Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 20 min 7 sek zpět

DS Pegas pošesté uspěla v Memoriálu prof. Michala. Vedle vítězného Dina zaujal i Polyan

4 hodiny 23 min zpět

Osmi dostihy se dvěma jedničkovými memoriály pokračoval v pátek dostihový program Chuchle Areny Praha. Za deštivého počasí se na dráze, oficiálně klasifikované jako dobrá, skvěle dařilo tříletkům DS Pegas, která s vlastními odchovanci, respektive produkty jejího francouzského Haras de Beaufay, suverénně ovládla obě nejvýznamnější zkoušky pro klasický ročník. Memoriál Jaroslava Maška potvrdil skvělou jarní formu stáj MUDr. Evy Nieslanikové.  


Stáj Jiřího Trávníčka už v Memoriálu prof. Václava Michala (I.k., 3, 1400 m, 200.000 Kč) uspěla v minulosti pětkrát a i do letošního ročníku vstupovala s plnými nadějemi. Ty ztělesňoval loňský šampión dvouletých hřebců a vítěz Gerschova memoriálu DINO (Hello Youmzain - Dorotka, So Long Slew), jehož Dalibor Török nasedlal Petru Foretovi. Foret v dostihu nenechal nic náhodě a krátce po startu převzal vedení. V čele zůstal až do cílové roviny, kde se jej pokusil ohrozit působivý vítěz z první chuchelské neděle Chardon (Dariyan), ale na Dina, ač ten nesl o 2 kg více, jednoduše neměl a odešel od něj o 3 3/4 délky poražen. Za nejlepší dvojicí zela třináctidélková mezera, nejlepším ze zbytku pole byl Rabbit Footsteps (Footstepsinthesand), čtvrtý finišoval Aequinoktium (Penny's Picnic). 

"Vypadalo to a bylo to jednoduché. Chardon se sice přibližoval, ale myslím, že Dino by s ním ještě chytil," komentoval vítězství po dostihu Foret. "Má třídu, nevidím, proč by Velkou jarní cenu nemohl vyhrát, ale míle bude jeho strop."

Co se nepovedlo Chardonovi mezi tříletými dokázal jeho pětiletý polobratr CHALDERO (Morandi) mezi staršími koňmi. Po startu 20. Memoriálu Jaroslava Maška (I.k., 4+, 1400 m, 200.000 Kč) jej Sabina Mokrošová navzdory rozdílným předchozím plánům nechala převzít vedení a protože žádný ze soupeřů zvučnějších jmen jej v cílové rovině nedokázal zdolat, viděla Chuchle další jedničkové vítězství ve stylu start-cíl. Šestý letošní vítěz trenéra Miroslava Nieslanika a stáje Evy Nieslanikové, mající dosud na svém kontě tří vítězství ve druhé a třetí kategorii, získal premiérový jedničkový triumf. Druhý se ztrátou 1 3/4 délky finišoval ostřílený Jir Sun (Shamardal), třetí místo patřilo Coloniusovi (Outstrip) a  čtvrtým místem vstoupila do českého turfu nová akvizice stáje TVD a.s. Miss Mai Tai (Prince of Lir) 

Nejen Dino, ale i Polyan

Vedle hlavního dostihu bylo pro klasický ročník vyhrazeny další dva dostihy, na start obou se ale postavili jen čtyři koně. Ve dvojkové Ceně společnosti Tipsport na 1800 metrů se suverénně, stylem zadrženě s náskokem 9 délek před Holly Romanised (Romanised), prosadil loňský vítěz Pražského zimního favorita (II.k.) desetinový favorit POLYAN (The Grey Gatsby), odchovanec Haras de Beaufay hájící barvy DS Pegas, kterého v dostihu vedl Petr Foret. Syn vítězky českých i slovenských Oaks Polyanty (Soldier of Fortune), který podle slov Petra Foreta spíš v Chuchli absolvoval rychlou práci, je hlášen do Českého derby i St. Leger. 

Triumfem koně, hlášeného do Českého derby, skončila i úvodní Velikonoční cena (IV.k., 2400 m) pro nezvítězivší, v níž se v poli pouhých čtyř koní stylem start-cíl prosadila do Českého derby dohlášená SAINTE VICTOIRE (Waldpark) ze stáje OZ Roza s.r.o., vedená Janem Vernerem. Klisna, zakoupená jako dvouletá na February Sale v Deauville za 9.000 € a připravovaná Štěpánkou Myškovou, lehce o 3 3/4 délky zdolala Percynu (Sir Percy), kterou najdeme na přihláškách do Oaks i St. Leger.

Šest dní po vítězství pětileté Night Shine (Eagle Top) v Mostě se v chuchelském handicapu Cena společnosti Rabbit Weed (III.k., 4+, 1800m) jistě prosadila její o dva roky starší polobratr NEW MOON (Shamalgan) s Jiřinou Andrésovou v sedle. I tento potomek trojkové vítězky Novelette (Alhaarth) pochází z chovu stáje SV Vondra s.r.o., aktuálně hájí barvy stáje Pavel Hanuš-Land Trans a připravuje jej Jana Manová.

Mezi sprintery v Ceně trdelnik.com (III.k., 4+, 1200 m) se prosadil osmiletý valach stáje MANEKO CREATOR (Dawn Approach), kterého Zdeno Koplík nasedlal svému bratrovi Radkovi, v pětkovém amatérském handicapu Cena společnosti Centrum přívěsů (4+, 1400 m) i s nejvyšší vahou v poli uspěl dosud nezvítězivší SQUARE GARIBALDI (Hunter's Light) ze stáje Martiny Havelkové, vedený amatérkou Klárou Chrbolkovou.

Tečku za deštivým odpolednem udělal pětiletý český rodák z chovu Ladislava Koutného LAD OF RAIN (Silver Frost - Lucydara, Briliant), který v Dubnovém handicapu (IV.k., 1600 m) o hlavu uhájil vedení před útočícím favoritem Wopartem (Helmet) a připsal si první životní triumf. V sedle svěřence Hany Kabelkové byla Petra Zedková.     

Miloslav Vlček

Sázkový obrat za první tři dostihové dny meziročně lehce klesl. Může za to propad v Pardubicích

17. Duben 2025 - 13:58

Na první tři dostihové dny letošní sezóny nabrala sázková společnost Tipsport sázky za celkem celkem 4,569.522 Kč. Oproti loňsku, kdy bylo na úvodní tři mítinky prosázeno 4,695.340 Kč, je to pokles o 2,67%. Příčinou poklesu byl propad náběru v Pardubicích, zatímco v Chuchle Areně Praha i na mosteckém závodišti sázkový obrat oproti loňsku mírně vzrostl.

 
V Pardubicích bylo loni při úvodním dnu vsazeno 1,118.413 Kč, z toho na kasách závodiště 397.300 Kč. Letos však pardubický náběr činil jen 855.212 Kč (na kasách 323.666 Kč), tedy o 23,5% méně než loni.

V Chuchli bylo první den vsazeno 2,489.533 Kč (na závodišti 1,184.313 Kč), zatímco loni činil chuchelský obrat 2,410.105 Kč (1,306.789 Kč). Meziročně si polepšil i Most, kde bylo letos vsazeno 1,224,777 Kč (závodiště 464.126 Kč), přičemž loni dosáhl obrat 1,166.822 Kč (závodiště 414.124 Kč). 

Dostihem, na který bylo zatím vsazeno nejvíce, byla 67. Unicredit Bank Velká dubnová cena, na kterou sázející vsadili 406.817 Kč, sledovaná závěrečným devátým dostihem chuchelského dne čtyřkovým handicapem Cena Derby clubu Prague s obratem 350.826 Kč.

Miloslav Vlček
zdroj: Tipsport

Jockey Club rozhodl zamezit startům koní ze Slovenska a Maďarska. Kvůli slintavce a kulhavce

16. Duben 2025 - 18:28

Slintavka a kulhavka, jejíž epidemie před lety zcela ochromila britský turf, už se promítá i do dění na tuzemských drahách. Jak dnes uvedl Jockey Club ČR na svých internetových stránkách, rozhodla nejvyšší autorita českého turfu na základě dopisu Ministerstva zemědělství o zamezení startu koní trénovaných v Maďarsku nebo na Slovensku na českých drahách. JC zároveň apeluje na majitele tuzemských koní, aby s nimi nevyjížděli do zmíněných dvou zemí.


"Rozhodnutí je vydáno s ohledem na mimořádná veterinární opatření Státní veterinární správy," uvedl prezident Jockey Clubu ČR JUDR. Ing. Jiří Charvát. Ten bude zároveň prvním, koho opatření, platné od 17. dubna, postihne, protože v pátek měl v chuchelské Ceně společnosti Tipsport (II.k.) startovat jeho tříletý Upmann (Bobby's Kitten) - do Českého derby i St. Leger hlášený hnědák, kterého na Slovensku připravuje Jaroslav Línek.

Na nedělní mítink v Bratislavě se chystá hned 15 koní, připravovaných v ČR a to včetně šampióna Rex of Thundera (Night of Thunder), který je na startovní listině Veľké aprílové ceny. (miv) 

L'Estran odešel. Rekordman italského Gran Premia a nejbohatší kůň české historie podlehl těžké kolice

14. Duben 2025 - 18:05

Překážkový sport smutní. V neděli odpoledne, ve věku 12 let, podlehl těžké kolice jeden z nejlepších překážkových koní, který kdy byl připravován v Česku, rekordman nejslavnější italské steeplechase Gran Premio Merano (Gr.1), několikanásobný šampión a také nejbohatší dostihový kůň české historie hnědák L'Estran (Linda's Lad). Smutnou zprávu zveřejnil italský překážkový server Hurdle & Chase.

 
Reprezentant žlutočerných barev italského stavitele Josefa Aichnera absolvoval za svou kariéru 35 startů, z toho 22 v českém tréninku. První tři starty v "českých" službách absoloval pod pohledem Josefa Váni staršího, od sezóny 2019 řídil jeho přípravu jeho syn Josef Váňa mladší. V jeho rukách z L'Estrana vyrostl mimořádný kůň, který získal 11 vítězství (plus jedno před příchodem do českého tréninku), jimž vévodila rekordní čtveřice vítězství v meranském Gran Premiu, k nimž loni, při svém posledním startu, přidal druhé místo za francouzským Speed Emile (Estejo). Vyhrál celkem 5 Gr.1 dostihů, jednu Gr.3 zkoušku a čtyři dostihy klasifikované jako listed a vydělal po přepočtu 15,254.448 Kč, čímž se mu loni podařilo předstihnout Masiniho (Dixieland), který žebříčku nejbohatších českých koní vládl dvě desetiletí.



L'Estran byl synem vítěze Derby Trial Stakes (Gr.3) plemeníka Linda's Lad (Sadler's Wells) a vítězky dvou steeplechase ve Francii klisny Lesoquera (Lesotho), která má na svém kontě éž třetí místo z listed steeplechase v Enghien-Soisy a především stejné umístění v Auteuil v Gd2 steeplechase. A neméně dobře si vedla i v chovu. Vedle L'Estrana se na špičkové úrovni prosadil i její první potomek klisna Protektion (Protektor), vítězka 3 překážkových dostihů včetně dvou kategorie listed v Auteuil (jedny proutěnky a jedna steeplechase), která vydělala na překážkách úctyhodných 272 tisíc eur a jejíž rating dosáhl hodnoty 67 kg.

Otec Linda's Lad, jehož krev u nás skvěle reprezentuje také Suroit, má rodokmen postavený na kombinaci dvou skvělých plemeníků Sadler's Wellse a Allegeda, jejichž krev se postupem času stala jednou z nejlepších v chovu překážkových koní.

Miloslav Vlček    

Pardubická premiéra vyšla nejlépe Lokotransu a jeho Wonder Woman. Zaujal překážkový debut Holly Happy

13. Duben 2025 - 18:26

V neděli odstartovala dostihová sezóna také na pardubickém závodišti. Na programu úvodního mítinku bylo šest dostihů nižších kategorií - troje roviny a stejný počet dostihů přes proutěné překážky. Hlavní proutěnkářskou Jarní cenu Pardubického závodiště vyhrála zástupkyně stáje Lokotrans, klisna Wonder Woman vedená žokejem Lukášem Matuským. Sedmiletá tmavá hnědka byla desetinovou favoritkou 3200 metrů dlouhého dostihu.

 
Klisna rok pauzírovala po zranění nohy. Rok ve výběhu klisně pomohl i po psychické stránce. „Líbilo se mi její chování. Podle poslední práce jsem si myslel, že by to mohlo být dobré. Doma skáče větší skoky, možná bychom s ní chtěli vyjet do zahraničí,“ řekl trenér vítězné Wonder Woman Luboš Urbánek. Na druhém místě skončil Camelot, třetí byl dlouho vedoucí Kraram.

Ceně Woodcarving Cup Service, také dostihu přes proutěné překážky, dosáhla na nejsuverénnější vítězství odpoledne jezdkyně Lenka Neprašová, která pro DS Pegas vítězně dovedla do cíle valacha Holly Happy. Pro syna black type vítězky Holly Polly to byl první start přes překážky a hned vítězný. „Je to pro něj první školení přes překážky. Půjdeme postupnou cestou, zřejmě ho teď bude čekat lehčí závodiště ve Francii,“ naznačil další plány s nadějným pětiletým valachem majitel Jiří Trávníček. Na druhém a třetím místě skončili svěřenci trenéra Grega Wroblewskeho Isyndur a Urugano.



Ceně společnosti Mauricio se až v závěru prosadila klisna Maxienne. Pětiletá ryzka nerada vstupovala do startovacích boxů v rovinových dostizích, a tak se nyní poprvé představila v dostihu přes proutěné překážky, kde boxy nejsou. V závěru dokázala v sedle s Tomášem Vodrážkou udolat i za vítězstvím cválající Batareiku s žokejem Faltejskem.

V rovinových dostizích zaujalo lehké vítězství hřebce Dumnonia Stara, který při svém prvním životním startu odvodil pod žokejem Janem Vernerem Pohár BICZ holding 2025 na 2800 metrů. Hřebec je synem výborné Dumnonie, v barvách jejího majitele Jiřího Charváta běhá i její tříletý syn. Na druhém místě si pro další druhé místo v kariéře doběhla Latta s žokejem Zatloukalem, třetí skončil Mondialeo, v jehož sedle byl amatér Matyáš Luka.

