Fitmin

Subscribe to zdroj Fitmin
Vítejte na českém serveru, který se dostihům a chovu anglického plnokrevníka v České republice i ve světě.
Aktualizace: 8 min 16 sek zpět

Netradiční taktika úspěch neslavila. Nagano Gold při sezónním debutu diktoval tempo, v závěru se propadl

13. Květen 2021 - 18:41

Čeští koně dnes startovali hned na třech francouzských drahách, a to už od poledních hodin. To nejlepší ale mělo přijít až na konec, kdy se v 18.00 hodin v Longchamp postavil na start Prix d'Hedouville (Gr.3, 4+, 2400 m, 80.000 €) Kůň roku posledních dvou sezón Nagano Gold (Sixties Icon). Do jeho sedla se znovu vyhoupl Christophe Soumillon, který hřebce Syndikátu V3J dovedl k jeho největším úspěchům.


Dnes jej však čekal velmi náročný úkol, při němž se svěřenec Václava Luky postavil již rozběhaným soupeřům, mezi nimiž nechyběl ani loňský vítěz Deutsches Derby In Swoop (Adlerflug) či Sublimis (Shamardal), který jej při letošním debutu v Prix Lord Seamour porazil. Tito dva vévodili sázkové nabídce, Nagano Gold odskakoval jako třetí šance.

Po pomalejším startu se český šampión ocitl na posledním místě, Christophe Soumillon ale záhy zřejmě usoudil, že tempo nasazené soupeři na měkké dráze je příliš pomalé a tradičně za zadu chodícího Nagano Golda zvenčí posunul na čelo dostihu. Tempo udávali až do dlouhé cílové roviny, 300 metrů před cílem se ale přes něj jako první dostal favorizovaný a k vítězství směřující IN SWOOP, poté pak po bariéře jdoucího českého zástupce postupně předstihli všichni soupeři a skončil sedmý, 5 1/2 délky od vítěze. Technický výsledek & Záznam dostihu

Třetí místo z Wissembourgu

Další dva Lukovi svěřenci startovali na dráze Lyon-Parilly, kde Michaelou Kacerorou vedený Premier Lion (Zanzibari) ze stáje Václava Luky staršího obsadil v Prix Jean-Pierre Ravoux (Classe 3, 4+, 14.000 €, záznam) pro amatérské jezdce páté místo v poli šesti koní. Debutující tříletý Jacobellis (Worthadd) skončil v prodejní Prix Roux-Meulien (3, 2200 m, 12.000 €, záznam) pod Marií Velon po vypuštěném závěru se ztrátou poslední. 

Ve Wissembourgu si z českých koní vedl nejlépe Taste of Rock (Myboycharlie) ze stáje Zbyňka Englice, svěřenec trenérky Myškové, který s Jaroslavem Myškou v sedle skončil třetí ve steeplechase Prix Martine et Michel Lutz (5+, 3900 m, 13.000 €), čtyři příčky před Ole Caballero (Sholokhov) Scuderie Aichner s Josefem Bartošem. Čtyřletý Noni Star (Motivator) Scuderie Aichner nedokončil proutěnky pro čtyřleté Prix Boissons Hetzel - Meteor (3400 m, 13.000 €). Bez místa skončil i čtyřletý Gommerville (Le Havre) z lotu trenérky Janáčkové-Koplíkové, který doběhl desátý v rovinové Prix Laueffer-Energies Renouvelables (Classe 4, 4+, 2150 m, 10.000 €). (miv)

Luka: Syrenka se Solemeenou by se potkávat neměly, Besiberri možná do Derby

11. Květen 2021 - 6:27

Trenér Václav Luka a jeho bošovické tréninkové středisko o sobě letos zatím dávalo vědět především v souvislosti se starty ve Francii. O uplynulém víkendu si ale středisko trenéra Luky zapsalo dva klasické triumfy v obou zemích bývalé československé federace. Syrenka a den poté Solemeena opanovaly úvodní klasické dostihy sezón v obou zemích a v Bošovicích mohli být po právu spokojení.


Obě ta vítězství jsou cenná, i když se rodilo každé jinak," srovnával po mosteckém triumfu Luka. „Syrenka šla na start v Bratislavě jako favorit s cílem potvrdit to, co naznačila ve Francii. Je cenné, že svou roli zvládla a nebyl tam patrný žádný  tlak. V dostihu udělala to, co od ní bylo potřeba a co jsme si představovali, a ono to vyšlo. Solemeena naopak šla na start bez vysokých očekávání. Samozřejmě ale když koně dáváte do klasického dostihu, jdete na start s nějakými vyhlídkami a chcete uspět. Její úspěch, to je bomba, nepočítalo se s ní, ale  ona ukázala, jaká je bojovnice. Porazila tu hodně dobré klisny, navíc na první start v sezóně, no vážně bomba!"

Na otázku, který u úspěchů si trenér více osobně váží, Václav Luka odpovídá: „Pro mě osobně je asi bližší to vítězství Solemeeny. Je to  klasika pro český chov, což už se dneska moc nevidí, navíc osobně pro mě to má speciální příchuť, protože ji známe od hříběte a taky už jsem trénoval i její matku, můžu si je tedy celkem porovnávat..."

Václav Luka si ale po víkendu váží i výkonů klisen, které své starty klasickými úspěchy neozdobily, ale zapsaly cenná umístění. Muguruza čtvrtým pořadím za Solemeenou v Mostě a Besiberri výborným druhým místem v bratislavské Velké jarní ceně. „Muguruza? Ukázalo se, že Most vážně není její dráha, v průběhu tahala nalevo a navíc jsme zjistili, že měla říji. I tak ale ukázala kvalitní výkon, do té špičky pořád patří. A Besiberri, ta nás potěšila hodně. Minule už v Bratislavě ukázala, že tam je slušný potenciál, a teď to druhým místem jenem potvrdila. Člověk teď uvažuje, jestli jsme to v Bratislavě neměli prohodit, poslat Syrenku do Velké jarní a Besiberri do kobyl, třeba by to klaplo v součtu ještě líp. Ale i tak ty výsledky byly samozřejmě skvělé."


Klasický triumf Solemeeny, foto Andrea Zavadilová

Při omezených možnostech, které zkrácená sezóna tříletým koním nabízí, se samozřejmě nabízí otázka, zda a jak se Lukovy svěřenkyně budou v rámci letošního roku dále potkávat. „S tím, co mají nyní vyhráno, už se budou ve Francii těžko  dostávat do menších dostihů," uvažuje Luka s tím, že francouzské listed by zřejmě i na Syrenku mohla být silná káva. „V tuto chvíli u nich dává asi smysl, aby zůstaly u nás a pokusily se o něco tady." Trenér předpokládá, že by se jeho svěřenkyně v dalších startech neměly potkat, i když úvahy o Oaks  v Bratislavě nebo Karlových Varech budou zřejmě probíhat na obou frontách.  A návrat Besiberri proti hřebcům? „Že by se postavila do derby? Myslím že to není úplně nemožné," naznačuje Václav Luka.

Petr Guth

Domácí odchovankyně kralovaly. Solemeena vyhrála Jarní cenu klisen, Faliraki Smolíkův memoriál

9. Květen 2021 - 17:45

Nečekanou, ale o to silnější pobídku získal dnes v Mostě domácí chov. Oba jedničkové dostihy vyhrály klisny českého chovu a to včetně prvního klasického dostihu sezóny 73. Jarní ceny klisen města Mostu (L, 3 kl., 1600 m), který nečekaně ovládla vlastní odchovankyně Martina Bláhy SOLEMEENA (Shamalgan - Serena, Rainbows for Life), zatímco v Memoriálu Vlastimila Smolíka ukázala hřebcům záda čtyřletá FALIRAKI (Zazou - French Quebec, Excellent Art) z chovu Jiřího Charváta.


Na cestě k prvnímu triumfu klisny českého chovu od úspěchu Nidary před osmi lety svěřenkyně včerejší Bratislavou nabuzeného Václava Luky nijak nespěchala. Zatímco čelo dostihu okupovala její stájová kolegyně Muguruza (Footstepsinthesand), sledovaná outsiderkou Trezy Lady (Wootton Bassett) a favorizovanou na bariéře sedící Devoir Rien (Olympic Glory), letos debutující Solemeenu její žokej Petr Foret vzal po startu zpět a usadil se s ní na poslední pozici. V oblouku si zvenčí začala lepšit pozici a v cílové rovině zcela vně předvedla skvělý finiš, kterým o krk vzala šanci Devoir Rien na prolomení kletby vítězek trialu. Třetí Sparkle Shout (Red Jazz) už ztrácela 2 délky, dalších 3 3/4 délky doběhla čtvrtá tempo udávající Muguruza. Tabuli pak uzavřela lepší z dvojice klisen Rabbitu Rabbit Coulsty (Coulsty).  V Česku počatá i narozená a odchovaná Solemeena je dosud nejúspěšnějším chovatelským počinem svého majitele prezidenta ČSCHPMDK Martina Bláhy. Klisna pochází z jediného českého Shamalganova (Footstepsinthesand) ročníku a je čtvrtým startujícím potomkem vítězky bývalé Ceny Hřebčína Napajedla Sereny (Rainbows for Life) a také jejím prvním vítězem na rovině. Na překážkách dokázala dvakrát zabodovat její prvorozená dcera Sheika Zuza (Suteki Shinsukekun). Bába Sara (Dara Monarch) vyhrála v Mostě Cenu zimní královny a v Chuchli pak Memoriál Rudolfa Deyla, v Jarní ceně klisen skončila třetí. Rodinu u nás založila francouzská Starlit Hour (Kaldoun), dovezená na počátku 90. let jako jedna z klisen do loterie Fondu pro záchranu záchranu koní.   Snad ještě větším překvapením byl úspěch čtyřleté Faliraki, který klasickému triumfu Solemeeny předcházel. Starší klisny to totiž nemají v našem turfu vůbec lehké a nejvíce se to projevuje právě u dřívějších špičkových tříletých klisen ve čtyřech letech. Zatímco v klasickém věku většinou jdou cestou dostihů vyhrazených pouze klisnám, ve čtyřech letech už podobný program nemají, a tak jsou nuceny čelit nejen starším koním, ale i silnějšímu pohlaví. Proto nemalá část premiantek tříletých premiantek v následujícím roce opticky ztrácí třídu, byť je to mnohdy jen důsledek jiné konkurence, které musí čelit. Loňská vítězka Ceny tříletých klisen a třetí z Oaks FALIRAKI (Zazou) v takové zkoušce obstála se ctí. Ač stejně jako Solemeena nastupovala do Memoriálu Vlastimila Smolíka (I.k., 4+, 2400 m) bez startu v nohách, usazená Janem Vernerem na třetím místě za Maveranou (Grand Presidium) a favorizovaným Francimorem (Free Eagle) se v oblouku posunula na druhé za třetího z loňského derby Francimora, kterého pak v cílové rovině o 3/4 délky zdolala. Třetí Cacophonous (Cacique) doběhl čtyři délky zpět, další 2 1/4 délky ztrácel čtvrtý v cíli Darkolva (Dark Angel). 


Faliraki poráží Francimora v Memoriálu Vlastimila Smolíka. Foto Petr Guth
Žně Rainbows for Lifových dcer

Čeští odchovanci ale vítězili i v rámcových dostizích a stejně jako u Solemeeny i u dalších dvou vítězství koní domácího chovu asistoval v roli mateřského otce multišampión plemeníků Rainbows for Life (Lyphard). Nejprve Jiřím Chaloupkou výborně odjetý RESPEKT (Durante Alighieri - Renée, Rainbows for Life) suverénně stylem start-cíl s náskokem 8 délek vyhrál Cenu Nadačního fondu Jockey Clubu ČR (IV.k., 3, 2200 m) pro Jezdecký klub Cholupice a trenéra i chovatele Tomáše Duchoně a následně čtyřletá napajedelská odchovankyně SHEBY LOVE (Egerton - Sheba, Rainbows for Life) poprvé okusila sladkost výhry v závěrečné Ceně společnosti Hipodrom Most (hdcp V.k., 4+, 2200 m).Ve třetím nejlépe dotovaném dostihu dne Ceně hejtmana Ústeckého kraje (hdcp II.k., 3+, 1200 m) smetl všechny soupeře silnou koncovkou zvnějšku čtyřletý valach JIR SUN (Shamardal) stáje Lokotrans, který pod Martinem Laubem potvrdil v Bratislavě naznačený růst formy.  Zatímco pro trenéra Luboše Urbánka byl Jir Sunův úspěch již sedmým letošním triumfem a během prvního měsíce dostihů na českých a slovenských drahách už vyrovnal svou loňskou bilanci, z letošního premiérového úspěchu se v úvodní Ceně Jockey Clubu ČR (hdcp IV.k., 4+, 1600 m) mohl zásluhou sedmileté ryzky NOMBEKO (Linngari), vedené Milanem Zatloukalem, těšit trenér Martin Pišl. 

Při druhém životním startu zaznamenal první vítězství RABBIT BURATINO (Buratino), který v Ceně společnosti PARAMO a.s. (III.k., 3, 1600 m) splnil pod Tomášem Lukáškem roli favorita a útokem po bariéře o krk zdolal tempo udávajícího Napoleon Bay (New Bay). Téměř na den dva roky po prvním a zatím jediném vítězství získal v Ceně společnosti Tipsport (hdcp III.k., 3+, 1400 m) své druhé kariérní vítězství pětiletý valach ze stáje Strojírny Litvínov CAWOK (Tagula) trenéra Michala Tajmra, v jehož sedle byl Adam Florian. (miv)

Bratislavě vládli čeští koně a Václav Janáček. Syrenka a Petarda zajistili další klasický double

8. Květen 2021 - 19:28

Mimořádně nabitý jak velkými skvěle obsazenými dostihy tak výbornými výkony byl třetí letošní slovenský mítink, který se dnes uskutečnil v Bratislavě. Jeho vrcholem byla dvojice klasických dostihů a v obou se prosadili koně českých stájí, jimž se teprve po třetí v historii podařilo získat tento cenný double. Překvapením byla porážka loni neporazitelného Opasana díky taktické jízdě žokeje Šafáře v sedle outsidera Killworta a oku lahodily i výkony žokeje Janáčka, který vyhrál čtyři dostihy.


Ani jeden klasický dostih nepřinesl velké překvapení - v obou se prosadili favorité. Do 29. Jarnej ceny kobýl Meridian (L, 3 kl., 1700 m, 20.000 €) odskakovala jako favoritka Lukova svěřenkyně SYRENKA (Literato), která ukázala třídu při vítězství ve Francii. Navzdory premiérovému startu na trávě i tentokrát byla francouzská forma rozhodující, hnědka stáje Westminter Race Horses, cválající pod Václavem Janáčkem blízko čela na druhé-třetí pozici, převzala 300 metrů před cílem vedení a velmi lehce zvítězila. Čtyři délky zpět skončila druhá domácí Emirate's Flight (Sidestep) před Thamnou (Star Poker). Na čtvrtém místě skončila další z českých zástupkyň Orleans Lady (Harzand) a pátá domácí Immortality (Dr Guru), která většinu dostihu diktovala tempo.
Pro bošovického lodivoda to byl již třetí úspěch v první slovenské klasice po vítězství Ley Percy (Sir Percy) v roce 2013 a Wild Love (Planteur) v roce 2018.Syrenka, kterou Tomáš Janda zakoupil na dražbě ročků společnosti Osarus za 16.000 €, je dcerou u nás díky Literalii známého plemeníka Literato (Kendor), vítěze Champion Stakes (Gr.1) a druhého z Prix du Jockey Club (Gr.1). Chovné výsledky ve Francii působícího hřebce ale nejsou nijak oslnivé, od roku 2009, kdy začal působit na Haras de la Reboursiere, dal zatím jen 6 blacktype vítězů a letos za jeho služby žádá aktuální držitel Haras de Tierce jen 2.000 €. Matka Sakkara Star (Mozart) vyhrála ve dvou letech v Irsku a Syrenka je jejím pátým vítězem. Zdaleka nejlépe si z nich vedl Itsinthepost (American Post), vítěz osmi Gr.2 dostihů v USA, kde vydělal 1,38 miliónu dolarů. Po skvělém výkonu z Ceny trojročných koní nemohl být favoritem 29. Veľkej jarnej ceny spoločnosti K-K Metal (L, 3 hř+kl., 1700 m, 20.000 €) nikdo jiný než PETARDA (Free Eagle), kterého Pavel Tůma opět nasedlal Janu Vernerovi. V Itálii nadějně debutujícímu a následně v Bratislavě triumfujícímu hřebci se postavilo 11 soupeřů, žádný však na reprezentanta žlutomodrých barev Jiřího Charváta neudělal větší dojem. Po startu se usadil za vedoucí domácí dvojicí Archeus (Slickly) a Adriano (Elvstroem), která si před zbytkem pole vytvořila náskok tří-čtyř délek, na začátku cílové roviny nastoupil, záhy převzal vedení a nikým neohrožován lehce o 4 délky získal první klasický triumf. Do Česka putuje i druhé místo, které silným finišem zvenčí vybojovala jediná klisna v poli Besiberri (Twilight Son) s Václavem Janáčkem, tréninková partnerka vítězky předešlého klasického dostihu Syrenky. Hnědka stáje Leram odsunula v posledních metrech na třetí místo domácího Adriana, čtvrtý přišel před startem trochu zlobící Aidensfield (Guiliani) Lokotransu.

