Kratochvíl: Úspěch s Ange Pitou si cením hodně vysoko

Jen několik desítek minut trvalo české zklamání v neděli v Cagnes-Sur-Mer. Pád záhy po startu tam ukončil naděje Suriota v největším dostihu mítinku, jenže hned následující start přinesl českým barvám hodnotnou náplast na bolest v podobně triumfu v Grande Course de Haies. Největší místí dostih na proutěných překážkách ukořistil šestiletý Ange Pitou, třetím místem český triumf potvrdil desetiletý Kapteen. Jak své dosud největší francouzské vítězství hodnotí žokej Jan Kratochvíl.

„Hodnotím ten výsledek hodně vysoko… Vyhrát listed dostih ve Francii je vždycky hodně cenné,“ konstatuje včera vítězný žokej. „Moc jsem si tentokrát ve Francii přál udělat výsledek, a věděl jsem, že Ange Pitou je na něj tou největší šancí. Mandinko je určitě taky kvalitní kůň, ale přece jenom v té velké steeplechase narazil na kvalitnější soupeře. Nakonec udělal asi výsledek, který odpovídal jeho možnostem.“
To Ange Pitou očekávání nejenom splnil, ale i překonal. „Věděli jsme, že je dobře nachystaný. Před pěti dny absolvoval dostih a v něm to bylo dobré, pak se zdálo, že šel ještě nahoru, a taky to potvrdil. Určitě bylo výhodou, že znal dráhu i překážky a měl přečtenou i distanci. Nebyli jsme si jistí, jak na tom budou soupeři, ale on se ukázal výborně. On vyspěl, je z něj klň, co si v dostihu dokáže odpočinout, a navíc nyní bezvadně skáče. Dostih na něm byl prostě včera super,“ míní Jan Kratochvíl po jednom z vrcholných okamžiků kariéry své i Ange Pitouovy.

Ten u Riviéry vyhrál už před rokem dva menší  dostihy a nyní tedy jenom potvrdil, že mu zdejší podmínky náramně sedí.  „Teď se vrátí domů a určitě si nějakou dobu odpočine, další plány jsou ale samozřejmě na trenérovi,“ říká Kratochvíl k nejbližším plánům koně, který si v Cagnes-Sur-Mer opakovaně pořídil životní formu.

Na mítinku, který na překážkách zítra končí posledními dostihy, je určitě tentokrát největším českým hrdinou. „Samozřejmě, moc nás včera mrzel Suroitův pád. Vypadalo to totiž podle práce  nadějně, a byli jsme na něj hodně zvědaví,“ dodává k včerejšímu mítinku Kratochvíl. Na celkové hodnocení českých výsledků  bude dost času po posledních dostizích, nicméně včera vítězný žokej  shrnuje českou bilanci takto: „Samozřejmě  tam byly výsledky, které nás hodně potěšily, i takové, kdy jsme čekali víc. Celkově jsme se museli srovnat se silnější konkurencí, a to se některým povedlo líp a některým hůř…“uvažuje Jan Kratochvíl.

Toho i se zbytkem výpravy  nyní čekají poslední dostihy v Cagnes-sur-mer a poté přes mítink v Pise cesta domů.