme ho do rotundy, kde měl zemřít. Vzpomněl si, že tady připouštěl, a jako by omládl o deset roků. Noha ho přestala bolet, svaly mu hrály. Do rotundy vstoupil jako krásný hřebec. Doktoři mu dali injekci, aby usnul. Detvan tu narkózu vydržel a zůstal friš. Museli jet pro další injekci do Gottwaldova. Když byl konec, tak nám doktoři řekli: "Hoši, to musel být kůň!"

 
Památná slova Antonína Vítů, zveřejněná v Příbězích napajedelské rotundy, jak je popsal a v roce 1980 v Dostihovém zpravodaji zveřejnil Antonín Jelínek, jsou tou nejvýstižnější tečkou za životem jednoho z nejlepších plnokrevníků, který se kdy u nás narodil. Jmenoval se Detvan a od jeho skonu dnes uplynulo přesně 45 let.

Derby zhatilo vyřizování účtů mezi žokeji

4tyčři roky po skončení války narozený Detvan pocházel z nejlepší napajedelské krve své doby. Otec Gradivo (Ladro), vítěz Grosser Preis von Baden či válečné verze německého Saint Legeru Lehndorf Rennen, byl tehdejším šampiónem československých plemeníků a v chovu dal mj. čtyři derby vítěze a jednu derby vítězku, matka Diva (Simson), dcera z Francie importované Danaide (Sardanapale), zvítězila v Československém derby v roce 1944.

Derby bylo o 8 lez později i Detvanovým cílem, respektive cílem jeho trenéra Jaroslava Houry i žokeje Karla Havelky. Poté, co jako dvouletý vyhrál Simsonovu cenu a získal další 3 umístění z celkem 7 startů, vstoupil do klasické sezóny vítězně - v polovině dubna jistě o dvě délky vyhrál handicap Cena Košického vládního programu na 1400 metrů, ve kterém o dvě délky zdolal pětiletého Napoliona. Ve Velké jarní ceně, kterou opanoval Hájek, sice skončil až poslední desátý, poté však jistě o 3/4 délky vyhrál handicapovou Cenu Práce na 2200 metrů a naznačil, že mu by mu delší distance mohly sedět lépe. V následující Zkušební ceně na 2 kilometry ale skončil až čtvrtý a v Ceně Tlumačova na 2200 metrů pátý, 5 délek od vítězného Siláka (Lionel), též připravovaného Jaroslavem Hourou, který v předchozím startu skončil až za Detvanem.

Nepřehlédněte: Prochování na Galilea. Technika, kterou razí Jim Bolger, přinesla slavnému trenérovi další klasické vítězství 

Navzdory předchozím výsledkům trenér Houra nepochyboval, že Detvan je pro Derby tím správným koněm a nejen on - Detvan do dostihu odskakoval jako favorit. "Kdyby mi někdo řekl, že Československé derby 1952 nevyhraje Detvan, tak bych se mu vysmál. Pro mne neměl Detvan v Chuchli prostě konkurenci," vyprávěl Houra po letech. "O Goldenregenovi, který přijel z Berlína, jsem věděl, že jeho jezdec nemá mezinárodní zkušenosti a že samozřejmě nezná ani naši chuchelskou dráhu."

Derby však dopadlo jinak - vítězství si odnesl Hájek, jehož nástup Detvan nezachytil a silným finišem stačil získat už jen třetí místo. Vyprávění Jaroslava Houry však nabízí na dostih trochu jiný pohled: "Vodiči pracovali poctivě, Detvan měl dobré místo u bariéry a já spokojeně pozoroval, jak to všechno klape. Najednou vidím, že v posledním oblouku jde Detvan vedle Havíře a že oba koně zpomalují. A zrovna v tu chvíli Detvanovi utíkají dva koně od trenéra Celera. Peršan je pod bičem a táhne za sebou Hájka s žokejem Mertou. Detvan pořád nic. Na nohy se dostal až v cílové rovině a ani mohutný spíd mu nestačil, aby chytil Hájka a Peršana. Nějak mi to nešlo do hlavy a ptám se žokeje Havelky, co se stalo v tom posledním oblouku. "Prostě nechtěl jít," řekl mi. Pravdu jsem se dozvěděl až později. Ve skutečnosti tlačil Havíř Detvana do roští, a nešlo o nic jinýho, než o vyřizování osobních účtů mezi dvěma jezdci."

