Sabina Mokrošová: Každá vyhraná jednička je pro mě obrovský úspěch
Patří k nejpůvabnějším a také nejúspěšnějším českým jezdkyním současnosti. Na svém kontě má celkem osmašedesát vítězství, z toho deset v dostizích nevyšší kategorie. V loňské sezóně, kdy se jí především na jaře velmi dařilo, obhájila bronzovou příčku v rovinovém šampionátu a poprvé se v sedle Chardona podívala na start Českého Derby. O ambicích, životě v Dubaji, kde tráví už několikátou zimu s rodinou, a plánech na tuzemskou sezónou jsme si povídali se Sabinou Mokrošovou.
Sabi, jaká byla z vašeho pohledu sezona 2025? Co se povedlo, co vás třeba trochu mrzí?
Sezóna se povedla. Jsem ráda za každý vyhraný dostih jak pro naši stáj, tak i jiné majitele. Do dostihu vždy chodím s úsměvem a když se zadaří, mám obrovskou radost. Mrzí mě moje chyby za používání biče. Toho se musím letos opravdu vyvarovat.
Vloni jste zaznamenala celkem čtyři jedničkové zásahy. Jakou mají pro vás váhu?
Každá vyhraná jednička je pro mě obrovský úspěch, Chaldero vloni odstartoval parádní sezonu a doufáme, že i v Dubaji bude bojovat na předních příčkách. Vítězství s Ponntosem je pak pro mě srdeční záležitost.

A právě Ponntos, nyní už trojnásobný Kůň roku v ČR, je, jak se dalo očekávat, hlavní hvězdou vaší dubajské mise. Jak rychle se populární rychlík v zemi šejků aklimatizoval?
V Dubaji se mu strašně líbí. Je tady spokojený a na dráze pohodový, určitě to souvisí i s přibývajícím věkem. Jakmile se dostane do své dokonalé formy, dokáže mě pěkně provézt.
Do Dubaje jste tentokrát odcestovali s nejpočetnější sestavou, jak se vybírala?
Každý kůň musí mít výsledky a handicap, aby ho Dubai Racing Club schválil. Museli jsme tedy vybrat koně, kterým věříme a mohli by tady uspět.

Myslím, že v tomto směru asi nejvíce překvapil tříletý Zumbezi, kam povedou jeho kroky dál?
Zumbezi byl otazník, ale kdybychom si nemysleli, že je to dobrý kůň, nebyl by tady. Má super přípravu na sezónu v Česku a uvidíme, jaká bude jeho optimální distance. Osobně si myslím, že s ním budeme směřovat do Derby.
Velmi slibně se vloni ukázala i vítězka Pražského zimního favorita klisna Villanesque. Kam zamíří?
Villanesque půjde klasickými dostihy v ČR a podle výsledků se uvidí, zda zkusíme i něco ve Francii.
Jak trávíte čas v Dubaji a co malý Šimon, jak ten si zvykl na nový režim a časový posun?
Jelikož tu máme šest koní, jsme pořád v akci. V tréninku se snažím být co nejvíc, a protože na hotelu máme perfektní fitness, tak toho využívám. Šimonek je úžasný. Od začátku jede podle našeho režimu a už se i stalo, že byl ve 4:30 ve stáji s úsměvem.

foto: Dubai Racing Club a archiv Sabiny Mokrošové