Jen pro rozběhnutí se na start rovinové Ceny společnosti Enigoo postavil ostřílený Dumon Roclay.  Loňského vítěze Ceny Labe v cílově rovince nedohonil ani dotírající favorit Lamprey s Taťánou Mášovou v sedle, třetí skončil Azarax se Sofií Kvízovou. „Toto byl opravdu jen start na rozběhnutí, půjdeme cestou kvalifikace a pokud se v ní ukáže dobře, šel by pak Velkou pardubickou,“ naznačila další plány trenérka Lenka Kvapilová. Osmiletého vítěze vedl Marcel Novák mladší.

Vůbec první vítězem pardubické dostihové sezony byla klisna Kubera. Rovinovou Cenu Falcon security s.r.o. rozběhla ve svižném tempu Torina vedená amatérkou Vanessou Růžičkovou. Pro dceru bývalé jezdkyně a dnes úspěšné trenérky Martiny Růžičkové to byl první start v kariéře. Do cílové roviny ale točila jako první zástupkyně oranžovo-černých barev stáje Marpet HK Trans Kubera s žokejem Ondřejem Velkem. „Další dostihy už budou překážkové a opět v Pardubicích,“ potvrdila v úvodu sezóny velmi úspěšná trenérka Jana Manová.

Další dostihy se na Pardubickém závodišti uskuteční 8. května, kdy je na programu tradiční Úvodní cross-country Koroka.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku
foto Andrea Zavadilová

Lada stále kraluje. Ve finiši Memoriálu Rudolfa Deyla překonala rozběhanou Reine du Ciel

12. Duben 2025 - 18:31

Loni v žádném ze tří startů neokusila hořkost porážky a čisté konto udržela i při vstupu do sezóny nejdůležitější. Tříletá hnědka stáje DB Logistic s.r.o. LADA (Time Test) zvítězila v hlavním dostihu úvodního dne mostecké sezóny a nejvýznamnějším trialu klasické Jarní ceny klisen 51. Memoriálu Rudolfa Deyla (I.k., 3 kl., 1400 m, 200.000 Kč). Dařilo se i českému chovu a hřebci Eagle Top (Pivotal), jehož potomci dosáhli hattricku.


O triumf v prvním letošním jedničkovém dostihu pro tříleté dlouho bojovaly Reine du Ciel (Ten Sovereign), hnědka ze stáje loňské vítězky dostihu Jany Fialové, nastupující s výhodou dvou letošních startů v Dubaji v nohách, a šampiónka dvouletých klisen loňské sezóny Lada. Prvně jmenovaná, vedená Václavem Janáčkem, se taktovky chopila už na protější rovině a Lada v sedle s Davidem Liškou ji následovala. V cílové rovině Reine duu Ciel dlouho odolávala útoku neporažené klisny, v posledních metrech ale měla více sil Lada a svou soupeřku délku zdolala. Mohutným finišem ze zadní části pole vybojovala třetí místo, 1/2 délky za Reine de Ciel, bělka Eternitys Grey (The Grey Gatsby), která ukázala, že šance jít ve stopách své matky Eternity (Power) a uspět v prvním klasickém dostihu, rozhodně má. Čtvrtá finišovala Miss of Change (King of Change).

Lada, zakoupená jako ročka Tomášem Jandou na Goffs Autumn Yearling Sale za 4.000 €, je dcerou úspěšného středotraťaře, vítěze York Stakes (Gr.2), Joel Stakes (Gr.2) či Brigadier Gerard Stakes (Gr.3) Time Test (Dubawi), který byl po sedmi sezónách v anglickém National Stud prodán do Turecka. Matka Amami (Peintre Celebre) vyhrála jako tříletá jednou ve Francii a v chovu zatím dala tři vítěze včetně pravého bratra Lady valacha Cruden, vítěze proutěnek. Bába Airline Hostess (Sadler's Wells) toho na dráze moc nepředvedla, ale jako pravá sestra listed vítězky a druhé z Prix de Diane (Gr.1) Argentiny byla zařazena do chovu, kde dala 3 vítěze ze 6 startujících potomků. Rodokmenu Lady dominují 4x3 inbreeding na Sadler's Wells společně s 3x5 inbreedingem na jeho 3/4 bratra Nureyeva.   

Úvod sobotního mítinku patřil domácímu chovu, který v průběhu dne vyhrál polovinu z osmi dostihů programu. Své loňské vítězství ze Zahajovací ceny sezóny 2025 (hdcp IV.k., 4+, 1800 m) obhájil pětiletý odchovanec společnosti Acton s.r.o. ve službách CK Martin Tour LORD WILD (Zazou - Luxia, Midships). Sofií Kvízovou vedený favorit o krk porazil Woparta (Helmet), od něhož dostával 4 kilogramy.

V následujíc Ceně Jezdci.cz (III.k., 4+, 2000 m) potvrdil držitel několika jedničkových umístěný ALZIR (Bated Breath) jak roli horkého favorita tak i výbornou formu stáje MUDr. Evy Nieslanikové a pod Sabinou Mokrošovou utekl soupeřům o sedm délek. Pro stáj i trenéra Miroslava Nieslanika to bylo po hattricku z úvodní neděle už čtvrté letošní vítězství, ale  dlouho při tomto počtu nezůstalo, neboť o hodinu později přidal další triumf sázkový spolufavorit 8. Memoriálu Jaroslava Podolana (II.k., 4+, 2200 m) čtyřletý EMBLET (Aclaim). Valach, zakoupený za 1.900 € jako roček, využil se Sabinou Mokrošovou v sedle nižšího zatížení a o délku zdolal loňskou vítězku Ceny Latiny (I.k.) Quieru (Decorated Knight), která nesla o 6,5 kg více.  

Hattrick pro Eagle Topa

Stejně jako v Chuchli se i v Mostě prosadila také trenérka Jana Manová a stáj SV Vondra s.r.o. V Chuchli ji slibně reprezentoval tříletý Panther (Shalaa) a i v Mostě se tým mohl opřít o dalšího nadějného tříletka, hlášeného do klasických dostihů. Odchovanec Viery Moncmanové MINOR (Eagle Top - Marnaari, Capri), který loňskou sezónu zakončil pátým místem v Pražském zimním favorit, se i s nejvyšší vahou v poli v cílové rovině Ceny společnosti Tipsport (III.k., 3, 2200 m) lehce odpoutal od soupeřů a s podporou Milana Zatloukala lehce o 7 délek zvítězil před Francis Queen (Zelzal) a Polly (Galiway). Zdá se, že by letos mohl mít český chov i střelický plemeník Eagle Top (Pivotal) v klasickém ročníku slibného zástupce. Sledovat bychom měli i debutujícího Decorated Fighter (Decorated Knight), který v prvních metrech dostihu nasbíral ztrátu několika délek, do cílové roviny točil se ztrátou poslední, ale pak předvedl pěkný finiš, kterým vybojoval čtvrté místo.

Vedle Minora dovezla trenéra Manová do Mostu ještě jednoho vítěze. Z chovu SV Vondra s.r.o., majitele vítězného Minora pocházející pětiletá NIGHT SHINE (Eagle Top - Novelette, Alhaarth) stáje Pavel Hanuš-Land Trans těsně před cílem Ceny společnosti Gutra s.r.o. (hdcp III.k., 4+, 1400 m) přespurtovala vedoucího a o 5 kg více zatíženého Silver Trigger (Rio de la Plata) a s Milanem Zatloukalem o 3/4 délky zvítězila.

Vedle Jany Manové tím završil double také Milan Zatloukal, a zdálo se, že se z něj bude moci radovat i v Hřebčíně Střelice působící Eagle Top (Pivotal), ale nejžádanější tuzemský plemeník posledních sezón zabodoval ještě jednou prostřednictvím pětileté WALERIE (Eagle Top - Wanillca, Strategic Prince), klisny z chovu Eduarda Kubíčka, která pro stáj Michaela-Hruboš a trenéra Radima Bodláka zaknihovala v Ceně Jockey Exclusive s.r.o. (hdcp IV.k., 4+, 1400 m) třetí životní triumf. V jejím sedle předvedl část svého umu desetinásobný španělský a pětinásobný český šampión Václav Janáček.

Zatímco Janáček pracuje na cestě k metě 1600. vítězství, v posledním dostihu mosteckého mítinku Ceně OHK Most (hdcp V.k., 4+, 200 m) oslavil svůj vůbec plný zásah žk. Filip Hellebrand, který dovedl vítězně do cíle dosud nezvítězivšího hnědáka ze stáje Veroniky Pajerové a lotu Jiřího Brože ASH (Isfahan).

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová 

Derby vítěz Opasan zatím připustil tři klisny. Čekají jej Sedmikraska či Izynka

10. Duben 2025 - 22:30

Do letošní připouštěcí sezóny vstoupil tuzemský chov se dvěma novými plemeníky. Oba zdejší chovatelé dobře znají, protože je několik sezón mohli sledovat na tuzemských či slovenských drahách. Jedním z nich je trojnásobný Kůň roku na Slovensku OPASAN (French Navy). Hřebce, který má na svém kontě i vítězství v listed Prix Hubert Baguenault ve Francii, dvě tamní druhá místa v Prix Bedel (L) či vítězství v mimořádně obsazené Kincsem díj (Gd1), získal do svých služeb Hřebčín Vlachovice, kde připouští vedle ostříleného a úspěšně na rovinách i nad překážkami prověřeného Pouvoir Absolu (Sadler's Wells) a domácího odchovance Fatra Luc (Mikhail Glinka). 


Vítěz 8 dostihů s výdělkem přes 150 tisíc eur má za sebou první kroky v nové roli. A podle slov majitele Hřebčína Vlachovice Radima Pechala se v ní zorientoval velice rychle. "Za pět minut všechno uměl, je na připouštění velice šikovný," říká o něj a pochvaluje i hřebcův charakter. "Na plemeníka je neuvěřitelně hodný, vodit jej na štajgru je úplně zbytečné," dodává Pechal. Hřebec také pomalu získává image plemeníka. "Stále mohutní," potvrzuje chovatel.

Nepřehlédněte: Extreme Choice vyroval australský rekord. Bude připouštět za 330 tisíc australských dolarů

Zatím vítěz Českého derby 2020 připustil tři plnokrevné klisny - dvojnásobnou vítězku Salvia (Rosensturm), vítězku a polosestru klasické vítězky Nidary (Kallisto) Nandu (Sagamix) a jedničkovou Medelin (Holy Roman Emperor), kterou k Opasanovi poslal jeho slovenský majitel. Radim Pechal mu svěří minimálně dvě klisny. Jednou z nich je vítězka Oaks Sedmikraska (Excellent Art), kterou hřebčín získal od Jiřího Trávníčka. Ta měla být, stejně jako loni, partnerklou střelického Night Tornada (Night of Thunder), ale spojení, které se chovateli krevně velice líbilo, se nepodařilo. "Loni se po něm zůstala jalová, letos jsme to zkusili znovu a znovu se vrátila, tak po třech pokusech zkusíme změnit hřebce. Třeba chemie pomůže," uvažuje Pechal, díky němuž tak Opasan získá ve své premiérové sezóně velmi atraktivní partnerku. Pomoci na startu by Opasanovi mohla i další vlachovická klisny, vítězka Ceny Vltavy (NL) Izynka (Look Honey), kterou po porodu čeká právě nová posila vlachovického týmu plemeníků. Další klisnou, která už čeká na přípuštění u francouzského listed vítěze, je trojnásobná vítězka Bellary (Belardo). Vnučka famózní Borgie (Acatenango) pochází, stejně jako Opasan, z linie evropského šampióna dvouletých, vítěze francouzského derby a především elitního plemeníka Shamardala (Giant's Causeway), na něhož bude případný produkt tohoto spojení 3x4 prochován, návaznosti obou jedinců by mohla pomoci i přítomnost krve Blushing Grooma (Red God) a Nureyeva (Northern Dancer) v rodokmenech obou koní.

Miloslav Vlček  
 

Pardubickou premiéru ozdobí vítěz Ceny Labe DUMON ROCLAY

9. Duben 2025 - 7:52

V neděli 13. dubna obstará start sezóny trojice rovin a stejný počet proutěnek, které otevřou českou překážkovou sezónu. Na programu jsou sice pouze dostihy nižších kategorií, přesto ve startovních listinách najdeme několik zajímavých jmen. Vypíchnout rozhodně zasluhuje loňský vítěz Ceny Labe Dumon Roclay, který se rozcvičí na rovině. Naopak překážkovou premiéru absolvuje dvojice rovinových jedničkových vítězů.

 
Svěřenec Lenky Kvapilové Dumon Roclay (Novák ml.) do Ceny Labe odskakoval s kurzem 27:1, takže jeho vítězství bylo velkým překvapením. Vždyť předchozí tři jedničkové starty nedokončil a převážně mířil do dostihů nižších kategorií. V neděli vstoupí do sezóny, na jejímž konci může být start ve Velké pardubické. K ní každopádně vede ještě kus cesty, jejíž příští zastávkou je rovinová Cena společnosti Enigoo (IV. kat., 2900 m). Ve stejném dostihu Dumon Roclay zahajoval sezónu už v předchozích dvou letech a vždy z toho bylo druhé místo. Tentokrát vypadá konkurence kvalitnější. Na startu bude totiž několik talentovaných čtyřletých koní nebo ve vyšších kategoriích umísťovaný Lamprey (Mášová), který jediné životní vítězství získal právě v Pardubicích.

Vůbec prvním dostihem pardubické sezóny bude Cena Falcon security (IV. kat., 2900 m), v níž se na vítězství z podobného listopadového dostihu bude snažit navázat Kubera (ž. Velek). Posledně za ní na druhém místě skončila Torina, v jejímž sedle absolvuje svou dostihovou premiéru Vanessa Růžičková. Dcera šestinásobné jezdecké účastnice Velké pardubické Martiny Růžičková, která je na listině vítězů našeho nejlevnějšího dostihu dvakrát zapsána jako trenérka, se dosud věnovala především všestrannosti. Rovinový program završí Pohár BICZ holding 2025 (IV. kat., 2800 m) pro tříleté koně. V ní bude o premiérový triumf usilovat naposled právě v Pardubicích druhá Latta (ž. Zatloukal), jíž vyzve například debutující syn dvojnásobné klasické vítězky Dumnonie Dumnonia Star (ž. Verner).