Petarda, kterého pro stáj Jiřího Charváta zakoupil na předloňské dražbě ročků v Irsku Bert Kerr za 28.000 €, je synem vítěze Prince of Wales's Stakes (Gr.1) a plemeníka v Irish National Stud Free Eagle (High Chaparral). Matka Peppard (Dansili) se jednou umístila a Petarda je jejím druhým potomkem. Bába Aurum Lily (Woodman), dcera vynikající Jolyphy (Lyphard), sestry legendárního Dancing Brave, je matkou kanadského Gr.1 vítěze Redwooda (High Chaparral).Opasan poražen, v handicapu rozhodovaly nízké váhy

Obrovským překvapením skončil první jedničkový dostih dne Veľká májová cena (I.k., 4+, 2400 m, 7.000 €), ve které se Killwort (Elusive Pimpernel) a Carlo Biraghi (Galileo) odhodlali k velkému trháku, vystřídali se ve vedení a nasbírali náskok až 15 délek a ač Carlo Biraghi odvážné taktice podlehl, Jaromírem Šafářem vedený největší outsider KILLWORT nakonec o pouhý nos dokázal zvítězit před mocně útočícím desetinovým favoritem Opasanem (French Navy). Úřadujícímu slovenskému Koni roku a vítězi loňského Českého derby uštědřil první porážku od října 2019 díky skvělému odhadu tempa žokeje Šafáře, byť ten si skvělý výkon málem sám zkazil neustálým ohlížením po soupeřích v cílové rovině. Třetí skončil poprvé od vítězství ve Velké červnové ceně startující Markoni LP (Glavalcour).   

V handicapové Jarnej míli spoločnosti K-K Metal (hdcp I.k., 4+, 1600 m, 6.000 €) rozhodovala váha, která k prvnímu jedničkovému vítězství pomohla pouhými 54 kilogramy zatíženému svěřenci dnes dvakrát úspěšného Jozefa Chodúra GREY TOUCH (Poet's Voice) se Zdenko Šmidou z domácí stáje MPL Racing před dosud nezvítězivší Pray for Paris (Next Desert), která nesla ještě o 2 kilogramy méně. Silným závěrem zvenčí získal třetí peníze nejlepší z českých zástupců Sagar (Excelebration), který na posledních metrech odsunul nejvýše zatíženého Ideal Approache (Bushranger) na čtvrté místo. 

Z rámcových dostihů zmiňme úvodní proutěnky Cena Senzusa (4+, 3600 m, 2.300 €) a jednoznačné vítězství SAN MARINA (Rajsaman) trenéra Wroblewského ze stáje Wieslawa Jakuba Kartuse s Pavlem Složilem v sedle a skvělý koncert Václava Janáčka, který v sedlech domácích koní trenéra Štangela vyhrál první tři rovinové dostihy, k nimž následně přidal čtvrtý triumf v sedle Syrenky. 

Miloslav Vlček

Prolomí Devoir Rien kletbu vítězek trialu? V neděli v Mostě první klasický dostih

7. Květen 2021 - 12:31

Den poté, co se klasické dostihy rozeběhnou v Bratislavě a stejný den, kdy je na programu i Jarní cena klisen v Maďarsku, začne sezóna klasických dostihů i u nás. Nedělní mítink v Mostě bude ale hostit nejen 73. Jarní cenu klisen města Mostu (L, 3 kl., 1600 m), ale i 25. Memoriál Vlastimila Smolíka (I.k., 4+, 2400 m). Na programu, který začíná už ve 13 hodin a opět proběhne bez diváků, je celkem 9 dostihů, přenos z něj opět nabídne Jockey Club ČR na Dostihy.tv.

 
Je to už evergreen. Každý rok se před Jarní cenou klisen píše, že vítězky Memoriálu Rudolfa Deyla, tedy její hlavní předzkoušky, klasický dostih nevyhrávají, pravidelně však odskakují jako favoritky. Ani letos to zřejmě nebude jiné: v pátek dopoledne Devoir Rien (Olympic Glory) bezpečně sázkové nabídce vládla. V dosavadních třech startech neporažená svěřenkyně Pavla Tůmy je dcerou Dumnonie (Silver Frost), která Jarní cenu klisen, tehdy však ještě konanou v Chuchli, vyhrála před šesti lety. Subtilní klisnu Jiřího Charváta povede opět Jan Verner, aktuálně vedoucí muž jezdeckého šampionátu a jistě bude chtít navázat na 14 let staré vítězství Hanover Lady, poslední klisny, která po trialu vyhrála i klasiku.

O pozici druhých favoritek se v jednom z nejméně početných polí novodobé historie dostihu dělí druhá a pátá z trialu Sparkle Shout (Red Jazz) a Muguruza (Footstepsinthesand). Sparkle Shout minule musela hodně obíhat a přišla s pěkným závěrem, rozhodně má na to favoritku hodně potrápit. Do jejího sedla se vrací Milan Zatloukal, který při minulém klisnině startu jezdil v Miláně Ponntose a zaskakoval za něj Jiří Palík. 

Nepřehlédněte: Favority obou slovenských klasik čeští koně. Podaří se potřetí v historii český double?

Muguruza sice skončila v trialu až pátá, vítězce i druhé v cíli ale dávala 2 kilogramy. Překvapit může třetí z trialu Giannina, dcera vítěze Epsom Derby Sir Percy (Mark of Esteem), ale vypadá více jako klisna do Oaks než do Jarní ceny klisen. Vyrovnané výkony podává Rabbit Coulsty (Coulsty), ale plným zásahem v klasickém dostihu by hodně překvapila, jediná zástupkyně domácího chovu Solemeena (Shamalgan) v dostihu letos debutuje.  

Kurzy na vítěze Jarní ceny klisen. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
 
Hodně zajímavá sestava se sejde i v Memoriálu Vlastimila Smolíka, v němž změří své síly řada koní, kteří se spolu dosud nesetkali. Trojice z devíti účastníků nastoupí s nevýhodou absence startu v nohách. Jedním z nich je ale třetí z loňského Derby Francimor (Free Eagle), který s Jaromírem Šafářem plní roli favorita. Sezónní debut čeká i ostříleného Bonyse (Intense Focue), který se po dvou letech, kdy běhal jen v Meranu, vrací na české dráhy, a také přední klisnu loňského klasického ročníku Faliraki (Zazou), která svou třídu poprvé srovná se staršími hřebci a valachy. Nepovedený vstup do sezóny z Velké dubnové bude jistě chtít napravit jinak spolehlivý Darkolva (Dark Angel), který z 18 startů po příchodu do českého tréninku jen 3x nebyl za peníze. 

Z ultravytrvaleckých tratí míří na klasických 2400 metrů Cacophonous (Cacique) s dvěma francouzskými starty v nohách a zúročit dobou formu i afinitu na mostecká specifika bude chtít zúročit vítěz Memoriálu Jaroslava Podolana Orpheus (Storm Jail). Při českém debutu v trojce v Lysé minulý týden sice Edremi (Raven's Pass) skončil až sedmý, ale na začátku cílové roviny měl kolizi a jeho francouzská forma ukazovala na výrazně vyšší třídu, mohl by tudíž překvapit. (miv)

Kurzy na vítěze Memoriálu Vlastimila Smolíka


Užitečné odkazy:
Dostihový program
Přenos z mosteckého mítinku na dostihy.tvFavority obou slovenských klasik čeští koně. Podaří se potřetí v historii český double?

6. Květen 2021 - 21:11

O den dříve, než v Mostě Jarní cenou klisen odstartuje česká série klasických dostihů, se v Bratislavě odběhnou první dva klasické dostihy slovenské sezóny. Oba vrcholy nabitého sobotního mítinku mají, alespoň podle mínění Tipsportu, české favority. Pokud by se oběma podařilo uspět a nebo by některého z nich zastoupil jiný v Česku trénovaný kůň, bylo by to v historii jarních slovenských klasik dostihů teprve potřetí, co by oba dostihy získali koně českých majitelů.

 
Poprvé se to podařilo před 6 lety, kdy mezi klisnami dominovala svěřenkyně Pavla Tůmy Dumnonia (Silver Frost), matka nedělní favoritky naší JCK Devoir Rien (Olympic Glory) a hřebcům vládl Speed Machine (Naaqoos), připravovaný Zdeno Koplíkem. O tři roky později získali čeští koně double znovu a byl to i double trenérský - jak klisnu Wild Love (Planteur), tak hřebce Beau Massagota (Panis) připravoval Václav Luka mladší.

Ten by měl hrát jednu z hlavních rolí i letos, neboť do Bratislavy na Jarnú cenu kobýl Meridian (L, 3 kl., 1700 m, 20.000 €) přiveze březnovou vítězku z Lyonu Syrenku (Literato), která bude sice poprvé startovat na trávě, ve Francii předvedená forma ji ale pasuje do role jednoznačné favoritky dostihu. Hnědku stáje Westminster Race Horses v dostihu navíc podpoří český i španělský šampión Václav Janáček. 
Syrenka ale nebude jedinou českou šancí v dostihu. Vedle ní v ní startují ještě další tři v Česku trénované klisny, přičemž lehká vítězka životního debutu před dvěma týdny Orleans Lady (Harzand) trenérky Vocáskové je podle Tipsportu druhou nadějí a francouzská vítězka ve dvou letech Got Luck (Belardo), která při středoevropské premiéře v péči Zdeno Koplíka skončila šestá v Memoriálu Rudolfa Deyla, je společně s domácí Thamnou (Star Poker) šancí třetí. V jejich sedlech budou Jaromír Šafář a Radek Koplík.

Kurzy na vítězství v Jarnej cene kobýl. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde


Ve Veľké jarné ceně spoločnosti K-K Metal (L, 3 hř., 1700 m, 20.000 €) tvoří čeští zástupci dokonce polovinu dvanáctihlavého pole a i zde by podle bookmakera Tipsportu měli hrát prim. Favoritem je vítěz trialu Petarda (Free Eagle), Pavlem Tůmou připravovaný hnědák Jiřího Charváta, který bude mít v sedle opět Jana Vernera. Druhý, 1 1/4 délky zpět, za ním tehdy skončil Aidensfield (Guiliani) trenéra Urbánka, jehož koně ukazují též dobrou formu, a tak vítěz z Dortmundu, kterého pro Lokotrans pojede Jaroslav Línek, je aktuálně druhou šancí. I na dalších dvou místech podle šancí na vítězství jsou čeští zástupci. Letos debutující Arion (Reliable Man) Radka Holčáka a klisna Besiberri (Twilight Son) z lotu Václava Luky, která však má za sebou jen dva starty bez umístění. 

Kurzy na vítězství ve Veľkej jarnej cene


Vedle klasických zkoušek nabídne sobotní mítink ještě další dvě jedničky a zvláště Veľká májová cena (I.k., 4+, 2400 m, 7.000 €) co do atraktivity není za klasickými dostihy nijak pozadu. O to se největší měrou stará slovenský Kůň roku, loni neporažený vítěz Českého derby Opasan (French Navy), v jehož sedle opět bude Radek Koplík. O skalp slovenského šampióna se pokusí trojice českých koní včetně vítěze Velké červnové ceny Markoni LP (Glavalcour), který však od svého triumfu v derby předzkoušce neběhal, EJC vítězky Welluncy (Egerton) či účastníka irského derby Carlo Biraghi (Galileo). Na atraktivitě přidává startovní poli i účast vítězky maďarského St. Leger Aurora Amica (Adlerflug).

V Jarné míľi spoločnosti K-K Metal (I.k., 4+, 1600 m, 6.000 €) se spolu znovu střetnou první dva z Veľké aprílové ceny Ideal Approach (Bushranger) a Sagar (Excelebration), ale zatímco Ideal Approache znovu povede Martina Havelková, v sedle Sagara, který tentokrát dostane od Ideal Approach výhodu 2 kg (minule měl 1,5), vystřídá Daniela Vyhnálka Martin Hrouda. 

Mítink začíná ve 14.00 hodin a lze jej sledovat na www.metoo.sk/dostihy.

Miloslav Vlček

Jen dva týdny zbývají do startu dostihové sezony na Pardubickém závodišti. Jaký bude, přibližuje Dostihový spolek v tiskové zprávě

6. Květen 2021 - 12:16

Už jen šestnáct dní zbývá do startu letošní dostihové sezony v Pardubicích. Brány se překážkovému turfu otevírají po dlouhých sedmi měsících. Tehdy se totiž konala vůbec poslední dostihová akce koronavirem poznamenané sezony – jubilejní 130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou. Ve znamení jejího dalšího ročníku bude i zahajovací mítink roku 2021. Vrcholem dostihového dne bude první kvalifikace na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou.


S proměnlivou epidemickou situací v České republice procházely úpravami i propozice prvního dostihového dne. Nakonec se uskuteční obvyklá kombinace krosů, steeplechase dostihů a dostihů přes proutěné překážky. Vrcholem bude zmiňovaná první kvalifikace na Velkou pardubickou následovaná klasickým steeplechase dostihem, který je předzkouškou červnového Zlatého poháru. Vloni se první kvalifikace kvůli koronaviru běžela až na začátku července a zvítězil v ní vítěz předchozího ročníku Velké pardubické Theophilos. O vítězství ovšem musel bojovat s budoucím vítězem 130. ročníku legendárního dostihu Hegnusem. V předzkoušce Zlatého poháru zvítězil Aztek. Která jména uvidíme na startovních listinách úvodního dostihového mítinku sezony bude zřejmé až 18. května. Vzhledem k pozdějšímu startu překážkové sezony se ale dá očekávat zájem ze strany dostihových stájí a atraktivní nabídka startovních listin.

V tuto chvíli ale neumíme odpovědět na otázku, zda při prvním letošním mítinku budeme smět areál otevřít návštěvníkům, nebo zda nás budou muset sledovat jen u televizních obrazovek. Samozřejmě jednáme a usilujeme o to, aby diváci mohli být na závodišti. Vše bude záležet na vývoji epidemické situace, resp. na rozvolňování opatření za strany vlády a ministerstva zdravotnictví,“ řekl ředitel Dostihového spolku a.s. Jaroslav Müller s tím, že případný prodej vstupenek bude zahájen v okamžiku definitivního verdiktu o pravidlech účasti diváků. „Dostihový den bude přenášen Českou televizí, takže fanoušci pardubických dostihů o alespoň zprostředkovaný zážitek nepřijdou,“ doplnil Jaroslav Müller.

Na dostihové dráze je vše již téměř připraveno. Travnaté plochy byly provzdušněny, zapískovány a místy byla doseta tráva. Potřebnými opravami prošly některé překážky a odskokové bariéry a zprovozněn je i zavlažovací systém. Na finální úpravu tak čekají už jen pro Pardubické závodiště tolik typické oranice.

Dostihová sezona v Pardubicích obvykle začíná už 8. května. Tento dostihový mítink ale v letošním roce musel Dostihový spolek zrušit, a to především z ekonomických důvodů. Zahajovací den totiž Jockey Club nezařadil do programu Covid dostihy.

