Agregátor zdrojů

Královna z francouzského Beaufay českou zimní královnou

Fitmin - 3 hodiny 6 min zpět

Šestým a zároveň posledním dostihovým dnem letošního roku vyvrcholila sezóna na karlovarském závodišti. Hlavním dostihem nedělního mítinku byl nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny 40. Cena zimní královny DS Pegas (L, 1600 m, 550.000 Kč). V něm se po tuhém boji prosadila ryzka QUEEN OF BEAUFAY (Zarak), vlastní odchovankyně Ecurie Haras de Beaufay Jiřího Trávníčka s Danielem Vyhnálkem v sedle, připravovaná ve Zhoři Daliborem Törökem.

 
Do boje o titul zimní královny vyrazila 11 klisen, většina z nich by však nadále mohla startovat i v dostizích pro nezvítězivší - zvítězit se dosud podařilo jen trojici z nich. Jak ale ukázal výsledek, absence předešlého vítězství nebyla žádným handicapem.

Po startu ostře vyrazila do čela Miram (The Gurkha) s Tomášem Lukáškem sledovaná Askeranou (Egerton) a Queen of Beaufay, ale ještě před obloukem převzala taktovku favorizovaná Porcinella (Intello) vedená Jaromírem Šafářem, která zavedla pole do cílové roviny. Na jejím začátku měla ještě dvoudélkový náskok, ale ten se pod útokem Queen of Beaufay začal zkracovat a ač svěřenkyně trenérky Vocáskové dlouho jejímu útoku odolávala, v posledních metrech nakonec podlehla nejen o hlavu vítězné QUEEN OF BEAUFAY, ale i zvenčí silně finišující Shabaně (Jukebox Jury) s Jiřím Palíkem, která byla v cíli o krk dříve. Čtvrté peníze si odnesla lepší z dvojice tušimické centrály Comming Pulse (Dragon Pulse), když v úvodu aktivní Miram doběh uzavřela.

Ve Francii narozená Queen of Beaufay pochází z prvního ročníku vítěze Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1) a druhého z Prix du Jockey Club (Gr.1) hřebce Zarak (Dubawi), syna v sedmi startech neporažené vítězky Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) Zarkavy (Zamindar). Hřebec působí na Aga Khanově Haras de Bonneval a jeho připouštěcí poplatek činil v prvních 4 sezónách 12.000 €.
Matka Pikardie (Sholokhov), taktéž pocházející z vlastního Trávníčkova chovu, vyhrála jako dvouletá dva dostihy pro koně domácího chovu, ve třech letech pak získala několik cenných umístění včetně druhých míst v Ceně Hřebčína Křenek (I.k.), Ceně trojročných kobýl (I.k.) a Stříbrném poháru Hřebčína Křenek (L) či třetího místa v Jarnej ceně kobýl (L), v pozdější části kariéry získala několik umístění na překážkách. V chovu již dala tři vítěze, vedle Queen of Beaufay si ale vedla nejlépe nezvítězivší Priscilla (Campanologist), která doběhla druhá v Ceně Masise (I.k.) a čtvrtá v Ceně zimní královny. 

Šavujev vytáhl další potenciální eso

Nejmladšímu ročníku byla vyhrazená i úvodní Cena EBF (III.k., 1400 m) ve které suverénně triumfoval favorizovaný a výborným rodokmenem se pyšnící svěřenec Arslangireje Šavujeva CAUCASIAN (Holy Roman Emperor), syn třetí z listed a čtvrté z Queen Mary Stakes (Gr.2) i Cherry Hinton Stakes (Gr.2) Capercaillie (Elusive Quality). Podruhé startujícího tmavého hnědáka Russian Racing syndikátu dovedl k premiérovému vítězství Petr Foret. V krabčické stáji tak mají vedle Arkhangelska dalšího velmi zajímavého dvouletka.

Nepřehlédněte: Hlavní slušovický dostih suverénně ovládla Slivka, Radek Holčák získal double

Ve druhém nejlépe dotovaném dostihu dne dvojkové Ceně Jockey Clubu ČR (3+, 2000 m) navzdory zaváhání na startu lehce triumfovala čtyřletá hnědka stáje Leram CRUSH ON ME (Red Dubawi) a získala již osmé vítězství v posledních dvou týdnech pro bošovickou centrálu Václava Luky mladšího. V jejím sedle byla jedna z nadějí české jezdecké scény Lucie Fialová, pro kterou to byl osmý plný zásah v letošní sezóně. Uspěly i její ostřílenější kolegyně Martina Havelková a Vendula Korečková. Prvně jmenovaná přivedla v pětkovém handicapu Ceně Galerie umění Karlovy Vary (3+, 2000 m) k prvnímu vítězství sedmiletou svěřenkyni trenérky Pejškové STUHNU (Kentucky Dynamite) ze stáje Hippolit Star, druhá asistovala pětiletému SEA THE NIGHT (Born to Sea) k druhému vítězství v řadě, které valach stáje Epona dosáhl v Ceně šlechtitelů společnosti Selgen (hdcp III.k., 1600 m), ve kterém svěřence Tomáše Váni nezastavila ani nejvyšší váha v poli.

Druhá část odpoledne patřila překážkářům současným i budoucím. Ve Velké karlovarské steeplechase města Karlovy Vary (II.k., 4200 m) nenechal sedmiletý hnědák Dr. Charváta ARKALON (Tiger Groom) nikoho na pochybách o tom, že stále patří k elitě našich překážkářů a svou premiéru ve steeplechase vítěz šesti proutěnek včetně dvou Graded 2 kategorie proměnil v zadržený devítidélkový triumf. Svěřence Pavla Tůmy jel Jan Faltejsek 

Ještě přesvědčivější bylo vítězství Danielem Vyhnálkem vedeného čtyřletého valacha DS Pegas HO MY GOD (Papal Bull), který svůj druhý životní start proměnil v Ceně Statku Chyše (stch IV.k., 3200 m) v suverénní triumf stylem zadrženě daleko před druhým z Českého derby 2019 Angkor Watem (Nathaniel).

Tečku nejen za odpolednem, ale i celou letošní karlovarskou sezónou pak udělalo jisté třídélkové vítězství sedmiletého odchovance Františka Vocáska ARARATA (Pop Rock - Aparta, Scater) v "bumperu" Ceně společnosti Tipsport (IV.k., 3+, 3000 m). Svěřence Heleny Vocáskové, který se letos úspěšně vrátil po tříleté pauze, vedl amatér Marcen Novák mladší. (miv)

Hlavní slušovický dostih suverénně ovládla Slivka, Radek Holčák získal double

Fitmin - 18. Září 2021 - 19:22

Čtvrtým a zároveň předposledním mítinkem pokračovala v sobotu letošní sezóna ve Slušovicích. Vedle bohatého doprovodného programu připravili pořadatelé devět dostihů, mezi nimiž tentokrát převládaly překážkové dostihy. Také vrcholem byla steeplechase cross-country - dvojkový Vzpomínkový dostih na pana MVDr. Víta Hrbáčka, jehož patrony byli jeho přátelé a kamarádi, dostih na 4800 metrů, v němž se o dotaci 120 tisíc korun střetlo 7 soupeřů.

 
Horkou favoritkou byla rovinová šampiónka na Slovensku a nyní na překážkách úspěšně etablovaná SLIVKA (Mikhail Glinka - Sun of Gracie, Ivan Denisovich) absolvující druhý start v cross-country. V dostihu v úvodní části šlapal na tempo Artistmontot (Dom Alco), později vystřídaný Wotanem (Nathaniel), zatímco Slivku držel Marcel Novák v zadní části pole. Rychle však reagoval na nástup Sweet Red Wine (Ray of Light), který se společně s Wotanem začali vzdalovat ostatním soupeřům, připojil se k nim, do cílové rovinky už jím vedená Slivka vbíhala na první pozici a cílem probíhala již s dvanáctidélkovým náskokem. Druhý doběhl Wotan, Sweet Red Wine uhájil třetí místo, dvě délky před Kifaayou (Intikhab).
Pro šestiletou reprezentantku stáje U krále Matyáše, UH to byl šestý triumf na překážkách a desátý v celé její kariéře. Trenér Radim Bodlák po dostihu uvedl, že to možná byl její poslední letošní start.

Proutěnky ovládly bývalé rovinové jedničkové vítězky

Rovinovým vrcholem byla Cena společnosti D Plast a.s. (III.k., 3+, 2200 m), na jejímž startu se sešly i dvě hvězdy - klasický vítěz a pravidelný účastník jedničkových klání Darkolva (Dark Angel) a klisna se statusem black-type koně Imsexyandiknowit (Canford Cliffs). Ti si podle očekávání rozdělili první dvě místa, když více sil měl z druhé pozice útočící DARKOLVA stáje Joly s Jaroslavem Šafářem v sedle, který si tak upevnil prvenství v průběžném šampionátu žokejů. Darkolvu připravuje Radek Holčák, jehož dvouletý debutující svěřenec AGADIR GOLD (Havana Gold) ze stáje R+P Topičovi - manželé, za 16.000 € zakoupený na letní breeze-up dražbě v Deauville, s Denisou Sikorovou po boji vyhrál Cenu společnosti Tipsport na 1600 metrů.

Vedle Slivky dnes na překážkách uspěly i další dvě bývalé jedničkové vítězky na rovinách: GIANNINA (Sir Percy) trenérky Vocáskové, která s Janem Kratochvílem velmi lehce vyhrála úvodní proutěnky Cenu Štec SVT s.r.o. (V.k., 3200 m) a odchovankyně Jiřího Charváta FALIRAKI (Zazou - French Quebec, Excellent Art), která s Janem Faltejskem i s nejvyšší vahou v poli jistě ovládla handicapové proutěnky Cenu ministra zemědělství (IV.k., 3400 m). 

Téměř přesně po roce od chuchelského vítězství se druhého plného úspěchu své kariéry dočkala čtyřletá JUVANA (Amadeaus Wolf) trenérky Kateřiny Berthier z DS Helen, která s Jiřinou Andrésovou v sedle ovládla Cenu města Vizovice s podporou spolku DOSTIHY SLUŠOVICE, z. s. (IV.k., 3+, 1100 m).

Zbylá část překážkového programu přinesla další vítězství Jana Faltejska a Jana Kratochvíla, kteří po úspěších ve výše zmíněných proutěnkách bodovali i ve steeplechase. Fatejsek završil double v sedle podruhé v řadě vítězného ELSIDa (Sidestep) stáje Cardboard v péči trenérka Seménky, s nímž vyhrál čtyřkovou steeplechase na 3200 metrů, Kratochvíl získal druhý trumf s FRENKIM (Pop Rock - Francie, Echo of Light), kterého pro stáj Castor připravuje Luboš Urbánek, v krosu III. kategorie na 4200 metrů.

Závěr patřil Lukáši Matuskému a jím vedené osmileté BABILONII (Diktat) ze stáje L & L Racing, která svůj sezónní debut proměnila v krosu V. kategorie ve vítězství. Klisnu připravuje Veronika Lempochnerová. (miv)

Nouran doběhla druhá ve Švédsku a už tam zůstala. Přivezli jsme místo ní nového koně, říká trenérka Janáčková Koplíková

Fitmin - 17. Září 2021 - 6:33

Švédské Jägersro není závodištěm, kam by čeští trenéři se svými koňmi často jezdili. A to zvláště s dvouletými, kteří musí absolvovat zhruba 1200 kilometrů dlouhou cestu. Dvouletá Nouran, svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové, tuto cestu (na dvakrát s přespáním v Hamburku) tento týden absolvovala a ve Švédsku pak svou trenérku potěšila druhým místem v dostihu na 1200 metrů, za které získala po přepočtu 61.200 Kč, dvojnásobek částky, kterou vydělala za karlovarské vítězství. Ale dotace nebyla hlavním důvodem, proč vyrazila právě do Švédska.