Nejlépe dotovaným dostihem programu, po němž je i pojmenovaný celý mítink, je proutěnkářská Jarní cena Pardubického závodiště (IV. kat., 3200 m). Na start se postaví pouhá šestice koní. Mezi nimi zaujme Wonder Woman (ž. Matuský), která se vrací na dráhu po vynechané loňské sezóně. V té předloňské nicméně získala i jedničkové umístění. Posledním výsledkem svěřenkyně Luboše Urbánka je totiž pátá příčka z Křišťálového poháru. Mezi jejími soupeři se nachází dvojice koní, která se českému publiku představí vůbec poprvé. Konkrétně v Anglii zakoupený Eagle Eyed Tom (ž. Liška), jehož čeká překážková premiéra, a polský host Kraram (ž. Benš), který v jediném překážkovém startu skončil druhý ve Wroclawi.

Zbylé dva dostihy přes proutěné překážky sice patří do nejnižší V. kategorie, ale překážkovou kariéru v nich odstartuje několik koní s úspěšnou rovinovou minulostí. Dokonce dvojice jedničkových vítězů na rovině změří síly v Ceně Woodcarving Cup service (3400 m). Konkrétně jimi jsou někdejší šampión dvouletých hřebců Devil In Pink (ž. Matuský) a premiant Michalova memoriálu Holly Happy (Neprašová). Klisnám je vyhrazena Cena společnosti Mauricio (3400 m). V ní překážkovou premiéru absolvují v jediném loňském startu suverénní Maxienne (Vodrážka) nebo z Německa importovaná Stam Wars (ž. Stromský).

Kromě šestice oficiálních dostihů se diváci mohou těšit také na dostih populární Pony Ligy, která se na pardubické závodiště vrací po několika letech. První dostih odstartuje už půl hodiny před polednem, a kdo se nedostane přímo na závodiště, může vše podstatné sledovat prostřednictvím přímého přenosu na programu ČT sport. Jeho začátek je plánován na 13 hodin.

zdroj: Tisková zpráva Dostihového spolku

Příprava v Cagnes Pantherovi určitě neuškodila, říká o prvním letošním českém vítězi jeho trenérka

7. Duben 2025 - 21:49

Na chuchelskou premiéru přivezla jediného koně, který se představil hned v úvodním dostihu a velmi zaujal. Tříletý Panther se mezi debutanty prosadil s lehkostí, která naznačila, že strop jeho schopností leží mnohem výš. O Pantherovi, jeho dalších startech, ale i plánech s dalšími adepty klasických dostihů, které chystá na tento víkend do Mostu i jinak, jsme si povídali s jeho trenérkou Janou Manovou. 


Panther splnil to, co jsme očekávali. Člověk vždycky jde na start s debutantem s pokorou, protože i když tušíte, že máte doma dobrého koně, nikdy nevíte, jak na tom bude v dostihu a jestli se něco nestane. Určitě nějaké kvality v sobě skrývá,” říká Manová. Ohledně dalších kroků je ale zatím opatrná. “Vzhledem k tomu že dostih byl včera, tak musíme ještě počkat, jak na tom koník bude, ale naplánované to zatím máme tak, že pokud bude v pořádku, půjde rovnou do Velké jarní ceny bez dalšího přípravného start. Ale samozřejmě vše závisí na tom, jak stráví ten nedělní dostih. Přece jen ta dráha nebyla zdaleka ideální, jak bych si představovala na áčkovém závodišti. Byla tvrdá, tráva žlutá, podmínky nehodné závodiště kategorie A. Takže prostě musíme počkat a uvidíme,” shrnuje trenérka a dodává, že bude záležet i na handicapu, který hřebec za vítězství dostane.

V tom bude mít nevýhodu oproti koním, kteří předvedli formu už jako dvouletí. “Je to velký kůň, roste, nerada spěchám na koně a mám radši, když dostanou prostor a nebylo třeba za každou cenu aby vyběhl,” vysvětluje trenérka důvod, proč loni Panther navzdory několika ambiciózním přihláškám nevyběhl. “Věděli jsme, že má své kvality a samozřejmě když vidíte, že máte dobrého koně ve stáji, tak si říkáte, že by mohl vyběhnout, ale nakonec jsme usoudili, že raději počkáme až bude kůň úplně hotový, než abychom běhali v době, kdy ještě potřeboval trochu času.”

Panther je hlášen do všech tří dostihů trojkoruny, od míle do 2800 metrů. Jeho rodokmen nabízí všehochuť - otec Shalaa (Invincible Spirit) byl úspěšný sprinter, zatímco mateřské straně rodokmenu dominují vytrvalecké vlivy Monsuna (Königsstuhl), Old Vica (Sadler’s Wells) a Rainbow Questa (Blushing Groom). “My jsme si úplně původně mysleli, že to bude kůň dokola, teď v posledních dnech nás přesvědčuje o tom, že dokáže být rychlý,” odpovídá na otázku distančního optima. “Já bych jej po tomto dostihu odhadovala na středotraťaře. Má ale své kvality a uvidíme, co s nimi dokáže ucválat. Ale myslím, že ideální pro něj budou střední tratě.”



Panther ale není jediným koněm ve stáji loňské vice-šampiónky rovinových trenérů, jehož by Jana Manová ráda viděla na startu klasického dostihu. Dvě z příslušnic něžnějšího pohlaví by o možnost startu v jarní klasice měly usilovat tuto sobotu v Mostě, kde se poběží Memoriál Rudolfa Deyla. Do něj trenérka přihlásila druhou z loňské Ceny zimní královny Anonymu (Attendu), tak i novou klisnu ve stájí Ebony Inthejungle (Bungle Inthejungle), loni připreavovanou Zdeno Koplíkem. “Anonyma se připravovala v Cagnes-sur-Mer, jako dvouletá potvrdila svou kvalitu a když máte takovou klisnu, tak s ní klasickou cestu zkusíte. Ebonyinthejungle je u nás krátce, teprve se s ní seznamujeme, ale líbí se nám, je to pěkná silná klisna s hezkou cvalovou akcí a podle prvních dojmů si myslím, že to bude klisna na delší tratě,” myslí si trenérka. 

V Mostě v dostihu III. kategorie na 2200 metrů by měl do letošní sezóny vstoupit také Minor (Eagle Top), loňský vítěz Ceny portálu Fitmin & TURF Magazín, který sezónu zakončil pátým místem v Pražském zimním favoritu. “V práci se nám líbí, uvidíme, jak se zařadí. Raději bych s ním jela na větší závodiště, ale věřím, že i s Mostem se dobře popasuje a po něm uvidíme.” Ač stejně jako Panther figuruje na přihláškách do všech tří klasik otevřených hřebcům, v první jej pravděpodobně neuvidíme. “Pravděpodobně jej budeme škrtat, protože si myslím, že jeho optimum bude dokola a tohle by na něj bylo krátké. Víc nám ukáže mostecký start.”

Na svůj první start zatím čeká poslední z klasických nadějí Ultra’s Son (Ultra), na kterého trenérka rozhodně nespěchá. “Má před sebou ještě nějaké galupy a až podle nich se rozhodneme, kdy vyběhne,” říká o koni, který je hlášen do Českého derby i St. Leger. “U něj jsme přesvědčeni, že to opravdu bude kůň dokola, tak nevíme, jestli půjdeme tou českou nebo spíš slovenskou cestou. Uvidíme, jak rychle se dostane do té správné formy a podle toho se rozhodneme.”

Na prvním letošním vítězství centrály z Pavlina dvora se možná spolupodílela i příprava v Cagnes-sur-Mer, kam trenérka v zimě s několika koňmi vyrazila. “Líbilo se mi tam, ale je to těžké. Musíte na ni mít hodně dobré koně abyste tam sbírali nějaké úspěchy,” ohlíží se za tamním působením. “Ale každopádně to byla výborná zkušenost a mohli jsme si užívat skvělé tréninkové podmínky,” dodává. Na azurové pobřeží vyrazila jen s koňmi, kteří tam vyběhli, jediným dalším účastníkem byl právě Panther. “Mysleli jsme si, že by tam vyběhl, ale nakonec se to nepodařilo,” vysvětluje. A jestli mu tamní příprava pomohla? “Určitě mu neuškodila,” uzavírá se smíchem.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová a Pavla Pechmanová

Dostihová premiéra na výbornou. Ignacius Reilly vylepšil v dubnové traťový rekord, rychlou Gombu vyhrál Little Lord

6. Duben 2025 - 20:26

Dva jedničkové dostihy a čtyři klání pro tříleté koně včetně rozděleného dostihu pro nestartovavší s řadou adeptů klasických dostihů - to byly nejsledovanější dostihy chuchelské i české letošní premiéry, která Chuchle Areně Praha vyšla na výbornou. Oba vrcholy se odběhly ve vynikajících časech, v jednom případě dokonce v novém rekordu pražské dráhy, a dostihy pro tříleté ukázaly na nová jména, která se vyplatí ve spojitosti s klasickými dostihy pozorně sledovat.


Na startu 98. Tipsport Gomba handicapu (I.k., 4+, 1200 m, 200.000 Kč) se sešlo 12 koní včetně prvních čtyř z loňské edice. Ač favoritkou byla jedna z předních klisen loňského klasického ročníku Ciotola (Buratino), v polovině cílové rovinky dostihu, který v ostrém tempu rozeběhla Storm Kodi (Kodiac), vypadal jako největší šance druhý favorit a obhájce loňského vítězství Hidden Colony (Sioux Nation). Jeho silný nástup zvenčí ale zachytil pětiletý valach stáje K-K Metal a.s. LITTLE LORD (Zazou), který po boji o 3/4 délky dokázal loňského vítěze zdolat a připsat si první triumf v dostihu nejvyšší kategorie. Totéž platilo i pro jeho jezdkyni Sofii Kvízovou, které tak Little Lord vynahradil nepříjemný incident z padocku, a spokojený byl jistě i trenér Radek Holčák, který samozřejmě neslavil svůj první triumf v dostihu nejvyšší kategorie, ale zatímco loni na něj čekal až do závěru sezóny, letos jím sezónu odstartoval.

V Česku plozený, v Německu narozený a tamtéž v Baden-Badenu jako roček na říjnové dražbě za 14.000 € zakoupený Little Lord je synem bývalého krabčického plemeníka Zazou (Shamardal) a výsledkem tehdejšího zájmu německých chovatelů o jeho služby. Matka Lady Emerald (Tiger Hill) vyhrála tři dostihy v Německu, Francii a Belgii a Little Lord je jejím druhým potomkem po v Česku narozeném Lordu Z, jehož otcem je také Zazou. Bába La Salvita (Big Shuffle) vyhrála listed a je matkou desetinásobného vítěze Los Campanos.

Nepřehlédněte: Gasparini by měl první dva starty absolvovat na Slovensku. Pokud slintavka a kulhavka nerozhodnou jinak, říká Jan Demele

Ještě rychlejší, samozřejmě s ohledem na distanci, byla 67. Unicredit Bank Velká dubnová cena (I.k., 4+, 1800 m, 200.000 Kč), v níž rychlé tempo udával Black Paws (Invincible Spirit), který měl v sedle po dlouhé pauze vracejícího se šampióna Jana Vernera. Valach Stáje Roza, který loňskou sezónu zakončil lehkým dvojkovým vítězstvím v Bratislavě, ukázal dostatek sil, aby i v rychlém tempu vydržel bojovat do cíle, jediným soupeřem, který se ukázal být nad jeho síly, se stal devítiletý veterán a obhájce vítězství z roku 2020 IGNACIUS REILLY (Worthadd). Svěřenec Evy Záhorové navzdory o 1,5 kg vyšší zátěži jistě před vedoucího Black Paws přešel a pod Jaroslavem Línkem si připsal již 11 vítězství, všechna dosažená v dostizích nejvyšší kategorie. Zástupce Syndikátu V3J svůj triumf okořenil novým rekordem dostihu i chuchelské dráhy v hodnotě 1:48,55. Hlavu za druhým Black Paws finišovala Aphelie Light (City Light), čtvrtý doběhl Charpentier (Cracksman).

V dostihu měl svou českou premiéru absolvovat 3/4 bratr francouzského derby vítěze Study of Mana (Deep Impact) hnědák Quantum Mechanics (Saxon Warrior), ale po incidentu ve startovním boxu se dostihu nezúčastnil.  

Rodina Nieslaniků má do klasik slušně nabito

Mítink otevřela dvě oddělení dostihu III. kategorie pro dosud nestartovavší tříleté na distanci 1600 metrů. V Ceně městské části Velká Chuchle se lehce prosadil svěřenec Jany Manové PANTHER (Shalaa), která s podporou Milana Zatloukala o 3 1/2 délky zdolal Galagose (Birchwood), třetí finišoval polský host Westmisnetr Pilot (Cracksman). Hanou Juránkovou za 20.000 € jako roček v Deauville je hlášen do všech tří dostihů trojkoruny.

Panther předvedl pěkný a velmi slibný výkon, o půl hodiny později jej však zastínil vítěz druhého oddělení dostihu debutantů Ceny CK Martin Tour (III.k., 3, 1600 m) CHARDON (Dariyan) ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové se Sabinou Mokrošovou v sedle. Polobratr úspěšného Chaldera (Morandi), který byl Tomášem Jandou vydražen už jako odstávče v Deauville za 2.000 €, soupeřům utekl o dlouhých šest délek. Druhý doběhl Waldpoet (Tai Chi), třetí Alazena (The Grtey Gatsby) a neztratila se ani polosestra Queen of Beaufay Parisi Lady (Ectot), která se dlouho rozbíhala a skončila čtvrtá.

Že mají Nieslanikovi solidně nabito do klasik potvrdil i třetí dostih pro tříleté Cena společnosti Rabbit Weed (III.k., 1400 m) v níž silným finišem proměnila svůj debut ve vítězství MERGA (Mehmas). Za 5.000 € jako roček koupená klisna měla původně dělat vodiče své stájové kolegyni Zarkeye (Zarak), ale špatně odstartovala, a tak se taktovky chopila Zarkeya. V cílové rovině však Merga předvedla opravdu přesvědčivý finiš a lehce o 5 délek zvítězila, přičemž Zarkeya skončila třetí. Zatímco Zarkeya je hlášená do Jarní ceny klisen, Merga na přihláškách do klasických dostihů chybí. V sedle Mergy byl žk. Tomáš Roman, který získal 50. vítězství jako nejmladší jezdec v tuzemském turfu.

Nieslanikům se dnes v Chuchli dařilo a trenér Miroslav Nieslanik možná vykročil k dalšímu šampiónskému titulu, protože v Ceně Scyrise (IV.k., 3, 1800 m) uspěla do derby i Oaks hlášená HAVANA REDBACK (Havana Gold), v jejímž sedle završila double Sabina Mokrošová a Miroslav Nieslanik i stáj Evy Nieslanikové získali dokonce hattrick.