Tisková zpráva Dostihového spolku

Do českého chovu přichází nový plemeník. Campanologistův syn Rolando, přemožitel Subway Dancera i Wirelesse

4. Květen 2021 - 21:30

Ač se dlouho zdálo, že letos v nabídce českých plemeníků nepřibude žádný nový hřebec, druhá polovina připouštěcí sezóny jednoho nováčka přináší. Je jím sedmiletý v Irsku narozený hnědák ROLANDO, listed vítěz a Gr.3 umístěný středotraťař z výborné rodiny, kterého pro svůj chov ve Světlicích u Humpolce získal Viktor Eichler. Syn čtyřnásobného Gr.1 vítěze Campanologista a druhé z italských Oaks bude ve své první sezóně připouštět jako private plemeník.

 
Odchovanec hřebčína Fährhof běhal od dvou do pěti let na německých, francouzských a italských drahách. Jako dvouletek proměnil svůj říjnový debut v lehké třídélkové vítězství, po něm finišoval sedmý v Gr.3 Herzog von Ratibor Rennen v Krefeldu. Ve třech letech vyběhl jen dvakrát, získal však jedno vítězství a jedno druhé místo v Classe 1 dostizích v Deauville. V následujících dvou sezónách se úspěšně etabloval na blacktype scéně na distancích 1600 - 2100 metrů, vrcholem bylo vítězství v listed Grand Prix de Compiegne na 2000 metrů a třetí místo v Premio Del Piazzale (Gr.3, 1800 m).

Jeho kariéra nám nabízí i zajímavá srovnání s koňmi v českém tréninku. Při svém listed triumfu v roce 2019 porazil mj. i Subway Dancera (Shamardal), který na něj ztrácel 4 délky a s Koněm roku 2019 se střetl i v Grand Prix de la Region Grand Est (L), kde sice Rolando skončil čtvrtý, ale opět se mu, tentokrát jen o krátkou hlavu, podařilo českého šampióna zdolat. Cestu zkřížil i s dalšími známými jmény - Wirelessem (Kentucky Dynamite) a Ventaronem (Le Havre) a i s nimi má aktivní bilanci.
Celkem za svou kariéru absolvoval 18 startů, 4x zvítězil a 11 se umístil na dotovaném místě. Svému majiteli vydělal 131.950 € a v německém GAG dosáhl 92,5 kilogramu.


Rolando vítězí v Grand Prix de Compiegne (L), kde o 4 délky porazil Subway Dancera. Foto JDG

Rolando je synem čtyřnásobného Gr.1 Campanologista (Kingmambo), mimořádně úspěšného vytrvalce stáje Godolphin, který vyhrál 8 blacktype dostihů a v dalších 11 se umístil na druhém či třetím místě. Vítěze Preis von Europa (Gr.1), Grand Premio Del Jockey Club (Gr.1) či anglických King Edward VII Stakes (Gr.2) získal po skončení dostihové kariéry hřebčín Fährhof, kde si rozhodně nevedl špatně. Bohužel ale jeho chovná kariéra byla velmi krátká - po třech sezónách uhynul v prosinci 2015 na koliku, jen krátce poté, co se do Německa vrátil z argentinského Haras Santa Maria de Araras, kam pravidelně jako pendler létal. 

Jeho chovná kariéra byla sice krátká, ale stihl během ní dát několik úspěšných potomků - a to jak raných dvouletých, tak i tříletých ultravytrvalců. K nejúspěšnějším patřil vítěz Preis der Winterfavoriten (Gr.3) Lantang. který vyhrál i Ittlingen Derby Trial (L), dále v Gerling Preis (Gr.2) i německém St. Legeru (Gr.3) úspěšný Oriental Eagle či Gr.3 vítěz Django Freeman, který obsadil druhá místa jak v německém zimním favoritu, tak i v německém derby. Ještě lépe si vedl v Argentině, kde dal dva Gr.1 vítěze, mezi jeho potomky ale najdeme i vítězku Nagrody Liry (polské Oaks) Furii.
Několik jeho potomků se ukázalo i na našich drahách včetně druhé z Oaks a St. Leger Carmelly z chovu Jiřího Trávníčka, která doběhla čtvrtá v Českém derby. Jedničkovou výkonnost ukázala i vítězka Veľké májové ceny (I.k.) Kihnu.  

Velmi dobrá je mateřská část Rolandova rodokmenu. Matka Rose di Brema (Lomitas), která při svém vítězném debutu ve dvou letech zdolala i pozdější hvězdu Falbrava, vyhrála 6 dostihů, podstatnější je ale její druhé místo v Oaks d'Italia (Gr.1). Skvěle se jí dařilo v chovu, kde vedle Rolanda přivedla na svět ještě další tři blacktype vítěze včetně v Qatar Derby (Gr.1) úspěšného Rogue Runner. V chovu si výborně vedou i její dcery, z nichž tři již daly blacktype potomka. V tomto směru je zatím nejúspěšnější Gr.3 vítězka Rosa del Dubai, matka 4 blacktype potomků včetně vítězky italských Oaks (Gr.2) Folegy (Oasis Dream). Stojí za připomenutí, že jejím otcem je Dubai Destination, který je, stejně jako Campanologist, synem Kingmamba (Mr Prospector). (miv)  
   


První třetina roku byla z pohledu zahraničních startů nejúspěšnější v historii našeho turfu

3. Květen 2021 - 6:27

Ač to není příliš povzbudivý fakt, český turf jako celek se již několik let nachází na sestupné trajektorii. Klesá počet chovatelů, klisen v chovu, majitelů, koní v tréninku, aktivních závodišť, pořádaných dostihů i suma dotací vyplácených pořadateli. A ač na tento neutěšený stav domácího turfu reaguje stále více majitelů a trenérů přesunem startů svých koní za hranice naší republiky, od vrcholu dosaženého v roce 2017 klesá i počet startů a suma výher našich koní v zahraničí. Letošek se ale v posledně jmenovaném kritériu vyvíjí jinak, ba dokonce nejlépe v historii.

 
Statistiky hovoří jasně. Za první 4 měsíce letošního roku absolvovali čeští koně nebo přesněji v Česku trénovaní koně na zahraničních drahách celkem 304 starty, z nichž 35 proměnili ve vítězství a po přepočtu vydělali 12,966.262 korun. Ten poslední údaj je nejlepší v celé historii našeho turfu a překonává v první třetině roku i historicky nejúspěšnější rok 2017, během něhož čeští koně v zahraničí vydělali přes 74 miliónů korun. Tehdy za 4 měsíce získali "jen" 12,81 miliónu korun. 

To nakonec dokazuje i tabulka se zahraničními zisky českých koní v posledních deseti letech. Ukazuje nejen na výjimečnost letošního roku, jemuž z malé části pomohlo i posunutí startu české sezóny, ale i na to, jakou cestu český turf v poslední dekádě urazil. Můžeme spekulovat nad tím, z jaké míry byla tato cesta vynucená slábnutím domácího provozu a jak se na ní podílejí koně zahraničních majitelů, kteří využívají umu a láce přípravy v českých centrálách, čísla však hovoří jasně. Tolik peněz ještě v Česku trénovaní koně během prvních 4 měsíců nevydělali. 

Statistiky výsledků českých koní v zahraničí za první 4 měsíce v posledních 10 letech

rok roviny překážky celkem   vítězství zisk vítězství zisk vítězství zisk 2021 9 3 046 144,00 Kč 26 9 920 118,00 Kč 35 12 966 262,00 Kč 2020 0 574 056,00 Kč 11 4 034 718,00 Kč 11 4 608 774,00 Kč 2019 4 2 431 426,00 Kč 24 3 708 342,00 Kč 28 6 139 768,00 Kč 2018 6 3 296 487,00 Kč 18 5 086 205,00 Kč 24 8 382 692,00 Kč 2017 7 4 163 310,00 Kč 24 8 648 793,00 Kč 31 12 812 103,00 Kč 2016 4 2 488 820,00 Kč 15 3 131 280,00 Kč 19 5 620 100,00 Kč 2015 4 1 821 004,00 Kč 12 4 022 676,00 Kč 16 5 843 680,00 Kč 2014 8 2 189 835,00 Kč 8 1 622 494,00 Kč 16 3 812 329,00 Kč 2013 3 571 090,00 Kč 4 1 412 502,00 Kč 7 1 983 592,00 Kč 2012 5 981 406,00 Kč 5 1 413 698,00 Kč 10 2 395 104,00 Kč

zdroj: Jockey Club Čr a statistiky Fitmin & TURF Magazínu

Na druhou stranu nelze opomenout, že na tomto růstu se stejnou měrou nepodílejí rovinoví a překážkoví koně. Zatímco u rovinových vidíme v posledních letech stagnaci či pokles, překážkoví rostou. Míra zisku českých steeplerů a proutěnkářů je do značné míry funkcí síly a zdraví italského překážkového provozu, malými krůčky, ne vždy úspěšnými, ale naši koně postupují i v dobývání francouzských překážek. 

Nepřehlédněte: Aidan O'Brien si po nepovedených 2000 Guineas spravil chuť v 1000 Guineas. Jen s jinou klisnou, než se čekalo

Přes skvělý start příliš nevěřím v to, že by se našim koním letos podařilo rekordní rok překonat. Ač tlak stále vyšších investic majitelů v porovnání se snahou pořadatelů udržet při snižujícím se zájmu sponzorů alespoň vyrovnanou bilanci bude stále více stájí tlačit ke startům v zahraničí, celková základna je dnes oproti roku 2017 výrazně nižší a tím se i snižuje množina koní, kteří by v zahraničí mohli uspět.

Ale nelze hledět na stávající trend jen negativním pohledem. Schopnost českých trenérů i majitelů účinně reagovat na nepříznivý domácí vývoj a nahradit jej starty v cizině je alespoň z pohledu mých znalostí naprosto unikátní a dává našemu turfu perspektivu, kterou u jiných zemí v podobné situaci nenajdeme.

Miloslav Vlček

Kratochvílova neuvěřitelná série v Prvomájové pokračuje. Osmého vítězství v řadě dosáhl v sedle Antalgique

1. Květen 2021 - 16:04

Ani odchod od Josefa Váni, nejúspěšnějšího trenéra v historii Prvomájové steeplechase s jehož svěřenci získal všech sedm vítězství v posledních sedmi ročnících, nezastavil žokeje Kratochvíla na cestě za osmým triumfem v řadě. V sedle šestileté ANTALGIQUE (Rajsaman) patřící do stáje Kratochvílova nového zaměstnavatele Lokotransu, dokázal taktickou jízdou svou unikátní sérii prodloužit a s dosud jen čtyřkovou vítězkou získat další vítězství.


Navzdory skvělé formě svěřenců trenéra Luboše Urbánka nenastupovala polosestra skvělého Al Bustan (Medecis) na start Prvomájové steeplechase města Lysá nad Labem (I.k., 5+, 4200 m) jako jedna z favoritek. Proti ní stál nejen v Lysé dosud neporažený Aeneas (Galileo), obhájce loňského vítězství, v jehož sedle nahradil Jana Kratochvíla žokej Josef Bartoš, ale i premiant předcházejícího ročníku Power Zar (Desert Prince), další jedničkový steepler Larizano (Jape) či Bugsie Malone (Mahler).
Po startu se chopil taktovky Pavlem Složilem vedený Power Zar, sledovaný Bugsie Malone a Antaltique, Aeneas cválal v zadní části pole. Pořadí zůstalo nezměněno až do závěrečného okruhu, v němž se Antalgique posunula na druhé místo a zlepšil si i Aeneas. V oblouku před cílovou rovinou šla Antalgique nekompromisně do čela a zatímco Bugsie Malone na ní začal ztrácet, do boje se vydal Aeneas. Ani ten ji však nedokázal ohrozit a skončil o 2 1/4 délky zpět. Třetí místo patřilo Bugsie Malone, čtvrtý finišoval Larizano.Úvodní mítink v Lysé nabídl ještě další dva překážkové dostihy. Steeplechase společnosti Charvát Group (IV.k., 4+, 3700 m), první překážkový dostih sezóny, získal osmiletý SIRIUS (Stormy Jail - Salérie, Bully Pulpit), vlastní odchovanec trenéra Seménky ze stáje Aryman-Divoky, který pod Janem Faltejskem navázal na loňský zářijový triumf na stejné dráze. V závěrečných Proutěných překážkách Tipsport (IV.k., 4+, 3000 m) znovu uspělo duo žokej Kratochvíl - trenér Urbánek, tentokrát díky na překážkách debutujícímu čtyřletému FRENKI (Pop Rock - Francie, Echo of Light) stáje Castor z chovu Františka Vocáska, který před poslední proutěnkou převzal vedení od tradičně z čela jdoucího Skyline Runner (Zoffany) a poté mu utekl o 9 délek. 

Klasické naděje porazil valach

Rovinový program nabídl mj. dva dostihy pro tříleté koně, z nichž z pohledu klasické sezóny si o pozornost řekla hlavně debutantům určená Cena společnosti Centrotherm Mladá Boleslav (III.k., 3, 2200 m). Na její start se postavili do Derby hlášení Australia Cross (Australia) a klisna Negro Musica (Sorbie Tower), která společně s Lady in Pink (Adlerflug) a Stezkou (Pop Rock) figuruje i na přihláškách do Oaks. Nejlépe se z klasických adeptů předvedla Stezka, která v posledním oblouku převzala vedení, v závěru ale nenašla odpověď na finiš valacha BOULE DE NEIGE, loni za 17.000 € zakoupeného syna překážkového plemeníka Davidoff (Montjeu) a polobratra Gr.2 umístěné Mozarelly (Power). Negro Musica skončila třetí, před boxy i v nich značně nervózní Lady in Pink čtvrtá. Druhé klání tříletých Cena společnosti Pragis (IV.k., 1300 m) se stala kořistí z Velké jarní ceny škrtnutého RABBIT SPIRIT (Swiss Spirit) z Rabbitu, čtvrtého letošního vítěze trenéra Petrlíka, v jehož sedle byla Martina Havelková.

V souboji dvou premiantů loňského trenérského šampionátu si připsala čárku i úřadující šampiónka Helena Vocásková, jejíž čtyřletá svěřenkyně KINGSTON LILLY (Kingston Hill) se po tuhém boji o krátkou hlavu před Goldentonem (Egerton) zbavila v úvodní Ceně odborů Kovo MB (IV.k., 4+, 2200 m) pod ž. Šafářem přídomku nezvítězivší.

V prvním ročníku vzpomínky na velkého příznivce závodiště v Lysé Memoriálu Chrise Richnera za podpory přátel a spol. Charvát Group (III.k., 1700 m) zúročila nejnižší váhové zatížení pětiletá svěřenkyně Ludvíka Harise SIXTE (Silver Frost) stáje Vocetka s Alenou Pimlovou v sedle a jediné rovinové vítězství českého odchovance zajistila jistým triumfem v Handicapu OS Hipodrom (V.k., 4+, 1700 m) čtyřletá CHARMING EMMA (Egerton - Chat Et Chien, Security Risk) z chovu Tomáše Ostřádala. Poprvé vítěznou klisnu, reprezentující stáj SŠ dostihového sportu, vedl Lukáš Vladyka a připravuje ji Marcela Sýkorová. 

Miloslav Vlček
    


Na přihláškách do Jarní ceny klisen zůstalo jen 9 klisen, z Derby bylo škrtnuto 15 tříletků

29. Duben 2021 - 13:01

Dnes proběhlo další kolo škrtů a případných dodatečných přihlášek do trojice prvních klasických dostihů. Do startu prvního z nich Jarní ceny klisen zbývá už jen 10 dní, a tak právě úvodní klasika letošní sezóny, respektive její startovní pole, už má velmi zřetelné obrysy. Na přihláškách do ní zůstalo jen 9 klisen sedmi majitelů z péče šesti trenérů. Mílová zkouška, která po přesunu do Mostu zaznamenala pokles počtu startujících klisen, tak zřejmě ani letos nezvýší v posledních dvou ročnících podprůměrný počet klisen, které se o ni ucházely.