Kdo je lepší - Detvan nebo Hájek aneb schovaných 6 kilogramů

Detvan poté doběhl třetí v polském derby a druhý v Ceně prezidenta NDR v Berlíně, kde v jeho sedle vystřídal Havelku Josef Bořík. Pak následoval mezinárodní mítink, který tehdy hostila Varšava. Ten byl vrcholem Detvanovy kariéry. V sedle s Boříkem vyhrál nejprve Cenu Moskvy a poté se postavil i na start vrcholu celého mítinku - Velké středoevropské ceny. Už v Ceně Moskvy Detvan vrátil Hájkovi porážku, tehdy ale před startem zlobil rumunský účastník, vyhodil zadníma nohama a trefil Hájka do plece a jeho žokeje Karla Havelku do nohy. Dostih tak nedal odpověď na otázku, který z dvojice českých tříletků je lepší a proto, jak později vzpomínal trenér Houra, rozhodlo vedení ekipy uspořádat v tréninku mezi Detvanem a Hájkem match.

"Když odpadli vodiči, šli Hájek s Detvanem hlava-hlava, v cíli byl o krk dříve Hájek. První jezdec reprezentace, Karel Havelka, se měl rozhodnou, kterého koně pojede v hlavním dostihu mítinku - Velké středoevropské ceně. Rozhodl se pro Hájka," vzpomínal Houra, který ale chtěl do Detvanova sedla Boříka, a tak, aniž by to vyjma jeho a Boříka kdokoliv tušil, přichystal na Havelku před matchem malou lest. "Havelka to měl dobře spočítaný: byl o tři kila těžší než Bořík, a to podle běžných dostihových přepočtů znamenalo, že má Hájek na Detvana náskok tří koňských délek. Jenže jen my dva s Boříkem jsme věděli svoje: tajně jsme totiž dali Detvanovi pod sedlo šestikilovou zátěž navíc, a tak Havelka počítal se špatnými čísly. Ve skutečnosti byl poměr sil mezi Hájkem a Detvanem přesně opačný! Byl to takovej malej odvetnej podraz, který se provalil později, a byl z toho i drobnej reprezentační skandál. Ale faktem zůstalo, že jsem do toho poháru sedlal Detvana pro Boříka."  

Na dráze pak dopadlo vše dle Hourových předpokladů - Detvan jistě vyhrál, 1 1/2 délky za ním přišel jako druhý Hájek. Byl to absolutní vrchol Detvanovy kariéry a vlastně nejcennější vítězství, jehož v tehdejších poměrech mohl docílit. Ve čtyřech letech už doma takovou formu nepředvedl, ale opět triumfoval na Mezinárodním mítinku. Obhajobu vítězství ve Velké středoevropské ceně mu překazili sovětský Charkov a polský Dorpat, zvítězil však v Ceně Varšavy. Celkem za svou kariéru z 26 startů získal 8 vítězství (z toho 3 v mezinárodních dostizích) a vydělal 117.500 Kčs, 23.500 zlotých a 2.000 marek.

Detvan a nerudovské Kam s ním

Jak uvedl ředitel napajedelského hřebčína dr. Lerche v publikaci Plemeníci našeho plnokrevného chovu - Hřebčín Napajedla, "svými výsledky se Detvan kvalifikoval jako plemeník pro Hřebčín Napajedla." Bylo tady ale podle Lercheho jedno veliké ale. "V Napajedlích však pro značnou příbuznost s chovnými klisnami nemohl být náležitě využit," dodal. Rozhodně nemluvil do větru, jeho otec Gradivo byl do té doby nejvíce využívaným plemeníkem v našem chovu, před ním Napajedla sázela především na Simsona, Detvanova mateřského otce. Jaroslav Houra to viděl ale trochu jinak. "Nechtěli mu odpustit to třetí místo v našem derby," byl přesvědčen trenér. Faktem je, že kvůli výše zmíněnému omezení byl Detvan přeložen na Xaverov, kde však nebyl využit vůbec, a poté do Hubic, kde se po něm narodila 4 hříbata. V lednu roku 1959 se vrací do Napajedel a ač i tehdy bylo tamní stádo plné krve Gradiva a Simsona, dokázal se prosadit. Hodně díky spojení s Masisovými dcerami. V našem největším hřebčíně se mu narodilo přes 100 hříbat a z několika z nich vyrostly osobnosti píšící dějiny československého turfu. Byli to především vítězové Československého derby Silver a Crapom, rakouský Kůň roku Libanon, klasické vítězky Siesta či Hviezda (ta se narodila z připuštění v Hubicích)  a řada dalších. Výborně se uplatnil i jako mateřský otec, jehož dcery daly nejen Derby vítěze Hviezdara či Koně roku Spartu, ale také legendární Latinu, který získala jak Derby tak i titul Koně roku a posléze založila mimořádně úspěšnou rodinu.