Dařilo se i Lucii Fialové, která získala double. V sedle VICTORY ICON (Sixties Ico) trenérky Kabelkové vyhrála dvojkový handicap Cenu CNN Prima News (II.k., 4+, 1600 m) a pak v závěrečné Ceně Derby Clubu Prague (hdcp IV.k., 2200 m) dovedla vítězně do cíle čtyřletou SAVAGE LOVE (Sleeping Indian - Sicílie, Moonjaz), jediného tuzemského odchovance, jemuž se dnes podařilo v Chuchli zvítězit.  
   
V souhrnu chuchelských vítězů nesmíme zapomenout ani na pětiletého TALAMANCU (Rajasinghe), Vladislavem Fedorowiczem připravovaného valacha stáje Swiss-Fans, který s žk. Annou Lebduškovou po boji s dotírajícím Adal Hit (Postponed) získal Cenu společnosti Bokabau (hdcp III.k., 4+, 1600 m) a s ní i druhé vítězství v českých službách.

Miloslav Vlček 
foto Pavla Pechmanová

Ve stopách Abhy? Polosestra derby vítězky Rawiya suverénně opanovala Cenu trojročných kobýl

5. Duben 2025 - 18:41

V sobotu se letos poprvé otevřely brány bratislavského závodiště, která pro svou letošní premiéru připravilo dva jedničkové dostihy a tradiční jarní překážkový vrchol a nejtradičnější dostih slovenského kalendáře Jarní cenu Petržalky. Prim však hrály rovinové dostihy, protože na programu byly dva trialy na jarní klasické dostihy, v dostihu vyhrazeném klisnám se představily i dvě zástupkyně českých stájí, hlášené do tuzemských klasických dostihů a shodně připravované Ingrid Janáčkovou Koplíkovou.


Pro obě dcery plemeníka Wooded (Wootton Bassett) to byla středoevropská premiéra, obě však již měly oproti soupeřkám výhodu startu v nohách, který absolvovaly na mítinku v Cagnes-sur-Mer.

Černá hnědka Rawiya, reprezentující barvy stáje Jany Fialové, na azurovém pobřeží v zimě vyběhla dokonce dvakrát a pokaždé se umístila. Do Jarní ceny klisen i Českého derby hlášená klisna, která je polosestrou derby vítězky Abhy (Zelzal), tak odskakovala jako favoritka a nevděčnou roli plnila do puntíku. Ač odskakovala z vnějšího boxu, už v prvním oblouku Ceny trojročných kobýl (I.k., 3 kl., 1600 m, 7.000 €) posunula do čela a pod Milanem Zatloukalem nasadila svižné tempo. Díky němu si na protější rovině vytvořila náskok dvou až tří délek, v čele vydržela až do cílové roviny, kde se sice na ní pokusila zaútočit maďarská Mammasita (Waldgeist), ale na českou zástupkyni neudělal její pokus žádný dojem a RAWIYA lehce s náskokem 2 1/2 délky zvítězila. Třetí finišovala vítězka Karpatské ceny (L) Bella Mimi (Belardo), čtvrté peníze si odvezla druhá česká zástupkyně Holy Wooded.

Gasparini by měl první dva starty absolvovat na Slovensku. Pokud slintavka a kulhavka nerozhodnou jinak, říká Jan Demele

Rawiya, zakoupená v prosinci za 12.600 € po osmém místě v prodejce v Lyon la Soie, pochází z prvního ročníku vítěze Prix de l'Abbaye de Longchamp (Gr.1, 1000 m) hřebce Wooded (Wootton Bassett), který připouští na francouzském Haras de Bouquetot za 7.000 €. Matka Nayfah (Falco) vyhrála ve Francii dva z osmi startů a získala rating 40,5 kg. V chovu si alespoň z našeho pohledu udělala skvělé jméno díky svému druhému potomkovi, kterým je vítězka Českého derby Abha. Skvěle si v chovu vedla její bába Street Kendra (Kendor), vítězka jednoho dostihu ve třech letech ve Francii, která dala 11 vítězů ze 13 potomků dostihového věku a téměř polovina z nich získala status blacktype koně. O kvalitě rodiny ale není třeba diskutovat. Pokud půjdeme po generacích dál, dojdeme až k legendárním Mumtaz Mahal (The Tetrarch) a Lady Josephine (Sundridge) a zjistíme, že Rawiya náleží k nejlepší rodině celé Plemenné knihy.   
 
Druhý jedničkový vrchol dne, Cena trojročných žrebcov (I.k., 3 hř., 1600 m, 7.000 €), se odehrál bez účasti českých koní. Na úkor favorizovaného maďarského Mirash Kinga (Belardo), vítěze Kétévesek Kriteriuma (Gd3), se po boji o krk prosadil třetí z Karpatské ceny DAEMON (Far Above), jehož Jozef Chodůr nasedlal Moniru Mahidimu, žokeji s marockými kořeny, jemuž se v sobotu podařilo ve Starém háji získal double. Hřebec, jehož Tomáš Janda zakoupil jako ročka na prosincové dražbě v Newmarketu za 5.000 gns, je novou nadějí stáje BORMANN po odchodu Opasana do chovu.

Překážkové dostihy pod českou nadvládou

Bratislavská premiéra hostila tři překážkové dostihy, které se všechny staly kořistí českých stájí. V 52. Jarní ceně Petržalky (stch 5+, 3800 m, 3.300 €), kterou z pěti startujících dokončili jen tři koně, se suverénně prosadil poprvé v Bratislavě startující specialista na wroclawskou dráhu a účastník loňské Velké pardubické HER HIM (Kendargent) majitelky a trenérky Ivany Porkátové, která desetiletého valacha francouzského původu nasedlala Rostislavu Benšovi. Sedm délek zpět finišoval na druhém místě Bilbo d'Assault (Royal Assault) a český 1-2-3 doběh završil Hapgarde de Thaix (Kapgarde).

Stejnou tréninkovou centrálu reprezentující svěřenkyně Grega Wroblwského LADY RECORDER (Recorder), opět s podporou Rostoslava Benše, jistě ovládla Cenu Víchora (stch, 4+, 3600 m, 2.500 €) a českou kořistí se staly i proutěnky Memoriál Jindřicha Němčanského (4+, 3600 m, 3.000 €), které pěkným finišem lehce ovládla PASCALA (Girolamo) z PF Ludmírov, připravovaná Martinou Jašíčkovou a odježděná žk. Terezou Polesnou.       

Miloslav Vlček   

Rodina legendární Nory Jeane pokračuje. Narodila se její první pravnučka

4. Duben 2025 - 7:08

Na konci 90. let minulého století patřila k největším hvězdám českého turfu. Hnědka Nora Jeane (Reprimand) v roce 1997 zcela ovládla tuzemskou scénu, když úspěšně navázala na skvělé výsledky ve dvou letech a dosáhla série sedmi vítězství bez porážky, kterou završila triumfem v Českém derby. Ač v chovu působily dvě její dcery, ještě nedávno se zdálo, že rodina této legendární klisny z české chovu zmizí. Letos však porodila první hříbě jedna z jejích vnuček, navíc se jí narodila dcera, a tak naděje na udržení rodiny významně stouply.

 
Irská rodačka Nora Jeane si našla cestu do našeho turfu z newmarketské dražby hříbat, kde byla i na tehdejší dobu získána velmi lacině, ač její pravý bratr Progression v roce 1994 zvítězil v Českém derby. V Česku se předvedla naprosto skvěle. Jako dvouletá nenašla ve třech  startech přemožitele, přičemž po triumfu v Ceně zimního favorita uspěla i proti starším koním v Českomoravské ceně (CH). Poražena nebyla ani v dalších čtyřech startech v následující sezóně, v níž postupně zvítězila v Memoriálu Rudolfa Deyla, Velké jarní ceně (v mrtvém doběhu s německým Noble Blade), Velké červnové ceně a nakonec i v Českém derby. 

První porážku jí uštědřil až německý Lonango (Acatenango) ve Slovenském derby, v těsném doběhu St. Leger finišovala třetí za Librillou (Lesotho) a Ketlin (Lincoln). Do následující sezóny vstoupila druhým místem ve Velké květnové ceně (L), jejímž šokujícím vítězem se tehdy stal Santa Luck (Najoom) a po tuhém boji o krátkou hlavu prohrála s Librillou bitvu o Zlatý pohár (L). Následně se ale vrátila na vítěznou vlnu a velmi lehce vyhrála jedničkovou Cenu reg. ředitele van Gansewinkel a následně velmi lehce o 7 délek opanovala Velkou cenu českého turfu (Gd3), ve které mj. vrátila porážku Librille. Tám dostihovou kariéru ukončila.

Matka dvou jedničkových vítězů

V chovu bohužel po sobě zanechala jen 5 potomků, z nichž 4 se ukázali na dostihové dráze. Talent projevila i zde - dvěma z nich se podařilo uspět v dostihu nejvyšší kategorie, další se v něm umístil a zbývající vyhrál dvojkový dostih. Do chovu byly zařazeny dvě její dcery - vítězka Velké ceny českého turfu (Gd3) a druhá z Oaks Mainly Monroe (Dr. Devious), Nořin na dráze nejúspěšnější potomek, našla místo ve stádě společnosti Agrobyškovice s.r.o. a poté, co společnost ukončila své účinkování v chovu, působila v chovu Josefa Vymazala. Druhou dcerou Nory Jeane v chovu byla Victory Jeane (Victory Note), dvojnásobná vítězka dostihu III. kategorie a druhá z Podzimní ceny (I.k.) v Mostě.

Victory Jeane, kterou do chovu zařadil Josef Pšurný a poté stála u Josefa Mellena, přivedla na svět pět potomků, z nichž čtyři se ukázali na dostihové dráze. Dva, respektivě dvě z nich zvítězily - Vlastnost (Bully Pulpit), která vyhrála dostih IV. kategrie v Brně a V. kategorie v Lysé, a pak Victorie Vally (Tiger Cafe), vítězka dvou pětkových klání v Mostě a ve Velké Chuchli. Ani jedna nebyla zařazena do plnokrevného chovu, a tak se příběh této části rodiny uzavřel.

Šanci na její pokračování má tudíž jen větev Mainly Monroe. Agrobyškovice či posléze První Byškovická s.r.o. manželů Pospíšilových klisně dopřála i zahraniční partnery, a tak v její produkci najdeme i potomky po vítězi Deutsches Derby (Gr.1), Coronation Cupu (Gr.1) či dokonce Breeders' Cup Turf (Gr.1) Shirocco (Monsun) či světoběžníkovi Phoenix Reach (Alhaarth), Gr.1 vítězi v Kanadě, Hongkongu a Dubaji. S prvním dala nezvítězivšího Mainly Rocco, jehož největším úspěcherm bylo druhé místo v dostihu III. kategorie, s druhým hnědáka jménem Mramor, který zvítězil v dostihu IV. kategorie v Lysé.          

Lépe si překvapivě vedli její potomci po tuzemských plemenících. S High Extremem (Danehill) dala trojnásobnou vítězku Mainly High, které jen o nos uniklo vítězství ve dvojce v Mostě, po Bully Pulpit (Pulpit) přivedla na svět dokonce pětinásobnou vítězku Mambo, která uspěla i ve trojce a tři vítězství za svou kariéru získal valach Mike of Jape (Age of Jape).

Naděje jménem Mambo

Mainly High byla před více jak 10 lety, jako vůbec první vnučka Nory Jeane, zařazena do chovu, ale dala jen jediného potomka hřebce Merllina (Dandoun), který se nikdy na dráze neukázal. Tím její chovná kariéra skončila a poté, co z chovu odešly i obě dcery Nory Jeane, se zdál být osud rodiny u nás zpečetěn. Ale objevila se nová naděje.


Mambo ještě jako hříbě

Po čtyřech letech na dostihové dráze našla cestu do chovu odchovankyně Josefa Vymazala vnučka skvělého Pulpita (A.P. Indy) Mambo. Bully Pulpitova dcera, která nyní působí v chovu Vymazalova vnuka Milana Nováka, se loni vydala do Doubrav k Vítězslavu Vandovi za běloušem Fairlypim (Pivotal) a z tohoto spojení se letos narodila klisnička, tmavá hnědka. Ta je tak nejen první pravnučkou Nory Jeane, ale společně se svou matkou i nadějí na zachování rodiny v tuzemském chovu.

 Mambo už jako matka se svým prvním hříbětem ...   ... a zmíněné hříbě


Miloslav Vlček, foto archiv Josefa Vymazala a Milana Nováka

Politicum je velký gentleman, Torque Power se vrátí na dráhu, říká Josef Saller

1. Duben 2025 - 23:11

S patnácti koňmi, připravovanými na letošní sezónu, patří dostihová stáj DS The Sons of Sharpour pana Josefa Sallera mladšího k největším stájím v zemi. Saller však není jen majitelem, ale také chovatelem, který navíc vlastní plemenné hřebce. V loňském roce zařadil do chovu bělouše Torque Power, letos v chovu debutuje jiný bělouš, který donedávna hájil jeho barvy Politicum. Právě u nich náš rozhovor začal.  


Vítěz Leram Million a dalších tří jedničkových dostihů má za sebou premiéru v roli plemeníka, a protože hřebec nakonec skončil v Levíně ve stáji Michala Kalčíka, může jeho první kroky v nové roli majitel nejen sledovat z první řady, ale i se na nich podílet. “Dělá mi radost, jak mu to jde a věřím, že se v chovu dobře prosadí,” popisuje Saller první zkušenosti hřebce s připouštěním. “Minulý týden připustil druhou klisnu a už poprvé se choval jako gentleman. Jsem rád, že mu to jde a musím poděkovat Monice a Michalovi Kalčíkovým, kteří se chopili něčeho, co nedělali, neznali a jako vždy a všechno dělají srdcem a na 100%. Michal je obecně velmi vstřícný a obětavý a jsem rád, že jsem to celé nakonec vyřešil takhle, když to u pana Pšurného tuto sezonu bohužel nešlo. Tímto bych mu mimochodem rád popřál brzké uzdravení,” říká.

První klisnou Politica byla nestartovavší Miss Dara, zřejmě jediná dcera mnohonásobného šampióna a dvojnásobného Koně roku Darsalama (Desert King) v našem chovu. Po ní Politicum připustil Nonetu (Martaline), polosestru klasické vítězky Nidary (Kallisto) či Gd3 umístěného překážkáře King of Beaufay (Great Pretender). Další přijdou na řadu tento týden, sám Saller mu svěří čtvrtou z Jarní ceny klisen Ballantines (Footstepsinthesand) a Mountain Flower (Iffraaj), dceru listed vítězky Moonlife (Invincible Spirit), kterou si chovatel pronajal od pana Beránka. “Už měla být loni pro Torque Powera, ale pro její zdravotní stav jsme nakonec nepřipouštěli."