 
"Výběr švédského dostihu byl výsledek dohody s majitelem Sultanem Haribem, který ve Švédsku má několik koní v tréninku," vysvětluje Ingrid. Svou roli hrála i omezená nabídka pro dvouleté koně u nás. "Nouran je malá kobylka, jejím stropem je 1200 metrů. delší dostih už by pro ni nebyl," dodává trenérka, která však dnes už Nouran na své tréninkové listině nemá - klisna po dostihu zůstala ve Švédsku. "Tam by narozdíl od našich drah měla mít příležitostí dost, i na all-weatheru," říká trenérka, které na místo Nouran přibyl ze Švédska ve stáji jiný kůň - dvouletý dosud nestartovavší syn plemeníka Elzaam (Redoute's Choice).

Není to jediná změna v obsazení trenérčiny stáje v Lysé nad Labem. Její středisko už opustili i dva z úspěšných zástupců Spencer (Finjaan), který při derby dni vyhrál dvojkový Memoriál Tomáše Šatry, i její letos co do počtu vítězství nejúspěšnější svěřenec Triplex (Elzaam), který v aktuální sezóně získal již tři první místa včetně triumfu v Drážďanech. Oba byli stájí Liliana Carvalho prodáni a odešli jinam, Triplex ale jen do sousední stáje Karla Germiče, který využil Ingridiných zkušeností s ním a angažoval ji do sedla při dvou ze tří startů, které již Triplex v jeho péči absolvoval. "Majitelé koukají po nějakém mladém koni, pravděpodobně pojedeme něco vybrat na dražbu do Deauville," vysvětluje trenérka odchod svých úspěšných svěřenců.

Nepřehlédněte: Pohár žokejů s novými hvězdami. Nagano Gold dohlášen do EJC Long, Billabong Cat do Middle, Mowaeva a Zelote do Millionu

Ještě před deauvillskou dražbou ji ale čeká Pohár žokejů, kam včera dohlásila dvouletého Josephina (Pearl Secret), který stejně jako již dříve hlášený Gold Shalaa (Shalaa) míří do Gerschova memoriálu. Oba dvouletí mají za sebou jeden start, a tak zatím těžko hodnotit jejich šance. Poměrně optimistická je ale trenérka ohledně nadějí svého prvního jedničkového vítěze Mandarina (Elusive City), který je hlášen do EJC Leram Million. Tam absolvuje svůj první start od neúspěchu v Českém derby, které bylo za hranicí jeho optimální distance. "Po dohodě s majitelkou jsem ho nechala odpočinout," vysvětluje trenérka hřebcovu letní pauzu. "Přece jen derby bylo náročné, a tak měl přes léto jen lehčí trénink, ale nyní už je zase v plné přípravě. Věřím, že dokáže dobře zaběhnout i v tak silné konkurenci, která se v Praze sejde a může v ní zamíchat kartami."

Do EJC směřuje i pětiletý valach Raging Storm (Galileo), který však trenérku zklamal při svém návratu po roční pauze, který absolvoval ve Velké ceně Prahy. "Nevím, co si o tom mám myslet. Jezdec jej odjezdil jak měl, po dostihu byl v pořádku a nezbývá než doufat, že příště to bude lepší. Možná sehrál roli fakt, že zimní příprava kvůli jeho zdravotním problémům nebyla nic moc a on nestačil proti rozběhaným koním. Věřím však, že v něm pořád něco je a nyní už výsledek bude lepší. Jestli ne, tak přejde do dostihů nižší kategorie," plánuje trenérka, která letos nasbírala zatím 6 vítězství a jistě by se nezlobila nejen za další triumf, ale ani za pěkné umístění v rámci nejlépe dotovaného rovinového mítinku v českém kalendáři.

Miloslav Vlček

Po červnovém mítinku chtěl s dostihy v Brně skončit. Pak ale Josef Vymazal znovu začal tamní dráhu zvelebovat

Fitmin - 16. Září 2021 - 6:32

Již téměř čtvrt století připravuje spravuje brněnské závodiště a organizuje tamní dostihy majitel, trenér i chovatel v jedné osobě Josef Vymazal a TJ Brno, Dvorska, z.s. Letošní sezóna je pro něj coby pořadatele zatím asi nejtěžší za celou dobu jeho brněnského působení. Způsobil to červnový mítink, během něhož došlo nejen k problémům se startovacími boxy, ale na zmoklé půdě i k řadě pádů a následnému odmítnutí několika jezdců zúčastnit se dalších dostihů, což následně musel řešit jak Dostihový soud, tak i Pořádková komise.

 
"Po skončení tohoto dostihového dne jsem byl na 99% rozhodnut ukončit pořádání dostihů," ohlíží se za mítinkem, který vedl k pozastavení činnosti členů tehdejší Dostihové komise, Josef Vymazal. "Jenže se mi dostalo hodně podpory jak od samotných účastníků dostihů od jezdců, přes trenéry, majitele až po sponzory, tak i od návštěvníků, kteří si za 23 let konání dostihů na této specifické dráze v Brně oblíbili." A tak se Vymazal znovu pustil do práce a upravuje závodiště tak, aby bylo bezpečnější.

"V roce 2020 bylo navezeno cca 800 m3 hlíny a provedena úprava klopených zatáček pro bezpečnější průběh dostihu jak pro jezdce tak pro koně. V letošním roce byly zatáčky posety trávou a ještě před dostihovým dnem 2. října 2021 bylo na vnější hrany zatáček vysázeno 150 kusů vzrostlých tújí, které nahradí pomyslnou bariéru k bezpečnějšímu projetí," vypočítá Vymazal poslední úpravy, ke kterým na brněnské dráze došlo. "Po nich si myslím, že je dráha bezpečná pro koně i jezdce. To vše ale ukáže dostihový den 2. října. Osobně si myslím, že ostatní záleží hlavně na jezdcích, kteří se dostihového dne zúčastní."

Nepřehlédněte: Další čtyři ročci z Francie do ČR. Jandovy nákupy na dražbě Osarus pokračovaly i druhý den

Otazník stále visí nad způsobem startování brněnských dostihů. "Co se týká startovacích boxů, vše zatím je v jednání mezi Jockey Clubem ČR a pořadatelem," vysvětluje Vymazal. "Podle sdělení sekretáře pana Pecky na generální opravu těchto boxů nejsou finance," říká, ale přesto by viděl řešení. "Když budou boxy bezplatně převedeny (jsou již odepsány) na pořadatele, budou na jeho náklady opraveny do stavu, aby odpovídaly Dostihovému řádu." Zda k tomu dojde zatím nevíme, jisté je, že v říjnu se již podle propozic dostihový den uskuteční bez startovacích boxů a bude se startovat praporem.

"Vybudování dostihové dráhy stále nemálo finančních prostředků a také práce jak mé, tak všech příznivců brněnských dostihů, kteří provádí brigádnicky práce zdarma, jen za občerstvení. Jak všichni víme, není situace v dostihovém sportu zvláště v oblasti pořádání dostihových dnů a zajištění finančních prostředků, dobrá. Počet dostihových závodišť stále klesá. Proto bych se rád občas také setkal i s kladným hodnocení – nejen s tím špatným," posteskl si na závěr Josef Vymazal. (miv)Další čtyři ročci z Francie do ČR. Jandovy nákupy na dražbě Osarus pokračovaly i druhý den

Fitmin - 15. Září 2021 - 21:49

Dnes skončila dvoudenní dražba ročků francouzské společnosti Osarus. Pořadatelé zřejmě nebyli v porovnání s loňskými výsledky s letoškem příliš spokojeni, protože všechny statistické ukazatele se oproti loňsku zhoršily, a to vesměs poměrně výrazně. Prodáno bylo 163 z 261 nabídnutých ročků, podíl prodaných tak klesl ze 77,52% na 62,45%. Výrazně klesla průměrná cena z 21.090 € na 11.777 €, a rapidně klesl i medián ze 17.000 € na 9.000 €.

 
Stejně jako během úvodního dne i druhý den dražby se do ní aktivně zapojil bloodstock agent Tomáš Janda, který pro české majitele získal 4 ročky. Nejdražším z nich byl za 20.000 € zakoupený lot 153, ve Francii narozený hnědák z druhého ročníku vítěze Prix Jacques le Marois (Gr.1) hřebce Al Wukair (Dream Ahead). Jeho matka Sky High Flyer (Anabaa) vyhrála 3 dostihy a doběhla druhá v Athasi Stakes (Gr.3 a 1000 Guineas Trial Stakes (Gr.3). V chovu dosud dala 4 vítěze ze 7 potomků dostihového věku.

O dva tisíce eur lacinější byla ve Francii narozená klisna KALEOMIYA (lot 233) z prvního ročníku vítěze Prix d'Ispahan (Gr.1) či Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1) Recoletose (Whipper). Klisna je prvním potomkem 4x umístěné Bamiya (Kouroun), pravé sestry Gr.3 vítěze Bamiyan a listed umístěného Bayoun.

Zbylí dva Jandou zakoupení ročci stáli shodně 4.500 €. Ve Francii narozená ryzka (lot 250) pochází z druhého ročníku francouzského šampióna dvouletků ryzáka Ultra (Manduro), zatím otce tří vítzů z úvodního ročníku dvouletých. Jeho matka Candidasa (Slickly) neběhala, ale v chovu již dala 2 vítěze ze 3 potomků dostihového věku. Bába Candidata (Kendor) je pravou sestrou vítěze Champion Stakes (Gr.1) Literata, otce Syrenky a Literalie.

Stejně drahý BACK TO TRACK (lot 195) je synem vítěze francouzských 2000 Guineas Lucayana (Turtle Bowl), který působí v chovu od roku 2015, a trojnásobné vítězky Yellow Ground (Lagfuhr), matky dvou vítězů. (miv)

foto Osarus 


Do Prahy se vrátí Mossé, první ženou bude Sibylle Vogt. EJC se zúčastní jezdci z deseti zemí

Fitmin - 15. Září 2021 - 15:53

Dvanáct jezdců z deseti různých zemí se zúčastní letošního Evropského poháru žokejů (EJC). Sedmý ročník nejbohatšího rovinového mítinku české sezony se odehraje v tradičním termínu poslední zářijovou sobotu (25. 9.) v Chuchle Areně Praha a může se pochlubit několika velkými hvězdami. Rok poté, co se populární akce musela vyrovnat s různými omezeními kvůli pandemii, se tak Evropský pohár žokejů odehraje ve své tradiční podobě.


Máme obrovskou radost, že letos můžeme nabídnout našim divákům a fanouškům všechno, na co jsou zvyklí. Těšíme se na skvělou atmosféru, špičkové dostihy i doprovodný program,” řekl za pořadatele Tomáš Machovský.

Po pěti letech se vrací do Prahy nestárnoucí Francouz Gérald Mossé, který patří i ve svých 54 letech do úzké evropské špičky a je stejně populární jako před čtvrt stoletím. Velkým jménem je i Nizozemec Adrie de Vries, který před dvěma lety obsadil v celkovém hodnocení EJC druhé místo.

První ženou v základní nominaci EJC bude talentovaná Sibylle Vogt. V Německu působící vítězka inaugurační soutěže žokejů v rámci nejbohatšího dostihu světa Saudi Cupu v Rijádu se v Praze postará i o další velkou premiéru – bude první reprezentantkou svého rodného Švýcarska.