K dnešku bylo škrtnuto 9 příslušnic slabšího pohlaví, a tak startovní pole prvního klasického dostihu bude mít jednociferný počet účastnic:

73. Jarní cena klisen
R L - 3 klisny - 1600 m - 550 000 Kč, Přihlášeno koní: 9 / 34 DEVOIR RIEN(FR), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel GIANNINA(IRE), 3 Statek Blata Český ráj 58,0 Vocásková Helena GOT LUCK(FR), 3 LOKOTRANS Slovakia CZ 58,0 Koplík Zdeno MUGURUZA(IRE), 3 Leram 58,0 Luka Václav, Ing. RABBIT COULSTY(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT MANDURO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan SOLEMEENA, 3 Martin Bláha 58,0 Luka Václav, Ing. SPARKLE SHOUT(IRE), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav TREZY LADY(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav


Výrazně se zúžil počet zájemců o Velkou jarní cenu, z níž bylo škrtnuto 8 koní a ve hře tak zůstává už jen 30 tříletků. Vedle do JCK mířící Muguruzy (Footstepsinthesand) a dalšího Lukova svěřence Hotchwaye (Scissor Kick) byl škrtnut i německý Domstürmer (Lord of England) trenéra Nedorostka, který v sobotu v Krefeldu doběhl desátý z poli jedenácti koní v Gr.3 Dr. Busch Memorialu na 1700 metrů. Na přihláškách do Českého derby však zůstal. Škrtnuti byli i ve Švýcarsku zklamavší Mike Majk (Make Believe) rodiny Nieslaniků, či jejich další naděje Zoriyman (Sinndar). Ze soupisu přihlášených zmizeli i Rabbit Spirit (Swiss Spirit), loni skvěle debutující Rex of Thunder (Night of Thunder) stáje Březová, který zatím letos nevyběhl, či v neděli v Chuchli zklamavší premiant z loňského EJC Vi Fi (Footstepsinthesand). 

100. Velká jarní cena
R L - 3 klisny a hřebci - 1600 m - 600 000 Kč, Přihlášeno koní: 18 / 30 AIDENSFIELD(GER), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš ARION(GER), 3 Meridian 58,0 Holčák Radek BLUE EVOQUE(IRE), 3 PP Zámrsk 58,0 Brož Jiří DRAGON ARROW(GB), 3 3 hearts 58,0 Vocásková Helena FABRIJAN ERSTE, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan FRENCH CHARDONNAY(GER)*, 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel KANADA, 3 Stanislav Chudáček 56,5 Vocásková Helena LAILAHO, 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš MANDARIN(FR), 3 Bella horse 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid MYSAK MIKY(FR), 3 Cajdašrot 58,0 Luka Václav, Ing. NEW MOON, 3 Stall www.all4horse.eu(GER) 58,0 Korpas Jan NICO(IRE), 3 MANEKO 58,0 Koplík Zdeno PETARDA(IRE), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel PROCELLARUM(IRE), 3 Pure Nutrition 58,0 Havelková Martina RABBIT POWER(GB), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT RED JAZZ(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan ROYAL WORD(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej VERT LIBERTE(IRE), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor


Také počet zájemců o České derby se snížil, a to konkrétně o 15 jmen a protože k dnešnímu datu byla dohlášena jen druhá z nedělní Ceny debutantů Vero Amore (Raven's Pass) trenérky Janáčkové-Koplíkové,, čítá soupis uchazečů o start v nejprestižnějším dostihu tříletých 43 jmen. Mezi škrtnutými jsou v lednu v prodejce zakoupená Entropia (The Gurkha) ze stáje Hany Veselé, nestartovavší trojice trenéra Seménky Manorie (Literato) stáje Cardboard, Arc En Ciel (Hannouma) stáje Gold Star Adrian a Valdobbiadene (Hannouma), reprezentující barvy Aryman-Divoky, slovenští Sadaar (Ruler of The World) a Monsieur (Adlerflug), či trojice koní Rabbitu Trhový Štěpánov Rabbit Garswood (Garswood), Rabbit Manduro (Manduro) a Rabbit Ruler (Ruler of the World). Stáj v péči Allana Petrlíka tak nyní sází už jen na vlastního odchovance Fabrijan Erste (Durante Alighieri).

I přes důvěru vloženou v koně z chovu Rabbitu se i počet zájemců domácího chovu zúžil - o Lorelly (Pouvoir Absolu)) stáje Latén a Skyfalla (Shamalgan) stáje Mikon, kteří se dosud na dráze neukázali, či Coca (Blue Coral), vlastní odchovankyně Jaroslava Boučka. Na start Derby se nepostaví ani druhý z Ceny Masise Kmotr (Epaulette) ze stáje rodiny Dufkových, stejně jako dosud nestartovavší Bambara Marka (Great Pretender), reprezentující TrustWorthy Investment. 

101. České Derby
R Gd-3 - 3 klisny a hřebci - 2400 m - 2 000 000 Kč, Přihlášeno koní: 43 / 62 ABRAMS CREEK(IRE), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš AIDENSFIELD(GER), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš ARION(GER), 3 Meridian 58,0 Holčák Radek ARKADAG(IRE), 3 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej AUSTRALIA CROSS(FR), 3 Joly 58,0 Váňová Pavla BESIBERRI(GB), 3 Leram 56,5 Luka Václav, Ing. BESTHON(FR), 3 Vimar (SVK) 58,0 Kubovičová Zuzana, Ing. BRILLIANT STAR(GER), 3 Lokotrans 58,0 Urbánek Luboš CAPE CROWN(IRE), 3 BORMANN (SVK) 58,0 Chodúr Jozef DAKOTA(FR), 3 DS Pegas 56,5 Török Dalibor DANCING INDIAN, 3 Orling 58,0 Koplík Zdeno DIAMONTE, 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav DOMSTÜRMER(GER), 3 Holger Renz(GER) 58,0 Nedorostek Bohumil DRAGON ARROW(GB), 3 3 hearts 58,0 Vocásková Helena DREAM BIG(FR), 3 Vanda store 58,0 Pohanka Ladislav, Ing. FABRIJAN ERSTE, 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan FAMOUS CATINI(IRE), 3 Statek Blata Český ráj 56,5 Vocásková Helena GIANNINA(IRE), 3 Statek Blata Český ráj 56,5 Vocásková Helena GLOBAL MAN(FR), 3 Westminster Race Horses 58,0 Luka Václav, Ing. GOTT(IRE), 3 Joly 58,0 Váňová Pavla HAZARDER(IRE), 3 Dr. Charvát 58,0 Tůma Pavel JACOBELLIS(GB), 3 Syndikát V3J 58,0 Luka Václav, Ing. KAMSSIO(FR), 3 Hrubý 58,0 Luka Václav, Ing. KANADA, 3 Stanislav Chudáček 56,5 Vocásková Helena L`IENISSEI(FR), 3 Igor Endaltsev 58,0 Endaltsev Igor LOCOMOTIVE(FR), 3 Wieslaw Jakub Kartus 58,0 Wroblewski Grzegorz MACHINOS(FR), 3 Hana Veselá 58,0 Chaloupka Václav, Ing. MANDARIN(FR), 3 Bella horse 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid MIKE MAJK(IRE), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav NASCHE(GER), 3 TAHLO Šefraný 56,5 Germič Karel NEGRO MUSICA(POL), 3 Vocetka 56,5 Haris Ludvík PERSIAN PRINCE(GB), 3 KarBoBau s.r.o. 58,0 Váňa st. Josef PROCELLARUM(IRE), 3 Pure Nutrition 58,0 Havelková Martina RABBIT BURATINO(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT POWER(GB), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan RABBIT RED JAZZ(IRE), 3 Rabbit Trhový Štěpánov 58,0 Petrlík Allan REX OF THUNDER(GB), 3 Stáj Březová 58,0 Demele Jan ROYAL WORD(FR), 3 Valentin Bukhtoyarov 58,0 Šavujev Arslangirej TCHEQUE KING(FR), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor VELLINGER, 3 Vega-Horáková 58,0 Horáková Lenka VERO AMORE(IRE), 3 Sultan Harib 58,0 Janáčková Koplíková Ingrid VERT LIBERTE(IRE), 3 DS Pegas 58,0 Török Dalibor ZORIYMAN(FR), 3 MUDr. Eva Nieslaniková 58,0 Nieslanik Miroslav


Miloslav Vlček    

Nejúspěšnější jezdec českých drah poslední dekády? Navzdory německým angažmá je v čele Jaromír Šafář

28. Duben 2021 - 6:45

V neděli vyhrál v sedle debutující tříleté Orleans Lady svůj první letošní dostih. Pokud se ale podíváme na výsledky z posledních deseti let, nebyl v Česku žokej, jemuž by se dařilo lépe. Od roku 2011 nastřádal Jaromír Šafář, trojnásobný šampión českých žokejů, na českých drahách celkem 2016 rovinových vítězství a prvenství v této dlouhodobé statistice mu neušlo navzdory skutečnosti, že poslední léta působí v Německu a do Čech na dostihy jen dojíždí.


Navzdory svým německým angažmá si udržel i pozici nejaktivnějšího jezdce - od roku 2011 startoval v 1658 českých dostizích, jeho největší soupeř Jan Verner jich zvládl o 19 méně. Pořád se ale bavíme jen o domácí statistice. Jaromír vedle toho absolvoval nemalý počet dostihů na Slovensku a šanci dostal i v Německu, zvláště od Pavla Vovčenka. V kariéře vítěze Českého derby 2015 v sedle Touch of Genia tak najdeme i německý listed triumf, jehož dosáhl se sprinterem Schängem, kterého vedl i při  jeho startu v Gr.1 Prix Maurice de Gheest v Deauville.

O 7 vítězství méně získal doyen českých rovinových žokejů Jan Rája, svého na počet vítězství úspěšnějšího soka však překonává v sumě výher, kterou jím vedení koně získali. Jan Rája, který za svou kariéru vyhrál více jak půltisícovky dostihů, ohlásil konec jezdecké kariéry, ale ač se navzdory plánům i poté objevil v sedle, vítěz Českého derby s Roches Crossem už své jezdecké aktivity citelně omezil.

Naopak třetí Jan Verner postupuje vzhůru a právě on má největší šanci Šafáře překonat. V součtu vítězství od roku 2019 se mu to již podařilo - za poslední dvě sezóny plus úvodní dva dny letošní získal 48 vítězství, nejvíce ze všech jezdců, loni mu navíc náležel titul šampióna. Těží i s úspěšné spolupráce se stájí Jiřího Charváta, která mu přinesla tři z pětice letošních vítězství (včetně slovenských), pokaždé v dostizích nejvyšší kategorie.

Pohled na celkové statistiky uplynulé dekády dává i další zajímavá data. Ač podle počtu vítězství jen "jen" šestý, podle sumy výher jím vedených koní na našich drahách je nejúspěšnějším žokejem Jiří Chaloupka. Ve statistice se odráží vítězství v Českém derby s Kadynym a Cheeky Chappie, které jezdci významně pomohly k celkem 16,61 miliónů korun, které koně pod ním vydělali. Pokud se podíváme na procentuální úspěšnost, patří prvenství mezi žokeji s minimálně 50 starty Bauyrzhanu Murzabayevovi, dřívějšímu českému šampiónovi, nyní vládnoucímu německým žokejům, který ve sledovaném období proměnil na českých drahách 17,6% všech startů ve vítězství. Kdybychom laťku počtu startů o něco snížili, dostane se přes něj další žokej, dělající dobré jméno českému turfu v zahraničí - španělský multišampión Václav Janáček, který vyhrál více jak pětinu z dostihů, které při svých návštěvách v Česku od roku 2011 odjezdil. (miv)

Nejúspěšnější žokejové v českých rovinových dostizích od roku 2011

poř. jméno I. II. III. IV. V. startů zisk úspěš. 1. ž. Jaromír Šafář 216 233 157 192 210 1 658 16 115 305 Kč 13,0 % 2. ž. Jan Rája 209 193 145 125 118 1 191 16 308 450 Kč 17,5 % 3. ž. Jan Verner 201 163 174 164 140 1 639 14 193 445 Kč 12,3 % 4. ž. Petr Foret 173 170 126 132 135 1 234 15 888 980 Kč 14,0 % 5. ž. Bauyrzhan Murzabayev 169 143 116 108 85 962 15 328 945 Kč 17,6 % 6. ž. Jiří Chaloupka 147 158 168 194 179 1 488 16 611 600 Kč 9,9 % 7. ž. Milan Zatloukal 138 121 130 127 121 1 130 12 147 870 Kč 12,2 % 8. ž. Martina Havelková 116 125 167 148 138 1 355 8 150 750 Kč 8,6 % 9. ž. Vendula Korečková 115 130 172 130 153 1 409 7 792 000 Kč 8,2 % 10. ž. Martin Laube 101 126 137 125 124 1 255 6 781 290 Kč 8,0 % 11. ž. Tomáš Lukášek 91 78 68 76 44 598 8 990 870 Kč 15,2 % 12. ž. David Liška 80 61 57 61 47 525 5 473 450 Kč 15,2 % 13. ž. Kateřina Hlubučková 74 87 97 102 110 939 3 956 650 Kč 7,9 % 14. ž. Adam Florian 72 67 49 51 65 539 4 650 050 Kč 13,4 % 15. ž. Michal Mach 66 56 72 83 78 747 3 419 870 Kč 8,8 % 16. ž. Radek Koplík 61 62 70 63 65 612 8 407 150 Kč 10,0 % 17. ž. Michal Hrouda 49 59 55 47 58 608 2 873 000 Kč 8,1 % 18. ž. Pavlína Filipová 48 55 60 55 67 654 2 592 250 Kč 7,3 % 19. ž. Václav Janáček 48 40 32 23 35 237 5 533 100 Kč 20,3 % 20. ž. Zuzana Vokálková 48 33 34 33 35 311 2 073 255 Kč 15,4 %

zdroj: Jockey Club ČRDva tituly pro Nagano Golda, Mr Rightův hattrick. Jockey Club zveřejnil jména dalších šampiónů loňské sezóny

26. Duben 2021 - 9:50

Poté, co byl včera v průběhu prvního dostihového dne ve Velké Chuchli vyhlášen Kůň roku 2020, kterým se opět stal Nagano Gold (Sixties Icon), zveřejnil dnes Jockey Club formou tiskové zprávy i výsledky šampiónů v ostatních kategoriích. I těm vévodil úspěšný svěřenec Václava Luky, který kromě nejcennějšího titulu získal i další dva pro nejlepšího staršího koně a nejlepšího vytrvalce.


Reprezentant Syndikátu V3J znovu sbíral cenná umístění ve Francii a vítězstvím ozdobil svůj návrat do středoevropského regionu. Na našich drahách se Nagano Gold neukázal od vítězství v St Legeru 2017, přesto se loni po třech letech představil středoevropskému publiku, když zamířil do vrcholu polské sezóny. Tím je Velká Varšavská, v níž splnil roli favorita. Ještě cennější výsledky každopádně přivezl z Francie. Při vstupu do sezóny totiž sahal po vítězství v nejvyšší kategorii Gr.1. V Grand Prix de Saint-Cloud nakonec skončil o pouhý krk druhý a neméně hodnotný výkon podal v Prix Foy, protože v předzkoušce nejprestižnějšího evropského dostihu Prix de l’Arc de Triomphe vybojoval třetí příčku.

Loni teprve podruhé platilo, že o ocenění titulu Kůň roku rozhodovaly kromě tradiční ankety také body za výsledky na dráze. Na vítězi to každopádně znovu nic neměnilo. Nagano Gold totiž stejně jako v roce 2019 posbíral nejen nejvíce bodů na základě svých výsledků, ale také obdržel nejvíce hlasů. Připomeňme, že za výsledky získal 8 bodů. Na základě výsledků ankety se rozdělovalo celkem 12 bodů, z nichž jich obdržel 10. Jako Koně roku ho totiž uvedlo 48 ze 71 hlasujících.

Zbylé 2 body za výsledky ankety získal Opasan, jehož upřednostnilo 11 hlasujících. Vítěz Českého Derby je Jozefem Chodúrem připravován na Slovensku, takže získával body pouze za výsledky na českých drahách. Každopádně díky výsledkům ankety se dotáhl na šestibodové duo Northerly WindTroop Commander, s nimiž se podělil o celkové druhé místo.