Hlášeny jsou ještě další klisny, ale chovatel o nich zatím moc mluvit nechce. “Nerad to zveřejňuji dopředu, protože chovatelé se občas i přes nahlášení nakonec nedostaví, ale zatím je nahlášeno osm klisen, s mými dvěma by to tedy bylo prozatím krásných deset klisen," vypočítává.

Naopak chovatelská anabáze Torque Powera, který loni stál v chovu na Slovensku, skončila a nebude se opakovat. “Torque je nyní u pana Jelena a zcela na rovinu chystám s ním comeback. Vím, že už je devítiletý, ale rád bych s ním zkusil návrat na dostihovou dráhu,” plánuje Saller. Rozhodnutí bylo do určité míry motivováno i vysokým poplatkem za případné zařazení do chovu v Česku, zvláště když jeden už chovatel musel uhradit za Politicuma. “Z mého pohledu dávat dalších 100 tisíc za licenci pro, podle mě, dalšího elitního hřebce nechci. Mrzí mne, že úspěchy na českých drahách jsou tak málo brányv úvahu při licencování respektive stanovení ceny za zařazení do chovu. Když Politicum vyhrál Leram Million, porazil tam špičkové koně, čímž podle mne své kvality dostatečně potvrdil. Leram Milion je bezpochyby velmi těžký dostih,” je přesvědčen Saller.  

Na druhou stranu velice vítá návrat majitelských a chovatelských prémií, které by mohly pomoci i jeho hřebci. “Za mě je to správná cesta, jak lidi motivovat aby chovali a kupovali koně domácího chovu. Konkurovat s českými koňmi importům dnes není lehké a já jsem za tuto iniciativu rád. Nakonec i malí Politici by pak mohli být ohodnoceni lépe,” věří. 


Obhájí Hidden Colony loňské vítězství v Gomba handicapu?

Stejně tak přivítal růst cen jedničkových dostihů, který se možná i promítne do menežování stáje ve prospěch tuzemských dostihů. “Jsem za to samozřejmě rád, druhou věcí ale je, že s tím zároveň narostla i absolutní výše startek a přihlášek,” upozorňuje Saller. „V zahraničí jsou stále zcela jiné poměry v nákladech k ceně dostihu než u nás. Ale nechci si stěžovat, jsem opravdu rád, že ceny rostou. Rozhodovat při menežování ale budou především propozice, navíc ani v Německu nemusíme vždy najít pro koně vhodný dostih. Třeba loni Caucasian krásně zaběhl v květnu v Hoppegartenu, kde doběhl druhý v B handicapu o 20 tisíc eur. Plánovali jsme tam s ním zase vyjet, ale letos už dostih není vypsán na 1400 metrů, ale na distanci o 200 metrů delší. A to už je pro něj dlouhé.”

Majitel přiznává, že původně se chtěli v Česku jen rozběhat a pak koně směřovat do zahraničí, skutečnost však zřejmě bude pro české dostihy příznivější. V každém případě bychom měli dvě z aktuálních hvězd stáje vidět v Chuchli už úvodní den. “Rádi bychom, aby Hidden Colony začal Gombou, kde bude obhajovat loňské vítězství a Norton šel Velkou dubnovou. Ten ani nic jiného výhledově nemá. Caucasian by měl začít sezónu Memoriálem Jaroslava Maška, stejně jako minulý rok,” plánuje Saller.

Prvním vrcholem pro opory stáje byl měl být mítink Turf-Gala, po něm zřejmě tuzemský derby den. “Minulý rok jsme o něm byli třikrát v jedničkách druzí, byla to cenná druhá místa a třeba letos některou vyhrajeme. A pak samozřejmě Svatováclavská cena. Zkrátka jak se koně rozeběhnou, uvidíme, jak na tom jsou a podle formy budeme potvrzovat to, kde jsou hlášení a přemýšlet o startech v zahraničí,” uzavírá.

Na Turf Gala, konkrétně do Starohájského kritéria, Sallerova stáj přihlásila i dvě klasické naděje - dosud nestartovavší Decorated Fightera a True Beauty Story, potomky elitního Gr.1 vytrvalce Decorated Knight (Galileo). “Líbí se mi oba, myslím, že oba budou vytrvalí, jen klisna bude asi hotová dřív. U hřebce zatím nejsem úplně přesvědčený, že stihne klasické dostihy,” myslí si Saller. “Klisna je takový typ, co se zahřeje a jede. Ta se mi líbí moc. Ale samozřejmě hřebce jsem si také na breeze-upu sám vyhlédl a věřím, že bude dobrý. Chtěli bychom s oběma brzo debutovat, aby se s dostihy seznámili a měli šanci se někam dostat, ale předpokládám, že zpočátku budou dostihy pro tyhle koně hodně nabité. Loni nevyběhli, protože pořád rostli a s Kosťou Kobzarevem jsme se shodli, že je lepší počkat. Máme přece jen víc času než ti majitelé, kteří se s koňmi chtějí dostat do jarních klasik.”

Novými posilami je i čtveřice dvouletků pořízených prostřednictvím agenta Tomáše Jandy. Michal Kalčík připravuje Gangstera Joe (Cable Bay), v péči trenéra Kobzareva jsou klisna Amazing Bubble (U S Navy Flag), hřebec Mr Delon (Waldgeist), u něhož je majitel rád, že mu bylo schváleno slavné jméno oblíbeného herce, a také Lighting Clown (Lightning Spear). Ti spolu s tříletými představují nové naděje stáje. “Rád bych, kdyby se letos mladí koně dobře ukázali,” doufá Saller. Jinak bude sestava jeho stáje podobná té loňské. S výjimkou Arkadaga či Launch Zone, kteří ukončili kariéru. "Dělali mi radost a teď si budou užívat pohodu stejně jako Cipísek Joe, který stáj opustil aniž by se na dráze ukázal. Pořád rostl a těžko říct, jestli by vůbec byl do dostihů,” komentuje jejich odchod majitel. Je rád, že pro všechny našel dobrý nový domov a těší se, co předvedou nové naděje a zda staré opory budou i nadále dělat takovou radost jako dosud.  

Miloslav Vlček

Český hattrick v Trevisu. Uspěli Portobello, Burschi i Feschanda

25. Březen 2025 - 17:34

V italském Trevisu dnes skončila překážková část jarní sezóny. Nabídla trojici překážkových klání, která se bezezbytku stala kořistí koní v českém tréninku. O další cenný český hattrick se zasloužili svěřenci Josefa Váni staršího, Alžběty Faltejskové a Grega Wroblewského. Přispěla k němu i odchovankyně Dr. Jiřího Charváta FESCHANDA (Dariyan), dcera klasické vítězky a úspěšné matky French Quebec (Excellent Art).

 
Alžbětou Faltejskovou připravovaná pětiletá ryzka triumfem v Premio Piazza dei Signori (pp, 5+, 3500 m, 8.000 €, záznam) získala své druhé překážkové vítězství a páté v kariéře, v níž nechybí ani klasické vítězství ze Slovenska. Stejně jako při předchozím prosincovém vítězství v Pise byl v jejím sedle Jan Faltejsek. Úspěch českých barev doplnil druhý v cíli Igor (Tai Chi).

Soubojem dvou koní v českém tréninku skončil i nejlépe dotovaný překážkový dostih dne steeplechase Premio Loggia dei Cavallieri (3500 m, 9.000 €, záznam), ve kterém tempu diktujícího Darkalona (Tiger Groom), vedeného Josefem Bartošem, v závěru zdolal Gregem Wroblewským připravovaný BURSCHI (Maxios) ze stáje Wieslawa Kartuse, v jehož sedle byl Rostislav Benš. V dostihu, který byl nedlouho po startu zastaven po pádu jezdce a volném koni v protisměru a znovu se opakoval, obsadil čtvrté místo Black Star (Kapgarde) a páté Don't Dream (Dream Ahead).

Nepřehlédněte v rubrice Chov: Lady in Pink porodila druhého potomka. Hřebečka po City Light

Vůbec první překážkové vítězství své kariéry v Trevisu získal čtyřletý valach Scuderie Tania PORTOBELLO (Affaire Solitaire) z lotu Josefa Váni staršího, který pod Janem Kratochvílem lehce s pětidélkovým náskokem vyhrál úvodní Premio Piazza Vittoria (pp, 3000 m, 7.700 €, záznam). Čtvrtý finišoval v dostihu aktivní Excellent Drago (Albert Dock).

Miloslav Vlček

Bude dostihem roku? Do Velké ceny Slovenska jsou hlášeni Gasparini, Francis Gold, Jardin Michelet, Rex of Thunder i Vert Liberte

21. Březen 2025 - 6:05

Už v loňském roce byla Velká cena Slovenska mimořádně kvalitně obsazeným dostihem, na jehož startu se mj. sešlo hned šest derby vítězů. Podle přihlášek na celý mítink Turf-Gala, které po čtvrteční uzávěrce zveřejnilo Závodisko Bratislava, by dotačně na 35.000 € posílený vytrvalecký dostih mohl i letos nabídnout skvělé startovní pole. Sice do něj byli přihlášeni tentokrát "jen" tři vítězové derby, přesto však má opět ambici kandidovat na titul nejlépe obsazeného středoevropského dostihu.

 
Derby vítěze zastupují tři reprezentanti českých stájí, kteří vyhráli poslední tři ročníky slovenské modré stuhy -Gasparini (Eagle Top), Jardin Michelet (Kingfisher) a loňská vítězka Francis Gold (Kodiac). Do dostihu byl přihlášen také loňský vítěz Rex of Thunder (Night of Thunder), další elitní vytrvalec v českých barvách Vert Liberte (Muhaarar) či loňská vítězka Slovenského St. Leger Eskadra Zero (Phoenix of Spain). Vedle českým a slovenským turfmanům již známých jmen byla do dostihu přihlášena i podzimní akvizice Dr. Charváta hřebec Goodwood Odyssey (Ulysses), za 105.000 gns zakoupený vítěz Classe 2 handicapu v Goodwoodu. Z Česka do dostihu míří také loňský vítěz Velké ceny českého turfu (L) American Fly (Maxios) a v jedničkách sériově placírující Norton (Tai Chi).

Ač by teoreticky měla být Velké cena Slovenska opět českou záležitostí, je silně obsazená i ze slovenské strany a na přihláškách najdeme také dva rakouské a jednoho maďarského zástupce - z Anglie zakoupeného nyní čtyřletého Vadali (Churchill) s oficiálním britským ratingem 76 liber.

České stáje kvalitně obeslaly i zbylé čtyři vrcholy dostihy mítinku Turf-Gala a možná se jim stejně jako loni i letos podaří vyhrát všech pět  jedničkových koní ceněného mítinku. Vedle Rex of Thundera najdeme na přihláškách i další dva české obhájce loňských triumfů sprintera Worth Choice (Worthadd) a mílaře Ignacia Reilly (Worthadd). (miv)

10501 - 41. Veľká cena Slovenska (Přihl.: 18)
rovina Gd-3 kat., cena, 4ročné a staršie kone, 2400 m, 35 000 EUR AMERICAN FLY (GER), 7 SV Vondra s.r.o. (CZE) 58.0 Manová Jana BOULEVARD BLANQUI (FR), 4 Stajňa Egl 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. CAPE CROWN (IRE), 7 BORMANN 58.0 Chodúr Jozef DONE DEAL (FR), 4 HJ (AUT) 58.0 Geisler Markus DUKE OF MERIDIAN (IRE), 4 Meridian SK 58.0 Línek Jaroslav ESKADRA ZERO (IRE), 4 IBK TRADE a.s. (CZE) 56.5 Luka ml. Václav, Ing. FRANCIS GOLD (IRE), 4 OZ Roza s.r.o. (CZE) 56.5 Korečková Vendula FREE FOLIE (IRE), 5 Strnisko 56.5 Mihalík Marcel GASPARINI (CZE), 6 TIPPLER Group s.r.o. (CZE) 58.0 Demele ml. Jan GOODWOOD ODYSSEY (GB), 4 Dr. Charvát (CZE) 58.0 Tůma 3 Pavel HOLLYWOOD AFRICANS (FR), 6 Stall Liberty Leaf (AUT) 58.0 Geisler Markus JARDIN MICHELET (FR), 5 Cardboard (CZE) 58.0 Záhorová Eva NINNA BEST (GER), 4 PD Kúty 56.5 Kubovičová Zuzana, Ing. NORTON (GER), 5 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 58.0 Kobzarev Konstantin REX OF THUNDER (GB), 7 Drag Consulting (CZE) 58.0 Demo Michal ROYAL CATATUMBO (IRE), 5 DS Millennium 58.0 Brečka Jaroslav VADALI (IRE), 4 Hungaro Racing Etemovic (HUN) 58.0 Csontos Pál VERT LIBERTE (IRE), 7 DS Pegas (CZE) 58.0 Török Dalibor Podmienečne prijatá: ESKADRA ZERO (IRE)

 

10502 - 41. Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Přihl.: 16)
rovina L kat., cena, 3ročné a staršie kone, 1200 m, 20 000 EUR CAPITANO (FR), 5 Lokotrans (CZE) 60.5 Urbánek Luboš CAUCASIAN (IRE), 6 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 60.5 Kobzarev Konstantin DINO (FR), 3 DS Pegas (CZE) 57.0 Török Dalibor DRISH VENTURE (IRE), 7 Farma Poledníkovo s.r.o. (CZE) 60.5 Myšková Štěpánka GHAN (IRE), 4 EKOLS Skalica, s.r.o. 60.5 Mihalík Marcel HIDDEN COLONY (IRE), 5 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 60.5 Kobzarev Konstantin INCA DREAM (IRE), 4 Farma Poledníkovo s.r.o. (CZE) 60.5 Myšková Štěpánka KARAZHAL (IRE), 3 Hungaro Racing Etemovic (HUN) 57.0 Csontos Pál LITTLE LORD (GER), 5 K-K Metal a.s. (CZE) 60.5 Holčák Radek LOCH PIKE (IRE), 4 FeD, spol. s r.o. 60.5 Chodúr Jozef LOCH SWAN (IRE), 3 FeD, spol. s r.o. 55.5 Chodúr Jozef PIEMONT (IRE), 4 Leram (CZE) 60.5 Luka ml. Václav, Ing. SANDY ROSE (IRE), 6 Mishel Style 59.0 Štangel Marián WELSHTINO (IRE), 5 Strnisko 60.5 Mihalík Marcel WHISPERS AND SIGHS (FR), 7 Syndikát M3J 59.0 Brečka Jaroslav WORTH CHOICE (IRE), 9 Vasury Kolesa (CZE) 60.5 Myšková Štěpánka