Na svůj debut při Evropském poháru žokejů se těší Němec Martin Seidl, tradičně silná Francie bude kromě Mossého zastoupena také Eddym Hardouinem.

Ozdobou letošního ročníku je několik zajímavých návratů. Unikátní zážitek slibuje třetí účast nejúspěšnějšího žokeje na jihu Evropy Panagiotise Dimitsanise z Řecka, v Praze se znovu představí i Ital Antoio Fresu či Portugalec Ricardo Sousa Fereira. Česko bude reprezentovat španělský šampion Václav  Janáček.

Mimořádně vřelý vztah k Evropskému poháru žokejů má Švéd Per-Anders Graberg, kterého lze označit za nedílnou součást mítinku. Za celou historii chyběl na EJC pouze loni, kdy mu v účasti zabránila pandemie. Letos se zúčastní již pošesté.

Kromě základní nominované desítky udělili pořadatelé dvě divoké karty. Letos je získali úřadující český šampion Jan Verner a Slovák Jaroslav Línek.

Ohlasy mezi žokeji byly nadšené a zájem o letošní účast mimořádně velký. V jednu chvíli se rýsovala i možnost vyrovnání rekordního počtu šestnácti jezdců, ale nakonec jsme museli s těžkým srdcem zohlednit počty přihlášených koní a omezit počet nominací tak, abychom všem účastníkům garantovali srovnatelný počet startů,” vysvětlil člen pořadatelského týmu Jiří Vávra.

Startovní pole jednotlivých dostihů vykrystalizují v příštích dnech. Ve čtvrtek 16. září mají stáje poslední možnost podat dodatečné přihlášky, uzávěrka startovních listin následuje v úterý 21. září.

Losování startovních čísel a jezdeckého obsazení v rámcových dostizích proběhne tradičně na tiskové konferenci ve středu 22. září, na níž budou prezentovány i další novinky a podrobnosti k letošnímu ročníku Evropského poháru žokejů. Tisková konference bude opět živě přenášena internetovým streamem.

Nominace na Evropský pohár žokejů 2021
Panagiotis Dimitsanis, Řecko
Antonio Fresu, Itálie
Per-Anders Graberg, Švédsko
Eddy Hardouin, Francie
Václav Janáček, Česká republika
Gérald Mossé, Francie
Martin Seidl, Německo
Ricardo Sousa Ferreira, Portugalsko
Sibylle Vogt, Švýcarsko
Adrie de Vries, Nizozemsko

Divoké karty:
Jan Verner, Česká republika
Jaroslav Línek, Slovensko

Tisková zpráva EJC

Na dražbě Osarus vydražil Tomáš Janda dva ročky. Včetně čtvrtého nejdražšího z úvodního dne

Fitmin - 15. Září 2021 - 6:11

Sezóna dražeb ročků je už v plném proudu a včera se do ní zapojila i francouzská dražební společnost Osarus. V úvodním dni její dvoudenní dražby bylo prodáno 80 ze 131 nabídnutých ročků (61,07%), za které bylo v souhrnu zaplaceno 841.000 €. Průměrná cena dosáhla 10.933 € a medián 8.000 €. Nejdražším koněm prvního dne byl Almanzorův (Wootton Bassett) syn z listed umístěná Passion Blanche (Dutch Art) vydražený za 50.000 €.

 
Na dražbě nakupoval i bloodstock agent Tomáš Janda, který získal dva ročky. Za ryzáka (lot 123) z druhého ročníku vítěze Eclipse Stakes (Gr.1) a Juddmonte International (Gr.1) Ulysees (Galileo) zaplatil 27.000 €, čtvrtou nejvyšší cenu, jaké bylo během úvodního dne dosaženo. Matkou nové akvizice, kvalifikované pro zisk francouzských majitelských prémií, je nestartovavší a v chovu začínající Realms of Light (Maxios), polosestra vítěze Rheinland-Pokal (Gr.1) a Premio Presidente della Repubblica (Gr.1) Saddexe (Sadler's Wells). Matčiny další dvě polosestry daly blacktype vítěze, jedna dokonce úspěšného v Gr.1 dostihu a kvalitu najdeme i v dalších generacích rodiny směřující k vynikající Best in Show (Traffic Judge).

Nepřehlédněte: Nové nabídky v Katalogu ročků. Darhorse přidal šest svých odchovanců z výborných klisen 

Za 8.000 € zakoupil Janda taktéž ve Francii narozenou ryzku jménem PADELA (lot 103), dceru plemeníka Panis (Miswaki), mj. otce Beau Massagota, a vítězky ve dvou letech Peaceful Deia (King's Best), která již v chovu dala dvojnásobnou vítězku Tindea (Tin Horse). Bába Peaceful Paradise (Turtle Island) vyhrála 6 dostihů včetně listed Sweet Solera Stakes a umístila se v Gr.3 Prix du Calvados. V chovu dala 7 vítězů z 8 potomků dostihového věku včetně listed umístěného Gogarty (Footstepsinthesand). Praprabába Nawara je matkou čtyřnásobného Gr.1 vítěze a pozdějšího polského plemeníka Alhijaze (Midyan), který na sklonku své chovné kariéry působil v chovu Ekofarmy Rybár. (miv)  

Na začátku byla společná vize: Generálním partnerem EJC zůstává Leram

Fitmin - 14. Září 2021 - 17:25

Generálním partnerem sedmého ročníku Evropského poháru žokejů (EJC), který se koná v sobotu 25. září v Chuchle Areně Praha, je společnost Leram. Ta podporuje nejbohatší mítink české rovinové sezony od samého začátku a stála u jeho zrodu v roce 2015. O vřelém vztahu generálního partnera ke koním a dostihovému sportu svědčí i to, že kromě všestranné podpory EJC a titulární záštity nad hlavním dostihem EJC Leram Million o 1,2 milionu korun je Leram každoročně zastoupen i na dráze prostřednictvím koní ve vlastních černo-červených barvách.


Za Evropským pohárem žokejů stojí obětaví partneři a Leram má na úspěchu celého projektu klíčovou zásluhu. Majitel Milan Kříž pomohl tento příběh vybudovat od samého začátku a bez jeho vize a podpory by se nám nikdy nepodařilo mítink se špičkovými mezinárodními žokeji v této podobě uspořádat,“ řekl za pořadatele EJC Tomáš Machovský.

Společnost LERAM s.r.o. byla založena v roce 2002. Od počátku se zabývá poskytováním lékárenských služeb a distribucí léčiv, v posledních letech se věnuje také skladování léčivých přípravků a zdravotnických prostředků.

Za stejnojmennou stáj běhaly v nedávné minulosti hvězdy jako Wireless, Phu Hai, Ventaron, Merbela a mnozí další. Mezi přihlášenými do letošního EJC Leram Million je sedmiletý Troizilet, vítěz z roku 2018. Reprezentanti Leramu se pravidelně prosazují na prestižní francouzské scéně, ale dokázali získat i hattrick na slovenském mítinku Turf Gala. Dvorním trenérem Leramu je Václav Luka mladší.

Evropský pohár žokejů se v minulých letech opíral o dvojici generálních partnerů, Leram a skupinu Loko Trans. Pro rok 2021 je samostatným hlavním partnerem Leram. „Skupina Loko Trans nadále Evropský pohár žokejů podporuje a velmi si vážíme toho, že zůstává naším partnerem,“ dodal Machovský.

Tisková zpráva EJC

Classa ukázala klasu. Ve Slovenském Oaks získala čtvrtý letošní klasický úspěch pro bošovickou centrálu

Fitmin - 12. Září 2021 - 18:44

Zatímco Velká Chuchle patřila tentokrát proutěnkářům, elitní tříleté klisny včetně českých se sešly v Bratislavě, kde desátý mítink tamní sezóny vyvrcholil čtvrtým klasickým dostihem slovenské sezóny Westminster Oaks (L, 2000 m, 3l kl., 20.000 €). V něm české zástupkyně takřka dokonale zúročily početní převahu (šest klisen z jedenáctihlavého pole), když dokázaly získat první čtyři místa v cíli.

 
Dostih skončil dalším úspěchem bošovické centrály, která získala letos již čtvrtý klasický triumf a podruhé se v klasickém dostihu prosadily i barvy prezidenta Svazu chovatelů a majitelů Martina Bláhy. A to nikoliv prostřednictvím vítězky Jarní ceny klisen Solemeeny (Shamalgan), ale zásluhou další třídové tříleté klisny modročerných barev CLASSY (Tamayuz), vedené Janem Vernerem.

Ta sice do dostihu nastupovala jako nejméně zkušená klisna - po dvou trojkových triumfech v Chuchli a Karlových Varech ji čekal teprve třetí životní start - ale s nástrahami cesty k dosud největšímu úspěchu si dokázala úspěšně poradit. A nebyla nijak jednoduchá. Poté, co se Classa po startu usadila druhá za vodící Sparkle Shout (Red Jazz) a následně třetí za Rabbit Manduro (Manduro), musel Jan Verner v prvním oblouku musel brát zpět a klisna propadla na pátou příčku, na které strávila podstatnou část dostihu. Na začátku cílové roviny si urostlá ryzka musela udělat trochu prostor, ale pak rozbalila finiš, kterým jistě o 1 3/4 délky zvítězila před Dakotou (Elvstroem) s Michalem Hroudou a tempo diktující Sparkle Shout s Tomášem Lukáškem. Český raz-čtyři doběh pak završila druhá klisna z lotu Václava Luky v dostihu Besiberri (Twilight Son).

"Nebylo to jednoduché vítězství, oba žokejové mi do dostihu říkali, že v dostihu měli problémy, ale že to Classa zvládla i na nijak jednoduché bratislavské dráze mě potěšilo i překvapilo," komentoval vítězství po doběhu trenér Luka. "Když po takovém průběhu dala vítězství, bude asi opravdu dobrá."

Klasická vítězka Classa byla zakoupena Tomášem Jandou na předloňské Tattersalls October Yearling Sale (Book 3) za 9.000 gns. Jejím otcem je vítěz Prix Jean Prat (Gr.1) či Prix Jacques le Marois (Gr.1) Tamayuz, úspěšný mílař z rodiny německé Allegretty (Lombard), pravé sestry bývalého napajedelského plemeníka Anna a matky Urban Sea. Tamayuz dosud dal 22 blacktype vítězů, 4 z nich uspěli v Gr.1 dostizích.
Matka Distinct Hand (Rail Link) se jednou umístila jako dvouletá a Classa je jejím druhým potomkem a prvním vítězem. Bába Perfect Hand (Barathea) vyhrála jako tříletá ve Francii, v chovu dala 4 vítěze včetně druhého z listed Tamelly (New Approach), umístěného i v Gr.3 dostihu.

Double dvouletků z Lokotransu

Z rámcových dostihů vezou čeští koně další dvě vítězství, o něž se postarali dvouletí stáje Lokotrans připravovaní Lubošem Urbánkem a vedení Martinem Laubem, jemuž se v Bratislavě dnes podařil hattrick. Po předposledním místě v Ceně Muscatite trochu zaskočila slovenské soupeře ryzka KORVETTE (Lord of England), před rokem v Badenu za 19.000 € zakoupená klisna z výborné rodiny, která ukázala bojovné srdce v Ceně Nikodéma (IV.k., 2, 1600 m), kterou po boji s debutující domácí Mustelou (War Command) vyhrála po tuhém boji o hlavu.