Níže naleznete dosud neuveřejněné výsledky ostatních dvanácti kategorií. Dvě z nich ovládl Nagano Gold, když zopakoval také triumfy v kategoriích Nejlepší starší kůň a Nejlepší vytrvalec. Nejlepším vytrvalcem se dokonce stal už potřetí. Vícekrát se mezi vítězi objevuje také jméno Hegnus. Vítěz Velké pardubické se totiž stal Nejlepším koněm v cross country i Nejlepším koněm českého chovu. Zvláštní zmínku zasluhuje také Mr Right, který završil hattrick v kategorii Nejlepší sprinter.

Nejlepší dvouletý hřebec/valach: PONNTOS (30,9 %)
Reprezentanta stáje MUDr. Eva Nieslanikova připravuje otec majitelky Miroslav Nieslanik. Na českých drahách absolvoval dva starty, přičemž lépe si vedl při druhém místě na European Jockey´s Cupu, ale zářil především v Itálii. V listopadu totiž stylem start-cíl ovládl sprinty na rovných drahách v Miláně a Římě.
Pořadí na dalších místech: 2. Azov, 3. Vert Liberte a Vi Fi

Nejlepší dvouletá klisna: MUGURUZA (84,1 %)
Reprezentantku stáje Leram připravuje Václav Luka. Hned při debutu zvítězila v Simsonově ceně, na což sice kvůli horší ovladatelnosti nenavázala v Ceně Masise, ale reputaci si napravila v Ceně zimní královny. Ve vrcholu sezóny pro dvouleté klisny se brzy chopila vedení a v cíli měla pohodlný náskok 3 délky.
Pořadí na dalších místech: 2. Giannina, 3. Devoir Rien a Solemeena

Nejlepší tříletý hřebec/valach: OPASAN (71,8 %)
Reprezentant stáje BORMANN, jehož na Slovensku připravuje Jozef Chodúr, loni nepoznal hořkost porážky. Třikrát se prosadil v Česku, když po lehkých triumfech ve dvou derby trialech splnil roli favorita v jubilejním 100. Českém Derby. Jeho mohutné koncovce neodolali ani starší soupeři v maďarském Kincsem díj.
Pořadí na dalších místech: 2. Troop Commander, 3. Rate

Nejlepší tříletá klisna: ETERNITY (50 %)
Reprezentantka stáje Lokotrans už odešla do chovu, ale po většinu loňské sezóny byl jejím trenérem Luboš Urbánek. Ten s ní slavil dvojici klasických vítězství, když ovládla Jarní cenu klisen i slovenskou Velkou jarní cenu. Vůbec nejhodnotnější výkon ovšem předvedla v německém Hannoveru, kde obsadila blízké čtvrté místo v Listed.
Pořadí na dalších místech: 2. Vivienne Wells, 3. Wellunca

Nejlepší starší kůň: NAGANO GOLD (84,3 %)
Reprezentant Syndikátu V3J připravovaný Václavem Lukou získal titul Kůň roku už za rok 2019 a loni pokračoval ve výborných výkonech. Cenná jsou především jeho francouzská grupová umístění, když těsně druhý skončil v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud a třetí v Gr.2 Prix Foy. Vítězství získal ve Velké Varšavské, tedy ve vrcholu polské sezóny.
Pořadí na dalších místech: 2. Hegnus, Ideal Approach a PlayerNejlepší sprinter: MR RIGHT (50,7 %)
Reprezentant stáje Dr. Charvát, jehož připravuje zkušený František Holčák, se nejlepším sprinterem stal už potřetí v řadě. Loni sice získal jediné vítězství, ale to přišlo ve Svatováclavské ceně, tedy v tradičním sprinterském vrcholu. Hodnotné výkony podal i ve dvou startech na míli a při třetím místě v EJC Million.
Pořadí na dalších místech: 2. Politicum, 3. Mowaeva

Nejlepší mílař: IGNACIUS REILLY (56,5 %)
Stájový i tréninkový druh Nagano Golda se loni v Česku představil třikrát a získal dvě vítězství. Zkraje sezóny ovládl výborně obsazenou Velkou dubnovou cenu a po dramatickém souboji se prosadil i v Tattersalls Mile. Vysokou třídu dokazoval i ve francouzských black-type dostizích, když v červnu v Compiegne skončil těsně čtvrtý v Listed.
Pořadí na dalších místech: 2. Torque Power, 3. Eternity a Rate

Nejlepší vytrvalec: NAGANO GOLD (69 %)
Reprezentant Syndikátu V3J připravovaný Václavem Lukou získal titul Kůň roku už za rok 2019 a loni pokračoval ve výborných výkonech. Cenná jsou především jeho francouzská grupová umístění, když těsně druhý skončil v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud a třetí v Gr.2 Prix Foy. Vítězství získal ve Velké Varšavské, tedy ve vrcholu polské sezóny.
Pořadí na dalších místech: 2. Opasan, 3. Cacophonous

Nejlepší proutěnkář: STUKE (56,1 %)
Reprezentant stáje K-K Metal připravovaný Radkem Holčákem všechny čtyři loňské starty absolvoval v italském Meranu. Jednou skončil po boji druhý, ale zbylá tři vystoupení proměnil ve vítězství. Nejcennější úspěch zaznamenal v Gran Corsa Siepi di Merano, tedy v italském vrcholu sezóny pro specialisty na lehké skoky.
Pořadí na dalších místech: 2. Cheminée, 3. Capivari

Nejlepší steepler: NORTHERLY WIND (41,8 %)
Také reprezentant stáje Dr. Charvát z lotu Pavla Tůmy loni startoval pouze v Itálii, kde ze čtyř startů vytěžil tři první a jedno druhé místo. To přišlo v Grand Premio Merano, když v závěru měl více sil obhájce vítězství L’Estran. Nicméně vítězství se statusem Gr.1 se dočkal o necelé dva měsíce později, kdy ovládl Grande Steeple Chase di Milano.
Pořadí na dalších místech: 2. L’Estran, 3. Anaking a DusigroszNejlepší kůň v cross country: HEGNUS (80,3 %)
Loni dvanáctiletý reprezentant stáje Ševců připravovaný Radkem Holčákem v úvodní kvalifikaci na Velkou pardubickou prohrál po boji s Theophilem, ale to hlavní přišlo na řadu druhou říjnovou neděli, tedy v termínu Velké pardubické. V našem nejslavnějším dostihu totiž pod vedením Lukáše Matuského dokázal zvítězit.
Pořadí na dalších místech: 2. Evžen, 3. Broughton

Nejlepší kůň českého chovu: HEGNUS (49,3 %)
Loni dvanáctiletý reprezentant stáje Ševců připravovaný Radkem Holčákem v úvodní kvalifikaci na Velkou pardubickou prohrál po boji s Theophilem, ale to hlavní přišlo na řadu druhou říjnovou neděli, tedy v termínu Velké pardubické. V našem nejslavnějším dostihu totiž pod vedením Lukáše Matuského dokázal zvítězit.
Pořadí na dalších místech: 2. Wellunca, 3. Stuke

zdroj: Tisková zpráva JCČR

Memoriál prof. Michala dal víc otázek než odpovědí. V novém rekordu uspěl Mandarin, favorité propadli

25. Duben 2021 - 18:30

Dostihová sezóna dnes začala i v Chuchle Aréně Praha, která při své letošní premiéře, odehrávající se ale před prázdnými tribunami, hostila hned trojici jedničkových klání. Velkou pozornost díky své roli hlavního trialu na Velkou jarní cenu poutal Memoriál prof. Michala, neméně zajímavé byly i další dvě jedničky - sprinterský Gomba handicap a 1800 metrů dlouhá Velká dubnová, která bývá vstupem do sezóny pro řadu hvězd jak z mílových tratí, tak i z těch delších.


Memoriál profesora Václava Michala (I.k., 3 hř+val., 1400 m) měl vyjasnit rozložení sil mezi tříletými hřebci a to, jak se do domácí špičky zařadí nové předsezónní akvizice - spíše sprinty preferující dvojnásobný irský vítěz Drish Venture (Mehmas) a prosincový vítěz z Deauville Nico (Holy Roman Emperor). Proti nim nastupovali loňský velmi přesvědčivý vítěz listed dostihu na 100 metrů při EJC Vi Fi (Footstepsinthesand) a neméně přesvědčivý premiant Gerschova memoriálu Vert Liberte (Muhaarar). Z boxů jako střela vyrazil Drish Venture s Martinem Laubem, zvenčí se na druhou pozici rychle propracoval Vi Fi s Milanem Zatloukalem. Irská naděje Meridianu držela taktovku až do cílové roviny, kde překvapivě nepřišel útok favorizovaného Vi Fi ani šancového Vert Liberte, který po startu nemohl přijít na nohy a propadl se na konec pole, nýbrž po bariéře jdoucího MANDARINA. Loni dvakrát umístěný hřebec přešel 300 metrů před cílem do čela a vedení s přehledem udržel až do cíle, 2 délky před Dragon Arrow (Sepoy). Před Drish Venture se v závěru dostal ještě Rabbit Red Jazz (Red Jazz), tabuli uzavřel French Chardonnay (Chardonnay Tcheque). Vert Liberte doběhl šestý, Nico sedmý a na Vi Fi zbylo předposlední místo. 
Vítězný Mandarin ze stáje Bella horse, který měl v sedle svou trenérky Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou, slavící první jedničkový úspěch své trenérské kariéry, svůj první plný zásah okořenil novým rekordem dostihu 1:22,51.  

Mandarin, zakoupený jako roček v Deauville nebožtíkem Christianem Richnerem za 4.500€, je synem vítěze Prix Morny (Gr.1) a šampióna francouzských dvouletých hřebců Elusive City (Elusive Quality), otce 56 blacktype vítězů včetně francouzské klasické vítězky Elusive Wave. Matka Vireli (Miesque's Son) vyhrála dva dostihy a 8x se umístila, v chovu dala 4 vítěze včetně velmi úspěšného Malandrino (Zanzibari), který vydělal téměř 150 tisíc eur či z našich drah známého trojkového vítěze Viconte (Zambezi Sun). Bába Varoom (Courtoom) dala 8 vítězů, z nichž nejlépe si vedla listed vítězka Viane (Cardoun). Mandarin je 4x5x3 prochovaný na Mr Prospectora.

Suverénní Mr Right a vyrovnaný souboj ve Velké dubnové ceně Tipsportu

Po klasickém trialu následoval již 94. ročník Gomba Handicap (I.k., 4+, 1200 m), který byl velkým sólem dvojnásobného šampióna sprinterů MR RIGHTA (Echo of Light), jednoho z trojice koní, které si v tréninku ponechal František Holčák. Úspěšný reprezentant modrožlutých barev Jiřího Charváta převzal krátce po startu vedení, pod Janem Vernerem vbíhal do cílové roviny s dvoudélkovým náskokem a ač na něj nejprve zaútočil Manoamano (Alexadros) a poté Mormill (Authorized), vítězství si vzít nenechal. Pro devítiletého valacha to byl již 16 triumf jeho bohaté kariéry, za kterou vydělal přes 3,8 miliónu korun.


Mr Right s Janem Vernerem v cílové rovině Gomba handicapu. Foto Petr Guth

Dramatický doběh měla 63. Velká dubnová cena společnosti Tipsport (I.k., 4+, 1800 m, 135.000 Kč), která v cílové rovině nabídla krásný souboj čtyř koní -  tempo udávajícího Ophelia's Aidan (Camacho), druhého z předloňského polského derby, pak favorizovaného Torque Power (Toronado), s dvěma starty v nohou nastupující Zariyannky (First Defence) a čtyřletého Rate (Reliable Man). Vítězně z něj vyšel Michalem Hroudou vedený RATE, který po tuhém boji o krátkou hlavu zdolal Zariyannku s Radkem Koplíkem. Torque Power, který měl chvilku v souboji navrch, ale poslední metry už slábnul, doběhl třetí s 3/4 délkovou ztrátou, půl délky před Ophelia's Aidanem. Pátá skončila Achird, které v cílové rovině zkřížil cestu Torque Power, ale podle Dostihové komise incident neměl vliv na výsledek dostihu.
Rate, předloňský šampión dvouletých hřebců a loňský vítěz Velké jarní ceny, zvítězil poprvé od zmíněného klasického triumfu. Pro jeho trenéra Dalibora Töröka to byl první jedničkový úspěch po návratu k Pegasu a vůbec první ve Velké dubnové ceně.


Souboj Zariyannky s Ratem ve Velké dubnové ceně Tipsportu. Foto Petr Guth

Bude Murzabayevovým nástupcem?

Z rámcových dostihů zaujala již úvodní Cena MČ Velká Chuchle (IV.k., 3, 1800 m), v níž získal v sedle ROYAL WORDA (Wootton Bassett) první český úspěch v Krabčicích působící jezdec Ulan Kozhomkulov. Do Velké jarní ceny i Českého derby hlášený svěřenec Arslangireje Šavujeva vyhrál lehce o 5 délek a ač se toto vítězství neodehrálo v nijak silné konkurenci, i vzhledem k výbornému rodokmenu by tento polobratr blacktype vítěze Moderatora (Rio de la Plata) neměl být podceňován.

Tříletým patřila i Cena debutantů (III.k., 1600 m) v níž se lehce prosadila ORLEANS LADY (Harzand), za 5.500 gns jako ročka zakoupená svěřenkyně trenérky Heleny Vocáskové ze stáje Cejnarová Prasek s Jaromírem Šafářem v sedle. Dceři anglického a irského derby vítěze Harzanda z matky po vítězi Arcu Peintre Celebre by měly ještě lépe sedět delší distance. 

K double z úvodního mosteckého přidala dnes přidala stáj Rabbit Trhový Štěpánov další vítězství zásluhou čtyřleté RABBIT BREATH (Bated Breath), která po tuhém boji o hlavu porazila dosud nezvítězivší pětiletou Pray for Paris (Next Desert), která v handicapové Ceně Jockey Clubu ČR (II.k., 4+, 1600 m) dostávala od vítězky půldruhého kilogramu. Třetího letošního vítěze trenéra Petrlíka vedl Jaroslav Línek.   

Ani váha 63,5 kg nezastavila na cestě k prvnímu českému vítězství osmiletého valacha Stall Pinot MOCCAFIXE (Contat) trenéra Neuberga, který se švýcarskou jezdkyní Carinou Schneider po boji vyhrál handicap Cenu vážnice (IV.k., 4+, 1800 m) a v závěrečné Ceně paddocku (III.k., 4+, 2400 m) s řadou bývalých jedničkových koní na startu prokázal třídu šestiletý svěřenec Ludvíka Harise SAPIENTI (Egerton - Sapora, Rainbows for Life) stáje Candy & Aqua, který s Adamem Florianem, jenž si odskočil do Chuchle ze svého německého působiště, jistě o 2 1/2 délky před Avignonem (Pouvoir Absolu) získal páté životní vítězství. 

Miloslav Vlček     Velmi slibný debut Dakoty, šesté místo Machinose a zklamání Persian Stara. Ve Francii a Itálii startovali čeští derby-kandidáty

24. Duben 2021 - 15:56

Do startu Českého derby zbývají už jen dva měsíce, a tak není divu, že při posunutém startu české sezóny řada adeptů vrcholu klasické sezóny sbírá zkušenosti na zahraničních drahách. Dnes v Lyonu a Miláně  startovali hned tři tříleté derby naděje českých stájí - debutující klisna Dakota (Elvstroem) z DS Pegas, zimní nákup z francouzské prodejky Machinos (Penny's Picnic) Hany Veselé a naděje stáje KarBoBau s.r.o. Persian Prince (Sir Percy).


Vynikající výkon předvedla tříletá Dakota (Elvstroem), vlastní odchovankyně Jiřího Trávníčka, kterou trenér Dalibor Török poslal při jejím životním debutu do Lyonu do dostihu pro debutanty Prix Louis Dutel (3, 2000 m, 16.000 €, záznam). Dcera vítězky Memoriálu Rudolfa Deyla Dorotky (So Long Slew) sice odskakovala až jako devátá šance v poli dvanácti koní, pod Ioritzem Mendizabalem ale v cílové rovině ze šestého místa předvedla silný nástup, na okamžik se dokonce dostala na čelo a ač v posledních metrech těsně podlehla trojici soupeřů, na vítěznou Marellu (Zoffany) ztrácela jen půldruhé délky a velmi hlasitě si řekla o pozornost před klasickými dostihy.