 

10503 - 41. Cena Scottish Rifla (Přihl.: 14)
rovina L kat., cena, 4ročné a staršie kone, 1800 m, 16 000 EUR APOLLON (GER), 6 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno BLACK PAWS (IRE), 5 Stáj Roza (CZE) 58.0 Myšková Štěpánka DISCOVERY DAY (CZE), 5 Václav Luka (CZE) 58.0 Zobal František HÁJEK (IRE), 4 MPL Racing 58.0 Hanáček Jaroslav IGNACIUS REILLY (GB), 9 Syndikát V3J (CZE) 58.0 Záhorová Eva MANATAN (FR), 5 PD Senica 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. MUSTELA (IRE), 6 VeVe Racing 56.5 Línek Jaroslav POLARIS DANCER (IRE), 4 Hungarya Hadzic Racing (HUN) 58.0 Csontos Pál PREWITT (IRE), 5 Leram (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. QUESSIGNY (FR), 6 Farma Poledníkovo s.r.o. (CZE) 58.0 Myšková Štěpánka SADDAD (FR), 5 DS Millennium 58.0 Brečka Jaroslav SHE FREE (IRE), 4 Bamatse 56.5 Kubovičová Zuzana, Ing. SPIRIT OF SPAIN (IRE), 4 Beliar SK 58.0 Štangel Marián TERMINI (IRE), 4 Strnisko 58.0 Mihalík Marcel

 

10504 - 40. Starohájske kritérium (Přihl.: 25)
rovina L kat., cena, 3ročné kone, 2000 m, 16 000 EUR ALAZENA (FR), 3 OZ Roza s.r.o. (CZE) 58.0 Myšková Štěpánka DAEMON (GB), 3 BORMANN 58.0 Chodúr Jozef DARK (CZE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan DECORATED FIGHTER (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 58.0 Kobzarev Konstantin DIAPRA (GER), 3 RC Farm 56.5 Tugušev Ramazan FIGHT FOR GLORY (FR), 3 Hungaro Racing Etemovic (HUN) 58.0 Csontos Pál GRAN CRIME (FR), 3 Quirinus Farm 58.0 Brečka Jaroslav HOLY ROMANISED (FR), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno IWANHOE (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián JURÁŠEK (FR), 3 Lokotrans Slovakia 58.0 Štangel Marián KRACKEN (GB), 3 Vimar 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. MIRASH KING (IRE), 3 Hungaro Racing Etemovic (HUN) 58.0 Csontos Pál MISSION ACCEPTED (IRE), 3 OZ Roza s.r.o. (CZE) 58.0 Korečková Vendula PANTOKRATOR (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák Radek RABBIT FOOTSTEPS (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan SHELLBY (GB), 3 MNK Racing 58.0 Línek Jaroslav TERREMANA (FR), 3 SAVA (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. TOMMY BOY (FR), 3 Drag Consulting (CZE) 58.0 Demo Michal TORIN (IRE), 3 Meridian SK 58.0 Línek Jaroslav TRUE BEAUTY STORY (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 56.5 Kobzarev Konstantin TURFITO (GER), 3 ALCHEM 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. ULTRA´S SON (FR), 3 SV Vondra s.r.o. (CZE) 58.0 Manová Jana UNO TOP, 3 Why not racing 58.0 Línek Jaroslav UPMANN (GB), 3 Dr. Charvát SK 58.0 Línek Jaroslav WICTOR, 3 Vadual 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing.

 

10505 - 33. Cena Arvy (Přihl.: 14)
rovina L kat., cena, 3ročné kobyly, 1800 m, 16 000 EUR BELLA MIMI (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián CALLA FONDA (GB), 3 Leram (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. DIAPRA (GER), 3 RC Farm 58.0 Tugušev Ramazan FANTAGGIRA TCHEQUE (CZE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan FRANCIS QUEEN (FR), 3 OZ Roza s.r.o. (CZE) 58.0 Korečková Vendula GOLDEN BRICK (FR), 3 DS Pegas (CZE) 58.0 Török Dalibor HARMICA, 3 Mladen Rihtarič 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. LADY JAMALLE (IRE), 3 Dr. Charvát SK 58.0 Línek Jaroslav LA RELATION (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák Radek MAMMASITA (IRE), 3 Sztankov Racing (HUN) 58.0 Csontos Pál RABBIT GHAIYYATH (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan RAIN BEE (GB), 3 RC Farm 58.0 Tugušev Ramazan TRUE BEAUTY STORY (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 58.0 Kobzarev Konstantin ZOLIYANKA (FR), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno

zdroj: Závodisko Bratislava 

Jiří Charvát v Senátu ostře kritizoval rozhodnutí Ministerstva kultury, které nezařadilo pastviny do památkové ochrany Hřebčína Napajedla

19. Březen 2025 - 22:59

Ve středu se boj o záchranu Hřebčína Napajedla jako klíčového místa pro zachování a rozvoj chovu anglického plnokrevníka v České republice, přesunul na na půdu Senátu Parlamentu Česká republiky. Jeho jednání, respektive příspěvky zastánců zachování hřebčína, výrazně ovlivnilo čerstvé rozhodnutí Ministerstva kultury ČR, které v odvolání proti svému srpnovému rozhodnutí nevyhovělo odporu zástupců petice na záchranu hřebčína a nezahrnulo do kulturní ochrany hřebčína i jeho pastviny.


Tuto skutečnost ostře kritizoval především současný prezident Jockey Clubu Dr. Jiří Charvát, která na jednání Senátu vystoupil s vlastním příspěvkem. V jeho úvodu vysvětlil, co je Jockey Club ČR a jaké jsou jeho úkoly a porovnal též české dostihy a český chov s evropskou realitou. Zdůraznil, že problémem českého turfu není ani tak nízký počet dostihových koní, ale nízký počet českých odchovanců mezi nimi a především klesající podíl tuzemských odchovanců.

"Příčinou úbytku českých koní, příčinou úbytku zaměstnání pro české chovatele není špatná kvalita českých koní, příčinou je nedostatečná nabídka, která je dána tím, že u nás dnes, když vypadl zejména Hřebčín Napajedla, není velký chovatel, který vychovává hříbata, ročky a nabízí je na trhu. Proto je pro u nás úloha hřebčína v Napajedlích naprosto nezbytná, protože z požadovaného množství minimálně 150 ročků, které potřebujeme ročně, vždycky obstarával zhruba 50."

V druhé části svého vystoupení se prezident Jockey Clubu ostře ohradil proti rozhodnutí Ministerstva kultury, které sice potvrdilo původní rozhodnutí prohlásit Hřebčín Napajedla, respektive jeho budovy, jako kulturní památku, ale odmítlo do památkové ochrany zahrnout i pastviny, náležící k hřebčínu. "Nemohu vůbec souhlasit s panem ministrem, protože pan ministr řekl, my jsme prohlásili hřebčín kulturní památkou. Položme si otázku, co je hřebčín? Všeobecná encyklopedie z roku 1997, vydaná Pro Diderot uvádí: Hřebčínem je plemenné a pastevní hospodaření pro chov a šlechtění koní se stájemi hřebců a klisen s hříbaty. Plemenné a pastevní - to je konjunkce. Oba dva musí platit společně. A jestliže tedy prohlásíme část hřebčína za kulturní památku, a ne celý, pak neprohlásíme celý hřebčín, protože definice hřebčína je jiná," uvedl Charvát ve svém projevu.

Související: Ministerstvo kultury potvrdilo rozhodnutí o prohlášení napajedelského hřebčína za kulturní památku. Pastviny se jí ale nestaly

"Současnému vlastníkovi nelze nic vyčítat", řekl Charvát dále. "Antonína Sieklika dobře znám, koupil hřebčín, aby mu pomohl. To že to jeho děti nebaví, to je život. Ale kdyby to dál prodávali jako hřebčín a řekli - my jsme za něj tenkrát dali 25 miliónů a chceme v tom čase nějaké přiměřené zhodnocení ceny, nelze namítat nic. Ale pokud je dneska snaha, už potvrzená rozhodnutím ministerstva, že oddělíme pastviny a necháme naprosto nečinné budovy a 9 hektarů prodáme za minimálně 150 miliónů, pak už to není košér. A nezaslouží si ani úctu, ani uznání," zdůraznil za potlesku auditoria Charvát.

"Hřebčín Napajedla jako celek za kulturní památku prohlášen nebyl. Hřebčín Kladruby prohlášen byl. U pana ministra jsem se dozvěděl, že důvod je ten, že tam je chován kladrubský kůň, zatímco tady anglický plnokrevník. Takže ministerstvo volilo mezi dvěma variantami: ochránit obecný zájem a vytvořit předpoklady pro obnovení činnosti hřebčína nebo dát přednost soukromé investici a zničení hřebčína a jeho hospodářství. Rozhodlo se zcela zjevně pro druhou variantu," ukončil Jiří Charvát své vystoupení. 

Miloslav Vlček

Na Slovensku působí šest plemeníků, jeden však jen pro klisny vlastního chovu

17. Březen 2025 - 21:55

Už měsíc běží nová připouštěcí sezóna nejen u nás, ale také na Slovensku. Tamní autorita hlásí, že v chovu bude letos působit šest plemenných hřebců, nicméně jeden z nich má licenci omezenou jen na vlastní klisny majitele, a tudíž na trhu nebude přítomen. Největší změny v tamní nabídce plemeníků souvisí s českým chovem, respektive s českými majiteli plemeníků, kteří zde působí či působili.

 
Po jedné sezóně totiž tamní chov opustil dvojnásobný vítěz Velké ceny Prahy (L) bělouš Torque Power (Toronado), který se vrátil do Česka, byť nikoliv do chovu. Naopak z Česka na Slovensko odešel dosud v chovu svého majitele Viktora Eichlera působící Rolando (Campanologist), který letos připouští v chovu Jána Kuchárika v Belé-Dubice. Příchodem Rolanda získal slovenský chov plemeníka blacktype výkonnosti - mimo něj žádný z tamních plemeníků blacktype dostih nevyhrál. Rolando letos připouští za 400 €, zhruba 10 tisíc korun, tedy výrazně méně než loni v Česku, kde za jeho služby chovatelé zaplatili 18 tisíc korun.

Rolando bude bezpochyby oživením tamního chovu, ale možná více pozornosti bude letos upřeno na Legionara (Lateral). Ač slovenský Kůň roku 2013 loni připustil jen jedinou klisnu, do letošní sezóny vstoupil s vyšším poplatek - z loňských 400 € jeho cena stoupla na 500 eur. Důvodem byly velmi slibné výsledky prvních dvouletků. Přestože mu vyběhli jen tři, dva dokázali zvítězit - ve dvou startech neporažený Wictor a dvojková vítězka Hermica, ve svém jediném startu se umístil i třetí startovavší potomek Diamond in Pink.

Na první start svých potomků zatím čeká další slovenský Kůň roku Medici. Vítěz Austrian Derby (L), Slovenského St. Legeru (L) a později i šampión proutěnkářů byl loni jako otec nejpočetněji zastoupen mezi slovenskými odchovanci a exteriér jeho potomků vzbuzoval pozitivní reakce. Syn amerického šampióna plemeníků Curlina (Smart Strike) stojí u Jána Cagáně a připouštěcí poplatek je dohodou.   

Na začátku své chovné kariéry stojí také vítěz slovenské Velké jarní ceny (L) i rakouských Trial Stakes (Gd2) Ypsilon King (Hawk Wing). Hřebci, stojícímu u Pavla Vigaše ve Dvorníkách - Hontienských Tesároch, zatím vyběhlo 5 potomků. Nejstarší z nich, nyní pětiletý Cansas King, má na svém kontě 4 vítězství, všech ale dosáhl v dostizích nejnižší kategorie a zatím je hřebcovým jediným vítězem.

Naopak nejvíce prověřeným hřebcem mezi slovenskými hřebci je Monsunův již jedenadvacetiletý syn Mascarpone, působící v chovu od roku 2013. Šampión plemeníků ve Švýcarsku ze sezóny 2022 a mj. otec vítěze Grand Prix d'Avenches (Class A) Checkpointa stojí stále na Ranči Hosťová a za jeho služby chovatelé zaplatí 300 €.    
 
Vedle pětice zmíněných hřebců na Slovensku připouští také čtrnáctiletý Eliter, ten však má licenci jen na klisny svého majitele. V Rajeckých Teplicích - Poluvsie stojící hřebec měl nevýraznou kariéru, během níž sice získal čtvrté místo ve Starohájském kritériu (L), ale to bylo jedno z pouhých dvou umístění, jichž nezvítězivší hřebec v 10 startech získal. Hřebec je synem vítěze Irish Derby (Gr.1), Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) a dalších významných dostihů Dylan Thomase (Danehill) a listed umístěné Nellie Nolan (Storm Cat), polosestry vítěze Curragh Stakes (Gr.3) a plemeníka Raphane (Rahy) a listed umístěného Where's Dave (Eagle Eyed).

Miloslav Vlček     

Zájem o slovenské klasické dostihy klesl. Téměř polovina přihlášek přišla z českých stájí

13. Březen 2025 - 13:36

Ve čtvrtek proběhla uzávěrka přihlášek do všech pěti klasických dostihů slovenské sezóny. Tamní dostihová autorita Závodisko Bratislava zaregistrovalo celkem 106 přihlášek, o 22 méně než v loňském roce. Největší zájem byl jako tradičně o Slovenské derby, které navíc letos zvýšilo dotaci z loňských 50 tisíc eur na 53.000 €. Téměř polovinu přihlášek do slovenských klasických dostihů poslaly české stáje.


Jediným dostihem, u něhož meziročně došlo ke zvýšení počtu přihlášených koní, je Veľká jarní cena, do níž bylo přihlášeno 18 tříletků, z toho 7 připravovaných v Česku (loni 16/7). Vedle domácích a českých koní je do dostihu hlášen také maďarský Mirash King (Belardo), který loni v Maďarsku získal dvě vítězství ze tří startů a sezónu zakončil triumfem v Goffs Kétévesek Kritériuma (Gd3) na 1600 metrů.