Nadějí oranžovobílých barev pro příští sezónu je i DARLING IN PINK (Outstrip), zakoupený loni v říjnu v Deauville za 18.000 €, který po boji o 1/2 délky získal podstatně kvalitněji obsazený Memoriál Otta Suchovského (II.k., 2, 1600 m). (miv)

Markoni LP a Royal Word raz-dva v Kincsem díj, Cote Jardin vyhrál v Marseille

Fitmin - 11. Září 2021 - 18:03

Další úspěšný den českých koní na zahraničních drahách - taková byla druhá zářijová sobota, během níž koně v českém tréninku startovali v Maďarsku, Německu i ve Francii. K úctyhodné letošní bilanci, která minulý týden přesáhla v přepočtu na české koruny 40 miliónovou hranici přidali dnes naši zástupci další zisky za dvě vítězství a podařilo se jim ovládnout největší maďarský srovnávací dostih na trati 2400 metrů


Tuto roli již řadu let plní Kincsem díj (HUN Gd1, 3+, 2400 m, 14,000.000 Ft), která po loňském kvůli koronavirovým omezením excelentně obsazeném ročníku letos přilákala dvojici v Česku registrovaných koní - vítěze Velké jarni ceny Royal Worda (Wootton Bassett), jehož stejně jako při triumfu v Rakouském derby vedl Jiří Palík, a loňského premianta Velké červnové Markoniho LP (Glavalcour), do jehož sedla angažoval trenér Luka Antonia Fresu. Z domácích nechyběli první dva z letošního derby Shy Boy (Move Your Vision) a Eggi's Choice (Fascinating Rock), maďarští diváci věřili i čtyřletému Calabrese (Alhebayeb).

Po startu se tempa ujal třetí z Maďarského derby Binabik (Amaron), za kterým Fresu usadil Markoniho LP, zatímco Royal Word cválal zvenčí kolem středu pole. Při točení do cílové roviny přešel MARKONI LP do čela a zvenčí se jej pokusil následovat favorizovaný Royal Word. Tomu ale chvilku trvalo, než se rozešel a ač v závěru ukázal asi nejsilnější finiš, Markoniho na jeho přímočaré cestě k dosud nejcennějšímu vítězství ohrozit nedokázal. Hnědák stáje Lastin Put CZ, který všech pět letošních startů absolvoval na zahraničních drahách od Bratislavy, přes Varšavu, Düsseldorf a nyní Budapešť, získal první vítězství od loňského triumfu ve Velké červnové, kterým loni ukončil sezónu.
Třetí Cote Jardinovo francouzského vítězství

Úspěšně se bojovalo ale i na francouzské frontě. Svou letos velmi aktivní bilanci z tamních drah ještě vylepšil čtyřletý ryzák COTE JARDIN (Prince Gibraltar) stáje Cajdašrot, který dnes startoval v Prix du Pilon du Roi (hdcp Classe 3, 4+, 2600 m, 16.000 €). Jeho trenér Jiří Chaloupka jej usadil na bariéře blízko čela, při točení do cílové roviny se mu podařilo podjet soupeře a ušetřit několik metrů, rázem se ocitl na čele, které bez výraznějšího ohrožení ze strany soupeřů udržel až do cíle. Dvouapůldélkový triumf je Cote Jardinovým již třetím letošním francouzským vítězstvím, vedle kterého získal ještě další dvě dotovaná umístění z celkových 6 startů.S prázdnou neodjížděly české stáje ani z mítinku v Magdeburku, kde ve čtyřkovém handicapu na 1300 metrů o 4.500 € obsadil osmiletý Poet's Rock (Poet's Voice) trenéra Jaroslava Váni s Natálií Galvasovou druhé místo a stejně umístění získala i Berouyine (Bushranger) trenéra Brože s Michaelou Musialovou ve čtyřkovém handicapu o 6500 €. Dařilo se Bauyrzhanu Murzabayevovi, který na cestě za dalším titulem šampióna německých žokejů dnes přidal další čtyři vítězství. (miv)


Počet majitelů klesá. Bližší pohled však ukazuje mnohem víc, než jen prostý pokles

Fitmin - 9. Září 2021 - 6:09

Ač se nám to líbí nebo ne, český turf se již pár let nachází na sestupné trajektorii. Ta se týká takřka všech jeho odvětví či statistických veličin. Klesají počty koní v tréninku, počty aktivních závodišť, počty dostihových dnů i samotných dostihů. A co více, klesá i počet lidí či společností ochotných investovat či utrácet (v případě našeho turfu je asi přesnější ten druhý výraz) své peníze jako majitel dostihové stáje. Data monitorující vývoj počtu majitelů ale nepřinášejí jen negativní zprávy. Nabízejí podstatně bohatší spektrum informací včetně jedné velmi optimistické.


Začněme nejprve čísly. Podle statistik Jockey Clubu, uvedených na jeho internetových stránkách, bylo v roce 2008 u nás zaregistrováno 501 dostihových stájí se 409 majiteli. Letos je zaregistrováno 423 stájí, které mají 365 majitelů. Proč se liší čísla stájí a majitelů? Není to proto, že by někteří skuteční majitelé měli zaregistrováno více vlastních stájí, mnohem více se na rozdílu čísel odráží situace, kdy vlastníkem stáje je trenér, který na svého vlastního či pronajatého koně najde sponzora. Ale pro naše zkoumání ani tak není podstatné, zda budeme sledovat počty stájí nebo počty majitelů, jako spíše trendy a další souvislosti, které udávají vývoj.

Pokles počtu stájí za 13 let činí 15,5%, počet majitelů klesl o necelých 11%. To sice nejsou nijak malá čísla, ale když si uvědomíme, že za sledované období klesl počet u nás startujících koní o 24,9% a dostihů o 23,1% (v těchto případech jsme srovnávali data z roku 2008 s předkovidovým rokem 2019), není to až tak špatný výsledek. Mimo jiné i proto, že klesající počet dostihů zužuje i spektrum jejich nabídky a tudíž častěji tak dochází k situaci, kdy majitel nemá pro koně vhodný dostih, což rozhodně není fakt, který by pomáhal majitele udržet v dostihovém sportu.

Jockey Club vedle počtu zaregistrovaných majitelů každoročně uvádí i počet nových majitelů. A to jsou rozhodně zajímavá čísla. Následující tabulka, sestavená z dat publikovaných Jockey Clubem, ukazuje, že v letech 2008 - 2021 Jockey Club v průměru zaregistroval každý rok přes 60 nových majitelů. A co je potěšitelné, u tohoto údaje nevidíme kontinuální pokles jako u celkového počtu majitelů.

Vývoj počtu registrovaných majitelů v letech 2008 - 2021

rok  majitelé noví ti, co odešli 2008 409 64   2009 419 61 51 2010 404 61 76 2011 413 84 75 2012 416 68 65 2013 398 56 74 2014 385 53 66 2015 398 71 58 2016 379 44 53 2017 374 66 71 2018 379 66 61 2019 379 53 53 2020 353 43 69 2021 365 57 45

zdroj: Jockey Club ČR a vlastní výpočty

To je ta pozitivní stránka věci. Pokud si ale uvědomíme, že i při relativně konstantním počtu každoročně zaregistrovaných nových majitelů jejich celkový počet klesá, znamená to, že každý rok český turf nemálo majitelů opustí. Když jsme tato čísla dopočetli z dat Jockey Clubu vyšlo nám, že ročně v průměru ukončí činnost 63 majitelů.

Poměrně vysokou míru fluktuace potvrzuje ještě jedno naše zjištění. Porovnali jsme stáje, které se svými koňmi u nás startovali v roce 2014 se stejným údajem z roku 2019. Kolik myslíte, že zůstalo po pěti letech stále aktivních stájí? Pouhých 48%!!! Je nutno uvést, že v tomto případě jsme jen porovnávali startující stáje a nikoliv registrované, drobné zkreslení je dáno i několika málo zahraničními stájemi, které u nás v těchto letech startovali, přesto je fakt, že během 5 let přišel dostihový provoz o polovinu stájí, velmi alarmující.

Nepřehlédněte: Komentář žokeje šampióna Václava Janáčka. Grupy v Baden Badenu si hodně cením

Zkusme se však na tato data podívat trochu s nadhledem. Na jednu stranu sice ukazují vysoký počet majitelů, o které náš turf přichází, na druhou stranu se mu daří velkou část z nich nahradit majiteli novými. Pořád má nemalý potenciál získávat nové zájemce o tak finančně náročný koníček, jakým držení dostihového koně je. Úkolem by mělo být snížit počet těch, kteří odcházejí. Důvody, které je k tomu vedou, mohou být a jistě jsou různorodé, ale asi se shodneme, že jedním z hlavních bude nenaplnění představ, s nimiž do dostihového sportu vstoupili. To je naprosto přirozený fakt u sportu, který je především hrou o nadějích, z nichž většina se nevyplní. Otázkou je, zda někteří z nových majitelů nevstupovali do našeho sportu s nereálnými očekáváními.

Tady jsem přesvědčen, že náš turf novým majitelům a potenciálním zájemcům o to se majitelem stát něco dluží. Dluží jim objektivně podané informace, co vlastnictví koně obnáší se všemi plusy i mínusy a možnými úskalími, spojené s jakousi "kuchařkou" jak postupovat, kde získat koně, jaké jsou možnosti, cenové relace, jaké všechny náklady jsou s koupí a držením spojeny, jaké jsou možnosti uplatnění i tréninku - zkrátka sumarizovaná objektivní data a informace, která potenciálnímu zájemci dají objektivní pohled na majitelství a provedou ho jeho začátkem. 

Taková data asi nelze očekávat od trenérů, přes které dnes přichází zřejmě většina majitelů a kteří jim poskytují první informace. Jejich cílem není s myšlenkou na majitelství koketujícímu člověku vylíčit všechny možné strasti majitelského života v plné nahotě, ale spíše jej navnadit informacemi o té veselejší a optimističtější stránce majitelství. Poskytnout celé spektrum informací - to by měla primárně být úloha Jockey Clubu. Ten by měl připravit a vydat jakéhosi průvodce pro nové majitele s informacemi, daty, kontakty, zkrátka vším, co zájemce potřebuje a díky čemu nebude vstupovat do sportu s nereálnými očekáváními, kvůli kterým za rok či dva pln zklamání a hořkosti odejde. Z pohledu trenérů i takový zklamaný majitel pomůže překlenout jednu dvě sezóny, z celkového pohledu je však stejný majitel negativem pro prestiž a budoucnost našeho sportu, neboť se na závodiště už nikdy nemusí vrátit a svou negativní zkušeností může odradit další.

Miloslav Vlček

Kalamoun. Příběh talentovaného plemeníka, jehož linie dala dva letošní klasické vítěze Kamssia a Syrenku

Fitmin - 8. Září 2021 - 12:35

Dlouholetým sledováním chovatelské scény a následných výsledků potomků jednotlivých plemeníků na dostihové dráze se jen těžko vyhnete tomu, aby se někteří z hřebců, a to občas i takoví, které jste v životě neviděli, stali Vašimi oblíbenci. K těm mým už léta patří KALAMOUN, plemeník nevšedního talentu, ale i mimořádné smůly. Navzdory ní jeho linie stále žije, jak i nám letos připomněli dva bošovičtí klasičtí vítězové Kamssio a Syrenka

 
Kdybych se Vás zeptal na dejme tomu 20 nejúspěšnějších plemeníků posledních 50 let, zcela jistě byste jmenovali hřebce jako Northern Dancer, Mr Prospector, Sadler's Wells, Galileo, Danzig, Blushing Groom, Storm Cat, Danehill, Sunday Silence, A.P. Indy a některé další. Ale pochybuji, že by si někdo vzpomněl i na Kalamouna, přestože právě jeho, navzdory osudu, bychom ani v takovém výčtu asi opomíjet neměli. 

