Rája: S novým majitelem letos více domácích startů?
Třetí trenérská sezóna pro Jana Ráju bude ve znamení velké změny. Přesto, že v prvních dvou letech si jeho svěřenci vedli velmi slušně především na německých drahách, na podzim loňském roku ukončil působení u koní stáje Aronzo Luca Boermanse. Letošní rok bude nově jeho jméno spojeno se stájí Hana Veselá, jejíž koně Jan Rája nově chystá v tréninkovém středisko v Lysé nad Labem.
„S novými majiteli jsme se domluvili už v listopadu, ale pracovat jsme s koňmi začali až později,“ líčí turbulentní období Jan Rája. „Byli jsme se podívat na několik možností, kam bychom se mohli s koňmi přesunout, ale pořád to nebylo ono. Buď jsme marně čekali na cenu, nebo na místě nebyl kolotoč, nebo byl problém s cvalovkou. Nakonec jsme se domluvili tady v Lysé ještě s Honzou Palyzou, a dostali jsme tu dvoreček, kde měla loni koně Vendula Korečková. Máme tu svůj klid, a já bych tu rád pokračoval v takové té své práci, soustředíme se na koně, a protože jich je jen jedenáct, můžeme k ním zachovat individuální přístup,“ pochvaluje si.
A slova chvály má také pro koňskou sestavu, kterou letos má na starosti. „Už dnes můžu říct, že jsme dostali v podstatě hodné a kvalitní koně. Každý z nich je jiný, a jejich povahu ještě zkoumáme a seznamujeme se s nimi, ale myslím, že v nich bude cesta nahoru, především tedy v těch, co toho zatím moc nenaběhali, jako je Elsa Lucia nebo Lakissimo. Jsme rádi, že máme v té sestavě taky osvědčené bombarďáky jako je Like Magic nebo Mr Dreamer, na ty se můžeme těšit. Jenom s Machinosem to není ideální, přišel k nám s problémem ve šlaše, a tak bude mít dostihovou pauzu. Nebylo to nic velkého, ale uvidíme, jak bude probíhat léčba, snad by ještě měl stihnout letošní podzim.“
Rája v Lysé nad Labem momentálně své svěřence chystá ve spolupráci s bývalou manželkou Lenkou Rájovou, a věří, že společně dovedou koně ke kvalitním výsledkům. „Lenka je profík, se kterým se nemusí moc povídat, řekneme si co a jak budeme dělat, a pak se to splní.“ Spokojenost neskrývá ani s majiteli, kteří mají ke koním výborný vztah. „Za takové majitele je člověk šťastný, starají se a o všechno se zajímají, není to ten typ majitelů, kteří se ukážou jenom v paddocku.“
Pokud jde o paddocky, bude Jan Rája letos zřejmě častěji k vidění v těch českých. „Samozřejmě, záleží to především na zájmu majitele, ale myslím, že se budeme soustředit hlavně na české dostihy, a případně na Francii,“ konstatuje trenér, který dosud sbíral vítězné starty především v Německu. „Tam to ale taky bylo především přání majitele,“ vysvětluje, pro německé dostihy zřejmě letos v jeho hledáčku už tolik nebudou.