Nieslanik: Start v Royal Ascotu je splněným snem
Historický okamžik českého dostihového sportu přijde v úterý odpoledne. Druhý kůň v českém tréninku nastoupí na start zřejmě nejprestižnějšího světového mítinku, Royal Ascot. Sprinterské Kings Stand Stakes mají letos na startovní listině favority ze zámoří, kromě americké a australské vlaječky ale dostihu tentokrát dodává exotiku i kůň z někdejší východní Evropy. A Ponntos po vítězství v Longchamp ani britskými médii není považován za nějakého outsidera.
Zatímco český rychlík se vydal na cestu dnes ráno, aby učinil zadost všem pobrexitovým papírovým nezbytnostem, větší část rodinné výpravy i s trenérem Miroslavem Nieslanikem do Ascotu zamíří zítra brzy ráno. „Odlétáme z Ruzyně brzy ráno, před dostihy míříme do hotelu se převléknout a nachystat na večer tak, abychom nedělali ostudu,“ říká Miroslav Nieslanik s tím, že rodinný tým v zázemí doplní dcery cestující z Krakova. „Jedeme všichni od nás včetně Sabiny, doma zůstává jenom manželka, která musí dohlédnout na chod stáje,“ dodává.
Společenská úroveň a „ústrojní kázeň“ v Ascotu rodinu Nieslanikových zavedly na nákupy do Polska, kde pořídili nezbytné propriety. „Poláci si na oblečení potrpí a tak se tam dalo pořídit, co bylo potřeba. Věřím, že jsme na Ascot připraveni, šaty, klobouky, všechno je na zítra nachystané,“ vypočítává trenér Ponntose, který bude po Darsalamovi historicky druhým českým účastníkem mítinku a vůbec prvním, který si atmosféru Royal Ascotu vychutná přímo v Ascotu – Darsalam se zúčastnil Gold Cupu v době přestavby ascotské tribuny, kdy našel královský mítink azyl v Yorku.
„Jeho start je pro nás všechny samozřejmě veliká událost, splněný sen. Je to něco, na co se moc těšíme, a jsme nesmírně rádi, že se s ním podíváme právě sem,“ říká Ponntosův trenér. „Změříme síly s nejlepšími koňmi na světě a i když by v Ascotu nic nevyhrál, už samotný start je pro nás veliká věc. A řekl bych, že nejenom pro nás, bude to zajímavá reprezentace pro celý český turf.“
Akcent na to, že v Ascotu poběží český sprinter, ještě zdůrazňuje angažmá Tomáše Lukáška do jeho sedla poté, co v Longchamp jezdil Ponntose slovutný Frankie Dettori. „My jsme o Tomáše Lukáška měli zájem už ve Francii, jenže se mu stal ten průšvih se zraněním, a on nemohl jezdit,“ vysvětluje volbu Nieslanik. „Dettori měl zájem ho jezdit i v Ascotu, ale my jsme si říkali, že když přijede česká výprava, bude to hezčí z českým jezdcem. Tomáš Lukášek je u nás dnes asi nejlepší, a v Kataru ukazuje, že umí s nejlepšími jezdit, takže jsme dali přednost jemu, navíc s ním spolupracujeme i v průběhu sezóny,“ vysvětluje jezdeckou volbu trenér.
Rovný kilometr v Ascotu v početném startovním poli pro jeho svěřence bude nepochybně novou zkušeností. „Bude to rachot,“ ví Miroslav Nieslanik. „Důležité bude, abychom chytili správně start. Pak už se pojede, tady není prostor na spekulování o taktice. Vyhraje ten, kdo nezůstane na startu a nejrychleji mu to poběží. Jestli to Ponntosovi pojede, může na něm uspět Lukášek zrovna jako Dettori.“
Už před startem si ale celý tým stáje Evy Nieslanikové uvědomuje mimořádnost situace, do které se zásluhou Ponntose jejich tým dostal. „Ten start stál dost práce, ale určitě stála za to. Celý den jsem třeba v Ostravě zařizoval papíry, aby kůň mohl na ostrovy a zase zpátky do Unie. Honza Rája, který ho doprovází na cestě, moc dobře ví, jaká razítka a kam od Francouzů potřebujeme, aby se povedlo správně projet tam i zpátky. Je to docela věda, ale rádi jsme to všechno podstoupili, abychom na ten start byli ve všem nachystaní.“