Plod chovu agakhanovské dynastie

Kalamoun, narozený v roce 1970 v chovu slovutného Aga Khana, má klasický rodokmen přednortherndancerovské éry. Pochází z úspěšné kombinace linií Nasrullah a Prince Rose a je postaven na vlastních odchovancích dynastie Aga Khanů. Z té pochází jak otec Zeddaan (Grey Sovereign), vítěz francouzské Velké jarní, tak třeba dvě velká jména ve III. generaci Kalamounova rodokmenu Nasrullah (Nearco), anglický šampión dvouletek a později jeden z nejvýznamnějších plemeníků vývoje anglického plnokrevníka, či Palestine (Fair Trial), špičkový anglický dvouletek, který ve třech letech vyhrál jak 2000 Guineas, tak St. James's Palace Stakes.

Jedním z klíčových jmen Kalamounova rodokmenu je jeho prabába Rivaz (Nearco), pravá sestra Nasrullaha, taktéž odchovaná Aga Khanem a náležící k rodině "létající klisny" Mumtaz Mahal, dcery "tečkovaného zázraku" The Tetrarch (Roi Herode), neporaženého v 7 startech. Nasrullaha a Rivaz má Kalamoun ve III. generaci svého pedigree a je tudíž 4x4 prochován na oba jejich rodiče Nearca a Mumtaz Begum. V páté generaci najdeme dvakrát vliv The Tetrarchova nejvýznamnějšího syna Tetratema, šampiona dvouletých i posléze šampióna sprinterů, a tak vedle Mumtaz Mahal vnáší vliv The Tetrarch do rodokmenu i tento hřebec. Řekl bych, že na počátku 70. let nebylo v Evropě mnoho koní s tak skvěle postaveným rodokmenem. Kalamoun jej na dráze dokázal přetavit v řadu úspěchů. Jeho kariéra sice nebyla dlouhá a čítala jen 10 startů, vyhrál však nejen Poule d'Eassai des Poulains, tedy francouzskou Velkou jarní, ale také Prix Lupin či Prix Jacques le Marois. Vedle toho finišoval druhý v Prix du Moulin de Longchamp, což jsou všechno dostihy kategorie Gr.1.

Jak z minima vytěžit maximum 

V roce 1974 odešel na Aga Khanův Ballyhane Stud, ale bohužel brzo se ukázalo, že jeho plodnost není nijak valná. Možná se projevil vliv The Tetrarch, který neměl moc velké libido a jeho fertilita se zhoršovala tak, že byl nakonec zcela neplodný. To Kalamoun s libidem problém neměl, ale plodnost měl bohužel podprůměrnou. Sudičky mu navíc nedopřály ani dlouhý život, a tak když v březnu 1979 uhynul na koliku a zauzlení střev, zanechal po sobě v pěti ročnících jen 123 potomků. 

Kalamoun ale i z tohoto počtu dokázal vytěžit maximum. Z dnešního pohledu, kdy nejúspěšnější plemeníci jen lehce překonávají hranici 10% blacktype vítězů mezi svými potomky, dokázal Kalamoun vyprodukovat 21 vítězů blacktype dostihů, což činí výjimečných 17% ze všech jeho potomků, kteří dorostli dostihovému věku. Ještě působivější jsou statistiky jeho synů. Těch dal jen 50, ale 10 z nich vyhrálo blacktype a polovina - Bikala, Kalaglow, Kenmare, Persepolis a Shakapour - zvítězila v Gr.1 dostizích! Je fakt, že ne všichni následně uspěli v chovu, někteří byli dokonce velkým zklamáním, ale stačil jediný Kenmare, aby zajistil pokračování linie až do dnešních dnů.

To hovoříme o stavu v evropském chovu. Jeden z Kalamounových synů, vítěz Hungerford Stakes (Gr.3) Kampala, skončil v japonském chovu, ale tam se dostal až po řadě let v evropském chovu. Dnes by si jej už zřejmě málokdo pamatoval nebýt jeho syna jménem Tony Bin. Poměrně překvapivého vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) zakoupil po jeho vítězství v největším evropském dostihu za 4 milióny dolarů Zenya Yoshida a poslal jej na svou Shadai Stallion Station.


Tony Bin, foto Shadai Stallion Station

Tony Bin byl v Evropě považován za slabého vítěze Arc, jeho rodokmen v době masivního nástupu Northern Dancerovy krve i kvůli průměrným výsledkům otce Kampaly evropské chovatele nijak nelákal a myslím, že téměř nikdo tehdy nelitoval hřebcova odchovu do země vycházejícího slunce. Tam se však Tony Bin záhy stal vycházející hvězdou a v roce 1994 se dokonce stal šampiónem tamních plemeníků, posledním před nástupem Sunday Silence. Hvězdou jeho produkce byla Air Groove, tamní Kůň roku 1997, vedle níž ale dal i vítěze japonského derby Jungle Pocket a Winning Pocket a řadu dalších hvězd.

Kenmare a jeho linie

V evropském chovu byl Kalamounovou jedničkou z jeho prvního ročníku pocházející bělouš Kenmare. Ten ve dvou letech vyhrál Prix Thomas Bryon (Gr.3), ve třech uspěl Prix Jacques le Marois (Gr.1) a Prix de Fontainebleau (Gr.3), díky čemuž byl ve Francii druhým nejlépe hodnoceným mílařem. Odchovanec barona Guy de Rothschilda odešel do chovu jako vítěz 6 z 11 startů. V chovu exceloval - dvakrát se stal šampiónem francouzských plemeníků a jeho úspěch oslovil i irský chovatelský gigant Coolmore. Ten, jak známo, vyhledává plemeníky mezi svými úspěšnými dostihovými koňmi a jen zřídka nakupuje již vyzkoušené plemeníky od jiných chovatelů. V současné nabídce irské odnože hřebčína je jediným takovým hřebcem Wootton Bassett, což nejlépe ilustruje přístup Johna Magniera a spol.

Nepřehlédněte: Před devíti lety se v Mostě střetl vítěz argentinského derby s pozdější matkou vítěze Ceny na počest narozenin Vladimíra Putina

Kenmare se přesto stal jedním z hrstky plemeníků, které Coolmore koupil poté, co jejich potomci na dráze ukázali, že něco umí. Navíc hřebce nevyužíval jen v Irsku, ale Kenmare ještě dávno před tím, že se pendlování mezi polokoulemi stalo běžnou záležitostí, zvládl během jednoho kalendářního roku dvě připouštěcí sezóny - jednu na severní a druhou na jižní polokouli.

Nutno dodat, že své nejlepší potomky Kenmare dal ještě před tím, než byl angažován Coolmorem. Oněmi hvězdami v jeho produkci byli dva francouzští hřebci šampióni Kendor a Highest Honor. Dlouho se zdálo, že z těchto dvou bude mít navrch vítěz Prix d'Ispahan (Gr.1) Highest Honor, trojnásobný šampión francouzských plemeníků z let 1995, 2000 a 2002, dnes se však ukazuje, že budoucnost linie bude spojena spíše s krví vítěze Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) Kendora. Francouzský šampión dvouletek sice nikdy ve Francii titul šampióna plemeníků nezískal, ale minimálně jeden mu patří. Získal jej v roce 1996 v České republice!    

Od Glowinga po Kamssia

Koněm, který Kendorovi tehdy titul zajistil, byl svěřenec Františka Holčáka Glowing, první polistopadový držitel trojkoruny a jeden z prvních velkých úspěchů Kalamoumovy linie v našem turfu. Ale rozhodně nikoliv jediný. Sám Kendor byl též například mateřským otcem dvojnásobné klasické vítězky Larrimah (Platini) a několik dalších úspěchů této linie zajistili potomci jeho synů. Například Nombre Premier, otec druhé z Jarní ceny klisen Calistegie či později vítěz Champion Stakes Literato. Ten sice je ve francouzském chovu považován za zklamání, u nás mu ale výborné jméno udělaly vítězka Ceny trojročných kobýl Literalia a letošní klasický vítězka Syrenka. Špatně si nevedl ani Solar Power.

Krev Highest Honora v našem turfu nejvíce proslavil jeho syn Verglas, otec skvělé Reglisse, klisny blacktype výkonnosti v Irsku a nyní úspěšné matky, a také mateřský otec letošního vítěze dvou jedničkových sprintů Worth Choice. Verglas je také otcem francouzského klasického vítěze Silver Frosta, hřebce, který po osmi sezónách ve francouzském chovu stál tři sezóny v maďarské Bábolně, kde bohužel letos v červnu uhynul. Z jeho francouzského působení se ale narodila vítězka české i slovenské Jarní ceny klisen Dumnonia, matka jedničkové Devoir Rien (Olympic Glory).


Kendargent. Foto france-sire

Ve francouzském turfu vliv Kalamounovy linie slábl, ale nadějí na obrat k lepšímu či alespoň zachování linie do budoucna je již několik let Kendarův syn Kendargent. Na dráze sice nedosáhl na blacktype vítězství a získal "jen" druhé místo v Prix de la Jonchere (Gr.3) (za Wirelessovým otcem Kentucky Dynamite) a čtvrté v Prix Jean Prat (Gr.1) a v chovu začínal jako plemeník připouštějící za pohých za 1.000 €. Navzdory velmi omezené příležitosti v úvodních letech své kariéry z něj ale vyrostl jeden z nejúspěšnějších francouzských plemeníků, který má již 62 blacktype potomků a v letech 2017 a 2018 připouštěl za dvadvacetinásobek původní ceny. A co víc, má už v chovu nadějného nástupce Gokena, který loni exceloval se svými prvními dvouletky.

Právě Kendargent je také strůjcem zatím posledního úspěchu Kalamounovy linie u nás - nedělního vítězství Kamssia v Saint Leger. Bělouš, kterého si jeho František Hrubý vyhlédl na francouzské dražbě, padl majiteli do oka jistě především proto, že je polobratrem jiného úspěšného zástupce bílozelených barev Ramssia. Určitě ale nepřehlédl, že v jeho žilách koluje i krev francouzského šampión-plemeníka Linamixe (Mendez), hřebce, který stojí za podstatnou částí Hrubého úspěchů v českém turfu. Linamix je totiž mateřským otcem Kendargenta, jehož rodokmen je tak spojením dvou legend francouzského chovu. A Kendargent jejich důstojným pokračovatelem.

Miloslav Vlček

Velký den trenéra Luky. Kamssio vyhrál St. Leger, Billabong Cat prokličkoval k triumfu ve Velké ceně Prahy

Fitmin - 5. Září 2021 - 14:25

Programem devíti dostihů vrcholícím posledním klasickým dostihem i největší českou srovnávací míli vstoupila do podzimní části sezóny Chuchle Arena Praha. V obou jedničkových kláních se prosadili bošovičtí zástupci z lotu trenéra Václava Luky mladšího, jehož úspěch v Saint Leger byl navíc okořeněn překonáním českého rekordu na distanci 2800 metrů a triumfem v jednom z rámcových dostihů navíc Luka docílil hattricku.


Jako první z dvojice jedničkových zkoušek přišla na řadu výborně obsazená 43. Velká cena Prahy CK Martin tour (L, 3+, 1600 m, 600.000 Kč), jejímž favoritem byla v Česku debutující červencová akvizice stáje Loktrans, čtyřletý valach a první Frankelův (Galileo) v Česku startující potomek Heaven Forfend. Proti němuž stálo silné duo trenéra Šavujeva - skvělou formou disponující Cape Freedom (Cape Cross) a vítěz posledních dvou ročníků Torque Power (Toronado) - i další hvězdy jako Zariyannka (First Defence) či šampión Rate (Reliable Man). Trochu v ústraní velkých jmen zůstával Billabong Cat (Siyouni) stáje Leram, mající letos za sebou dvě umístění ve francouzských Classe 2 dostizích, oceněný tamním ratingem na 41,5 kg. 