V handicapové Prix de la Federation des courses de l' Est (3, 1950 m, 18.000 €, záznam) v Nancy absolvoval svůj třetí start v péči Václava Chaloupky a čtvrtý v letošní sezóně taktéž do Derby hlášený Machinos (Penny's Picnic) Hany Veselé, do jehož sedla se tentokrát vyhoupla Vendula Korečkové. Se změnou jezdce přišla i změna taktiky a Machinos, který v předešlých startech v poli hodně půloval, se dnes brzo po startu chopil taktovky a jal se diktovat tempo. Na začátku protější roviny měl dokonce před soupeři zhruba pětidélkový náskok a ač jej pole brzo dohnalo, do cílové roviny vbíhal na prvním místě. Dvě stě metrů před cílem ale o vedení přišel a záhy přes něj přešli další čtyři soupeři a skončil šestý, 4 1/2 délky od vítězné Koi Dodville (French Fifteen).

Nepřehlédněte: Cat Junior má již první tři březí klisny, všechny zabřezly na jeden skok

Dva týdny poté, co v Miláně skončil v dostihu na 1800 metrů šestý, se Persian Prince (Sir Percy) na tamní závodiště znovu vrátil v dostihu o 200 metrů delším Premio Scuderia Ronchetto (maiden, 3, 12.100 €, záznam). Prodloužení distance ale svěřenci Josefa Váni nepomohlo, pod Silvano Mulasem skončil devátý, téměř 18 délek od vítěze. Lépe si vedl jeho stájový druh Quartius (Free Eagle), který poté, co s Federico Bossou v sedle dostih odvodil, doběhl na šestém místě. 

Vedle klasických nadějí se ale dnes na západ od našich hranic představili ještě další dva koně DS Pegas. Sedmiletého Black Canyona (Manduro) při jeho sezónní premiéře v Prix d'Ecully (Classe 3, 4+, 2000 m, 18.000 €, záznam) musel už na protější rovině žokej Mendizabal jezdit, aby jej udržel v koních, hřebec se přesto postupně propadl na konec pole a poté, co jezdec položil ruce přišel Black Canynon do cíle s mnohadélkovou ztrátou daleko poslední. O něco lépe si v proutěnkách Prix du Mont d'Arbois (5, 3800 m, 21.000 €, záznam) vedl pětiletý Svenson (Blame), který skončil šestý, byť též jako poslední ze všech dostih dokončivších koní s téměř 60 délkovou ztrátou na vítěze. (miv)

Do Fitmin Cupu přihlášeno 50 koní, o 14 méně než v loňském roce. Nejvíce opět z Rabbitu a stáje DAR

22. Duben 2021 - 13:34

Do letošního Fitmin Cupu, tradičního seriálu dostihů pro dvouleté koně českého chovu, bylo přihlášeno 50 dvouletků. To je o 14 méně než v loňském roce, ale spíše než důsledkem poklesu zájmu je snížení počtu přihlášených způsobeno nižším počtem dvouletků českého chovu. Stejně jako v loňském roce i letos nejvíce mladých nadějí přihlásily stáje DAR a Rabbit Trhový Štěpánov, z nichž každá je zastoupena čtyřmi vlastními odchovanci.

 
U obou stájí, které jsou i nejúspěšnějšími účastníky seriálu posledních let, došlo k poklesu počtu přihlášených koní - loni shodně hlásily 6 dvouletků. Tři dvouleté přihlásila EKOFARMA Rybár, dvěma dvouletky jsou v seriálu zastoupeny stáje Cardboard, DS Helen, Protendon-Hulínský, Quartis-Zámecký vrch, Stáj Talcum-Jirka a stáj Vocetka.

Z trenérů mají nejvíce želízek v ohni trenéři obou nejpočetněji zastoupených stájí Ladislav Pohanka a Allan Petrlík, čtyři své svěřence přihlásila i Lenka Horáková. Tři dvouletky hodlá do boje o celkových 400 tisíc korun vyslat Ludvík Haris, po dvou svěřencích mají na přihláškách Kateřina Berthier, Václav Hulínský, Petr Jirka, Martin Liška, Václav Luka, Zdeněk Seménka, Lenka Syslová a Tomáš Váňa.

Fitmin Cup 2021
Přihlášeno koní: 50 / 50 ANEBEL, 2 Aleš Jerie 56,0 Myšková Štěpánka ASKERANA, 2 EPICOS 56,0 Kabelková Hana CENEX, 2 SŠ dostihového sportu 56,0 Sýkorová Marcela, Ing. CONNIE, 2 Buc-Film 56,0 Haris Ludvík CORDEX, 2 DAR 56,0 Pohanka Ladislav, Ing. DAENERYS, 2 Reggie Racing 56,0 Horáková Lenka DAJLA, 2 Quartis-Zámecký Vrch 56,0 Žalud Radek DALLY TOP, 2 Cardboard 56,0 Seménka Zdeněk DANG DOSS, 2 Protendon-Hulínský 56,0 Hulínský Václav, MUDr. ESLÍK, 2 J.T.K.-Bečková-Germič 56,0 Germič Karel FABRIANA THIRD, 2 Rabbit Trhový Štěpánov 56,0 Petrlík Allan FANNY MAST, 2 DAR 56,0 Pohanka Ladislav, Ing. GARIS, 2 Haris Galoppo 56,0 Haris Ludvík GASPARINI, 2 TIPPLER Group s.r.o. 56,0 Demele Jan GASTON, 2 Stáj RA-PET.CZ 56,0 Luka Václav, Ing. GENEZE, 2 Westminster Race Horses 56,0 Luka Václav, Ing. INNOCENCE, 2 EŽ Praha a.s. 56,0 Horáková Lenka JOSH, 2 Syndikát-Pejšková 56,0 Pejšková Ivana, Ing. KAZI, 2 Protendon-Hulínský 56,0 Hulínský Václav, MUDr. LANNISTER, 2 Komárek Viktor Ing. 56,0 Horáková Lenka LARCALION, 2 DS Helen 56,0 Berthier Kateřina LAZARD, 2 DAR 56,0 Pohanka Ladislav, Ing. LIVINGSTON, 2 Vocetka 56,0 Haris Ludvík LUCKY AMICO, 2 Kvapilová - Stáj Kvapil 56,0 Kvapilová Lenka MATYLDA, 2 Stáj Talcum-Jirka 56,0 Jirka Petr MIRACLE BOY, 2 DS Helen 56,0 Berthier Kateřina NACHT STAR, 2 DAR 56,0 Pohanka Ladislav, Ing. NIWALL, 2 EKOFARMA Rybár 56,0 Michal Jiří NOEMI, 2 Stall www.all4horse.eu(GER) 56,0 Korpas Jan NOWIT, 2 Stáj Talcum-Jirka 56,0 Jirka Petr OLD MEMORIES, 2 Farma Pavlin Dvůr 56,0 Hlavatý Pavel ORIWALL, 2 EKOFARMA Rybár 56,0 Syslová Lenka RED CORAL, 2 Dr. Charvát 56,0 Tůma Pavel REMMEK, 2 Hřebčín Vlachovice 56,0 Havelková Martina SHIROCCO FRITZ, 2 Rabbit Trhový Štěpánov 56,0 Petrlík Allan SIR AMICO, 2 Stáj Bartoš 56,0 Bartoš st. Josef SONY, 2 Quartis-Zámecký Vrch 56,0 Vítek Pavel STILL WIN, 2 EKOFARMA Rybár 56,0 Syslová Lenka STORMMY, 2 AKRAZ, bezpečnostní agentura 56,0 Liška Martin TALUNA, 2 Stáj Sokrates 56,0 Chaloupka Václav, Ing. TAMIA, 2 Vocetka 56,0 Nováková Jana, Ing. TOUCH OF ABSOLU, 2 Michaela-Hruboš 56,0 Váňa Tomáš VADETA JAIL, 2 Rabbit Trhový Štěpánov 56,0 Petrlík Allan VALENTIN TCHEQUE, 2 A & L Company 56,0 Horáková Lenka VARNEY, 2 NUTRIN 56,0 Liška Martin VENOM VANGELIS, 2 Brigantia 56,0 Bernardová Kateřina VIGNETTA, 2 Cardboard 56,0 Seménka Zdeněk WOLFI, 2 Stáj Polouček 56,0 Kantek Petr, MVDr YASÁNEK, 2 Alegres 56,0 Váňa Tomáš ZAMICO, 2 Rabbit Trhový Štěpánov 56,0 Petrlík Allan

 

Australia, Almanzor, Sottsass, Churchill či Kendargent. Připařovací plán klisen Jiřího Trávníka je plný velkých jmen

22. Duben 2021 - 6:24

Stále posilující stádo klisen Jiřího Trávníčka, ustájené na jeho francouzské základně jménem Haras de Beaufay, se i letos dočkalo či dočká atraktivních plemeníků. A to jak ve Francii, tak i v Irsku, konkrétně v Coolmoru, kde byli pro Trávníčkovi klisny vybráni například Churchill (Galileo) či u nás velmi úspěšný Footstepsinthesand (Giant's Causeway). Stádo je rovnoměrně rozložené mezi začínající plemeníky a hřebce, kteří již mají na dráze své potomky.

 
Dvě klisny, včetně před 3 lety za 150.000 € zakoupené Gr.3 vítězky a polosestry německého Derby vítěze Kamsina (Samum) Kapitale (Dubawi), zamířily k letos v chovu debutujícímu sprinterovi Hello Youmzain (Kodiac). Za 25.000 € na Haras d'Etreham připouštějící hřebec je vítězem dvou z nejvýznamnějších sprintů britského kalendáře Sprint Cupu (Gr.1) a Diamond Jubilee Stakes (Gr.1).

Novou vycházející hvězdou francouzských plemeníků je Goken (Kendargent), Gr.3 vítězný sprinter, jehož první dvouletí vzbudili loni senzaci. Ten byl vybrán pro jednu z nejnovějších posil Trávníčkova stáda, loni v prosinci na Tattersalls December Mares Sale za 55.000 gns zakoupenou Redcold (Nayef), dvojnásobnou francouzskou vítězku a polosestru listed vítěze Esteve (Mastercraftsman). Šanci dostal i jeho otec Kendargent (Kendor), k němuž byla poslána vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla Dorotka (So Long Slew)

Nepřehlédněte: Neporažená Zarkava má dalšího potomka. Hřebečka po nejdražším francouzském plemeníkovi Siyouni

Pro vítězky českých Oaks Polyantu (Soldier of Fortune) a Sedmikrasku (Excellent Art) byli vybráni The Grey Gatsby (Mastercraftsman) a Australia (Galileo). V případě druhého spojení zkouší Jiří Trávníček využít potenciál současné jedničky mezi světovými plemeníky coolmorského Galilea (Sadler's Wells) formou inbreedingu, neboť spojení Epsom derby vítěze Australia se Sedmikraskou je nositelem 2x3 prochování na tohoto velikána.

V Coolmoru našla partnera i skvělá Hermiona (Kitten's Joy), která letos porodila hřebečka po Zoffany (Dansili) a jejím letošním partnerem je vítěz Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) i francouzského derby Sottsass (Pivotal). Nestartovavší Amazonka (Camelot) v Irsku navštívila Holy Roman Emperora (Danehill). (miv) 

Připařovací plán klisen Jiřího Trávníčka

klisna rodokmen plemeník A Doll in Milan Milan - Tawny Owl, Be My Native Doctor Dino Amazonka Camelot - Amazone, Adlerflug Holy Roman Emperor Dorotka So Long Slew - Desert Reef, Desert Sun Kendargent Flemish Duchesse Duke of Marmalade - Fabiana, Ashkalani Galiway Hermiona Kitten's Joy-Darajah, Hard Spun Sottsass Holly Polly Dylan Thomas - Hanami, Hernando Hello Youmzain Iceni Girl Iceman - Mini Mosa, Indian Ridge Churchill Kapitale Dubawi - Kapitol, Winged Love Hello Youmzain Navika New Approach - Nanty, Nashwan Zelzal Pepper Bay Cable Bay - Selinka, Selkirk Almanzor Polyanta Soldier of Fortune - Peinture Naive, Wagon Master The Grey Gatsby Redcold Nayef - Russiana, Red Ransom Goken Sedmikraska Excellent Art - Starlit Sky, Galileo Australia Sibyla Invincible Spirit - Silver Pivotal, Pivotal Footstepsinthesand

zdroj: France-SireVe Fitmin Cupu 2021 se se mezi české odchovance rozdělí 400 tisíc. Uzávěrka přihlášek je již ve čtvrtek

21. Duben 2021 - 7:07

Poté, co v loňské koronavirem okleštěné dostihové sezóně stihl program Fitmin Cupu uspořádat jen čtyři dostihy, se populární série chuchelských dostihů pro dvouleté koně českého chovu letos vrací k tradičnímu schématu 5 dostihů. Bude v nich rozděleno celkem 400 tisíc korun, z toho 300 tisíc v rámci cen dostihů a dalších 100 tisíc na majitelských bonusech. Celý seriál by měl odstartovat 27. června v rámci Derby dne a skončit 6. listopadu. Uzávěrka přihlášek do všech pěti dostihů je již ve čtvrtek 22. dubna ve 12 hodin.

 
Každý kůň přihlášený do seriálu FITMIN CUP 2021 má navíc zdarma přihlášku so Simsonovy ceny (sobota 17. července 2021) a Pražského zimního favorita (sobota 6. listopadu 2021). Nejúspěšnější majitel seriálu obdrží Pohár a poukázku na odběr výrobků značky Fitmin v celkové hodnotě 10.000 Kč a možnost bezplatného využívání poradenského servisu v oblasti výživy zvířat.

Propozice Fitmin Cupu 2021

Nepřehlédněte: Chovatelské ohlédnutí: Rosensturm v prvním dostihu překonal loňskou sezónu, česká vítězství z jedničkových matek

Devoir Rien odrazila útok Sparkle Sout a udržela čisté konto. Derby kandidátům utekla Lokomotiva

18. Duben 2021 - 18:02

V Mostě dnes začala dostihová sezóna 2021. Bez diváků, zato s početně obsazenými dostihy, kterým vévodila dvojice dostihů pro tříleté vedená hlavním dostihem úvodního dne a nejdůležitějším trialem na první klasický dostih sezóny Jarní cenu klisen 47. Memoriál Rudolfa Deyla společnosti Tipsport. Mimořádně sledovanou byla i Cena tříletých vytrvalců, na jejíž start se postavilo hned 11 tříletků ucházejících se o místo na startovní listině Českého derby.


Vrchol dne se stal kořistí favorizované DEVOIR RIEN (Olympic Glory - Dumnonia, Silver Frost), jejímuž žokeji Jana Vernerovi, který klisnu držel ve středu pole, se podařilo podjet soupeře při točení do cílové roviny, klisna přešla do čela a v závěru ukázala nemálo dostihového talentu, když dokázala znovu zrychlit v okamžiku, kdy na ní zaútočila zvenčí dobře rozběhnutá Sparkle Shout (Red Jazz) a o krk odrazit její útok. Třetí, již se ztrátou tří délek, doběhla Giannina (Sir Percy) a čtvrtá Rabbit Coulty (Coulstry). Zimní královna Muguruza (Footstepsinthesand) stačila jen na páté místo, tempo udávající Solid Evidence skončila poslední.

Vítězná ve Francii narozená Devoir Rien, kterou pro stáj Jiřího Charváta připravuje Pavel Tůma, je vlastní odchovankyní svého majitele. Klisna je dcerou Gr.1 vítěze ve dvou, třech i čtyřech letech hnědáka Olympic Glory (Choisir), který ve Francii postupně získal titul šampióna dvouletých, tříletých i starších hřebců. Od roku 2015 působí v chovu na Haras de Bouquetot a zatím dal 6 blacktype vítězů. Vítězka je prvním potomkem premiantky Jarní ceny klisen z roku 2015 Dumnonie (Silver Frost), která klasický úspěch zopakovala i v Bratislavě a jako tříletá ovládla i EJC Fillies and Mares (L). Dumnonia je polosestrou francouzského listed vítěze My Old Husbanda (Gentlewave) či vítěze Ceny prezidenta republiky a nyní i Gd3 proutěnek v Pise Dominiqua (Motivator). 