To vše stihl Detvan během let 1959 - 1970, než byl přeložen na Státní statek Mšeno, později do Veltrus a nakonec do Tlumačova, kde působil v zemském chovu. Do Napajedel se vrátil až na své poslední dny. "Vrátil se sem zemřít," vzpomínal na začátku 80. let minulého století pan Vítů. "Mít ho dnes v Napajedlech, tak ho budem vatou obkládat. Byl jsem u toho, když sem přijel pan Skýva, vedoucí zootechnik z Xaverova, zastavil se u Detvana a povídá: ,,Detvane, Detvane. Ty bys nám měl všem co odpouštět. Mně taky, já mám na tom taky svůj podíl."

Miloslav Vlček
foto archiv

Pohár žokejů přilákal 99 koní. Vedle trojice slovenských zástupců i dva blacktype koně ze Švédska

Fitmin - 27. Květen 2021 - 13:52

Bez jednoho rovnou stovku koní registruje Jockey Club ČR mezi přihlášenými do čtveřice jedničkových dostihů, které se odběhnou 25. září v Chuchli v rámci letošního Poháru žokejů - European Jockey's Cupu. Mezi nimi je i 5 zahraničních uchazečů - vedle trojice koní Jozefa Chodúra, mezi nimiž nechybí aní loňský vítěz Českého derby Opasan (French Navy), přišly dvě přihlášky ze Švédska od trenérky Niny Lensvik, která hlásí pětiletého Sanary (Invincible Spirit) do EJC Million a osmiletého Suspicious Mind (Appel Au Maitre) do EJC Long.

 
Oba koně se mohou pochlubit nemalou třídou a oba i statusem blacktype koně. Suspicious Mind patří k předním skandinávským vytrvalcům, pravidelně boduje v tamních blacktype dostizích, kde získal i Gr.3 vítězství a před dvěma lety startoval i v Meydanu, kde v Nad Al Sheba Trophy (Gr.3) skončil čtvrtý, byť 22 délek za vítězem. 

Nepřehlédněte: Klasický vítěz a úspěšný překážkář Sadomis uspán. Bylo mu 26 let

Bělouš Sanary se blacktype vítězstvím zatím pochlubit nemůže, ale získal v něm alespoň umístění. Aga Khanův odchovanec mj. před rokem doběhl třetí v Danish Jockey Club Cupu (L) na 1800 metrů.