Do jeho sedla se na poslední chvíli dostala Lucie Fialová, která zaskočila za zdravotně indisponovaného Jiřího Chaloupku, uvedeného na startovní listině. Dostih začala rozvážně a šestiletého valacha, který před zakoupením stájí Leram vyhrál ve Francii 7 dostihů, usadila na konci pole. Naopak na špici se usadil svižné tempo udávající Don Cliffs (Canford Cliffs) s Milanem Zatloukalem, sledovaný Heaven Forfend s Martinem Laubem a dalším zástupcem oranžovobílých barev Achird (Archipenko), v jejímž sedle byl Tomáš Lukášek. V cílové rovině postupně přešel do čela favorizovaný Heaven Forfend, ale z hlouby pole postupoval vpřed BILLABONG CAT, s nímž Lucie Fialová musela prokličkovat mezi soupeři aby Bilabong Cat závěrečným finišem se stihl těsně před cílovou páskou dostat před Heaven Forfend a o krátkou hlavu zvítězit. Třetí místo za dvojicí v Česku debutujících koní získal Torque Power, čtvrtá finišovala Zariyannka a pátá Achird. Vítěz vyběhl velmi pěkný čas 2:37,28.Billabong Cat, kterého stáj Leram zakoupila před 14 měsíci v prodejce ve Vichy za 23.333 €, je po Lehaimovi dalším úspěšným potomkem aktuální francouzské jedničky mezi plemeníky hřebce Siyouni (Pivotal) v barvách stáje Leram. Se současným plemeníkem Lehaimem má Billabong Cat nejen stejného otce, ale i základní koncepci rodokmenu, spočívající ve spojení zmíněného plemeníka s klisnou ze Storm Catovy linie s významným vlivem Mr Prospectora v rodokmenu.
Matka Lunacat (One Cool Cat), jejíž syn Marian (Turtle Bowl) běhal na Slovensku kde vyhrál jednu steeplechase, doběhla druhá v listed ve Francii. Z našeho pohledu je hodně zajímavá její bába Lunafairy (Always Fair), matka třetího z Velké jarní ceny v roce 2002 Lunashali (Ashkalani) a v Česku běhal i její další syn Lamasar (Hawk Wing).  
Neméně pěkný sportovní zážitek nabídlo i 76. St.Leger factoringu České spořitelny (L, 3 hř+kl., 2800 m, 600.000 Kč) a to navzdory faktu, že v sedmičlenném poli nebyl nikdo z první čtveřice koní z Českého derby a startoval v něm pouze jediný jedničkový vítěz. I tentokrát se taktovky chopil zástupce stáje dr. Nieslanikové, ale taktika, která slavila úspěch v Oaks i Svatováclavské ceně, ani v druhé jedničce dne k vítězství nevedla. Nicméně velmi rychlé tempo, které druhý favorit dostihu Zoriyman (Sinndar) s Milanem Zatloukalem nasadil, lví měrou přispěl k novému českému rekordu na 2800 metrů. Od Zoriymana převzal před závěrečným obloukem taktovku čtvrtý ze Slovenského derby Dionis (Harzand), s nímž se Jiří Palík pokusil o trhák a rychle si vytvořil několikadélkový náskok, ale v cíli měl nejvíce sil favorizovaný KAMSSIO (Kendargent), který pod Petrem Foretem jistě zvítězil, 2 1/2 délky před Dionisem. Třetím místem potěšil příznivce domácího chovu Respekt (Durante Alighieri) z chovu svého trenéra Tomáše Duchoně, za nímž se seřadila dvojice trenéra Nieslanika Zoriyman - Mike Majk. Vítězný čas 2:54,30 je o 2 vteřiny rychlejší než dosavadní rekord Ready for Life (Rainbows for Life), která před 16 lety vyhrála závěrečnou klasiku v čase 2:56,33. Kamssio, zakoupený jako roček na podzimní mixed dražbě společnosti Arqana za 6.000 € je synem jednoho z nejlepších současných plemeníků ve Francii hřebce Kendargent, jemuž se v úvodu chovné kariéry podařilo vytěžit z minima maximum a z úvodního poplatku ve výši 1.000 € stoupla jeho cena až na dvaadvacetinásobek. Ve svých 18 letech už je navzdory nijak oslnivé příležitosti otcem 63 blacktype potomků (14 grupových a 19 listed vítězů) poměrně širokého distančního spektra ač je prezentován hlavně jako otec dvouletých a sprinterů.
Matka Rampoldina, dcera excelentního zdroje vytrvalosti Montjeua (Sadler's Wells), nikdy neběhala, ale v chovu již dala 5 vítězů včetně čtvrtého z předloňského Českého derby Ramssia (Whipper), který následně zvítězil v Saint Leger. 


První Eagle Topův vítěz a 300. vítězství Radka Koplíka

Také rámcový program nabídl zajímavé dostihy, z nichž asi nejpodstatnější informace přinesl první a závěrečný dostih. V úvodní Ceně Lifetime nurtitional programme Fitmin (III.k., 2, 1200 m), dalším dílu Fitmin Cupu, se po boji prosadil svěřenec Jana Demele GASPARINI (Eagle Top - Galantery, Tobougg), který je nejen prvním českým vítězem po střelickém Eagle Topovi (Pivotal), ale protože v úvodním anglickém ročníku nemá Eagle Top dosud žádného vítěze, je i jeho prvním vítězem vůbec. Naopak již 300. triumfu jako teprve 20. žokej naší historie (jak uvádí jezdecké statistiky pečlivě evidující Jiří Zlámaný) dosáhl v závěrečné Ceně Unicredit Bank (hdcp IV.k., 1200 m) v sedle sedmiletého BEE CHIC (Elusive City) stáje Luki žokej Radek Koplík a radost mu nezkazila na dvoutisícová sankce za nadměrné použití bičíku.Další vítězství do své bohaté sbírky přidal i Jiří Chaloupka, který ještě před svou zdravotní indispozicí vyhrál v sedle PACE MANA (Reliable Man) trenéra Neuberga dvojkový handicap Cenu společnosti Tipsport na 1800 metrů. 

Úspěšný den měl trenér Tomáš Váňa, který sice doprovázel Azteka (Moonjaz) na cestě za dalším úspěchem do Wroclawi, v Chuchli ale jeho svěřenec SEA THE NIGHT (Born To Sea) stáje Epona po boji s ostříleným Wicker Stonem (Whipper) získal po dvou a půl letech další vítězství a Váňa díky němu překonal loňskou bilanci vítězství. V sedle vítěze byla Vendula Korečková. Náplastí na porážky z obou jedniček přinesl v posledních týdnech tak úspěšné stáji dr. Nieslanikové triumf SHEDIRA (Lilbourne Lad) s Milanem Zatloukalem v trojkovém handicapu na 2400 metrů. Již 19. letošní vítězství zaznamenal v Ceně Střední školy dostihového sportu a jezdectví (hdcp V.k., 1800 m) trenér Allan Petrlík, který k druhému vítězství po předloňském úspěchu v Kolesách připravil šestiletého valacha Salvator Racing Clubu ANHORA (Kamsin), kterého vedla Alena Plimlová.

Také dnešní mítink byl svědkem dostihu pro české odchovance konaného v rámci programu ČSCHPMDK, v němž získal druhé letošní vítězství WAKAI GO (Stormy Jail - Waka Laura, Windsor Knot) z DS Go, vedený Petrem Foretem. (miv)

   

Záznam přenosu České televize

Kvalifikační vítězství míří na Slovensko. Favorizovaného Theophila porazil Kaiserwalzer

Fitmin - 4. Září 2021 - 19:35

Favoritem závěrečné kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl předloňský vítěz legendárního dostihu Theophilos (Elusive City) a vypadalo to, že v méně početném startovním poli nebude mít konkurenci. Jenže tohle vítězství „uloupil“ slovenský KAISERWALZER (Wiener Walzer). V dalším programu se dařilo především trenéru Josefu Váňovi.


Na startu poslední tuzemské kvalifikace bylo jen šest koní – dva z nich z lotu trenéra Josefa Váni, další dva trenéra Jaroslava Brečky a po jednom koni na start poslaly trenérky Štěpánka Myšková a Tamara Křídlová. Nejvíce zkušeností ve startovním poli měl bezesporu vítěz Velké pardubické z roku 2019 Theophilos, který kvalifikaci splnil letos v květnu. A už to také na jeho vítězství vypadalo, jenže přišel nástup osmiletého Kaiserwalzera, který svého o tři roky staršího soupeře porazil. Kaiserwalzer v Pardubicích startuje pravidelně, naposledy v srpnové kvalifikaci, kde ale uklouzl. Jeho trenér – mimochodem vítěz Velké pardubické z roku 1992, Jaroslav Brečka do sedla angažoval žokeje Lukáše Matuského. „Symbióza Matuský – Kaiserwalzer zkrátka funguje. Je to výborná spolupráce. Jen nevíme, jak to bude při Velké, budeme rozmýšlet kdo ho bude jezdit, protože Lukáš tam možná bude mít Hegnuse. Kaizerwalzer ukazuje, že je čím dál lepší krosař. A měl i dnes trošku štěstí,“ řekl po dostihu trenér Jaroslav Brečka.

Druhé a třetí místo obsadili svěřenci trenéra Josefa Váni. Za Theophilem s žokejem Josefem Bartošem doběhl šestiletý Mahe King, v jehož sedle byl žokej Ondřej Velek. Čtvrtý finišoval druhý Brečkův kůň Star v sedle s Pavlem Složilem ml. a za nimi Taste of Rock (ž. Jaroslav Myška) a Beau Rochelais (ž. Martin Liška). V tuto chvíli má podmínky pro start ve 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou splněno třicet koní.

Rámcovému programu kraloval trenér Váňa

V rámcovém programu se dařilo trenéru Josefu Váňovi. Dosáhl na čistý hattrick, když jeho svěřenci zvítězili ve třech úvodních dostizích. V Poháru BICZ holding 201 – Memoriálu Oktaviána Kinského (III. kategorie, 4150 m) pro čtyřleté koně zvítězil Giorgione s žokejem Josefem Bartošem. Ten se znovu prosadil i v Ceně deníku Právo (II. kategorie, 4500 m), když s výrokem zadrženě dovedl do vítězného cíle Chelmsforda. Ten startoval po téměř roční pauze. Zadařilo se také v Ceně Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubice, a.s. (II. kategorie, 3300 m). Vítěz Velké pardubické 2017 No Time To Lose v ní ukázal, že umí vyhrávat i na kratších tratích. „Měla to být pracovní záležitost, poslední start před Velkou pardubickou. Vítězství je navíc. Teď hlavně aby mu vydrželo zdraví,“ přál si trenér Josef Váňa, který do sedla angažoval žokeje Ondřeje Velka. Pod jeho vedením No Time To Lose letos zvítězil v květnové kvalifikaci.

Radost neskrývala trenérka Kateřina Ilíková. Oba své pardubické starty proměnila ve vítězství. V Ceně Catering Melodia (II. kategorie, 5200 m) jistě zvítězil Sacamiro a stejně skvělý výkon pak podala i Maková Panenka v Ceně společnosti Tipsport (V. kategorie, 3300 m). V obou případech byl v sedle žokej Jan Odložil.