Nepřehlédněte: Pontos se neztratil ani v listed konkurenci. Ve výborně obsazeném sprintu skončil čtvrtý

Před startem Ceny tříletých vytrvalců (III.k., 3, 2200 m) se o rozruch postaral jeden z favoritů, dosud nestartovavší Brilliant Star (Sea The Star), který bez jezdce proskočil startovními boxy, ale podařilo se ho jej rychle chytit a do dostihu nastoupil. V něm pak navzdory okolnostem i debutu hrál velmi důstojnou roli, ta hlavní ale patřila někomu jinému. V předsezónním rozhovoru líčil Greg Wroblewski svou Derby naději hřebce LOCOMOTIVE (French Fifteen) jako lokomotivu - diesela, který má jedno tempo a chybí mu závěrečné zrychlení. Při vědomí tohoto handicapu jej Radek Koplík poslal už 1200 metrů před cílem do vedení, ten se opravdu stylem rozjeté lokomotivy vzdaloval svým soupeřům. A ač má trenér obavy o jeho finiš, náskok zvyšoval i v cílové rovině. Před ní se jej vydal stíhat zmíněný Brilliant Star, ale nijak jej neohrozil a v cíli ztrácel 7 délek. Třetí, další 2 3/4 délky zpět, přišel Famous Catini (Famous Name) a čtvrtý v úvodu aktivní Zoriyman (Sinndar). Favorizovaná Kanada (Moonjaz) doběhla sedmá.

Několik do klasik hlášených tříletků se ukázalo i v Ceně Jockey Clubu ČR (III.k., 3, 1400 m), v níž se prosadila poprvé v Česku startující TARAWERA (Twilight Sun) stáje Leram, která však již byla z Jarní ceny klisen škrtnuta. Svěřenkyni Václava Luky vedla Lucie Fialová.

Ofenzíva domácích odchovanců

Úvod sezóny se vydařil i českým odchovancům a to i když mezi ně nepočítáme ve Francii narozenou Devoir Rien, která nesplňuje podmínky pro získání majitelských prémií. Hned první dostih Cenu zahájení dostihové sezony (III.k., 4+, 1600 m) ovládl hezkou koncovkou zvenčí sedmiletý KISSI STURM (Rosensturm - Kissi Missi, Areion), odchovanec svého žokeje Jakuba Pavlíčka, který jistě o 3/4 délky zdolal tempo udávajícího Top Gun (Rio De la Plata). Třetí doběhla Wlastina (Makfi) a čtvrtý favorizovaný Joganville (Rajsaman) se závadou na výstroji. Father Frost, před 4 lety dvakrát druhý v Gr.3 v Itálii, skončil při návratu do rovin šestý. Vítěze z Dostihové stáje Kissi připravuje Jan Blecha.

Druhou čárku získal český chov hned v následující Ceně společnosti HIPODROM MOST (hdcp IV., 4+, 2200 m, 40.000 Kč), ve které se takřka stylem start-cíl prosadil pětiletý odchovanec svého majitele Rabbitu Trhový Štěpánov ZAMINDARTON (Egerton - Rabbit Zamindar. Zamindar) s žokejem Línkem.   
Úspěšný Štrasburg. Bruch Royal druhý v krosu, do Derby hlášený Thceque King čtvrtý v maiden za německými derby-adepty

Vrchol dnešního snažení domácích odchovanců přinesl čtvrtý ročník Memoriálu Jaroslava Podolana, dvojkového handicapu na dva kilometry pro starší, v jehož závěru svedli krásný souboj tempo udávající Grigri de Lancray (Rail Link) s útočícím ORPHEEM (Storm Jail - Orphan, Zafonium), z něhož o nos vyšel lépe Petrem Foretem vedený Orpheus. Pro šestiletého valacha z chovu Ekofarmy Rybár, kterého pro DS Bronislav Plášek připravuje Eva Záhorová a v jehož sedle slavil první triumf po návratu z Německa Petr Foret, to bylo páté kariérní vítězství.  

Kvarteto českých úspěchů završil předposlední dostih dne Cena Nadačního fondu Jockey Clubu ČR (hdcp IV.k., 4+, 1400 m), v němž znovu uspěla v roli majitele i chovatele společnost Rabbit Trhový Štěpánov a to zásluhou dosud nezvítězivšího čtyřletého MIKROP ALIGHIERI (Durante Alighieri - Mikrop Fong, Dr Fong). V sedle svěřence dnes dvakrát úspěšného trenéra Petrlíka byla Simona Laubeová.

Tečku za úvodním dostihovým dnem nové sezóny udělala Cena 25. sezony HIPODROMU MOST, pětkový handicap na 1600 metrů, v němž lehce o 3 1/2 délky před Sir Coralem (Blue Coral) prosadil dosud nezvítězivší pětiletý valach stáje Sokrates ADMIRAL PIETT (Wiesenpfad). V sedle Václavem Chaloupkou připravovaného hnědáka zkompletoval double Jan Verner. (miv)

S trenéry před sezónou (28.) - Radek Holčák převzal stáj i většinu svěřenců svého otce a připravuje šest desítek koní

16. Duben 2021 - 19:03

Ve velkokarlovickém tréninkovém středisku došlo k velké změně. Dlouho připravované a minulý týden i oficiálně oznámené převzetí stáje Františka Holčáka jeho synem Radkem posunulo Holčáka juniora mezi čtveřici trenérů s nejvyšším počtem koní, kterým má nyní v přípravě téměř šedesát. Ale ani František ještě nesložil plně ruce do klína. V péči si nechal tři koně - oblíbence Mr Righta, posledního derby vítěze Troop Commandera a překážkáře Mustamira, a do své bývalé stáje stále dochází. "Jsem rád, že mohu stále čerpat z jeho obrovských zkušeností," říká Radek.  


Převzetí stáje, koní i personálu proběhlo podle Radka naprosto bez problémů. "Kdyby to přišlo najednou, bylo by to těžké a chvíli by trvalo, než bych všechny koně poznal, ale už jsme stáje postupně prolínali delší dobu a převzetí bylo dobře připravené. Tátovi koně jsem z 90% procent už dobře znal a měl je osahané z tréninku. Řadu z nich už z předloňského podzimu, kdy byl táta v nemocnici a já běhal mezi našimi stájemi. Táta mi všechny koně předal pošetřené, s veškerými informacemi od A až po Z, navíc je tady a mohu se ho kdykoliv na cokoliv o nich zeptat. I lidé tady byli už dříve jako jeden tým, takže organizačně všechno proběhlo bez problémů. Jen časově je to pro mě teď mnohem náročnější," říká trenér.

Spojením stájí se trochu změnil i režim, respektive jejich obsazení. "Horní stáje jsou víc schované, je tam větší klid, a tak tam jsou převážně dvouletí koně a noví začínající, k nim několik hodných starších," vysvětluje trenér. "A pak sprinteři. Máme tam luxusní 600 metrů dlouhou rovnou dráhu do kopce, pro přípravu sprinterů ideální," dodává. Trenér pendluje mezi oběma stájemi, byť větší část času tráví v dolních, které převzal od otce. "Na horních je Zuzana Vokálková, má asistentka, skvělý jezdec a hlavně člověk s citem pro koně a smyslem pro odpovědnost. Já tam chodím hlavně na práci, následný servis je už pod taktovkou Zuzky."

Tréninkové středisko: Velké Karlovice
Počet koní: 59
Přihlášky do klasických dostihů: Arion, Skyfall
Stájový personál: Zuzana Vokálková, Petra Zedková, Veronika Tomková, Markéta Fořtová, Marie Martináková, Samuel Papaj, Pavol Mišun, Lucie Drhlíková, Petr Frydrych, Adam Čmiel, Denisa Sikorová, Pavel Ország, třikrát do týdne jezdí Martin Laube a Ivan Siegl. Vypomájhají Irena Tiefenbachová, Lenka Maňáková, Zuzka Trbačková a Pája
První jezdec: pro rovinové dostihy smlouva s Martinem Laubem a Denisou Sýkorovou, na překážky Lukáš Matyský a Adam Čmiel


Ta tak nyní dohlíží na přípravu sedmi dvouletých, kteří v Karlovicích stojí. "Všichni pracují, ale na nějaké zhodnocení potřebuji alespoň čtyři až pět poctivých prací, a takhle daleko s nimi zatím nejsme," říká trenér. Český rodák Cape King (Eagle Top - Camely, One Cool Cat) stáje Magog vypadá podle trenérových slov perfektně, je hezky na rostlý a dobře pracuje. Domácí chov reprezentuje i Dalida (Stormy Jail - Dánská Princezna, House Rules), polosestra skvělé Dajuky, vlastní odchovankyně pana Kochana, majitele stáje K-K Metal. "Pomalu začíná, zdá se, že něco po své matce zdědila, ale zatím je moc brzo hodnotit."

Navzdory francouzskému jménu Finir Avec Déveine (Authorized - Francais Belle, Kheleyf) je českou rodačkou i klisna z chovu Hany Poledníkové, která má u Radka Holčáka v přípravě ještě jednu dvouletku Mighty Power (Authorized - Meridian's Hope, Teofilo). "Jsou tu teprve měsíc, tak mají proti ostatním trochu skluz, ale není kam spěchat. Obě mají pěkné papíry, měly by být do dálky a vypadají pěkně. Moc bych Meridianu přál, aby uspěli i s vlastními odchovanci a chov je dál bavil.

Vedle vlastních odchovankyň má Meridian ve Velkých Karlovicích v přípravě i svůj podzimní nákup v Baden-Badenu ryzáka Orry, syna nedávno uhynulého Adlerfluga (In The Wings), jehož matka Ormita (Acatenango) dala již listed vítězku Orlunu a Gr.2 umístěného Ormita. "Má krásný exteriér," říká na jeho konto trenér, ale stejně jako u ostatních dvouletků si ho netroufá zatím hodnotit, což platí i o hnědce Sirael (z Sidney po Echo Light), odchovankyni svého majitele AGA-Vlachovice a dalšího dvouletého potomka střelického Eagle Topa v karlovické sestavě. Posledním ze "sedmi statečných" je stájí K-K Metal v Německu zakoupený Well Prepared (Protectionist), polobratr skvělého Well Spoken. "Má skvělé papíry, exteriér i povahu a krásně pracuje. Vidím v něm svou naději do příštích klasických dostihů," říká trenér.

Tříletým zatím vládne Arion a sprinterská naděje z únorové dražby

Klasický ročník čítá v lotu Radka Holčáka sedm koní, do klasických dostihů ale byli přihlášeni jen dva, hřebci Arion a Skyfall. "Je možné, že dohlásíme některé klisny, uvidíme, co nám ještě ukáží," říká trenér. Jako nejšancovější klasický adept se dnes jeví Arion (Reliable Man), loňský vítěz mílové trojky v Chuchli, který poté finišoval čtvrtý v pěti koních v Itálii. "Byl ještě nedozrálý, ale teď se mi moc líbí, je to moje naděje pro Derby. Už ve dvou letech byl dobrý jen zbytečně hektický, teď se zklidnil, tak uvidíme. Jeho pravý bratr teď v Německu vyhrál listed dostih, tak kdyby byl alespoň ze 3/4 jako bratr, mělo by to na Derby stačit."   

Do Derby je hlášený i zatím nestartovavší Skyfall (Shamalgan - Stubborn Love, New Approach) stáje Mikon z chovu dr. Kubíčka. "Vypadá perfektně, je to krásný kůň, ale velký a enormně pozdní. Zadání dostat ho do Derby je pro něj hrozně těžké, musel by být hodně výjimečný, aby tu těžkou cestu, když do derby zbývá jen něco přes 60 dní, zvládnul."

Pozdní se zdá být i odchovakyně Meridianu Crystal (Maxios-Criostal, Teofilo), která též ještě nevyběhla. "Ve dvou letech se s ní nedalo moc operovat, teď už je v plnohodnotném tréninku a měla by brzo vyběhnout." Ranost podle rodokmenu nelze očekávat ani i Dasjy (Age of Jape - Dánská Princezna, House Rules), další polosestry Dajuky z chovu K-K Metal. Ta však loni stihla jeden start a nezanechala špatný dojem. "Ten start vypadal slibně, v koutku duše myslím, že by to mohla být kandidátka na dohlášení do klasik, ale zatím to není potvrzené prací, ještě nedávno jsme tu měli sníh. Pokud by ale třídu nepotvrdila, přejde na skoky." Domácí chov reprezentuje i Lia (Age of Jape), dcery jedničkové vítězky z péče Františka Holčáka Lust (Rosensturm) a pravá sestra velmi dobré Loriany of Jape. "Jako dvouletá neběhala, v tréninku se statečně pere, ale zatím nemá zkušenosti." A do třetice dalším potomkem jednoho z nejslavnějších velkokarlovických koní Age of Japa (Jape) je Ria of Jape (z Ryanica po Egerton) stáje ELPAM. "Loni ještě nebyla k tomu, aby vyběhla, ale letos na ní trochu přitlačíme, abychom zjistili, jestli je to dostihový kůň,"

Atraktivní posilou trenérské centrály i stáje jeho majitele Meridianu je tříletý valach Drish Venture (Mehmas), který, jak jsme vás již informovali, získal v prosinci a lednu v Irsku dvě vítězství na sprinterských tratích a měl by být oživením sprinterské scény u nás. "Mimo Mr Righta jsme u nás neměli kvalitního sprintera, tak jsme koupili tohohle. V přípravě se ukazuje dobře, měl by se zařadit mezi zdejší elitu."

Starší opory Arcturuse, Stuke, Darkolvu či Hegnuse posílily nákupy z pžekážkové dražby i Point-to-point dostihu

Zbytek osazenstva stáje tvoří starší koně. Hodně silnou sestavu mezi nimi má stáj Meridian, jejíž barvy reprezentuje mj. i osmiletý Apple's Kamikaze (Agnes Kamikaze), vítěz dvou pardubických krosů, který loňskou sezónu zakončil třetím místem v Ceně Vltavy (NL). S tím má trenér nemalé plány. "Myslím, že jednou to bude kůň do Velké pardubické. Vytrvalost má, je to sice velký kůň, což není po skokové stránce ideální a ještě s ním bude hodně práce, ale pracujeme na něm." Ještě větší hvězdou oranžovočerných barev je předloňský držitel slovenské trojkoruny Arcturus (Fast Company). Ten loni vyzkoušel i distanci 3000 metrů, tomu už je ale konec. "Chceme ho trochu zkrátit a obsazovat ho do nejlepších dostihů od míle do maximálně 2000 metrů. Ale je to bourák, drží výkon a po náročné tříleté sezóně, kdy má spousta koní útlum, běhal skvěle i loni."

Zatímco investice do Arcturuse se vyplatila, stejně starý Bluegrass Boy (Siyouni), který též nepatřil k nijak laciným koním, přinesl stáji AGA-Vlachovice spíše zklamání. "Má skvělé papíry, hodně stál, ale zůstal za očekáváním," potvrzuje trenér. "Je dost hektický a má svou hlavu, tak u něj koketujeme s přechodem na překážky. Skáče dobře a pokud se nezlepší, asi na ně přejde." Rezervy vidí trenér i u Bluegrassova stájového kolegy už jedenáctiletého Bugsie Malone (Mahler). "Myslím, že má na víc a nedostali jsme z něj vše, co v něm je," říká na konto valacha, který loni stanul na startu Velké pardubické. "Na druhý start ve steeplechase zvládl i se sedlem posunutým ke slabinám přeskákat Gran Premio, loni v první sezóně na krosech přešel Velkou pardubickou v sedle s dalším debutantem Adamem Čmielem. Jde jedním tempem, má určité výkonnostní mezery, ale může se posunout."

Trochu víc trenér čekal od Calorifica (Aussie). "Ve třech letech se sice umísil ve Velké jarní, ale čekali jsme od něho víc. Má světlé chvilky, loni zakončil sezónu dvojkovým vítězstvím, ale pokud by měl běhat dvojky nebo trojky, zřejmě by také přešel do skoků." O rok mladší Carillo (Majestic Missile - Camely, One Cool Cat) rovnou na překážkách loni začal a ač vyzkoušel i rovinu, bude i nadále skákat. "Ale proutěnky nejsou jeho parketa, je moc velký, tak letos přejde na vyšší zelené skoky."