10801 EJC MILLION
R Gd-3 - 3+ - 1400 m - 1 200 000 Kč, Přihlášeno koní: 22 / 22 ANOASTER(FR), 4 Ledový sen Čipíto 57,5 Koplík Zdeno DONN CLIFS(IRE), 4 MUDr. Eva Nieslaniková 59,0 Nieslanik Miroslav DOROTA(IRE), 3 Ladislav Špaček 56,0 Vocásková Helena DRISH VENTURE(IRE), 3 Meridian 57,5 Holčák Radek GRAY TOUCH(FR), 7 MPL Racing (SVK) 59,0 Chodúr Jozef JIR SUN(GB), 4 Lokotrans 59,0 Urbánek Luboš MANDARIN(FR), 3 Bella horse 57,5 Janáčková Koplíková Ingrid MANOAMANO(FR), 5 MUDr. Eva Nieslaniková 59,0 Nieslanik Miroslav MATELLO(FR), 4 Lokotrans 59,0 Koplík Zdeno MORMILL(GB), 8 Dr. Lischka-Jelen 59,0 Jelen Jaroslav MR RIGHT(IRE), 9 Dr. Charvát 59,0 Holčák František POLITICUM(FR), 5 Russian Racing Syndicate 59,0 Šavujev Arslangirej RABBIT BREATH(GB), 4 Rabbit Trhový Štěpánov 57,5 Petrlík Allan RABBIT POWER(GB), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 57,5 Petrlík Allan RABBIT RED JAZZ(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 57,5 Petrlík Allan SANARY(GB), 5 360 North horseracing 59,0 Lensvik Nina SEASONY(IRE), 4 Pure Nutrition 59,0 Havelková Martina TROIZILET(FR), 7 Leram 59,0 Luka Václav, Ing. ULTIMATE FIGHT(FR), 7 Václav Slovák 59,0 Koplík Zdeno VI FI(IRE), 3 Russian Racing Syndicate 57,5 Šavujev Arslangirej WORTH CHOICE(IRE), 5 Vasury Kolesa 59,0 Myšková Štěpánka ZARIYANNKA(IRE), 4 LOKOTRANS Slovakia CZ 57,5 Koplík Zdeno  

10802 EJC MIDDLE
R L - 3+ - 1800 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 24 / 24 ARCTURUS(IRE), 5 Meridian 59,0 Holčák Radek BLACK CANYON(FR), 7 DS Pegas 59,0 Török Dalibor CAPE FREEDOM(IRE), 6 Russian Racing Syndicate 59,0 Šavujev Arslangirej DEVOIR RIEN(FR), 3 Dr. Charvát 55,5 Tůma Pavel FALCON BABY(IRE), 5 3 hearts 57,5 Vocásková Helena IGNACIUS REILLY(GB), 5 Syndikát V3J 59,0 Luka Václav, Ing. JOGANVILLE(FR), 4 MUDr. Eva Nieslaniková 59,0 Nieslanik Miroslav MACHINOS(FR), 3 Hana Veselá 57,0 Chaloupka Václav, Ing. MANDARIN(FR), 3 Bella horse 57,0 Janáčková Koplíková Ingrid MELANDROS(FR), 3 Andreas Lichtenberk 57,0 Janáčková Koplíková Ingrid OPHELIA`S AIDAN(IRE), 5 Wow! Sp zoo 59,0 Luka Václav, Ing. PETARDA(IRE), 3 Dr. Charvát 57,0 Tůma Pavel PRINCE OF HAVANA(GB), 4 Andreas Lichtenberk 59,0 Janáčková Koplíková Ingrid RABBIT BURATINO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 57,0 Petrlík Allan RABBIT TORONADO(GB), 4 Rabbit Trhový Štěpánov 57,5 Petrlík Allan RAGING STORM(IRE), 5 Ingrid Janáčková Koplíková 59,0 Janáčková Koplíková Ingrid RATE(FR), 4 DS Pegas 59,0 Török Dalibor REX OF THUNDER(GB), 3 Stáj Březová 57,0 Demele Jan ROYAL TOWN(FR), 6 Koplík 59,0 Koplík Zdeno ROYAL WORD(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 57,0 Šavujev Arslangirej SAGAR(IRE), 6 DS Pegas 59,0 Török Dalibor SURABAYA(FR), 3 Hana Veselá 55,5 Chaloupka Václav, Ing. TORQUE POWER(GB), 5 Valentin Bukhtoyarov 59,0 Šavujev Arslangirej ZARIYANNKA(IRE), 4 LOKOTRANS Slovakia CZ 57,5 Koplík Zdeno  

