Janáček: V Rijádu to byl divný dostih

 Pátek v Dubaji, neděle v Andalusii, kalendář žokeje Václava Janáčka v rámci „mimosezóny“ rozhodně v posledních dnech netrpěl malou vytížeností.   To ještě Janáček v sobotu vynechal mítink v saúdském Rijádu přesto, že svěřenec trenéra Arizkorrety Alcaraz byl jedním z tandemu evropských zástupců na startu tamního International Handicapu.

„Start tam jsem ale vůbec neplánoval, bylo tam předepsaných o 54 kilo, takovou váhu bych nedal,“ vysvětluje Václav Janáček. Španělský vyslanec byl v Rijádu osmý, lepší z evropských koní, ale jinak velkou slávu nenadělal. „Nebyl to dobrý dostih, neměl tempo, a Alcaraz navíc nechytil pozici, takže to celé moc nevyšlo. Celkově to v Rijádu bylo tak trochu zklamání, ale je fakt, že podle španělského handicapu jsou tam naši koně nadhodnocení tak o dvě kila, a  právě ta nám  pan na dráze chybí. Příště by asi bylo dobré, aby se koně seběhali ve Francii, jejich handicap odpovídá  podmínkám v Rijádu líp,“ myslí s Václav Janáček.

V Dubaji ovšem v pátek vybojovali Španělé v handicapu druhé místo a  spokojenost tam skutečně panovala. „El Bosnia v handicapu potěšil.  Je to kůň, kterému se moc nechce na levou ruku,  ale tentokrát se to povedlo,.  On je to právě kůň, který měl dobrý handicap z Francie, ale museli jme s ním v Dubaji improvizovat a nakonec se tady předvedl. Další koně jsem v Dubaji posbíral jinde a  moc se mi líbil Poet Orten pana Odcházela. Na písku podal hodně dobrý výkon, a kdyby se to vyvíjelo v rovině jinak, mohla tam být i ambice na třetí místo  Za mě ale i tak moc dobrý dostih a budu zvědav, jak se to s ním bude dál vyvíjet. Vypadá na třídového koně.“

Španělskou výpravu v Dubaji  nyní čekají  velké dostihy na závěr tamního pobytu a poté přesun na zahajující sezónu v Madridu. „V naší stáji se  na start sezóny tak netlačí, koně by měli přijít do  optimální  formy tak za dva týdny. Ale už teď začne zase být víc rušno, kromě Madridu plánujeme i cesty do Francie, možností   bude spousta,“ vyhlíží Václav Janáček dostihový rok 2025 v Evropě.

Ten by mohl být úspěšný také pro barvy stáje Lokotrans,která má ambice se letos zástupce ve  španělském  klasickém ročníku  "Máme jeho a taky máme vítěze listed z loňska, myslím, že to bude základ.“

Kam se s takovým základem dostanou,  to napoví příští týdny, je ale evidentní, že v Madridu opět chtějí zamířit do nejvyšších pater španělského šampionátu