Hodně zajímavým nákupem z loňské newmarketské dražby koní v tréninku je šestiletý Carlo Biraghi (Galileo), účastník irského derby a suverénní vítěz proutěnek v Punchestownu, kterého stáj Meridian získala za 12.000 gns. "Je to loterie. Kupoval se s tím, že měl zdravotní problém a byl pokažený, ale chtěli jsme zkusit, jestli mu vrátíme chuť do života," vysvětluje trenér, který pokud bude úspěšný, získá třídového koně, jehož ostrovní rating dosáhl 96 liber.


Carlo Biraghi ukázal v Irsku i nemalý překážkový talent. Foto attheraces

Na rovinách nevýrazný Celentano (Dabirsim) se loni našel na skocích a bude na nich pokračovat. "Chceme jej připravovat na Pardubice." Překážky čekají i čtyřletého Crakena (Soldier Hollow - Criostal, Teofilo), který se dosud na dráze neukázal. "Byl u nás v tréninku už jako dvouletý, ale byl nezralý a majitel si ho vzal zpět. Vyzrál, na podzim se vrátil, už se s ním dá pracovat a určitě to byl dobrý tah mu dopřát čas. Super skáče, baví ho to a tak by mohl debutovat rovnou na překážkách.

Na těch samozřejmě zůstává Dajuka (Jukebox Jury - Dánská princezna, House Rules), která svému majiteli a chovateli Pavlu Kochanovi dělá v poslední době jen radost a loňskou sezónu zakončila vítězstvím v Poplerově memoriálu. "Zraje jak víno a její loňská sezóna byla skvělá. Je vytrvalá, potřebuje delší distance, takže zůstane v Pardubicích, ale na delších tratích." Její polosestra Dapa (Bully Pulpit) sice nedosahuje takové úrovně, ale má za sebou již tři vítězství a vydělala přes sto tisíc korun. "Je to kobyla na province, do Brna, Slušovic, na ty naše moravské dráhy, má ráda ostré oblouky."

O šestiletém Dancing Blood (Tin Horse) slovenské stáje KT OBAL, který loni vyhrál dva dostihy ve Slušovicích, si trenér dlouho myslel, že to bude provozní kůň do dostihů III. kategorie, ale nyní jej vidí jinak. "Skvěle skáče, je vytrvalý a mohl by to být hodně zajímavý kůň do hird. Vidím v něm velký potenciál."

Šestiletý bělouš Darkolva (Dark Angel) stáje Joly patří už tři sezóny k nejlepším česko-slovenským vytrvalcům a trenér si ho za to velmi cení. "Je to držák, třídový frajer," říká o něm. "Měl by zahájit Velkou dubnovou na rozehřátí a pak ho čeká Memoriál Vlastimila Smolíka." 

Nemalý talent, ovšem do překážek, má podle trenéra i hnědák Direct Lagrange (Anzillero) stáje B & M Horse, který však pro úspěch potřebuje specifické podmínky. "Musí být hodně hluboko, jinak je o třídu či dvě horší. Vidím v něm dobrého krosaře, který by mohl mít i na Velkou, je to typický podzimní kůň do Pardubic."

Ze spojení dvou bývalých hvězd velkokarlovické centrály, Koně roku Age of Japa a klasické vítězky s jedenáctidélkovým náskokem Ecologically Right se v chovu Denisy Sikorové narodil ryzák Ecoright Jeapex. "Mohutný kůň naší žokejky Denisy je podle mě konstitučně kůň do překážek, Denisa by s ním chtěla běhat roviny. Začne na nich, ale jeho budoucnost vidím v překážkovém sportu."

Age of Japovu krev má i pětiletá zatím dvakrát umístěná Eternity (z Earlien po Varadar) ze stáje www.fotomarii.cz. “Je to malinká drobná klisna s velkým srdcem na menší dráhy - Brno, Slušovice. Mají ji tu v tréninku děvčata ze Slušovic, hodně tím žijí, spolumajitelka Vendulka Ordeltová si ji sama odrodila, tak bych si moc přál, aby jim klisna dělala radost.”

K oporám rovinového týmu velkokarlovické centrály už několik let patří George Boole (Art Connoisseur) z AGA-Vlachovice. “To je bourák, od tří let to válí na nejvyšší třídě a až loni poprvé zkusil dvojku. Letos by měl mít pohodovější sezónu, zkusíme zase nějakou dvojku aby chytil chuť a šmrnc a pak se mohl vrátit do jedniček.”

V zimě se do Velkých Karlovic přestěhovala dvojice nezvítězivších čtyřletých klisen stáje KT OBAL, kterou dříve trénoval Václav Luka Going to the Sun (Intello) a Harriet (Champs Elysees). “Zatím o nich těžko víc říct, pracují uspokojivě a obě zůstanou na rovinách. Byly u majitele ve výběhu, tak teď pracujeme na na jejich nasvalení a uvidíme.”

Vedle tradičních dražeb či nákupů ze stáje zkusil loni trenér novinku - nákup neobsednutých tříletků překážkových rodokmenů na irské dražbě překážkových koní. “Ještě jsme to neudělali, je to nová cesta, kterou chceme vyzkoušet,” říká trenér o nákupu na irské dražbě. Z ní do Karlovic přišla trojice valachů, synů předních ostrovních překážkových plemeníků Iron Thunder (Ask), Platino (Sageburg) a Time In The West (Westerner). Všichni tři jsou polosourozenci koní úspěšných v překážkových blacktype dostizích, Iron Thunder je dokonce 3/1 bratrem vítěze Gd3 proutěnek v Aintree Rather Be (Oscar). “V zimě jsme je teprve obsedali a byla to docela sranda obsedat silné tříleté koně, zkrátilo nám to nudnou zimu. Zaskákali jsme je a skáčí výborně.”  

 Platino  Time in the West


To však nebyl jediný experiment, který při hledání potenciálních překážkových hvězd velkokarlovičtí zkusili. Podobně jako angličtí trenéři i oni zkusili najít překážkový talent mezi koňmi z Point-to-point. Výsledkem byla koupě šestiletého valacha Figaro Des Bordes (Coastal Path) pro stáj Meridian. "Zkusíme to a uvidíme. Figaro v Point-to-point jednou vyhrál, jednou byl druhý a takoví koně se prodávají i za 100 tisíc liber. Pro Angličany je menší a má rád pevnou půdu, možná proto se nám jej podařilo získat za rozumnou cenu. V práci se mi moc líbí a mám velká očekávání."


Vítěz Point-to-point Figaro des Bordes. Foto Healy Racing

Neustálá zranění trápí sedmiletého King’s Shilling (Bellamy Road), který předloňskou sezónu vynechal a loni startoval jen dvakrát. “Je to smůlovatý kůň, ale doufám, že už majiteli vrátí nějakým hezkým výsledkem trpělivost, kterou s ním má.” Stejné barvy AGA-Vlachovice reprezentující čtyřletý Le Conquerant (Muhtathir) dosud běhal roviny, ale přechází na skoky. "Super skáče, je zdravý a moc se mi líbí. Mohla by to být naděje do dostihů pro čtyřleté," míní trenér. Pěkně skáče i čtvrtá z loňských Oaks Loriana of Jape (Age of Jape - Lust, Rosensturm), ale s tou se trenér ještě do překážkových dostihů zatím nechystá. "Přes zimu vyzrála, zdá se mi být ještě lepší než loni, a ač dobře skáče, má ještě co říct na rovinách," je přesvědčen trenér, ale zároveň si uvědomuje, že starší klisnu čeká v našem provozu poměrně těžký úkol. "Jako tříletá mohla běhat proti stejně starým klisnám, nyní se bude muset měřit se staršími hřebci a valachy a v takové společnosti to nebude mít lehké. Ale kdyby už jí to na rovinách nešlo, může přejít do překážek.


Iron Thunder, na snímku z dražebního katalogu Tattersalls Ireland, je polobraterm vítěze Gd3 proutěnek Rather Be a v listed proutěnkách vítězného Sign of a Victory 

Zkušeným překážkářem už je osmiletý Mediciman (Medicean), loňský dvojnásobný vítěz krosů v Pardubicích, byť mu chvíli trvalo, než dozrál. "Dlouho se se skoky trápil a jeho projev byl dost divoký, ale vyzrál a určitě s ním zkusíme pardubické kvalifikace." Naopak pětiletý Modred (Camelot), který loňskou sezónu zakončil dvěma triumfy v proutěnkách, si bude muset na sezónní premiéru počkat. "Plánovali jsme s ním vyrzit do Itálie, ale v tréninku si přivodil problém a první půlku sezóny nestihne. Ale je to kůň s budoucností." Otazník nad budoucností naopak visí nad šestiletým Mount Q (Mount Nelson), který v posledních dvou sezónách absolvoval jen tři starty. "Zkusíme s ním skoky, kdyby mu to moc nešlo, asi půjde na trh."

Toho se rozhodně nemusí bát Nikeandnemesis (Xtension), která po slibném začátku své české kariéry na rovinách přešla loni do skoků a v druhém překážkovém startu obsadila páté místo v jedničkové Ceně ČASCH v Pardubicích. "Roviny už ji nebavily, měla toho dost, naopak skokový trénink jí hodně baví a věřím, že v dostizích pro klisny by mohla patřit ke špičce."

Pardubické krosy čekají i čtyřletého Professora (Age of Jape - Playa Bonita, Astarabad), trenérova vlastního odchovance, běhajícího v barvách stáje ELPAM CZ. "Byl tak pozdní, že jsem si myslel, že ani nedozraje, ale už začal pěkně pracovat a bude to typ do Pardubic." Překážky budou novým cílem i pro účastníka loňského Českého derby Renasiho (The Bogberry - Renessie, Stormy Jail) manželů Michalcových. "Je ultravytrvalý, zaskákaný, skáče dobře. Měl by dělat radost." Přechod do překážek prospěl i Ronaldo Kingovi (Stormy Jail - Renaissance, High Extreme), pravému bratrovi šampióna Renny Storma. "V pardubických krosech se našel a měl by i nadále bojovat hlavně tam."

Vedle plemeníka Age of Japa je ještě jeden šampión respektive šampiónka, které ve velkokarlovických stájích podupává větší počet potomků. Je jí napajedelská odchovankyně a další úspěšná reprezentantka barev stáje K-K Metal a.s. Stigma (House Rules). Ta se rozhodně neztratila ani v chovu a v tréninku Radka Holčáka má dnes čtyři své potomky. Jednoznačnou jedničkou mezi nimi je Stuke (Jukebox Jury), jeden z nejúspěšnějších českých odchovanců moderní historie, vítěz dvou Gd1 dostihů v Itálii a historicky pátý nejbohatší kůň českého chovu v našem tréninku. "To je náš prstýnek. Ve stáji nenápadný, ale mimořádný a skvělý skokan. Navíc je ideálním prototypem koně, je hodný, v práci ho jezdci dostávají za odměnu." Jeho program ani letos nedozná větších změn a opět jej čeká Merano. 

Nejstarší ze čtveřice sourozenců desetiletý Stigris (Scyris) se dlouho hledal, ale zdá se, že se našel. "Ze začátku moc nevypadal, ale dobře skáče, je to poctivec, krásně se na něm jezdí. Jeho doménou by měly být pardubické handicapy třetí a čtvrté kategorie." O dva roky mladší String (Sholokhov) loni zkusil i Cenu Labe a i on zůstane na pardubické dráze. "Má to tam rád, je dostatečně vytrvalý a dobrý skokan. Půjdeme cestou k Velké pardubické, ale nevím, zda ji zkusí už letos." Šestiletý Stinbox (Jukebox Jury), který je pravým Stuke, kvalit svého bratra nedosahuje, navíc byl ošklivě zraněný. "Ve Slušovicích byl zagalupovaný, bylo to hodně zlé zranění, ale podařilo se ho zachránit, doktorka Kalová odvedla skvělou práci. Pro nás je vítězství už to, že je vůbec v tréninku, doktoři ho chtěli utratit."

Zdraví bude limitem i pro nováčka v trenérově týmu čtyřletého Teddy Bear (Manduro). "Přišel k nám do tréninku s problémem se šlachou. Absolvuje dva starty a uvidíme, jestli v tréninku zůstane." Také Wise Ruler (Dawn Approach), který přišel z Anglie s velmi solidním ratingem, ale na našich drahách toho příliš nepředvedl, má zdravotní problém. "Byli jsme jeho výsledky zklamáni, nejenom v porovnání s anglickým hodnocením, ale i proto, že v práci hodně ukazoval, ale v dostihu pak ani polovinu, ale na podzim jsme našli zdravotní problém a pracujeme na jeho odstranění.

Sedmiletý Wotan (Nathaniel) by měl podle trenérových slov být dělníkem pro české dostihy. "Měl problémy s respektováním skoků, ale vyzrál a přejde do krosů."

Koněm pro překvapení by letos mohl být Zoheyr (Born To Sea), čtvrtý z loňské Velké jarní ceny. "Je to hodně dobrý kůň, mám ho rád, ale byl to moc velký hřebec, i proto se zranil a tak jsme ho vykastrovali. Věřím, že to posune nahoru i jeho výsledky a rád bych ho dostat do společnosti nejlepších mílařů."

Jednou z nejnovějších posil je pětiletá High Spec (Society Rock), která loni v Maďarsku vyhrála dva dostihy. "Těší mě, že naše klientela začíná být víc mezinárodní," komentuje trenér se smíchem příchod klisny maďarského majitele. "Je tady měsíc, chvíli jsme se poznávali, ale už zapadla. Jsem na ní sám zvědavý." Klientela se nerozrůstá jen o zahraniční majitele. "Jednoho dne mi zavolal pan Dufek, že by si rád dal ke mně do tréninku koně. Potěšilo mě to," říká trenér. Výsledkem nové spolupráce byl příchod tříletého loni jednou startujícího Capo di Capo (Sir Percy). "Celý podzim a zimu po zranění regeneroval, takže je pozadu, ale snaží se a pracuje statečně. Zatím ale těžko říct, kam se zařadí."

Po roční pauze se do Velkých Karlovic vrátil osmiletý Kubali (Approve) pana Sůry, který už na svém kontě má 3 překážková vítězství včetně krosu v Meranu. "Kvůli zdravotním problémům musel celou sezónu vynechat a teď začínáme od nuly."

Procházku po stáji uzavře její loni neslavnější člen - třináctiletý Hegnus (Magnus), který svého majitele a chovatele Františka Ševců odměnil vítězství ve Velké pardubické. “Velkou přestál ve zdraví, odpočinul si po ní a teď už je v plné přípravě. Před dvěma týdny prošel zdravotními testy, sonem, je naprosto v pořádku. Program mu nijak měnit nebudeme, zase jej čekají kvalifikace a pak Velká. Přišel k nám se zdravotními problémy, od té doby absolvoval sedm startů a nikdy nebyl horší než druhý. Zatím z něj máme všichni moc dobrý pocit, ale budeme hodně zodpovědní a kdyby něco nebylo v naprostém pořádku, nenechal bych ho běhat.”

Před sezónou, které trenéra vystaví novým zkouškám spojeným s vedením tak velkého trenérského úseku, si trenér ještě více uvědomuje výhody velkokarlovické centrály. "Je sice fakt, že jsme na druhém konci republiky a máme to všude daleko, ale jsme tu schovaní, nikdo nám nevidí pod pokličku a máme tu nádherný areál. Jsem hrdý na to, co tu táty od nuly vybudoval a rád, že mohu v jeho práci pokračovat. Je tu život sice tvrdší, ale máme skvělou partu lidí i skvělé majitele, které jejich koně nezajímají jen po telefonu, ale jezdí se na ně dívat. Jim patří dík, stejně jako celému našemu týmu. Velký kus práce udělají jezdci, ale stejně tak i ti, co denně šermují s vidlemi a ač nejsou vidět, do toho soukolí patří a bez nich by se rozpadlo. Chtěl bych jim všem poděkovat," uzavírá Radek Holčák předsezónní představení své stáje.

Miloslav Vlček

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme publikovali články s těmito trenéry   Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík   Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka  Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles  Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková  Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele  Tomáš Váňa  Ingrid Janáčková-Koplíková  Zdeněk Mimra  Stanislav Popelka  Zdeno Koplík  Ladislav Pohanka  Jiří Brož  Zdeněk Seménka  Ivan a Petr Kubovi  Radim Bodlák  Greg Wroblewski  Luboš Urbánek

 

Stránky