Výrazně klesl zájem o druhou z jarních klasik Jarnú cenu kobýl, do které bylo přihlášeno jen 10 klisen, z toho 4 registrované v Česku (loni 17/6). 

O Slovenské derby se uchází 32 koní, z toho polovina je registrována v Česku (loni 36/18). Přihlášen byl i uchazeč o českou modrou stuhu polský Belmond (Complexity) z lotu loňského vítěze Českého derby Macieja Jodlowského, podle handicapu šestý nejlepší dvouletek loňské polské sezóny.

Největší pokles zájmu zaznamenalo Slovenské Oaks, do něhož bylo přihlášeno 19 klisen, zatímco loni jich bylo 32. Významně se na tom podepsalo snížení počtu přihlášených klisen z Česka z loňských 19 na 11. V intencích loňského roku zůstalo St. Leger s 27 přihláškami včetně 14 českých (loni 27/13). (miv)

10301 - 33. Veľká jarná cena (Přihl.: 18, dostihy otvorené)
rovina L kat., cena, 3ročné kobyly a žrebce, 1700 m, 25 000 EUR
BELLA MIMI (IRE), 3 MPL Racing 56.5 Štangel Marián DAEMON (GB), 3 BORMANN 58.0 Chodúr Jozef HOLY ROMANISED (FR), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno IWANHOE (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián KRACKEN (GB), 3 Vimar 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. LORD IN PINK (CZE), 3 Lokotrans (CZE) 58.0 Urbánek Luboš MIRASH KING (IRE), 3 Hungaro Racing Etemovic (HUN) 58.0 Csontos Pál MURO, 3 Štangel Racing 58.0 Štangel Marián PANTOKRATOR (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák Radek RABBIT FOOTSTEPS (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan RABBIT INNSOFCOURT (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan STARDUST ECHO (GB), 3 Strnisko 58.0 Mihalík Marcel TERREMANA (FR), 3 SAVA (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. TOMMY BOY (FR), 3 Drag Consulting (CZE) 58.0 Demo Michal TORIN (IRE), 3 Meridian SK 58.0 Línek Jaroslav TURFITO (GER), 3 ALCHEM 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. UNO TOP, 3 Why not racing 58.0 Línek Jaroslav WICTOR, 3 Vadual 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing.

 

10302 - 33. Jarná cena kobýl (Přihl.: 10, dostihy otvorené)
rovina L kat., cena, 3ročné kobyly, 1700 m, 25 000 EUR
ANONYMA (FR), 3 SV Vondra s.r.o. (CZE) 58.0 Manová Jana BELLA MIMI (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián CALLA FONDA (GB), 3 Leram (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. DORLI (IRE), 3 Stajňa Doan 58.0 Hanáček Jaroslav HARMICA, 3 Mladen Rihtarič 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. LADY JAMALLE (IRE), 3 Dr. Charvát SK 58.0 Línek Jaroslav LA RELATION (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák Radek ODETA (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Chodúr Jozef RAIN BEE (GB), 3 RC Farm 58.0 Tugušev Ramazan ZOLIYANKA (FR), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno

 

10801 - 33. Slovenské derby (Přihl.: 32)
rovina Gd-3 kat., cena, 3ročné kobyly a žrebce, 2400 m, 53 000 EUR
ALAZENA (FR), 3 OZ Roza s.r.o. (CZE) 58.0 Myšková Štěpánka BELLA MIMI (IRE), 3 MPL Racing 56.5 Štangel Marián BELMOND (USA), 3 Millennium Stud (POL) 58.0 Jodlowski Maciej DAEMON (GB), 3 BORMANN 58.0 Chodúr Jozef DECORATED FIGHTER (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 58.0 Kobzarev Konstantin DIAPRA (GER), 3 RC Farm 56.5 Tugušev Ramazan HOLY ROMANISED (FR), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno IWANHOE (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián JURÁŠEK (FR), 3 Lokotrans Slovakia 58.0 Štangel Marián KRACKEN (GB), 3 Vimar 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. LADA (IRE), 3 DB Logistic s.r.o. (CZE) 56.5 Vocásková Helena LADY JAMALLE (IRE), 3 Dr. Charvát SK 56.5 Línek Jaroslav LA RELATION (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 56.5 Holčák Radek LORD IN PINK (CZE), 3 Lokotrans (CZE) 58.0 Urbánek Luboš PANTOKRATOR (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák Radek PARISI LADY (FR), 3 DS Pegas (CZE) 56.5 Török Dalibor PHANTOM PRIDE (IRE), 3 Strnisko 58.0 Mihalík Marcel POLYAN (FR), 3 DS Pegas (CZE) 58.0 Török Dalibor RABBIT FOOTSTEPS (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan RABBIT GHAIYYATH (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 56.5 Petrlík Allan RAIN BEE (GB), 3 RC Farm 56.5 Tugušev Ramazan SNOWMAN ENEMY (IRE), 3 BoKaBau s.r.o. (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. STARDUST ECHO (GB), 3 Strnisko 58.0 Mihalík Marcel TERREMANA (FR), 3 SAVA (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. TOMMY BOY (FR), 3 Drag Consulting (CZE) 58.0 Demo Michal TORIN (IRE), 3 Meridian SK 58.0 Línek Jaroslav TRUE BEAUTY STORY (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 56.5 Kobzarev Konstantin TURFITO (GER), 3 ALCHEM 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. ULTRA´S SON (FR), 3 SV Vondra s.r.o. (CZE) 58.0 Manová Jana UNO TOP, 3 Why not racing 58.0 Línek Jaroslav UPMANN (GB), 3 Dr. Charvát SK 58.0 Línek Jaroslav WICTOR, 3 Vadual 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. Dohlásené kone: ULTRA´S SON (FR)
Prihláška neprijatá: ANONYMA (FR) Kôň ULTRA´S SON (FR) bol na prihlášky doplnený v zmysle čl. 155 DP.

 

11101 - 33. Slovenské Oaks (Přihl.: 19, dostihy otvorené)
rovina L kat., cena, 3ročné kobyly, 2000 m, 25 000 EUR
ANONYMA (FR), 3 SV Vondra s.r.o. (CZE) 58.0 Manová Jana BELLA MIMI (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián CALLA FONDA (GB), 3 Leram (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. DIAPRA (GER), 3 RC Farm 58.0 Tugušev Ramazan EXCEPTION (FR), 3 Dr. Charvát (CZE) 58.0 Tůma 3 Pavel FANTAGGIRA TCHEQUE (CZE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan HARMICA, 3 Mladen Rihtarič 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. LADA (IRE), 3 DB Logistic s.r.o. (CZE) 58.0 Vocásková Helena LADY JAMALLE (IRE), 3 Dr. Charvát SK 58.0 Línek Jaroslav LA RELATION (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák Radek PARISI LADY (FR), 3 DS Pegas (CZE) 58.0 Török Dalibor QUSEDA, 3 Vimar 58.0 Kubík Petr RABBIT GHAIYYATH (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan RAIN BEE (GB), 3 RC Farm 58.0 Tugušev Ramazan TALLULAH, 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián THREE PRINCESS (IRE), 3 DS Pegas (CZE) 58.0 Török Dalibor TRUE BEAUTY STORY (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 58.0 Kobzarev Konstantin VICTORY STAR (FR), 3 Línek Racing 58.0 Línek Jaroslav ZOLIYANKA (FR), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ (CZE) 58.0 Koplík Zdeno

 

11201 - 32. Slovenský St. Leger (Přihl.: 27)
rovina L kat., cena, 3ročné kobyly a žrebce, 2800 m, 25 000 EUR
ALAZENA (FR), 3 OZ Roza s.r.o. (CZE) 58.0 Myšková Štěpánka BELLA MIMI (IRE), 3 MPL Racing 56.5 Štangel Marián BUCKINGHAM (CZE), 3 Dr. Charvát (CZE) 58.0 Tůma 3 Pavel DARK (CZE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan DECORATED FIGHTER (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 58.0 Kobzarev Konstantin DIAPRA (GER), 3 RC Farm 56.5 Tugušev Ramazan FARN (GER), 3 PD Senica 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. GRAN CRIME (FR), 3 Quirinus Farm 58.0 Brečka Jaroslav IWANHOE (IRE), 3 MPL Racing 58.0 Štangel Marián JURÁŠEK (FR), 3 Lokotrans Slovakia 58.0 Štangel Marián KRACKEN (GB), 3 Vimar 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. LA RELATION (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 56.5 Holčák Radek MINOR (CZE), 3 SV Vondra s.r.o. (CZE) 58.0 Manová Jana PANTOKRATOR (GER), 3 AGA-Vlachovice (CZE) 58.0 Holčák Radek PHANTOM PRIDE (IRE), 3 Strnisko 58.0 Mihalík Marcel RABBIT INNSOFCOURT (IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov (CZE) 58.0 Petrlík Allan SNOWMAN ENEMY (IRE), 3 BoKaBau s.r.o. (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. STARDUST ECHO (GB), 3 Strnisko 58.0 Mihalík Marcel TERREMANA (FR), 3 SAVA (CZE) 58.0 Luka ml. Václav, Ing. TOMMY BOY (FR), 3 Drag Consulting (CZE) 58.0 Demo Michal TRUE BEAUTY STORY (IRE), 3 DS The Sons Of Sharpour (CZE) 56.5 Kobzarev Konstantin TURFITO (GER), 3 ALCHEM 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing. ULTRA´S SON (FR), 3 SV Vondra s.r.o. (CZE) 58.0 Manová Jana UNO TOP, 3 Why not racing 58.0 Línek Jaroslav UPMANN (GB), 3 Dr. Charvát SK 58.0 Línek Jaroslav WATERGATE (GER), 3 Dr. Charvát (CZE) 58.0 Tůma 3 Pavel WICTOR, 3 Vadual 58.0 Kubovičová Zuzana, Ing.

zdroj: Závodisko Bratislava

Importovaní koně versus domácí odchovanci: Statistika potvrzuje růst úspěchů domácího chovu

11. Březen 2025 - 22:22

Podíváme-li se na výsledky nejvýznamnějších českých dostihů posledních sezón, musíme konstatovat, že většinu z nich ovládli koně, kteří se narodili za hranicemi České republiky. Zároveň však nemůžeme opomenout, že především v posledních letech koně českého chovu dosáhli řady nesporných úspěchů, které rozhodně nelze opomenout. To nás vedlo ke zpracování statistiky, srovnávající výkony importovaných koní ve srovnání s domácími odchovanci a jejich vývoj v posledním čtvrtstoletí na tuzemských závodištích.


Před několika lety jsem měl tu čest přednášet na semináři o anglickém plnokrevníkovi na Mendelově univerzitě v Brně. Jeden z řečníků tam měl příspěvek na téma srovnání výkonnosti našich odchovanců s importovanými koňmi a na základě klesajícího počtu úspěchů českých rodáků ve významných dostizích v období od 90. let konstatoval, že v tomto období došlo k poklesu výkonnosti koní tuzemského chovu. Dost mne ten závěr tehdy naštval, protože podle mého názoru neodrážel realitu. Autor při své analýze podle mne pominul dvě základní skutečnosti. Jednak při srovnávání s importy považoval importované koně za standardní veličinu aniž by zohlednil, že v porovnání s prvními importovanými koňmi počátkem 90. let došlo k poměrně významnému nárůstu kvality importovaných koní a druhým opomenutým faktem byla změna poměru domácích odchovanců versus importovaných koní. Zkrátka s klesajícím podílem domácích odchovanců na počtu startujících je zákonitý pokles příležitosti a tím i možnost úspěchu ve významných dostizích.

Proč toto uvádím? Protože bych rád, aby si každý z Vás, než se začte do následujících řádků, uvědomil, že statistiky jsou krásná, ale občas i ošidná věc a je u nich podstatné i to, zda jsme schopni správně zvážit všechny okolnosti a vlivy, které s nimi souvisejí a správně je interpretovat. Mimo jiné i proto, neboť si myslím, že vás data, které zveřejníme, překvapí. Nebo alespoň mne překvapila. Hlavně skutečnost,  zatímco v roce 2000 vydělal průměrný importovaný kůň na českých drahách o 163% více peněž než průměrný kůň tuzemského chovu, loni činil rozdíl už jen pouhých 13%!!!   

Ale vezměme to postupně. Protože znám slavný výrok "Věřím pouze těm statistikám, které jsem sám zfalšoval," který je mylně připisovaný Winstonu Churchillovi, ač jeho autorem byl nacistický šéf propagandy Joseph Goebbels, uvedu zde všechny podrobnosti statistiky, kterou jsme připravili. Není nová, podobnou, byť samozřejmě s tehdejšími daty, jsme publikovali již před pár lety. Impuls k její aktualizaci vzešel z mého nedávného rozhovoru s jedním s tuzemských chovatelů. Ten mi na dotaz ohledně připařovacího plánu svých klisen sdělil, že zvažuje, zda vůbec klisny připouštět a argumentoval množstvím koní, které se k nám dovážejí za ceny hluboko pod náklady na jejich odchov. Byla z jeho slov cítit nemalá skepse a protože její součástí byl i povzdech nad tím, že neexistují žádné statistiky, jak si ta stále početnější importovaná masa koní vede, napadlo mne zaktualizovat jednu starší statistiku. 

Ta naše porovnává výsledky, přesněji řečeno zisky koní importovaných s tuzemskými rodáky na českém území. Jako zdroj dat jsme vzali data ze stránek Jockey Clubu ČR, konkrétně šampionáty chovatelů a tamní rozlišení chovatelů na tuzemské a zahraniční. Vzali jsme rok po roce každý šampionát zvlášť pro importy, zvlášť pro koně tuzemského chovu, a z nich udělali celkové statistiky rok po roce, přičemž jsme nerozlišovali rovinové a překážkové dostihy, ale vzali české dostihy jako celek. Podívejte se na ně.