10803 EJC LONG – 43. VC českého turfu
R L - 3+ - 2400 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 28 / 28 ARKADAG(IRE), 3 Valentin Bukhtoyarov 55,5 Šavujev Arslangirej BOBIK(FR), 3 Jiri Michal 55,5 Michal Jiří BOLOGNA(IRE), 3 Russian Racing Syndicate 54,0 Šavujev Arslangirej CACOPHONOUS(GB), 6 Köhler Ivo 59,0 Havelková Martina CARLO BIRAGHI(IRE), 6 Meridian 59,0 Holčák Radek COTE JARDIN(FR), 4 Cajdašrot 59,0 Chaloupka Jiří DARKOLVA(IRE), 6 Joly 59,0 Holčák Radek EDREMI(FR), 4 LOKOTRANS Slovakia CZ 59,0 Koplík Zdeno FALIRAKI, 4 Dr. Charvát 57,5 Tůma Pavel FRANCESKA BELLA(IRE), 4 Statek Blata Český Ráj I 57,5 Vocásková Helena GRIGRI DE LANCRAY(FR), 5 Přikryl s.r.o. 59,0 Neuberg Filip IMSEXYANDIKNOWIT(IRE), 5 Ginger`s Racing 57,5 Haris Ludvík MACHINOS(FR), 3 Hana Veselá 55,5 Chaloupka Václav, Ing. MARKONI LP(SRB), 4 Lastin Put CZ 59,0 Luka Václav, Ing. OPASAN(IRE), 4 BORMANN (SVK) 59,0 Chodúr Jozef PACIFIC HILL(GER), 5 MBE 59,0 Váňa Tomáš PREMIER LION(FR), 6 Syndikát V3J 59,0 Luka Václav, Ing. QUENTY, 3 Syndikát 2020 - Piruch 54,0 Piruch Jozef RAMSSIO(IRE), 5 Hrubý 59,0 Luka Václav, Ing. REX OF THUNDER(GB), 3 Stáj Březová 55,5 Demele Jan ROSA ALPINA(FR), 4 Hana Veselá 57,5 Chaloupka Václav, Ing. ROYAL WORD(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 55,5 Šavujev Arslangirej SAPIENTI, 6 Candy & Aqua 59,0 Haris Ludvík SEPIUS(FR), 4 MUDr. Eva Nieslaniková 59,0 Nieslanik Miroslav SURABAYA(FR), 3 Hana Veselá 54,0 Chaloupka Václav, Ing. SUSPICIOUS MIND(DEN), 8 360 North horseracing 59,0 Lensvik Nina VERT LIBERTE(IRE), 3 DS Pegas 55,5 Török Dalibor WELLUNCA, 4 EPICOS 57,5 Kabelková Hana  

10804 85. EJC Gerschův memoriál
R L - 2 - 1400 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 25 / 25 ARKHANGELSK(IRE), 2 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej ASKERANA, 2 EPICOS 57,0 Kabelková Hana BRAGA(IRE), 2 BORMANN (SVK) 57,0 Chodúr Jozef CAUCASIAN(IRE), 2 Russian Racing Syndicate 58,0 Šavujev Arslangirej CORDEX, 2 DAR 58,0 Pohanka Ladislav, Ing. DARZANI, 2 DAR 58,0 Šavujev Arslangirej DON`T DREAM(FR), 2 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel FIX SCHOLAR, 2 ARANA 58,0 Šavujev Arslangirej GILBY(GB), 2 Alegres 58,0 Váňa Tomáš HUAYARA(IRE), 2 Leram 57,0 Luka Václav, Ing. IRBIS(FR), 2 Ecurie Haras de Beaufay 58,0 Török Dalibor LADY SOPHIE(IRE), 2 Westminster Race Horses 57,0 Luka Václav, Ing. LAZARD, 2 DAR 58,0 Pohanka Ladislav, Ing. LEON(IRE), 2 Stáj Březová 58,0 Demele Jan LIKEAWIND(GB), 2 Stáj Březová 58,0 Demele Jan NACHT STAR, 2 DAR 57,0 Pohanka Ladislav, Ing. ORRY(GER), 2 Meridian 58,0 Holčák Radek OULTRADOR(FR), 2 JUDr.Jana Fialová-Estrella 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid PIANO SUBITO(FR), 2 KI Racing 58,0 Kabelková Hana PORCINELLA(GB), 2 DS GAUDIUM 57,0 Vocásková Helena SHIROCCO FRITZ, 2 Rabbit Trhový Štěpánov 57,0 Petrlík Allan TALUNA, 2 Stáj Sokrates 57,0 Chaloupka Václav, Ing. WELL PREPARED(GER), 2 K-K Metal a.s. 58,0 Holčák Radek ZAMICO, 2 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan ZARACAMPA(FR), 2 DS Pegas 57,0 Török Dalibor

