Jak se žije pracovním jezdcům – Eliška Wamserová (Velká Británie)

Poslední díl našeho seriálu o českých pracovních jezdcích v zahraničí nás symbolicky zavede do kolébky dostihového sportu - Velké Británie. Země ušlechtilých plnokrevníků, zvlněných zelených plání a početné škály rozmanitě tvarovaných závodišť rozhodně nezapře svou dostihovou tradici, a proto není divu, že řada českých jezdců se zde usídlí natrvalo. Výjimkou není ani přitažlivá brunetka Eliška Wamserová.

Eliška Wamserová je absolventkou Střední školy dostihového sportu a jezdectví ve Velké Chuchli. Jako jezdec-žák chodila na praxi k Jaroslavu Drlíkovi a Václavu Lukovi. Po dokončení školy pracovala u Dalibora Töröka a Zdena Koplíka.


Jak vypadá váš klasický pracovní den?
Můj klasický pracovní den začíná v pět hodin. Vymístuji koně, o které se starám, nastelu těm, které jezdím, a jdu se převléknout do jezdeckého. Většinou stihnu ještě čaj a v sedm hodin vyjíždíme s prvním lotem. Po odježdění uděláme, co je potřeba, a ve 12 hodin krmíme. Odpolední začíná o půl čtvrté a končí v půl šesté. Během této doby koně čistíme a ošetřujeme.


Kolik koní máte na starosti a jaký máte výdělek? Kolik dáte přibližně za bydlení a jídlo?
Na starosti můžeme mít maximálně čtyři koně, je to každého volba. Já osobně čtyři mám, což pro mě sice znamená více práce, ale přes sezónu se s nimi častěji podívám na dostihy, a tím pádem mám i lepší výplatu. Průměrně po odečtu poplatku za bydlení si měsíčně vydělám kolem 1000 liber. Za jídlo utratím odhadem 60 liber týdně.


Pracujete na zemi nebo i jezdíte? Pracujete u rovinových nebo překážkových koní?
Pracuji i na zemi, ale hlavně jezdím. Náš trenér Richard Hannon má kolem 300 koní. Všichni jsou rovináři, i když kdysi měl i pár překážkových.


Co na práci v zahraniční oceňujete nejvíce?
Na práci v zahraničí nejvíce oceňuji respekt majitelů a trenérů k nám, pracovním jezdcům. Berou nás, i když pro ně vlastně děláme jen „špinavou práci“. Další věcí je celková úroveň dostihového sportu, což se s ČR nedá srovnat.


Pracují ve stáji kromě vás ještě nějací cizinci? Jaké jsou národnosti a jak velký podíl cizinci tvoří?
Ano, cizinci tvoří asi 70 %. U nás ve stáji je pár Čechů, Slováků a Poláků, ale jednoznačně mezi cizinci převládají Indové a Pákistánci. Ti tvoří asi 45 %.


Setkáváte se s ostatními Čechy na různých akcích, nebo chodíte s místními?
Poznala jsem pár Čechů hlavně na dostizích a snažíme se držet při sobě, ale ráda chodím na akce i s Angličany.


Jak se bavíte ve volném čase?
Teď se právě učím hrát na kytaru, což byl vždycky můj velký sen. Jinak při tomto povolání času moc není, většinou přicházím z práce unavená, tak se jen těším na sprchu a postel, zvlášť teď v zimě. O volných víkendech jezdíme hodně na výlety a pak třeba večer někam se odreagovat.


Chcete se vrátit domů do Čech?
Do Čech se rozhodně v blízké době vrátit nechci. Ráda bych se ještě zdokonalila v angličtině a pak zkusila třeba jinou zemi a jiný jazyk. Nabízí se Francie, ale to je ještě v nedohlednu.