Na vítěznou vlnu z pátečních dostihů navázala také trenérka Helena Vocásková. V Ceně společnosti STAFI finalizace staveb s.r.o. (IV. kategorie, 3300 m) bral vítězství šestiletý Bob Heart, který letos zvítězil v Lysé nad Labem a minule byl v Pardubicích pátý. Radoval se žokej Jan Kratochvíl.

Zatímco většina dostihů končila poměrně jasným výsledkem, v Ceně společnosti AUTO IN s Kapkou naděje (III. kategorie, 4600 m) se bojovalo do úplného konce a rozhodovat musela cílová kamera. Nejvíce sil měla sedmiletá Kornelia, která zná pardubickou dráhu velmi dobře. Trenér Stanislav Popelka dal důvěru Jakubu Kocmanovi. O další pořadí se „poprali“ Godfrey, Christiano, Alegoria a Hamis.

Tisková zpráva Dostihového spolku
  

České stáje nakupovaly v Baden-Badenu. Stáj Lokotrans získala pravého bratra německého šampióna Dragon Lipse

Fitmin - 3. Září 2021 - 20:22

Dnes proběhla v Iffezheimu dražba ročků společnosti BBAG. Pořadatelé mohli být s jejími výsledky spokojeni - prodalo se 156 ze 195 nabízených ročků, tedy 80%, zatímco v loňském roce činil podíl prodaných jen 66,5%. Vzrostla jak průměrná cena (o 15.9% na 47.657 €), tak i medián (o 21% na 47.458 €) a celkové tržby dosáhly částky 7,434.500 €, o 14,5% vyšší než v loňském roce. Nejdražšího koně vydražil v roli agenta Jürgen Albrecht, který za 700.000 € získal klisnu po Soldier Hollow (In The Wings) z Divya (Platini), pravou sestru šampióna v Německu i Itálii  a Gr.1 vítěze Dschingis Secret

 
Z českých kupujících byla opět nejaktivnější stáj Lokotrans, která získala dva ročky. Mimořádně atraktivní posilou týmu růžovo-bílých barev je za 68.000 € zakoupený lot 68. Dosud nepojmenovaný v Irsku narozený hřebec je synem u nás velmi dobře zapsaného (Shamalgan, Partyday, Vi Fi, Muguruza) coolmorského plemeníka Footstepsinthesand (Giant's Causeway) a v několika německých listed dostizích umístěné Devilish Lips (Königstiger). Klisna s GAG 90 kg si v chovu vede skvěle - všech jejích 5 startovavších potomků zvítězilo, dva dokonce v blacktype dostizích. Ten nejlepší - vítěz Meilen Trophy (Gr.2) a šampión německých mílařů Dragon Lips (Footstepsinthesand), je dokonce pravým bratrem nové akvizice Lokotransu.Také druhého nejdražšího ročka směřujícího do Česka získal Lokotrans. Za 36.000 € zakoupený ve Francii narozený ryzák (lot 81) pochází z druhého ročníku vítěze Eclipse Stakes a Juddmonte International (Gr.1) Ulysses (Galileo). Matka Marina Ellen (Giant's Causeway) sice na dráze nijak nezářila, v chovu si ale vede velmi slušně. Dala již 4 vítěze ze šesti startujících potomků, dva z nich se navíc dokázali umístit i v blacktype dostizích. Dcera Reech Band (Choisir), která získala tři třetí místa ve francouzských listed dostizích, navíc dala v chovu dva koně s blacktype statusem.


Další naděje Lokotransu, foto BBAG

Nakupoval i bloodstock agent Tomáš Janda, který za 12.000 € získal ve Francii narozenou klisnu (lot 90) z prvního ročníku vítěze Prix Ganay (Gr.1) a druhého za Enable v Ceně Vítězného oblouku Cloth of Stars (Sea The Stars). Matka Pinaruh (Iffraaj) se jednou umístila ve Francii a v chovu zatím dala jednoho vítěze ze dvou startujících potomků. Bába Banyu Dewi (Poliglote) ale vyhrála Krominus Rennen (L) a byla druhá v německé zimní královně a v chovu dala 3 blacktype potomky včetně Gr.2 vítěze Brigantin (Cozzene).


Tomášem Jandou zakoupená klisna po Cloth of Stars. Foto BBAG
 
Po Castellonovi (Shirocco), který pro stáj Joly získal třetí místo v rakouských Trial Stakes (L), míří do Česka další potomek švýcarské La Coruny (Arazi) klisna La Minosa (lot 23), kterou za 6.000 € získal trenér Karel Héč. Dcera švýcarského odchovance a francouzského listed vítěze Vanishing Cupid (Galileo) je polosestrou vítěze Herzog von Ratibor Rennen (Gr.3) Los Cerritose (Dr Fong).V Badenu nemohl chybět ani Zdeno Koplík, který za 3.500 € získal v Německu narozeného hřebce (lot 16) po otci letošního derby vítěze Hazardera Harzandovi (Sea The Stars). Jeho matka Four Roses (Darshaan) sice nikdy neběhala, ale je matkou vítězky Blandford Stakes (Gr.2) Four Sins (Sinndar), čtvrté z Epsom Oaks (Gr.1) a dalších 2 vítězů. (miv) 

 


V pátek proběhne dražba ročků BBAG. Nabídne sourozence King Hearta, Mister Westminstera, Forever Dry a dalších

Fitmin - 2. Září 2021 - 17:26

Z pohledu českého turfu je to jedna z nejdůležitějších dražeb. Vedle zářijové dražby ročků irské odnože společnosti Tattersalls a říjnové dražby ročků francouzské dražební společnosti Arqana právě z Baden-Badenu přicházelo v minulosti do českého turfu nejvíce koní, i když v posledních letech ji zdatně sekunduje i říjnová dražba společnosti Tattersalls. Zítra se v Iffezheimu nedaleko Baden-Badenu sejde nejen elita německého turfu, ale svou návštěvu plánují i čeští zájemci. Měli by mít z čeho vybírat.


V katalogu je svými potomky zastoupena většina předních německých plemeníků jako Soldier Hollow (In The Wings) s 13 potomky, nebo Lord of England (Dashing Blade) a Amaron (Shamardal), kteří mají po 10 ročcích. Nejvíce potomků v katalogu má však v anglickém Lanwades Stud stojící vítěz Deutsches derby Sea The Moon (Sea The Stars) se 14 ročky. Své potomky mají v katalogu i další ostrovní plemeníci včetně dvou synů Frankela (Galileo) (lot 67 a 176), z nichž jeden je synem a druhý polobratrem vítězky Hamburger Meile (Gr.3) Calyxy (Pivotal).
 
Jedním potomkem je zastoupen otec letošního derby vítěze Hazardera Harzand (Sea The Stars). který má v katalogu jako lot 16 polobratra Gr.2 vítězky Four Sins (Sinndar). Čtyři potomky má v katalogu Nathaniel (Galileo), otec skvělé Enable, ale také prvních dvou z Českého derby 2019 Pacific Hilla a Angkor Wata, z nichž prvně jmenovaný byl stájí Monte Negro zakoupen právě v Baden-Badenu, byť až na říjnové dražbě.  Nathaniel má v katalogu jediného syna (lot 77) a pak tři dcery (lot 10, 93 a 137). Právě poslední lot, dosud nepojmenovaná tmavá hnědka, je z pohledu našeho turfu jedním z nejzajímavějších koní dražba. Klisna je totiž pravou sestrou King Hearta, vítěze Gerschova memoriálu a druhého v Gd1 proutěnkách v Meranu.

Nepřehlédněte: Před 17 lety vyhrál Stanley Chin České derby, nyní se stal šampiónem trenérů v Makau

Ve Švýcarsku narozený Monte Castelo (Vanishing Cupid) (lot 143) je polobratrem dalšího českého jedničkového vítěze Mister Westminstera (Hurricane Run), klisna Forever Rose (lot 73) z prvního ročníku Frankelova syna Cracksmana je polosestrou vítěze Velké ceny BBAG i Prvomájové steeplechase Forever Dry (Jukebox Jury). Hned v úvodu (lot 3) bude nabídnuta polosestra Orleans Lady (Harzand) ryzka po Mukhadram (Shamardal) a v nabídce je i tmavý hnědák Balzac (Protectionist) (lot 117), polobratr úspěšného reprezentanta v Badenu často nakupující stáje Lokotrans Barabashe (Intense Focus).

Dražba začíná v 10 hodin dopoledne. (miv)

Dostihových jezdců ubývá. Za 13 let jejich počet klesl téměř o dvě pětiny, nových přibývá jen třetina dřívějšího počtu

Fitmin - 1. Září 2021 - 7:23

Není to žádná novinka - dostihových jezdců, a to jak žáků, tak profesionálních jezdců i amatérů ubývá. Není to už jen problém překážkových dostihů, kde je situace nejpalčivější, ale dotýká se i rovinových dostihů. Stav, který lze pozorovat už několik sezón a neprojevuje se jen v dostihovém provozu, ale má velký vliv i na samotnou přípravu dostihových koní, potvrzují statistiky. Ty navíc dodávají, že to nejhorší nás teprve čeká.


Podáváme-li se na Jockey Clubem zveřejněné statistiky počtu vydaných licencí, zjistíme, že úbytek jezdců v posledních letech je až alarmující. Ještě v roce 2008 Jockey Club vydal 185 jezdeckých licencí, zatímco letos jich bylo jen 114. To znamená pokles o 37%. Je fakt, že ve sledovaném období také významně klesl počet dostihů a se snížením počtu dostihových dnů už nedochází ke stavu, kdy by se v jednom dni konaly v Česku dva mítinky zároveň, přesto se ale počet jezdců snižuje rychlejším tempem než klesá počet dostihů.

Ještě palčivějším problémem je výhled do budoucna, protože počet nově vydaných licencí klesá ještě výrazněji. Kdybychom srovnali zmíněný rok 2008 s letošním, tak oproti tehdejším 41 nově vydaným licencím znamená letošních 14 pokles o dvě třetiny. Pokud bychom srovnávali s rokem 2010, byl by propad ještě výraznější, jak ukazuje následující tabulka.

Počty vydaných jezdeckých licencí v letech 2008 - 2021

rok celkem nových 2008 185 41 2009 176 32 2010 170 46 2011 133 24 2012 133 30 2013 129 27 2014 123 31 2015 133 18 2016 141 20 2017 110 8 2018 126 18 2019 132 22 2020 119 19 2021 114 14

zdroj: Jockey Club ČR

Co navíc statistiky nezachycují je výrazný nárůst podílu jezdkyň na úkor jezdců. Krásně to demonstruje třeba nedělní mostecký mítink, kde startovalo celkem 71 koní, z nichž 37 odjezdily ženy. Podíváme-li se na stejný mítink před 13 lety, kdy se v Mostě konala Velká letní cena 24. srpna, tak tehdy shodou okolností též startovalo 71 koní, ale jezdkyně odjezdily jen 8 z nich. (miv)


České hvězdy hlášené do elitních Gr.1 dostihů. Partenit do Prix du Moulin, Ponntos do Prix de l'Abbaye

Fitmin - 31. Srpen 2021 - 6:04

Zatím jedinými koňmi v českém tréninku, kterým se podařilo zvítězit v rovinovém Gr.1 dostihu, jsou bývalí svěřenci Arslangireje Šavujeva Darsalam (Desert King), který v roce 2005 vyhrál Rheinland Pokal v Kolíně nad Rýnem a Meandre (Slickly), který o 8 let později uspěl na stejném závodišti v Preis von Europa. Pokud současné plány trenérů Luky a Nieslanika vyjdou, budeme v září a říjnu budeme svědky českých útoků na ještě prestižnější Gr.1 zkoušky - v pařížském Longchamp.