zdroj: Jockey Club ČR

Jozef Chodúr: Cape Crown v Českém derby? Uvidíme po Starohájském kritériu

Fitmin - 26. Květen 2021 - 6:02

V loňském roce jeho svěřenec Opasan (French Navy) rozdrtil v Českém derby domácí konkurenci a poprvé od triumfu Temirkanova z roku 1998 se v české modré stuze prosadil kůň trénovaný na Slovensku. Do letošního ročníku Českého derby přihlásil slovenský trenér Jozef Chodúr hnědáka Cape Crown (Zoffany), reprezentujícího stejné barvy stáje Bormann jako loňský vítěz. Jaká je šance, že i s ním se na startu našeho derby potkáme? O tom, ale i o Opasanovi či další hvězdě Chodúrovy centrály Bolthornovi bude následující rozhovor.

 
Kdyby v loňském roce neprocházel slovenský turf hlubokou krizí, pravděpodobně by se Opasan v Česku neukázal. Ač mu chuchelská rovinka zřejmě svědčí víc než bratislavská, šel by klasickou slovenskou cestou vrcholící v tamním derby. Ale nestalo se tak a Opasan opanoval naší modrou stuhu, v níž poprvé od roku 2000 obsadili první dvě místa koně trénovaní v zahraničí. Situace na Slovensku se uklidnila a ač trenér vítá návrat Mariána Šurdy do ředitelského křesla a věří, že to slovenskému turfu prospěje, po loňských zkušenostech přihlásil Cape Crowna i do Českého derby. "Prioritou bylo pro nás Slovenské derby, do Českého jsme jej přihlásili hlavně pro jistotu, kdyby se něco zvrtlo jako v loňském roce," říká trenér.

Nyní však o startu v Českém derby uvažuje velmi reálně. "Je hlášený do Starohájského kritéria a podle toho, co v něm ukáže, se rozhodneme jak dál," odkrývá své plány. "Aby se do Českého derby dostal, musel by zaběhnout opravdu dobře a získat slušný handicap, kterým se na startku dostane." A jak trenér dodává, svou roli bude hrát i to, jak po dostihu zregeneruje. "Zatím se zdá, že regeneruje velmi dobře. Po posledním startu byl rychle zpět, nebyl nijak unavený, takže jestli se takto předvede i ve Starohájském kritériu, je start v Českém derby velmi reálný," říká trenér. Ač má Cape Crown na svém kontě zatím jen triumf v dostihu IV. kategorie, byl Chodúr s předvedeným výkonem nadmíru spokojený. "Vyhrál pěkně aniž by se na něj tlačilo, zaběhl i dobrý čas a velmi dobrý dojem z něj nám potvrdil i Zdenko Šmida, který ho jezdil." Pro případný start v Českém derby podle trenéra mluví ještě jedna skutečnost. "Na přihláškách do Českého derby zatím nevidím nějaké extra koně jako loni ani žádného velkého favorita. Do Slovenského jsou hlášeni koně z Německa a Maďarska a zdá se mi, že uspět v něm bude letos složitější než uspět v Praze." 


Cape Crown při svém loňském startu v Chuchli. Foto Andrea Zavadilová

Při Turf-Gala se vedle Cape Crowna představí i zmíněný Opasan, který by si měl napravit reputaci po nepovedené Velké májové ceně, ve které o pouhý nos nestihl Killworta, jehož si společně s Carlo Biraghim nechali soupeři v dostihu utéct na příliš velkou vzdálenost. "Ten dostih nevyšel, bylo to z naší strany podceněné, ale je to zkušenost. Musíme se pečlivě připravit na každý dostih a na každého soupeře, který nás čeká. Už před dostihem jsem měl trochu obavy, když jsem viděl Carla Biraghi při jeho prvním startu, že by dostih mohl mít podobný průběh a svou roli hrálo i to, že zdejší žokejové nemají takový odhad tempa jako jezdci v zahraničí," ohlíží se trenér za nečekanou Opasanovou porážkou.

