Jezdecká špička v derby – Jan Rája

Jeden z nezkušenějších domácích jezdců a dostihový obojživelník má na svém rovinovém kontě celkem 339 vítězství z 2284 startů. Majitel 63 jedničkových triumfů je specialistou vrcholných dostihů právě má právě na mosteckém Hipodromu, kde vyhrál již 27 jedničkových dostihů - např. třikrát Oaks, čtyřikrát Cenu první dámy (Memoriál V. Smolíka), či třikrát Memoriál dr. Frankenbergra. České derby pojede podvanácté.

Co se Vám vybaví, když se řekne derby?
Tím, že jsem zažil, jaké je to zvítězit v derby, tak se mi při slově derby jako první vybaví pocit štěstí z vítězství – ten opojný pocit štěstí, který jsem prožíval. Před tím, než jsem vyhrál, pro mě derby představovalo jen „touhu to dokázat“.

Na který ročník derby nejraději vzpomínáte?
Kromě vítězství s Roches Crossem v roce 2011 určitě rád vzpomínám i na derby s Charleym v roce 2007, kdy jsme byli druzí.

Býváte před rovinovým vrcholem nervózní a máte třeba nějaký rituál, jejž dodržujete?
Nervózní úplně ne, ale cítím větší pocit zodpovědnosti vůči trenérovi a majiteli. Je to zodpovědnost za to, abych odvedl dobrou práci. A rituál? Nikdy si na derby neberu žádné nové věci. Vždycky, když jsem si vzal něco nového, tak se během dne stal nějaký průšvih...

Jaké jsou vaše letošní ambice?
Letošní derby bude pro všechny velká neznámá – za prvé se běží v Mostě a za druhé nebyla Velká červnová, takže není srovnání, kdo na tom jak je na vytrvalecké trati. Já budu v sedle Little Raktiho, který v Mostě vyhrál Memoriál Dr. Frankenbergera, což byla letos u nás vlastně jediná předzkouška na derby. Jeho největší výhodou je, že si to v Mostě už vyzkoušel, zná zdejší dráhu. Ale vím, že oproti Frankenbergerovi budeme mít za soupeře jiné koně, kteří budou jinak nachystaní… A ambice? Tak samozřejmě, každý chce vyhrát. Ale i když se podaří umístění je to radost. Samozřejmě záleží také na tom, jaký výkon kůň podá – pokud víte, že měl na víc a něco se nepovedlo, pak to trochu mrzí. Ale pokud víte, že šel na maximum, máte radost i z místa na tabuli.