 
Jako první by mohla být ve hře nové hvězda bošovického týmu tříletý Partenit (Invicible Spirit) ze stáje Viktora Timošenka, který je hlášen do jedné z nejprestižnějších evropských mílí Prix du Moulin de Longchamp. Dostih o 450 tisíc eur, který se v Longchamp poběží 5. září, přilákal 22 koní včetně takových es jakými jsou vítěz Irish 2000 Guineas Mac Swiney (New Approach) nebo vítězka Falmouth Stakes (Gr.1) Snow Lantern (Frankel).  

Nepřehlédněte: Trenér Šavujev má radost z vítězství ve 153. Rakouském derby a počítá, kolikrát už derby vlastně vyhrál

Necelý měsíc po něm by se v v Gr.1 v Longchamp mohl ukázat i vítěz nedělní Svatováclavské ceny  Ponntos (Power) ze stáje doktorky Nieslanikové, který byl přihlášen do nejprestižnějšího sprintu francouzské sezóny Prix de l'Abbay de Longchamp, který se bude konat v rámci Arc mítinku v neděli 3. října. Dosud nejambicióznější cíl českého sprintera se poběží na trati 1000 metrů o 350.000 €, na jeho přihláškách figuruje 35 sprinterů a Ponntos je jedním z 11 zástupců klasického ročníku, kteří jsou do dostihu, otevřeného i dvouletým koním, hlášeni. 

Partenit a Ponntos ale nejsou jedinými českými koňmi, kteří jsou aktuálně hlášeni do Gr.1 dostihů. Den před Ponntosem by se v Longchamp měl opět ukázat i šestiletý valach ze stáje Ivo Köhlera Cacophonous (Cacique) trenérky Martiny Havelkové, který se po loňském pátém místě znovu pokusí uspět v ultravytrvalecké Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m, 300.000 €). (miv) 

Trenér Šavujev má radost z vítězství ve 153. Rakouském derby a počítá, kolikrát už derby vlastně vyhrál

Fitmin - 30. Srpen 2021 - 15:54

Tři jedničková vítězství v průběhu osmi dnů korunovaná suverénním triumfem Royal Worda (Wootton Bassett) ve 153. Rakouském derby. To je bilance, jaká potěší i tak úspěšného a mezinárodně ostříleného trenéra, jakým je Arslangirej Šavujev, jediný v Česku působící trenér, která už sedlal dva rovinové Gr.1 vítěze. S ním jsme si den po dostihu povídali nejen o triumfu z Ebreichsdorfu, ale i o dvouleté naději jménem Akrhangelsk (Acclamation) a také o dalším programu vítěze Velké letní ceny Cape Freedom (Cape Cross).

 
Na snímku Branislava Ondery, pořízeném krátce po doběhu 153. Rakouského derby, ukazuje trenér Šavujev osm prstů. Když se jej ptám, jestli opravdu už vyhrál 8x derby, když sám jsem si vzpomněl jen na sedm vítězství, odpoví docela překvapivě. "Vlastně jsme jich vyhrál devět, jen to jedno je takové diskutabilní," říká. Společně pak napočítáme čtyři vítězství v Českém derby (Temirkanov, Darsalam, Medeo a Gontchar), dva úspěchy na Slovensku (Almaz a Temirkanov), k nimž trenér přidá vítěze tehdy ještě sovětského derby z roku 1988 Rima. I ten má českému turfu co říct, byl totiž pravým bratrem pozdějšího vítěze Zlatého poháru a mimoňského plemeníka Razmacha a vítězky Ceny Prahy na karlovarském mezinárodním mítinku 1986 Romantiky. "A dvě vítězství v Rakousku - nyní a v roce 2004 s Darsalamemn," přidává, nicméně sám si je plně vědom, že Darsalamův triumf z roku 2004 se neodehrál v dostihu, který anály považují za pokračování tradice Österreichisches Derby. "Tehdy začínal Ebreichsdorf, ale Freudenau chtělo pokračovat v tradici a uspořádat derby na tamní dráze," vysvětluje. "Vedení rakouského turfu Stronachovi ustoupilo a derby pořádal Ebreichsdorf, al ve Freudenau se běželo tzv Freudenauer derby, které vyhrál právě Darsalam. Ale dodnes si myslím, že to byl kvalitnější dostih než derby v Ebreichsdorfu - Darsalam v něm tehdy vyběhl čas 2:26,7."

Závodiště ve Freudenau už patří minulosti a do té mílovými kroky kráčí i dráha v Ebreichsdorfu, která včera pořádala svůj letošní první (a zřejmě i poslední) mítink s cvalovými dostihy. To ale nesnižuje skvělý výkon, který v tamním derby podal Royal Word, který celý dostih odvodil a v závěru ještě soupeřům utekl o 6 délek. Taková taktika sice v plánu přímo nebyla, ale trenér ji ani nevylučoval. "Dal jsem Jiřímu Palíkovi volnou ruku, aby jel, jak uzná za vhodné a jak to koni bude vyhovovat. Nikdo nevěděl, jaký ten dostih bude, jestli bude rychlý nebo pomalý, žokej ho odjezdil výborně," chválí Palíka trenér.

Možná je vytrvalcem, ale ještě je "zelený"

Pro Royal Worda to byl první úspěch na trati delší než 2000 metrů, který naznačil, že jeho distanční optimum by mohlo ležet dál než na míli či 1800 metrech. I když v jedné části s ním Jiří Palík nasadil trochu falešné tempo, výsledný čas 2:17,1 není na trati 2200 metrů vůbec špatný a Royal Word i v závěru dokázal ještě od soupeřů odejít. S tím souhlasí i trenér. "Dnes si netroufnu přesně odhadnout, která distance je jeho optimem. Potomci Wootton Bassetta stojí většinou do míle, on ale v dubnu lehce vyhrál na distanci 1800 metrů a podle Palíkových slov se dalo vyhrát i České derby. Sám jsem si myslel, že bude tak do 2000 tisíc, ale teď, i navzdory falešnému tempu na protější rovině, dokázal vyhrát 2200 metrů a v závěru mu určitě síly nechyběly."

Definitní odpověď zřejmě dá plánovaný start v Kincsem díj (Gd1), dostihu na 2400 metrů, který se poběží 11. září v Kincsem Parku v Budapešti. I kdyby v něm ale uspěl, už by letos Royal Worda, který dvakrát startoval ve francouzských blacktype dostizích včetně derby, neměly čekat žádné starty na západ od našich hranic. "Když bude v pořádku, mohl by běhat při Poháru žokejů, ale na západ s ním už letos nepojedeme. Možná příští rok, ale zatím je ještě zelený, nezralý," vysvětluje Šavujev.


Royal Word vítězí ve 153. Rakouském derby. Foto Branislav Ondera

Další start po osmi dnech

Po třech jedničkových triumfech v rozmezí osmi dnů si Šavujev brousí zuby na další jedničkový úspěch - v nedělní Velké ceně Prahy v Chuchli. Pouhých osm dní po suverénním vítězství v mostecké Velké letní ceně se o ně bude ucházet šestiletý Cape Freedom, loňský vítěz EJC Middle. V krátké pauze od předchozího startu trenér žádný problém nevidí. "Vypadá moc dobře, dnes šel práci s velkou chutí, tak nevidím důvod, proč by nemohl v neděli startovat. Navíc on je veliký flegmatik, je schopen dojít před dostihem do paddocku a usnout, nikdy jsem takhle flegmatického koně neměl."

Letošní předešlé výsledky, které zaostávaly za loňskou formou, byly podle trenérova mínění i důsledkem hřebcovy lenosti. Ale nejen té. "Nemám rád, když se po zimě na koně tlačí, a tak první dostih šel bez biče. V druhém vůbec nechtěl utíkat a v dalším, když na něj Radek Koplík víc přitlačil, už byl pátý," vysvětluje trenér, který věří, že nyní už je Cape Freedom v optimální formě a dokáže jí prodat i v neděli v Chuchli.

Nepřehlédněte: Galileo se v počtu blacktype vítězů blíží Danehillovi. Polobratr jeho nejmladší vítězky mohl stát jako plemeník v Česku

Třetím jedničkovým koněm v krabčické stáje Arslangireje Šavujeva je vítěz Ceny Masise dvouletý Arkhangelsk. "Přišel k nám jako slabý, malý kůň jen proto, že měl sice jít na dražbu, ale kvůli drobné konstituci, kvůli níž by jeho prodejní cena byla malá, jej poslali k nám. Na jaře ale zmohutněl a teď to vypadá, že by z něj mohl vyrůst velmi solidní mílař," plánuje trenér, který jej nechce už letos moc exponovat. 

Sledovaným dvouletkem v Šavujevově péči je i domácí odchovanec Fix Scholar, hřebec z prvního ročníku jeho dřívějšího svěřence Dux Scholara (Oasis Dream). Ten má zatím za sebou jeden start a i vzhledem k příležitosti, jakou Dux Scholar v našem chovu dostává, mne zajímal trenérův pohled na Dux Scholarovy první potomky. "Líbí se mi, jsou to klidní, solidní koně s dobrým charakterem, alespoň co mohu soudit z našeho a těch, které jsem viděl ve vedlejší stáji u trenéra Pohanky. Věřím, že to po něm běhat bude, ale zdá se mi, že potřebují čas."

Toho se Fix Scholarovi jistě dostane a pomůže mu i skutečnosti, že trenér Šavujev má nyní dobře nazbrojeno ve všech věkových kategoriích. O zmíněnou trojici jedničkových úspěchů se postarali dvouletek, tříletek a starší kůň, a tak krabčický trenér může nejen bez obav vyhlížet další velké dostihy v letošní sezóně, ale nemusí se bát ani té příští.

Miloslav Vlček
      

Royal Word suverénním vítězem rakouského derby. Čeští koně obsadili první čtyři příčky

Fitmin - 29. Srpen 2021 - 18:54

Dokonalým úspěchem koní v českém tréninku skončilo 153. Österreichisches Galopper-Derby (3, 2200 m), která se dnes konalo na kdysi tak ambiciózní dráze v rakouském Ebreichsdorfu. V dostihu o 20.000 €, zlomku z někdejších 120 tisíc, obsadili čtyři čeští zástupci první čtyři místa, když vítězství suverénně stylem start-cíl získal favorizovaný vítěz Velké jarní ceny ROYAL WORD (Wootton Bassett) vedený Jiřím Palíkem.

 
Pro svěřence trenéra Šavujeva, reprezentující barvy Valentina Bukhtoyarova, se dostih nevyvíjel zrovna ideálně. V ostudně pomalých úvodních metrech se všichni bránili tomu dělat tempo, kterého se nakonec chopil právě Royal Word, který byl po startu nejrychleji na nohou a navzdory braní zpět se ocitl na čele. Poté, co bylo jasné, že nikdo jiný tempo dělat nebude, jej Jiří Palík nechal cválat, ale na protější rovině tempo přibrzdil, aby Royal Wordovi, který ukázal že skutečným vytrvalcem není, šetřil síly. Taktika se mu bohatě vyplatila v cílové rovině, kde Royal Word předvedl, že třídou své soupeře převyšuje, bez problémů od nich odešel a suverénně o 6 délek zvítězil. Druhý doběhl Rabbit Red Jazz (Red Jazz), třetí Dakota (Elvstroem) a čtvrtá Solemeena (Shamalgan).
Po úspěších Black Canyona (Manduro) v roce 2017 a Silver Seam (Dark Angel) před dvěma lety takv Česku trénovaný kůň získal již třetí vítězství z posledních 5 ročníků rakouského derby. (miv)

Technické výsledky a záznamy dostihů

Stránky