Hřebec samotný jej ale i tak v dostihu potěšil, ba dokonce překvapil. "Bylo výborné, kolik toho v cílové rovině stihl, takový finiš jsem od něho nečekal ani já," říká. Vítěze Českého derby, který uspěl i ve skvěle obsazené Kincsem díj, nyní čeká Velká cena Slovenska a po ní zřejmě start v zahraničí. "Majitel chtěl v zahraničí sezónu začít, já dával přednost tomu, aby se rozběhal doma a vidíte, jak to dopadlo," lamentuje. Po Velké ceně Slovenska však Opasan už pravděpodobně zamíří do Francie. "Ve hře byla i Itálie, ale dostihy v Římě, které jsem pro něj našel, byly moc blízko po Velké ceně Slovenska." Zda se letos ukáže i v Praze rozhodne trenér až na základě jeho výsledků v zahraničí. "Rád bych jej viděl při Evropském poháru žokejů, ale uvidíme, jak všechno dopadne."

Nepřehlédněte: Kouzlo chuchelských dostihů na starých fotkách. Od prvního derby uplynulo již 100 let

Velká cena Slovenska by byl dostih, který by pasoval i Bolthornovi, dalšímu jedničkového koni v Chodúrově tréninku a dosud nejúspěšnějšímu synu krabčického Mikhaila Glinky (Galileo). Loňský vítěz slovenského Zlatého poháru ale první polovinu letošní sezóny vynechá. "Loni po vítězství ve Zlatém poháru s ním majitelé chtěli startovat v Drážďanech, bohužel si ale v přípravě na tento dostih nakopl v tréninku šlachu a sono ukázalo 30% mechanické poškození. Nyní už má sono čisté, dva měsíce trénuje, ale běhat s ním začneme až v září, nejspíš Októbrovou cenou," uvažuje trenér s tím, že po loňském jedničkovém triumfu na sklonku sezóny se do žádného menšího dostihu nevejde. (miv)

Pondělní žně českých stájí: Dvě vítězství v Meranu, jedno ve Wissembourgu

Fitmin - 24. Květen 2021 - 18:40

Nový týden začal pro české stáje velmi úspěšně. Na mítinku v Meranu, kde se celkem 14 koní v českém tréninku vešlo v pěti jimi obsazených dostizích na tabuli, získali čeští zástupci dvě vítězství, další se pak zrodilo ve Francii ve Wisembourgu. O všechna tři vítězství se postarali koně v přípravě rodiny Váňů - dvě čárky si dnes připsal Josef junior, jednu jeho otec Josef Váňa starší.

 
Z pohledu budoucnosti předvedl v Meranu nejzajímavější výkon tříletý BRETT (Arcano) ze Scuderie Aichner, který při svém druhém překážkovém startu ukázal v cílové rovině proutěnek pro tříleté Premio Naturno (3000 m, 12.100 €, záznam) nádherný závěr, kterým z posledního místa vybojoval pod Josefem Bartošem své první vítězství. 

O druhý italský triumf se hned v následující cross-country Premio Sergio Giorgi (5+, 3500 m, 11.000 €, záznam) postaral start-cíl jdoucí svěřenec Josefa Váni staršího POWER ZAR (Desert Prince). Již dvanáctiletý valach Scuderie Tania, vedený Ondřejem Velkem, v závěru odrazil útok Váňou juniorem připravovaného Almost Human (Le Havre) s Pavlem Složilem v sedle a získal své již 10. překážkové vítězství. Dostih skončil dokonalým úspěchem českých koní, kteří v dalším pořadí Il Superstite (One Cool Cat) - Big Mago (Dylan Thomas) a Korfu (Blue Coral) obsadili všechna místa na tabuli.

V dalších dvou proutěnkách se čeští koně umístili. V Premio Lord Madonna (5+, 3300 m, 14.000 €, záznam) obsadili Natam (So You Think) s Pavlem Složilem a Hádes (Calming Influence) s Janem Kratochvílem druhé a třetí místo, v Premio Prime Siepi (3, 3000 m, 25.300 €, záznam) skončil Ondřejem Velkem vedený Quartius (Free Eagle) třetí a na tabuli se ještě vešel debutující No Risk No Fun (Tai Chi) s Janem Kratochvílem.

