Několik čísel před Cheltenhamem
V úterý v půl třetí odpoledne našeho času to opět vypukne! Neoficiální mistrovství světa v překážkových dostizích – Cheltenham Festival! Čtyři dny, 28 dostihů, celkové dotace bezmála 5 milionů liber a více než čtvrt milionu diváků tísnící se na tribunách moderního závodiště. To je základní charakteristika dostihového svátku, který přitahuje pozornost především v zemích s rozvinutým překážkovým provozem.
Už několik sezon můžete Cheltenham Festival sledovat také v Česku, má to jednu podmínku, musíte být aktivní klient sázkové kanceláře. Pokud máte rádi překážkové dostihy Cheltenham Festival by vám neměl uniknout. V české kotlině nemá takový zvuk jako Grand national v Aintree, ale v Anglii je to jedna z největších sportovních událostí. Pojďme se pár dní před startem podívat na několik čísel spojených s překážkovým svátkem.
1911 V tomto roce byl Festival založen, některé jeho dostihy mají i delší historii. Nejlépe dotovaným dostihem a zároveň nejprestižnějším je páteční Gold cup, jehož první ročník byl odběhnut v roce 1924. Před 99 lety byla dotace dostihu 685 liber, letos se poběží skoro o tisíckrát tolik, 625 tisíc liber. O tři roky později byl odběhnut první ročník Champion hurdle, tradičního vrcholu úterního programu.
4 815 000 Celková výše dotací na Cheltenham Festivalu zůstává stejná jako v minulém roce. Pět dostihů se může pyšnit dotací vyšší než 300 tisíc liber. V úterý, ve středu a v pátek je na programu vždy jedna z nadstandardně dotovaných zkoušek. Ve čtvrtek dvě. Dotace šesti klání nedosahuje ani sta tisíc liber. Nejmenší dotaci má páteční dostih amatérů po Gold cupu, pouhých padesát tisíc liber, ale vítěz si odnese největší pohár ze všech udělovaných. Mezi „nestovkové“ dostihy patří také kros na 6000 metrů, který je na programu vždy ve středu odpoledne.
59 Nejúspěšnějším žokejem Festivalu je Ir Ruby Walsh, kterému se podařilo vyhrát na Festivalu celkem 59 dostihů. Jedenáctkrát byl vyhodnocen nejlepším žokejem a drží také rekord v počtu vítězství na jednom Festivalu, a to 7. Na tuto metu dosáhl dvakrát, poprvé v roce 2009 a podruhé o sedm let později. Druhé místo patří Barry Geraghtymu, který posbíral celkem 43 prvenství a nejlepším žokejem se stal v letech 2003 a 2012. Třetí místo v historickém žebříčku patří Tony McCoyovi s 31 triumfy. Všichni tři jmenovaní již dostihové rajtky pověsili na hřebík, a tak nejlepším z aktivních jezdců Davy Russell s 25 triumfy.
Kdo bude nejlepším jezdcem letošního Festivalu? Podle sázkových kanceláří je top-favoritem Paul Townend (nejlepší jezdec v letech 2020 a 2022), stájová jednička Willieho Mullinse. Dalšími kandidáty jsou Nico De Boinville, právě Davy Russell, Rachel Blackmore (nejlepší jezdkyně roku 2021) a Danny Mullins.
16 Tolik žen dokázalo vyhrát dostih na Cheltenham Festivalu. Tou první byla Caroline Beasley v roce 1983. První vítězkou grupy 1 na Festivalu byla v roce 2018 Lizzie Kelly, o rok později ji následovala Bryony Frost a v roce 2021 se stala nejúspěšnější jezdkyní Festivalu Rachel Blackmore, která při Festivalu vyhrála celkem 12 dostihů včetně Gold cupu.
7 Již sedm let tahají za delší konec provazu v dostizích na Festivalu koně z Irska. Od roku 2016 šestkrát vyhráli více dostihů koně z Irska než domácí a jen v roce 2019 měli obě strany na svém kontě po 14 triumfech, a tak ostře sledovaný duel skončil smírně. Právě souboj koní z Anglie a Irska dává Festivalu další rozměr. Jen jediný dostih v posledních letech vyhrál kůň připravovaný jinde než na ostrovech, a byl kros v roce 2020. Tehdy vítězný Easysland byl připravován ve Francii. Poslední anglické vítězství v Prestbury cupu nese letopočet 2015, tehdy bylo na Festivalu ještě 27 dostihů a domácí vyhráli 14:13.
88 Nejúspěšnějším trenérem Festivalu je Ir Willie Mullins, jeho svěřenci vyhráli na Festivalu 88 dostihů, což jsou více než tři kompletní ročníky. Mullins se stal devětkrát nejlepším trenérem Festivalu, poprvé v roce 2011 a naposled loni, kdy utvořil rekord v počtu vítězství na jednom Festivalu, deset. Program Festivalu nabízí celkem 28 dostihů svěřenci irského trenéra vyhráli 21 z nich. V pouhé čtvrtině klání jméno člena Síně slávy na závodišti v Cheltemhamu nefiguruje. Nejvíce vítězství má Mullins z Champion Bumper – 12. První z těchto vítězství ještě oslavil jako jezdec, to se psal rok 1996 a Mullinsovi bylo čtyřicet. Mullins je favoritem na vítězství mezi trenéry i tentokrát. Racing Post rozebírá šance, zda se jeho koním podaří vyhrát stejně jako loni desetkrát. Loni to tři dny pro elegána v klobouku na mimořádný ročník nevypadalo, ale přišel pátek, pět triumfů a nový rekord byl na světě.
Druhé místo v historických tabulkách patří Nicky Hendersonovi (72 čárek), třetí Paulu Nicholsovi (46 vítězství) a čtvrté patří druhému z Irů Gordonu Elliotovi (33 triumfů).
(bda)