Statistiky importovaných koní:

rok zisk koní průměrný zisk 2000 19 836 415 Kč 386 51 390 Kč 2001 20 823 710 Kč 399 52 190 Kč 2002 22 284 734 Kč 378 58 954 Kč 2003 21 516 500 Kč 393 54 749 Kč 2004 25 113 800 Kč 435 57 733 Kč 2005 23 167 975 Kč 488 47 475 Kč 2006 25 348 300 Kč 503 50 394 Kč 2007 25 088 150 Kč 493 50 889 Kč 2008 26 884 050 Kč 539 49 878 Kč 2009 30 080 775 Kč 548 54 892 Kč 2010 28 880 675 Kč 560 51 573 Kč 2011 29 875 000 Kč 610 48 975 Kč 2012 26 990 645 Kč 610 44 247 Kč 2013 25 580 830 Kč 577 44 334 Kč 2014 27 327 810 Kč 553 49 417 Kč 2015 32 821 250 Kč 549 59 784 Kč 2016 27 299 900 Kč 510 53 529 Kč 2017 28 317 050 Kč 486 58 266 Kč 2018 30 361 175 Kč 510 59 532 Kč 2019 32 447 400 Kč 534 60 763 Kč 2020 22 281 350 Kč 565 39 436 Kč 2021 23 994 700 Kč 574 41 803 Kč 2022 25 141 850 Kč 585 42 978 Kč 2023 25 684 125 Kč 597 43 022 Kč 2024 31 469 320 Kč 643 48 941 Kč

zdroj: Jockey Club ČR a vlastní výpočty

Statistiky importovaných koní potvrzují dojem z dráhy - jejich počet na tuzemských závodištích roste a roste i objem cen, které získávají. Podíváme-li se však na poslední kolonku ukazující průměrný výdělek z českých drah nevidíme na něm nějaké zlepšení, naopak posledních pět sezón je pod úrovní výsledků z první dekády tohoto století. Což možná mnohé z Vás překvapí.

Statistiky tuzemských odchovanců:

rok zisk koní průměrný zisk 2000 18 732 985 Kč 964 19 433 Kč 2001 20 936 980 Kč 950 22 039 Kč 2002 19 545 416 Kč 936 20 882 Kč 2003 15 130 080 Kč 898 16 849 Kč 2004 17 909 300 Kč 860 20 825 Kč 2005 17 256 625 Kč 833 20 716 Kč 2006 15 881 800 Kč 877 18 109 Kč 2007 15 936 400 Kč 821 19 411 Kč 2008 17 697 700 Kč 771 22 954 Kč 2009 18 995 775 Kč 776 24 479 Kč 2010 16 941 175 Kč 758 22 350 Kč 2011 15 928 300 Kč 762 20 903 Kč 2012 13 683 055 Kč 685 19 975 Kč 2013 16 959 170 Kč 669 25 350 Kč 2014 15 581 890 Kč 636 24 500 Kč 2015 15 207 200 Kč 622 24 449 Kč 2016 16 687 700 Kč 608 27 447 Kč 2017 15 604 350 Kč 541 28 844 Kč 2018 15 222 325 Kč 515 29 558 Kč 2019 11 836 750 Kč 453 26 130 Kč 2020 9 766 600 Kč 430 22 713 Kč 2021 11 271 700 Kč 422 26 710 Kč 2022 14 419 650 Kč 373 38 659 Kč 2023 13 007 675 Kč 348 37 378 Kč 2024 12 817 800 Kč 296 43 303 Kč

zdroj: Jockey Club ČR a vlastní výpočty

Zcela jinak vypadají statistiky koní českého chovu. Hned na začátku musím ale upozornit, že data, sestavená z šampionátů chovatelů a jejich rozlišení na tuzemské a zahraniční, se lehounce liší od dat českého chovu, která JC uvádí ve statistikách z dostihového provozu. Nevím, čím je ten rozdíl způsoben, ale je velmi malý a především - nijak neovlivňuje trendy, které z dat vyplývají.

Vraťme se ale k oněm datům. Na nich vidíme, jak rapidně poklesl počet koní českého chovu na tuzemských drahách - z téměř tisícovky na necelá tři sta. Samozřejmě klesla i suma cen, které tito koně získali, ale i jen letmý pohled napovídá, že klesla daleko méně, než počet koní. To pak odráží průměrný výdělek, který naopak výrazně vzrostl. A to zvláště v posledních letech. Potvrzuje to i tabulka srovnávající průměrné výdělky obou kategorií.

rok Průměrný zisk rozdíl v % čeští odchovanci importy 2000 19 433 Kč 51 390 Kč 164,45 % 2001 22 039 Kč 52 190 Kč 136,81 % 2002 20 882 Kč 58 954 Kč 182,32 % 2003 16 849 Kč 54 749 Kč 224,95 % 2004 20 825 Kč 57 733 Kč 177,23 % 2005 20 716 Kč 47 475 Kč 129,17 % 2006 18 109 Kč 50 394 Kč 178,28 % 2007 19 411 Kč 50 889 Kč 162,16 % 2008 22 954 Kč 49 878 Kč 117,29 % 2009 24 479 Kč 54 892 Kč 124,24 % 2010 22 350 Kč 51 573 Kč 130,75 % 2011 20 903 Kč 48 975 Kč 134,30 % 2012 19 975 Kč 44 247 Kč 121,51 % 2013 25 350 Kč 44 334 Kč 74,89 % 2014 24 500 Kč 49 417 Kč 101,71 % 2015 24 449 Kč 59 784 Kč 144,53 % 2016 27 447 Kč 53 529 Kč 95,03 % 2017 28 844 Kč 58 266 Kč 102,01 % 2018 29 558 Kč 59 532 Kč 101,41 % 2019 26 130 Kč 60 763 Kč 132,54 % 2020 22 713 Kč 39 436 Kč 73,63 % 2021 26 710 Kč 41 803 Kč 56,50 % 2022 38 659 Kč 42 978 Kč 11,17 % 2023 37 378 Kč 43 022 Kč 15,10 % 2024 43 303 Kč 48 941 Kč 13,02 %


Ještě více je to patrné, pokud průměrné výdělky importovaných i tuzemských koní dáme do jednoho grafu a přidáme k nim spojnici trendu. Ta naznačuje, že by se v blízké budoucnosti mohly průměrné výdělky importovaných koní s tuzemskými odchovanci vyrovnat. Nicméně tady přichází čas na interpretaci výsledků. Možná čísla uvidíte jinak, já se nyní pokusím přednést svůj pohled.



Před řadou let při jiném srovnání výsledků importovaných koní s koňmi českého chovu jsem uvedl, že importovaní koně procházejí před příchodem na dráhu několika výběry. Musí je chovatel vybrat na dražbu, musí jej dražební společnost přijmout a pak přichází výběr kupujícího. To sice stále platí, ale i u koní tuzemského chovu dochází k třídění a na dráhu se dostane jen část z nich. Navíc redukce stáda postihla (tvrdá data na to nemám, ale dojem takový ano) spíše tu méně perspektivní část stáda - chovatelé už si mnohem více vybírají, kterou klisnu stojí za to zařadit do chovu. A naopak s tím, jak se nákup koní na zahraničních dražbách stal běžnou záležitostí po odbourání všech překážek do vstupu naší země do EU, rozšířilo se spektrum importovaných koní, mezi nimiž možná více než dříve najdeme i koně s podprůměrnými cenami. Ale to už je asi spíše spekulace, protože přesná data chybí. Jediná, která jsou k dispozici, pocházejí z roku 2013, kdy jsme při tehdejším srovnání spočítali nákupní ceny importovaných koní a došli k průměrné ceně přesahující 400 tisíc korun. Těžko říct, zda od té doby došlo k výraznější změně, podle mne asi nikoliv.

Na druhé straně je nutno si uvědomit, že zkoumáme jen čísla z našeho provozu. Jinak to ale ani nejde. A tak tato data nezahrnují koně jako Ponntos, L'Estran, Mauricius a řadu dalších, kteří velmi úspěšně běhají v cizině, ale u nás je prakticky nevidíme. Data potvrzují, že starty v zahraničí jsou především záležitostí importovaných koní, kteří tím přicházejí o možní zisky v ČR. Ale abychom byli spravedliví, nejúspěšnější rovinoví kůň českého chovu Gasparini (Eagle Top) také ze svého zisku 2,47 miliónu korun získal podstatnou většinu v zahraničí a na českých drahách vydělal "jen" 540 tisíc. Do zisku koní českého chovu se navíc započítávají i výhry z dostihů otevřených jen pro něj jako je Fitmin Cup či seriál Conseq, což statistiky českých koní vylepšuje. Ale je otázkou, jak se na toto dívat. Pokud statistiky bereme jako určité měřítko kvality, tak to samozřejmě opticky český chov vylepšuje. Ovšem na druhou stranu jsou dostihy jen pro české odchovance příležitostí, která umožňuje i koním hůře čelícím běžné konkurenci sáhnout si na solidní výsledek v dostizích s omezenou konkurencí.

Další věc, kterou bychom neměli opomenout, je skutečnost, že při klesajícím počtu českých odchovanců dokáže jeden či dva velmi úspěšní koně významně ovlivnit celou statistiku - více než o početněji zastoupených importů. Na statistiky posledních let tam má u českých rodáků velmi pozitivní vliv to, že z posledních pěti ročníků nejbohatšího českého dostihu Velké pardubické čtyři skončily vítězstvím koně českého chovu. Skvělá vizitka domácího chovu má silný vliv na konečné statistiky.

Přesto si myslím, že i při zvážení všech fakt jsou výsledky tuzemských rodáků v posledních letech naprosto skvělé a měly by být doporučením pro český chov. Navíc ač rozumím technickým důvodům, proč se v oficiálních souhrnných statistikách JCČR neobjevují, neměli bychom zapomínat nejen na majitelské prémie, ale i různé majitelské bonusy, které držení koně českého chovu finančně zvýhodňují oproti konkurenci. Je rozhodně škoda, že tato data v celkových statistikách chybí, ač dříve byly třeba právě majitelské jejich nedílnou součástí. Běžný návštěvník či začínající majitel tak nedostane či lépe řečeno nenajde si tato data, která by jej mohla přesměrovat ke koním našeho chovu, což je pro něj rozhodně škoda.

Ale není všem dnům konec a s novou koncepcí majitelských prémií, které se nejen rapidně zvyšují, ale budou vypláceny bezprostředně po dostihu a nemusí čekat na konečné posezónní vyúčtování, se tyto údaje snad znovu v databázi JC vrátí ke konkrétním koním a celkovým statistikám a budou sloužit i v roli propagace držení koně zdejšího chovu. Výše zmíněná data ukazují, že si to naši koně i jejich chovatelé rozhodně zaslouží. A mimochodem: pokud loni vydělali importovaní koěn v průměru jen o 13% více peněz než koně českého chovu, nové majitelské prémie, které o 30% navýší tuzemským rodákům jejich český výdělek tento rozdíl více než vyrovnávají. Sám jsem zvědav, co to přinese.

Miloslav Vlček

Chuchle Arena Praha přidala jeden dostihový den a nabídne o 1,7 miliónu Kč na dotacích více než v loňském roce

10. Březen 2025 - 17:33

Dostihová sezóna 2025 v Chuchle Areně Praha už se kvapem blíží, do jejího zahájení zbývají poslední čtyři týdny. Odstartována bude v neděli 6. dubna a skončí v sobotu 8. listopadu. Nabídne 14 dostihových dnů, o jeden více než v minulých letech, s celkovým počtem 111 dostihů. Suma cen a prémií v letošních pražských dostizích činí 16,416.000 Kč, což je oproti loňsku nárůst o téměř 1,7 mil. Kč. Konkrétní propozice na celou sezónu již byly zveřejněny Jockey Clubem ČR.


Vrcholy sezóny Westminster České Derby a Prague Champions Day

Nejvýše dotovaným dostihem je s cenou dva milióny korun červnové 105. České Derby, jehož partnerem opět bude společnost Westminster. Nejbohatší dostihový den se uskuteční 20. září, Prague Champions Day v osmi dostizích, z nichž pět ponese status nejvyšší kategorie, rozdělí celkem 3,36 mil. Kč. Hlavním bodem jeho programu bude jubilejní 10. ročník dostihu Leram Million s cenou 1,25 mil. Kč.

Pokračování úspěšných partnerství

V nadcházející sezóně se v Chuchle Areně Praha znovu setkáme s tradičními významnými partnery a sponzory dostihů. Společnost Conseq zaštiťuje především klasickou Velkou jarní cenu, ale od roku 2023 též celorepublikový seriál dostihů pro starší koně českého chovu, zatímco dvouletí tuzemští odchovanci se již počtrnácté představí v chuchelském seriálu Fitmin Cup. Dlouholetým dostihovým mecenášem je pan Vojtěch Martin, a tak se i letos můžeme těšit na Velkou cenu Prahy a Cenu běloušů CK Martin Tour.

Dostihové novinky pro letošní rok

Chuchelskou nabídku v tomto roce obohatí tři novinky. Do kalendáře přibyl Letní dostihový den, který se koná poslední červencovou sobotu, rozšiřuje počet dostihových termínů na čtrnáct a zkracuje pražskou letní dostihovou přestávku jen na pět týdnů. Dále Chuchle Arena Praha uspořádá čtyři kapitoly nově vzniklého seriálu dostihů pro amatérské jezdce a v několika termínech se na metropolitní dráze představí také aktéři a aktérky populární Pony ligy. Pro trenéry, majitele a jezdce bude v zázemí vážnice připraven nový setkávací prostor s drobným občerstvením. V rámci technických úprav pak dojde mj. ke zpevnění povrchu v boxech sedliště u paddocku.

Více a lépe pro diváky

Úpravy k vylepšení komfortu a zvýšení bezpečnosti probíhají rovněž v diváckém sektoru. Byly zarovnán a zabezpečen povrch s dlaždicemi před tribunou, modernizace se dočká severní vchod do tribuny a postupně jsou opravovány schody v hledišti. Renovována bude i venkovní dětská zóna. Nový sortiment, včetně často poptávaných turistických známek, nabídne obchůdek se suvenýry v přízemí tribuny. V průběhu celého roku budou samozřejmě pokračovat oblíbené doprovodné programy se zaměřením na nejmenší návštěvníky.

Vstupenky již v prodeji

Prodej celoročních vstupenek („permanentek“) byl spuštěn již na konci loňského roku, od března je v síti Ticketlive možno zakoupit také vstupenky na jednotlivé dostihové dny. Plnocenná vyjde na 200 Kč (u pokladny na místě pak 250 Kč), pro mládež, studenty a seniory je vstupné 100 Kč, pro děti od 3 do 15 let 50 Kč, děti do tří let mají vstup zdarma.

V dubnu dva dostihové dny

Během prvního měsíce letošní sezóny se uskuteční dva dostihové dny. Zahajovací odpoledne se chystá na neděli 6. dubna a jeho doprovodný program obsahuje např. jízdy na koních, ukázky hipoterapie, tvořivé dílničky a další aktivity. Druhé dubnové dostihy se konají na Velký pátek s tematickým programem pěti velikonočních řemesel nebo ukázkou zvířecího dvorku.

Tisková zpráva Chuchle Areny Praha

Stránky