Nepřehlédněte: Jir Sun nenašel přemožitele ani v Prípravné cene. Derby adept Rex of Thunder vstoupil vítězně do sezóny

České stáje solidně obsadili i závěrečný rovinový dostih Premio Gramm (4+, 2200 m, 6.500 €), v němž sice nestačili na domácího CHECKPOINT (Mascarpone), seřadili se za ním v pořadí Storm de Nuit (Vespone) - Sapienti (Egerton) - Barabash (Intense Focus) a Sixte (Silver Frost) na druhém až pátém místě.

Česká vlajka vlála vysoko i ve francouzském Wissembourgu, kde nejprve Jaroslav Myška dovedl vítězně do cíle domácího BLEKRAINA (Blek) trenéra Provota a v závěrečných proutěnkách Prix Supermarches Match (5+, 3800 m, 12.000 €) se o dvě délky prosadil svěřenec Josefa Váni mladšího ze Scuderie Aichner PRINCE D'ORAGE (Tirwanako), v jehož sedle byl Davide Satalia. (miv)


Jir Sun nenašel přemožitele ani v Prípravné cene. Derby adept Rex of Thunder vstoupil vítězně do sezóny

Fitmin - 23. Květen 2021 - 18:54

Volná neděle v našem dostihovém kalendáři přesměrovala pozornost českých stájí i turfmanů do Bratislavy, kam dnes na čtvrtý mítink letošní sezóny zamířila početná skupina koní v českém tréninku. Největší zájem měli české stáje o hlavní dostih, kterým byla 31. Prípravná cena (II.k., 3+, 1200 m). Do dostihu, v němž se ladila forma před Turf-Gala, nastoupilo 12 sprinterů, z nichž 7 poslali na start v Česku působící trenéři.


K favoritům patřili únorová akvizice Meridianu Drish Venture (Mehmas) s Jiřím Palíkem a maďarská Oba Hara (Zebedee) vedená Jaromírem Šafářem. Tito dva také diktovali tempo a přetahovali se o vedení, přičemž silnějším se ukázal Holčákův svěřenec Drish Venture. Ani ten však v závěru nenašel odpověď na skvěle jdoucího čtyřletého hnědáka stáje Lokotrans JIR SUNA (Shamardal) s Martinem Laubem, který i na krátké trati dokázal udělit soupeřům 4 1/2 délkovou lekci a udržet i ve třetím letošním startu čisté konto. Druhé peníze za svěřencem Luboše Urbánka získal Drish Venture, do Česka putuje i bronz zásluhou Myrny (Havana Gold), v jejímž sedle byl Jakub Pavlíček.

Hodně zajímavým dostihem byl trojkový Hendikep Innovatora (III.k., 3+, 1700 m), ve kterém svůj první letošní start absolvoval sledovaný REX OF THUNDER (Night of Thunder), hlášený do Českého i Slovenského derby. Svěřenci Jana Demeleho ze stáje Březové se pod Michalem Demem podařilo i ve společnosti starších koní o délku zvítězit, konkurence ale nebyla moc silná a až další starty nám více řeknou o aktuálně formě koně, který loni tak oslnil při kariérním debutu.

Tito dva ale nebyli zdaleka jedinými českými vítězi dnešního dne. Hned v druhém dostihu Ceně Camilla (V.k., 4+, 2400 m) se hezkým závěrem poprvé v kariéře plně prosadil pětiletý valach ze stáje DS Karlův Kříž CROSSCHECK (Age of Jape - Cornelie, Laroche)  s Taťáňou Mášovou, kteří přinesl první letošní vítězství trenérů Petru Křížovi. Další přidal v proutěnkách Cena Damana (4+, 3600 m) suverénně jdoucí ARLINGTON (Fly To The Stars - Aiguebelle, Lord of Men), po rok a půl dlouhé pauze se vracející svěřenec Evy Záhorové ze stáje Kamarádi, kterého vedl Jaroslav Myška. V závěrečné Ceně Master Copyho (IV.k., 3+, 1400 m) pak triumfoval šestiletý TREASURE ROCK (Treasure Beach) s Martinou Havelkovou, který stáji TIPPLER Group s.r.o. získal třetí vítězství. (miv)Stránky